Rabbits

Drama / Mysteriózní / Horor / Komedie / Fantasy
USA, 2002, 50 min

Film RABBITS natočil kultový režisér David Lynch. Ukazuje nám niekoľko na prvý pohľad bezpríbehových epizód zo života rodiny králikov. Odohráva sa bez jediného strihu, v jednej izbe, pomocou statickej kamery. Králici medzi sebou hovoria, ale ich dialógy sa zdajú nezmyselné. Do toho sa ozýva dlhý potlesk a smiech ako z klasických sitcomov. Lynch tento film postavil na zvláštnych surrealistických a hororových víziách, ktoré si každý môže vysvetliť po svojom. (Avathar)

bouncer

Tak to nám všem zase Mr. Lynch pěkně zamotal hlavičky... možná jsem nepochopil, co tím chtěl pan režisér říci, ale i tak jsem byl unešen... asi tou atmosférou, zaměstnanou myslí, hezkýma klálíčkama. Asi nejpravděpodobnější je výsměch dnešním seriálům, což i chápu od tvůrce nejlepšího seriálu všech dob (samozřejmě Twin Peaks). Jen mimochodem dialogy nejsou náhodné, ale prostě jen přeházené - zazní věta V, pak několik dalších a za minutu přijde někdo s otázkou O, na kterou je odpovědí věta V...a proč vlastně ne, vždyť nejde o nic důležitého ;-) ()

Seabeast

ÚVAHA NAD INTERPRETACÍ: Kdo tuhle experimentální bizarnost absolvuje, musí být slušně na holičkách. Spatřuji v tom jakési mysteriozní podobenství na sociální vztahy mezi lidmi. Věty zdánlivě nedávají smysl, protože se lidé obecně ani navzájem neposlouchají a jen tak vedle sebe konzumně žijí - jako zvířata (králíčci). Nic proti krásám přírody samozřejmě, je to spíš symbolické vyjádření. Ten všudypřítomný mrtvý a strojený smích odkazující na sitcomy, je pro tyto vztahy jako výsměch a potrhuje grotesknost situace. Nicméně jsem trochu pátral přes strýce Gůgla a našla se tu jedna velmi zajímavá interpretace, ač jich lze objevit hned několik a je i možné, že Králíčci žádný význam mít nemusí. Já se ale většinou s tímhle nespokojím, takže zde je můj překlad. Dle ní příběh pojednává o třech duších v Očistci. Teoreticky řečeno je o třech lidech, co zemřeli a nacházejí se momentálně v Předpeklí přesně mezi naším světem a Peklem. Jejich věty jdoucí za sebou nedávají smysl a zdá se, že pojednávají o jakémsi příběhu o vraždě. Popisují něco o ostrých zubech, běžících psech a ostatních zvláštních obrazech, které mají nejspíše souvislost s loveckým výletem. Z toho plyne, že ty tři osoby byly pravděpodobně lovci, co zemřeli během akce a byly poslány do Pekla a jsou v procesu reinkarnace na králíky. Což je žvíře, které se běžně loví, patrně to mohou mít jako formu trestu. Je tu i zmínka o podivném muži v zeleném obleku, jehož návštěvu očekávají a stále se na něj vyptávají. Mohl by být jejich "šéfem" nebo někým, kdo je vězní v této světské bezživotní existenci. Ta hlava démona může být poskok pána pekel, co je přišla informovat o jejich přebývání a ten všudypřítomný smích by mohli být ostatní duše v Pekle, co se jim vysmívají. Například když slyšíme smích po dotazu "Kolik je hodin?" je to proto, protože se ty tři duše nacházejí v jiné dimenzi, kde čas vůbec nehraje roli, tudíž dotaz je absolutně bezpředmětný. Také slyšíme namátkově Jane říkat "Přála bych si, aby odešli." a později řekne "Celý den...". Z toho vychází, že "králičci" ví, že jsou sledováni a že se obávají toho, co se kolem nich děje. O to víc očekávají příchod "šéfa" v naději, že jim příjde říct dobré zprávy, že mohou odejít. Také v závěrečné děsivé scéně, kde se otevírají dveře a slyšíme řev ženy, se může jednat o vyjádření, že jde další duše do Pekla a poprvé "králičky" spatří. Všimněte si, že křáličci tím nejsou vyvedení z míry, což znamená, že jsou na to zvyklí. Posiluje to právě onu teorii, že touží opustit tohle místo (Předpeklí)... Dále je neméně zajímavé mrknout na význam "králíka" do snáře. V přírodě patří tento živočich mezi velmi zranitelné, ale také plodné jedince, přičemž zaječí brloh anebo hnízdo je synonymum pro teplo i hojnost. Jeho dlouhé uši způsobili, že v lidském světě patří k oblíbeným zvířatům, které parodují život. Ve snech značí bezbrannost, strach a citlivější stránku duše, ale i bohatství, rozvoj, sexualitu a schopnost si udělat ze života srandu. A také třeba: Králící ve snech mohou symbolizovat znovuzrození, nový život, který vzniká po smrti z předešlého života. Což by docela dávalo smysl s interpretací o Očistci... () (méně) (více)

ledzepfan

Krásně temné místy až děsivé dílko-tři králíci žijí v bytě(a asi i světě)kde se řeč,pohyb a čas navzájem míjí--těžko s určitostí říct čí jsou tajemné kroky za dveřmi--těžko s určitostí říci proč jediný detail v celém seriálu je zrovna zvonící telefon--těžko říct co pro králíky znamená to tajemné zjevení v rohu pokoje a co říká--prostě typická Lynchovina u které místy tuhne krev v žilách..ta scéna kdy se pomalu a samy od sebe otevírají dveře a pak.......no dejte pokoj. ()

kobejn

naprostej úlet, ve kterym už nemůže smysl vidět ani Mr.Lynch (natož ostatní)....pokud bych to hodnotil jako doklad jeho teze o tom, že "proč hledat smysl ve filmech, když už se lidi dávno smířili s tím, že ho nemá ani život" pak bych musel dát 5, protože je to prostě jen nesmysl...dříve ale své "nesmysly" točil o mnoho zajímavěji a nikdy nedával tak okatě najevo, že mu vlastně o nic nejde, jen o navození určité atmosféry...tady už se nesnaží ani zastírat, že mu o nic nejde a obvyklá "lynchovská" atmosféra tu funguje jako manýra a parodie sebe sama... ()

ivishka odpad!

Tak jsem zase nepochopila co tím chtěl básník říci...Strašidelní králíci žvatlaj a to má mít jako nějáký smysl?? Šup s tím do šuplíku ODPAD! ()

PKD

Návod bez záruky. Poskládejte si všechny věty jak zazněly v pořadí, od konce do začátku. Prý je to tak záměrně pozpátku. Tudíž, 1.věta je časově poslední. Když uvážíme, že zpětná reprodukce hlasů a zvuků hrála již svou roli v TP, tak by to dávalo "smysl". 😁 Jo a sorry, ale 50min. to nemá. Uberte si 8min. a máte to. ()

kaylin

Rok 2002 byl pro Davida Lynche poměrně plodným rokem, bohužel se zaměřil hlavně na krátké filmy a na experimenty. I tentokrát je to experiment. Herci na jevišti v divadle, nebo při natáčení sitcomu, mají hlavy králíků a předvádějí něco neviditelnému publiku, které se směje v momentech, kdy to nečekáte, tleskají, když to nečekáte. V tomhle směru už se jedná o absurditu, která má nějakou vypovídací schopnost, ne jako "DumbLand". Popravdě řešeno, tohle by se dalo zvládnout i během 10 minut či méně, nemuselo se k tomu použít celých 50 minut. ()

gojackill

David Lynch odvádí pozornost absurdními dialogy a úchylnými monology, o jejichž smyslu můžeme spekulovat, jisté je jen to, že jsou matoucí a DIVNÉ. Je zřejmé, že se děje něco moc špatného a to naše králíky vyvádí pěkně z míry. Začínám věřit, že David Lynch umí uvádět do hypnotického stavu přes vaši obrazovku. Konec mi vyrazil dech a zatemnil zrak - zážitek jako prase, ze kterého mi hučelo v hlavě. Zjevení démona (nebo co to je) je i v porovnání s Lynchovými mysticky - hororovými scénami na totální špičce (na špičce je ehmmm tvl toho je- tak třeba trpaslík twin peaks, bezďák v Mullholand drive, nahrávka na kazetě Lost Higway) . Nejlepší krátkometrážní Lynch. Stejně doufám, že Lynch natočí další perfektní celovečerní snímek pro "normální kino". Silencio ()

swed

Těžko se najde někdo, kdo by film dokázal nějak logicky vysvětlit. Pro mě je ale důležitější hypnotická atmosféra, která dělá z Rabbits působivý mini film a opět obohacuje můj pohled na génia Lynche. 7/10 ()

Gianni_B

První, co mě při sledování Rabbits napadlo, je absurdní drama. Několik postav (převlečených za králíky) je uzavřeno v místnosti. O něčem se baví, ale jejich dialogy nedávají smysl. Pak mi ale došlo, že jde o něco víc - jde (i u králíků i u diváka) o strach z neznámého. Atmosféra je navíc ještě zahušťována různými zvuky a typickou Badalamentiho hudbou. Abych citoval ze Sloního muže: People are frightened by what they don't understand. Čemu nerozumím, toho se bojím. A nebo se tomu můžu smát - ale sitcomový smích na "nejnepatřičnějších" místech působí také děsivě, protože vlastně nevíme, čemu se ti lidi smějí. Rabbits si užijete zejména, pokud jste silnými Lynchovými fanoušky, a to nejen proto, že jde o maximální podivnost v lynchovském stylu, ale také proto, že série se hemží konkrétními odkazy na jiné Lynchovy práce. ()

Hamaradža

Depresívne, surrealistické, vizuálne úplne minimalistické stvárnenie ľudskej osamelosti a depresie z životnej prázdnoty. Trištvrte hodinový statický záber na konanie troch králikov a ich symbolické na prvý pohľad hypnoticky-nič nehovoriace dialógy (Alebo skôr monológy). Film ktorý sa dá pochopiť veľa spôsobmi, ale s Lynchovým pochmúrnym vizuálom a Badalamentiho pár tónovou mysterióznou melódiou ide o tichý mrazivý drahokam, aneb maestro v plnej paráde. Doporučujem prečítať si http://www.imdb.com/title/tt0347840/board/nest/15919959 pretože krásne uveritelná teória posúva tento jednoduchý filmík do ďalšej Lynchovsky-mimozemskej dimenzie. EDIT: Po polročnom rozležaní sa stále usvedčujem v tom že Rabbits sú stelesnením mojich najhlbších nočných môr, môj obraz pekla a čistého vnútorného strachu. Toto nemohol natočiť človek. ()

JohnMiller

Na prvý pohľad, aj na druhý, to pripomína lacnú inscenáciu nejakej trápnej a nekonečnej televíznej seriálovej predlohy z 90´s rokov. Jedna kamera staticky sníma pohovku, nejaké stoličky, stolík a tak. Samozrejme to vyzeralo lacne, steny vyzerali akoby boli vyrobené z kartónového papiera. Ale ide o film Davida Lyncha, takže všetko je úplne inak ako sa zdá... Rabbits, už ako názov predpovedá, sleduje jednu trojčlennú rodinku zajacov, ktorá si len tak posedáva doma. Otec zajac, mamka zajačica a dcéra. Otec príde z práce domov a v tom aplauz, ako to v tých trápnych seriáloch, ktoré som spomínal, býva, a pustia sa do rozhovoru. Dialógy sú doslova rozložené reverzne. Niekto odpovie popri rozhovoru úplne s cesty a 2 minúty na to dostane otázku, na ktorú už predtým odpovedal. Akoby bol scenár prekrútený presne naopak. Všimol som si toho hneď na začiatku, takže som potom celý čas dával intenzívne pozor, vo svojej podstate to malo zmysel ale v tej Lynchovskej pomotanosti sa dá veľmi rýchlo stratiť. Celých 50 minút panovala veľmi temná atmosféra, akoby divák vycítil, že sa jedná o iný alternatívny svet, v ktorom nemá čo hľadať, lebo sem nepatrí, hoci protagonisti si žijú spokojne a prakticky sa tam nič také strašné nedeje. Rovnako ako zvuková stopa tak aj obraz vyžaroval akoby neznámu formu nášho sveta, ťažko sa to vysvetľuje, márne hľadám slová ale také pocity mám z väčšiny filmov Davida Lyncha, je to tak. Je zaujímavé, že niekoľko záberov z Rabbits použil Lynch o 4 roky neskôr do svojho posledného plnohodnotného celovečerného filmu z názvom INLAND EMPIRE, ktorý bol pre mňa takisto obrovský útok na psychiku. Pri Rabbits mi sadlo takmer všetko, akurát len ten zbytočný spev zajacov si mohol odpustiť. Text nedával Lynchovsky zmysel ani sa nerýmoval, tým pádom sem sadol, ale mňa to neskutočne nebavilo. ()

Had6

Pět hvězdiček. A tím rozhodně netvrdím, že jsem odhalil všechna temná zákoutí toho zatraceného králičího pokoje. Prostě jsem obětoval trochu svého drahoceného času k tomu abych se na to podíval a mnohem větší časový úsek tomu, abych o tom přemýšlel. I když nevím jestli to bylo k něčemu dobré. ()

raffspIn

Film s prvky absurdního divadla, to se opravdu často nevidí, i když u Lynche to není zas tak překvapivé. Musím uznat že i na mě atmosféra docela zapůsobila. Opravdu nemá cenu hledat nějaký větší smysl, tohle je čistě pocitová záležitost, a jako taková si zaslouží kladné ohodnocení. ()

honajz2

Tak jsem si tu pročítal komentáře, jestli to náhodou někdo pobral, pochopil, nebo aspoň má nějakou teorii. Ne. Ti, co dali hodnocení nízké nechápou, ti, co dali hodnocení vysoké nechápou, ale jsou tím ohromeni. Proboha... Takže 42 minut poslouchám mysteriózní řeči tří králíků, co stejně nikam nevyvrcholí a to je vše? Kdyby to aspoň někam vedlo... Ačkoli... Já to nějak pochopil. Nějak jsem to pobral, nevím, jestli dobře, ale ono to snad ani vysvětlení nemá. Možná si jenom Lynch ze všech dělá p*del... Ještě než vypíšu teorii, kterou, pokud máte zájem o zhlédnutí tohoto, nečtěte, ve filmu neuvidíte nic jiného, než bezvýchodně, podivné, skoro nesouvisející debaty tří králíků + jakési prolamování čtvrté stěny. Nemáš-li na to náladu, ruce od toho pryč. MOJE TEORIE (pochopí jen ti, co viděli): Tři lidé. Jejich setkání není úplně známé, ovšem, vše začalo s autem. Palivo chytlo, elektrika zblbla též a auto začalo hořet. Sice toho dne pršelo a cílem cesty byl přístav, ovšem tam se nedojelo a na každého člověka čeká jiný osud. Koho který není jasno. Jeden uhořel, druhý vykrvácel a třetí v panice vyskočil ze skály, kde dopadl na pláž, kde na místě umřel a jeho/její tělo žerou červi. Jenže smrtí život nekončí a tito tři se ocitají v jakémsi očistci, kde žijí v tělech králíků a jsou natáčeni do jakéhosi sitcomu. Přitom netuší, kde se nachází a mlhavě si vybavují, co se stalo, ale neví to přesně. Do toho jsou pronásledováni jakousi Vizí, co sice cosi napovídá, ale moc mumlá a není jí rozumět. Ona Vize může být kdekoli. Může jim volat, může být za dveřmi, ale ať se snaží sebevíc, nedokáže nic pořádně připomenout. Jen to, že za to mohl ten muž v zeleném obleku. Ten, co jim auto opravoval a může za to, že nyní trčí v očistci a čekají. Konec. Je to blábol nebo ne? To nechám na každém z vás ()

ad

Nelze hodnoit klasickým "filmovým" hodnocením, stejně jako je nevhodné se řídit jakýmkoli hodnocením... člověk musí vidět a sám zvolit, jak ke Králíčkům přistoupit.... ()

iommi

Pozrel som si to dvakrát a hovorím si, super satira a kritika na všetky sitcomy, ale ak by ma niekto priviazal k stoličke a púšťal mi to týždeň v kuse tak mi s prepáčením jebne v bedni. ()