Tetsuo

(festivalový název)
  • Japonsko Tecuo (více)
Japonsko, 1989, 67 min (Special Edition: 69 min, Director's Cut: 77 min)

Čiernobiely príbeh dvoch mladých mužov, ktorých osudy spojila nešťastná náhoda. Japonský kultový režisér Shinya Tsukamoto vytvoril na základe celkom jednoduchej myšlienky pôsobivý, ale predovšetkým kontroverzný film, v ktorom sa muž začne meniť na kovové monštrum. (Furmi)

Mngwa

No teda .. tak tento film si nemusí hrát na to, že je ujetý, Tetsuo ujetý opravdu je. Je zcela jasné, že se nemůže už z principu líbit každému, jak je vidět i v rozporném hodnocení. Celý film připomíná nějakou psychotickou noční můru a to je to, co ho dělá tak zajímavým, má prostě grády a atmosféru, které přidává i odpovídající hudba, zajímavé efekty, pološílení herci, kamera a .. vůbec všechno. To se ani nedá slovy vypovědět, to chce vidět. Pan Tsukamoto asi není zcela normální, ale díkybohu za to. Pro mě to byl neskutečný zážitek, já snad začnu sledovat japonské filmy nebo co. ()

TICHOPAN

Vskutku zvláštní dílko s jaksi a poněkud fetišisticko - metalurgickou atmosférkou nepatří mezi alespoň mne oblažující dílka.Řadím spíše k produktů s mírně projímavými účinky.Nevylučuji však možnost fanoušků z řad pilných a motivovaných sběračů kovů...Nuž tedy, pojďme na šrot... V snímečku jesti mnoho roztomilých postaviček - Cukamoto - jež si z jistě nezištných důvodů proklál nožku šroubovicí kovovou aby zjistil, že je červav.Tato ortopedická scénka na téma "Endoprotézu sami a levně" by jistě s radostí neskonalou přivítal i sám věčný Přemek Podlaha do některého ze svých pořadů typu "Udělej si sám".Dále mne dojal "Muž" s vousky a pyjem kovovým - potkaje v dráze podzemní ženu kteráž svou líbeznou ručku mu v polibek jak by se slušelo a patřilo nenabídne ale posedlá jesti čímsi snaží se ho, nebohého snad jen pohladiti...tak nějak lidsky...kdož ví. Rozhodně končetinkou s vizáží klepítka hydraulického lisu to zřejmě o nějaké něžnosti nebude....(pozn.autora-tyto typy japonskoruských "učiťélnic", vybavených z principu okulárózními objekty na očních čidlech mne vskutku děsí...) Mužova děva zjistiva při snídani vydatné že Muž jesti vpravdě mocně vybaven pokoje nedá, nemravnice jedna a hrádek s roboptákem vyžaduje.Následkem své vilnosti bídně a hanebně zhyne...Závěr je velmi dojemný - oba pacienti sobě i celému světu přísahají korozi věčnou...Shrnuto - jde o poměrně romantický příběh s dobrým koncem, vkusně proložen jímavou, industriálněmakabrózní hudební složkou...Šrot je věčný.... ()

markotter

Delší dobu jsem měl tenhle japonský industriál v PC a dnes nastala ta pravá chvíle. Nikde nikdo, tma, ideální čas. No a musim říct, že Japonec se s tim nesere. Až budete cítit nutkavou potřebu zbavit se přítelkyně, stačí udělat toto: Ve chvíli, kdy miláček zahoří touhou zajít na Babovřesky, oponujte tím, že pro něho máte něco daleko lepšího. Japonský film s anglickými titulky a prý v tom bude láska a sex. Potom to pusťte, dejte volume doprava, basy na maximum a pokud bude cca za 67 minut, kdy film končí, miláček ještě vedle vás, řekněte: "Mě se to líbilo". A problém s miláčkem máte vyřešen. Mě se to líbilo, i když s přibývajícím časem jsem tím byl už trochu přesycen a chyběl mi tam takový ten hnusoidní pocit, jako třeba u Grotesque. Jo a muzika mi připomněla, že si musím po čase zase pustit Audio Active. ()

Lokran

Inu, pan režisér, je pravděpodobně homosexuál a pravděpodobně má nějaký ten svůj fetiš:)) jinak nebýt toho špatného záznamu, tak to nebylo špatné, takhle se mi některé šíleně klipovité scény změnily v chaos... Po výtvarné stránce vynikající, po hudební taktéž. Až na ten konec, ten být takový nemusel. Celkově 75%. ()

Ravenus

Tak tenhle film jsem dokoukal až na podruhé, protože hned první scéna filmu ve mně vyvolala lehkou nevolnost, která mě donutila film vypnout. Jinak příběh ,,muže“ měnícího se v kov je sám o sobě zajímavý, ale nemuselo to být podáno takovým rádoby uměleckým dojmem, díky kterému hodně lidí ani pořádně nepochopí, co se vlastně na obrazovce děje. A ta nervydrásající hudba se mi fakt nelíbila. ()

Nixon

TETSUO má bezpochyby velice zajímavý, pro horor přímo nadějný námět. Ale já nejsem milovníkem bizarností, mám radši jednoduché záběry, umírněný střih. Tu hodinku jsem tak trochu trpěl, ale dávám 3*, protože platí "nedívej se na to, co se ti už předem nemůže líbit". 50% ()

Gridlok

Proměna normálně vypadajícího bio v biomech obludu, vynikající industrial sound, bizarnost od začátku do konce. Tsukamoto je dobrým příkladem, co vše dokáže lidský mozek zplodit. Zajímavá ukázka světa upadajícího do hektické doby a chaosu. Světa, který je postupně pohlcován kybernetikou. Tak vnímám tento film já, ale jestli tohle chtěl režisér ukázat, netuším. ()

Lorge

Tetsuo - film, který i přes jistou komplikovanost na pohled má v podstatě velice jednoduchý a prostý duchařský příběh :) ()

pekl

Film, který pravděpodobně nikdy neuvidíte a pokud nejste Jan Švankmajer nebo Marylin Manson ani o nic nepřijdete... ()

hero_bk odpad!

Dafuq did I just watch? Dalo by se napsat milion věcí, ale nebudu psát nic. U tohohle mi ten odpad nemůže nikdo vyčíst. ()

Knor

Totální šílenost. Surealistická biomechanická noční můra. Nevím, co k tomuhle napsat. To se musí vidět. Myslím, že nemá smysl tenhle film nějak oslavovat, ale rozhodně stojí za podívání už jen pro to, co dokáží lidi vytvořit a natočit :-) ()

Ewík

Neustále jsem se snažila najít v tom všem nějaký smysl - nějak to aspoň pospojovat. Ale nakonec mi z toho vyšlo, že šlo o vizuál (spojený s velmi vhodnou hudbou/vhodnými zvuky), intenzitu a vlastně o lásku - i když schovanou pod hodně balastem. ()

Roudy

Audiovizuálně strhující podobenství o tom, jak tlak rychle se měnící a stále více technologizované společnosti deformuje japonského kravatáka, až se hrdina postupně promění v kovovou zrůdu. Film, který vznikl na konci osmdesátých let, prorocky ukazuje na naši destruktivní závislost na mechanických věcech, což je nejlépe vidět ve scéně, kdy si hlavní záporák s potešením zarývá kus železa do masa, i když ho to zjevně bolí. Brzy se v otevřené ráně objeví červi, což ho sice vyděsí, ale posedlost kovem to nezastaví. Stejně jako my se v dnešní době oddáváme Instagramu a jiným radovánkám, tušíme, že to zanechává hnijící šrámy na naší duši, ale nemůžeme si pomoct, stejně pokračujeme. Na Tecuovi je pozoruhodné, jak osciluje mezi žánry, jako jsou horor, erotika, existenciální drama a kaidžú akční film, všechno je to navíc zabalené v audiovizuálním provedení, které posouvá estetiku fascinujícího Lynchova "Eraserheada" o pěkný kus dál. Energie, která z filmu vyzařuje, je neuvěřitelná. I když mě osobně bavily hlavně první dvě třetiny, i závěrečná část má spoustu zajímavých audiovizuálních nápadů, často stavících na efektu stop motion. Nicméně přijde mi, že paralelně s tím, jak se začala rozpadat produkce (film postupně opustili všichni členové štábu až zůstal jen režisér Cukamoto, hrající hlavního záporáka, a představitel hlavní role Taguči), film postupem času ztrácí část své svěžesti a zábavy. Chyběla mi tam Kei Fudžiwara, která se podílela na vizuální podobě filmu; spoustu kreativních nápadů bylo z její hlavy a dokonce poskytla i svůj byt, ve kterém se odehrává velká část filmu. I přes to, že film ve finále trochu zaškobrtl, Tecuo zůstává neskutečnou peckou z Japonska konce 80. let, která si udržuje svou atraktivitu i v dnešní době. ()

7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu

7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu