Stano Matička, Rosťa, Edison, Fera Ondráček a cikán Štefan Daniel, kterému nikdo neřekne jinak než Daňo, jsou nerozlučná pětka kamarádů ze sedmé třídy základní školy v jihomoravských Čejkovicích. Díky dalekohledu mají dokonalý přehled, co se ve vesnici děje, a jsou také první, kdo si všimne příjezdu nového učitele Petra Mikeše. Pomohou mu se zavazadly, a dokonce mu zařídí byt, aby byl obyvatelný, mimo jiné palmou, která v sále kulturního domu cudně zakrývá nahotu sochy Thálie. To je jen první z "průšvihů", které s nimi učitel během školního roku prožije. Hned následující týden totiž přísná učitelka Mlýnková zabaví klukům západní časopisy s erotickým obsahem. Do problémů se dostane i Mikeš, když odmítne doučovat primadonu třídy, nafoukanou Moniku. Navíc se musí bránit snaze rodičů, kteří ho chtějí ve vsi udržet, a proto se mu rozhodnou dohodit nevěstu. Situace se stane opravdu vážnou, když matka odmítnuté Moniky rozšíří pomluvu, že se učitel s kluky opil a pak rozbili sklípek dobráckého učitele Vrbeckého. To však kluci nehodlají nechat jen tak a rozhodnou se vypátrat skutečného viníka. Když se za Mikešem přistěhuje jeho dívka Petra a její uvítání se klukům zvrtne do další katastrofy, nemůže už zkušeného učitele nic rozházet. Dobře ví, že s klukovskou pětkou si ještě užije. (TV Nova)

Sifaka

Můj velmi oblíbený dětský film v dětství, který jsem viděl aspoň pětkrát, plno skvělých hlášek a dobrého humoru!!! ()

duklak2

Líbivý a hodně koukatelný filmek. Chválím školní prostředí. Pěkné herecké výkony a celkem zajímavý děj. ()

argenson

Produkce gottwaldovského studia dětských filmů vždycky trpěla tím, že dospělí herci převážně z Prahy mluvili česky, zatímco děti různými moravskými dialekty. Jinak je ale Pětka s hvězdičkou docela solidní příspěvek, osmdesátá léta byla dětskému žánru nakloněna. ()

Tryskomyš

Když jsme na tomhle filmu byli v kině, tak jsme chodili také do 7.A., tak jsme se smáli že je to jako o nás. Taky nám říkali, že jsme nejhorší třída na škole. A dneska bydlím v jednou baráku s jednou z hereček, která tu hrála. ()

Paxxx.cz

Dobrý komediální film a partě školáků, kteří mají neustále trable. Pěkné jihomoravské prostředí a sranda... 60%. ()

PKD

Tohle jest takový stroj času. Jejda, to je vzpomínek.;-) Ale jinak jde o squellou věc, která v podstatě nemá chybu. Dokonce to není ani moc normalizační či jinak poplatné době. Velké plus. Mám moc rád cs filmy z 80tek, které jsou zvláště ve školním prostředí. Když jste to totiž zažili, nejde jinak.;-) ()

blackrain

Opět jsem se vrátila do dětských let. Já ty návraty prostě miluju. Takové filmy už se dnes bohužel netočí a je to velká škoda. Nechci si představit, jak by film vypadal dnes. Jana Hartla jsem si jednou pro vždy zapsala do paměti jako mladého učitele a vlastně si ho takhle pořád vybavuju. Souhlasím, že 80. léta byla pro české filmy pro děti jako dělaná. ()

topi

Krásnej film z Jižní Moravy, konkrétně z obce Čejkovice. Protože to tam mám rád, tak i k filmu přistupuju velice osobně. Je to film, u kterého se dá úplně vypnout a bavit se příhodami, co tam parta kluků vyvádí. Zkrátka 5 s *. ()

YURAyura

Jak to tak vypada v tomto filmu hrali od nas vsichni ;]] A presto (prave proto ;]]) je super. Ale pockejte, jednou pretece... ;]] ()

Hennes

Humorný příběh party školáků z jedné vesničky osmdesátých let. Nechybí humor, povedla se hudba Ondřeje Soukupa a výkon malých "neherců" působil velice přirozeně. ()

rakovnik

Jako malý jsem tento film zbožňoval, jako již dospělý se na něj dívám trošičku s despektem. To proto, že mi došlo, že dětská dobrodružství, která prožívají kluci na menší moravské vesnici jsou až příliš nereálná. I když rajče v puse je skvělý nápad:-) Několik pěkných scén a poměrně milosrdná délka filmu ale značí stále ještě přijatelnou zábavu. ()

Martin741

Normalizacny znesitelny priemer, hoci teda cs filmy v 80. rokoch zazivali tazku krizu. Chybaju vyraznejsie herecke vykony, akurat vesela atmosfera ma cosi do seba, Miroslav Balajka odviedol len zrucnu rutinu : 60 % ()

cariada

Vzpomínka na dětsví. Pohled na venkov v 80 letech a na partu 7máků a jejich nového mladého učitele. kterému připravují jeden trapas za druhým. Povedená komedie ,která pobaví i dnes. ()

Skleena

Sakra, já mám prostě pro starší filmy se školní tématikou slabost. Jestli to je vlastní "chuligánskou" minulostí z dob základoškolských, nebo se je prostě daří točit tak, aby i po těch letech byly stále vtipné... Nevím. Každopádně dobrácký učitel v podání Hartla a atypická role Simony Stašové si v kontrastu s neherci v dětských rolích zaslouží smeknutí a příslib opětovného zhlédnutí. Třeba zas po letech. ()

Crawler-D

Další z variací na Bylo nás pět a téma školského prostředí v době komunismu, které se sice může v záplavě podobných ztratit, ale nijak to to nesráží jeho schopnost pobavit. ()

Mylouch

Čejkovickej Pahorek - vinohrad a píseň, práce a zábava. "Rodiče vám dávají peníze na mléko a sýr a vy je prohráváte v hazardních hrách ! Rozmáhá se nám tu hazard, soudruzi !" Soukupův odvážně :) ideodiverzní ♫ cajdák na Lady in black od Uriah Heep ()