Andělé v Americe (TV seriál)

Angels in America

Anjeli v Amerike

Drama / Fantasy

USA, 2003, 340 min (Director's cut: 320 min)

Andělé v Americe jsou náročnější podívanou, než bývá zvykem, jsou zahaleny ve snové mlze halucinací a představ, pokládají několik hlubokých témat k zamyšlení a jsou plné inteligentních a metaforických dialogů, u nichž lze navíc i mnohé vyčíst mezi řádky. Angels in America je velice působivý, sugestivní a prostě silný (to je to správné slovo!) seriál, u něhož ani jednostranné zaměření pouze na trpknou stránku homosexuality vůbec nevadí, neboť přesně to je ta pointa díla. Úžasné jsou zde také herecké výkony - Al Pacino, Justin Kirk a další, zkrátka prvotřídní herecký koncert... Jediné co na mě působilo jako pěst na oko, byly závěrečné promluvy do kamery - narušily poetiku celého ukončení. 9/10(30.4.2009)

Out of date. Tohle je ovšem cokoli jiného než průměrný televizní projekt, takže mé hodnocení berte jako poměrně osobní.(28.1.2008)

Tento seriál predstavuje niečo úplne nové v celkovom ponímaní,seriálov. Jeho najväčšou výhodou je že sa tvári aj vyzerá ako film. Film ktorý je natiahnutý na 360 minút. Nichols si nevybral zrovna najlepšiu látku, pretože je nesmierne ťažké previesť divadelnú hru na plátno a nie vždy sa to podarí a Nichols nie je režisér ktorý by natáčal samé úžasné filmy ale musím podotknúť že anjelov zvládol na výbornú. Je to krásne, tiché, čarovné, skutočné, iné. Asi žiaden film mi nedal možnosť nazrieť do sveta homosexuálov týmto spôsobom. Síce mi trocha vadí že na lesbičky za zabúda ale celkovo mi tam tá homosexualita nevadila. Nič proti skrotenej hore anga leeho ale musíte uznať že teplý cowboyi sú preca len iné kafe. Herci sú to výsostne skvelý a najväčšia chvála putuje Pacinovi ako obvykle, ktoré ho som naozaj nemal rád ale aj mi ho boľo ľúto, Wright ktorý zahral charakterovo najlepšiu rolu vo svojom živote a ja som mu to zožral aj s navijákom, Kirkovi ktorého osud som sledoval s takým súcitom až som sa sám sebe čudoval a pre mňa je to práve Kirk čo spravil svojim herectvom s tohoto seriálu to čo je, no a Parkerová ktorej pomätenosť bola mätúca, vtipná a strašná zároveň a tiež preto lebo vo filme plnom homosexuálov bola ona jediná dievča a vedomá si toho dala do roli všetko. Thompsonová mi prišla neskutočne prehrávajúca ale len ako anjel, môj osobný pocit , možno že to tak malo byť ale na anjela mi to nesedelo. Postava doktorky bola úžasna. Streepová takisto. Jej Hannah typická američanka a to mi liezlo na nervy, ale ako rabín a duch sa zhostila svojej úlohy na výbornú. Newmanova hudba bola priam než dokonalá a krásne splynula s dejom. Od prehrávajúcich a absolútne nesympatických hercov ako Wilson a Shenkman ktorých vzťah bol síce opodstatnený ale pre príbeh nepotrebný a pre to ma ich scény nudili. Celkovo to nie je zlý seriál. tak isto nebo bolo nádherne zobrazené, ale okrem toho prehrávania mi tam vadili neustále rozhovory o politike. Američania možno rozumejú ale ja zásadne politiku neuznávam a jediné prečo v tomto seriáli bola aby pripomenula dobu, lenže voči príbehu je nepodstatná pretože príbeh sleduje osudy ľudí, ktorý majú problémy zo svojou sexualitov, rodinou, manželkou, AIDS, takže politika je tam celkovo rušivá. Koniec je vzhľadom na ameriku neamerický a preto poteší. zvláštne dielko, ktoré mi v pamäti bude dlho rezonovať ale kvôli spomínaným veciam nemôžem dať 5*(21.8.2008)

Banda židovských a mormonských buzíkov a frustrovaných ženských na seba kričí, zdochýna na AIDS, halucinuje, pácha samovraždy a popri tom neustále zdĺhavo drísta o zhubnosti rasizmu a pravicovej politiky. Proste definícia intelektuálneho shitu ;-). Vydržal som sa na to dívať len vďaka tradične excelentnému Al Pacinovi. Každý jeho výstup diváka dokonale uzemní - je v úlohe právnika ("heterosexuála, ktorý zhodou okolností spáva s mladými chlapcami") snáď ešte diabolskejší ako v Diablovom advokátovi. Hodnotiť vlastný zážitok, tak je to za slabšie 3, objektívne dávam 4, pretože niečo s takýmto stupňom náročnosti sa medzi súčasnými televíznymi seriálmi naozaj nevyskytuje.(14.10.2007)

Teda všechna čest, tohle je opravdu povedené dílo. Soupiska herců se opírá o respektovaná jména, ale v hlavních rolích přitom hrají Justin Kirk, Ben Shenkman, Patrick Wilson (debutant!) a Mary-Louise Parker, která je z nich nejzkušenější. A tihle čtyři se nijak neztrácejí vedle Ala Pacina či Meryl Streep. Dokonce jim oběma vyfoukl status nejzajímavějšího herce ve vedlejší roli Jeffrey Wright. A do toho castingové perličky, kdy Meryl Streep namaskovaná k nepoznání hraje v úvodní scéně prvního dílu rabína. Ale nestojí to celé jen na hercích. Opírá se to o silný scénář, režisér předvádí výborné kousky zejména se střihovou skladbou a báječná je hudba Thomase Newmana. Kdyby mi čtvrtý díl nepřipadal trochu slabší (málo prostoru pro Mary-Louise Parker a moc mávání křídel), bylo by to téměř dokonalé (90%).(28.4.2013)

• - Stejně jako v divadelní hře se i v seriálu někteří herci objevili ve vícero rolích. Meryl Streep si například zahrála matku, anděla, rabína i dávnou odsouzenou. (StarsFan)

• - Dvě herečky, které hrají hlavní role, se jmenují "Mary-Louise". Mary-Louise Parker a Meryl Streep, jejíž celé jméno je Mary-Louise Streep. (jezurka42)

• - Jde již o čtvrtou spolupráci režiséra Mika Nicholse s Meryl Streep, avšak první minisérie či seriál. (jezurka42)