Andělé v Americe (TV seriál)

Angels in America

Anjeli v Amerike

Drama / Fantasy

USA, 2003, 340 min (Director's cut: 320 min)

Potiaže vôbec nie sú v tom, že by som bola málo slobodomyseľná, v prípade Angels in America vylúčené, proste nepekná dialógová nuda, pretože mnoho z toho, čo Nichols rieši, presahuje môj prah poznania. Čo sa niektorých fantázií týka, trúfam si povedať, zrejme sa do nich zahryzli freóny alebo čo, že sú tak významovo potrhané..... Kvalitný, ambiciózny projekt nabitý nadľudskými hereckými kreáciami, no žiadna katarzia. (Upravené z 15. 10. 2008)(16.1.2009)

Tento seriál predstavuje niečo úplne nové v celkovom ponímaní,seriálov. Jeho najväčšou výhodou je že sa tvári aj vyzerá ako film. Film ktorý je natiahnutý na 360 minút. Nichols si nevybral zrovna najlepšiu látku, pretože je nesmierne ťažké previesť divadelnú hru na plátno a nie vždy sa to podarí a Nichols nie je režisér ktorý by natáčal samé úžasné filmy ale musím podotknúť že anjelov zvládol na výbornú. Je to krásne, tiché, čarovné, skutočné, iné. Asi žiaden film mi nedal možnosť nazrieť do sveta homosexuálov týmto spôsobom. Síce mi trocha vadí že na lesbičky za zabúda ale celkovo mi tam tá homosexualita nevadila. Nič proti skrotenej hore anga leeho ale musíte uznať že teplý cowboyi sú preca len iné kafe. Herci sú to výsostne skvelý a najväčšia chvála putuje Pacinovi ako obvykle, ktoré ho som naozaj nemal rád ale aj mi ho boľo ľúto, Wright ktorý zahral charakterovo najlepšiu rolu vo svojom živote a ja som mu to zožral aj s navijákom, Kirkovi ktorého osud som sledoval s takým súcitom až som sa sám sebe čudoval a pre mňa je to práve Kirk čo spravil svojim herectvom s tohoto seriálu to čo je, no a Parkerová ktorej pomätenosť bola mätúca, vtipná a strašná zároveň a tiež preto lebo vo filme plnom homosexuálov bola ona jediná dievča a vedomá si toho dala do roli všetko. Thompsonová mi prišla neskutočne prehrávajúca ale len ako anjel, môj osobný pocit , možno že to tak malo byť ale na anjela mi to nesedelo. Postava doktorky bola úžasna. Streepová takisto. Jej Hannah typická američanka a to mi liezlo na nervy, ale ako rabín a duch sa zhostila svojej úlohy na výbornú. Newmanova hudba bola priam než dokonalá a krásne splynula s dejom. Od prehrávajúcich a absolútne nesympatických hercov ako Wilson a Shenkman ktorých vzťah bol síce opodstatnený ale pre príbeh nepotrebný a pre to ma ich scény nudili. Celkovo to nie je zlý seriál. tak isto nebo bolo nádherne zobrazené, ale okrem toho prehrávania mi tam vadili neustále rozhovory o politike. Američania možno rozumejú ale ja zásadne politiku neuznávam a jediné prečo v tomto seriáli bola aby pripomenula dobu, lenže voči príbehu je nepodstatná pretože príbeh sleduje osudy ľudí, ktorý majú problémy zo svojou sexualitov, rodinou, manželkou, AIDS, takže politika je tam celkovo rušivá. Koniec je vzhľadom na ameriku neamerický a preto poteší. zvláštne dielko, ktoré mi v pamäti bude dlho rezonovať ale kvôli spomínaným veciam nemôžem dať 5*(21.8.2008)

• Dale

Och môj Bože, že som sa ja dal zlákať na túto 6-hodinové filmové utrpenie. Dlho som mal túto minisériu v merku - vysoké hodnotenie a oslavné komentáre tu na CSFD, skvelí herci a množstvo ocenení, navyše ako liberál nemám s homosexuálnou témou žiadny problém, takže to vyzeralo ako stávka na istotu, na kvalitu. No predsa som z nejakého dôvodu odkladal niekoľko rokov jej pozretie. A teraz už viem, že moje nevysvetliteľné obavy boli na mieste. Celkový môj dojem z tohto diela je, že museli byť tvorcovia na psychedelických drogách, lebo ja som si pri sledovaní pripadal, že na nich som. Zvlášť prvá trojhodinovka je plná nezmyselných halucinácii (môžu mať halucinácie zmysel? :-)), občas prerušených nudnými prázdnymi dialógmi, občas o politike, no väčšinou o ničom. Druhá polovica je už trošku zmysluplnejšia, občas aj niektoré dialógy o niečom sú, aj Meryl tu dostane viac priestoru, no aj napriek tomu som sa asi nikdy tak často a netrpezlivo nepozeral na hodinky a nevedel sa dočkať konca. Všetky postavy sú také nereálne, že pôsobia ako karikatúry, aj keď herecké výkony sú to jediné, čo za niečo stálo, no nechýbalo ani prehrávanie. Hlavne scény s anjelom Emmy Thompson, to bolo jedno veľké WTF, márne som pátral v pamäti na čo to mala byť paródia, ale bolo to príšerné. Už samotný úvod keď som videl Meryl zamaskovanú pod dlhou bradou v úlohe rabína, tak si hovorím, čo toto má byť za fór? To tu bude hrať ženu, čo sa prezlieka za rabína alebo transexuálku, či čo? Na moje veľké prekvapenie nič z toho, len asi Nicholsovi chýbali herci, tak si tú úlohu zlízla Meryl. Celkovo to obsadzovanie hercov do viacerých úloh bol blbý ťah. Rovno to mohli dať Eddiemu Murphymu, on by zahral úplne všetky postavy, nonsens. Doteraz som mal z filmov Mika Nicholsa poväčšinou dobrý pocit, toto bol ale pre mňa veľký fail a neskutočná nuda. Takže téma bola v poriadku, aj herci, no v poriadku nebol dej, ktorý sa nikam neposúval, len prešľapoval na mieste a v poriadku nebolo ani spracovanie, proti ktorému aj filmy Lyncha a Cronenberga pôsobia ako nenáročný mainstream (a v tomto prípade to nie je pozitívne). Nebyť Pacina, ktorý svoju úlohu židovského homosexuála, ktorý je asi tým najväčším rasistom a homofóbom na svete, zvládol bravúrne, tak by to bol pre mňa asi najhorší film/seriál, aký som tohto roku videl.(16.11.2015)

Skvost. Je třeba si na něj udělat dostatek času, aby bylo možné si jej vychutnat a vstřebat.(31.12.2008)

Brilantní filozofická masturbace o šesti orgastických výstřicích!(21.8.2008)