Maso a krev

• Česko Krev a maso (více)

Na začátku šestnáctého století zuří kdesi v západní Evropě jedna z mnoha šarvátek podporovaných dosud ještě stále netuchající morovou nákazou. Italský šlechtic Arnolfini (Fernando Hilbeck) se snaží za každou cenu dostat zpátky svůj hrad a slíbí bandě žoldáků několik hodin plenění, pokud se jim podaří ho dobýt. Jenže žoldnéři jsou horší jak smečka vlků a tak se rozhodne svůj slib změnit. Odebere jim zbraně i kořist a pár jich pro výstrahu nechá pověsit. Malá skupina z nich vedená Martinem (Rutger Hauer) se ale rozhodne svou křivdu napravit loupením. A jaké je jejich překvapení, když se jim do kořisti připlete i sličná nastávající choť Arnolfiniho syna Stevena (Tom Burlinson) Agnes (Jennifer Jason Leigh). A netrvá dlouho a Martin se zamiluje... (monolog)

pend

Jedna z životních rolí R.Hauera, který, ač hraje záporáka, má vaše sympatie. Středověk byl hodně drsný. ()

Badel

Velice brutální film, zaryje se vám do paměti. Ale není to samoúčelná surovost, spíš realita středověku. Pamatuju si ho i po letech, zřejmě díky originalitě. Jeden z nejlepších Verhoevenů. ()

Grizzly

Kdyz sem byl dite, meli jsme video a asi 3(!) kazety s filmama (bylo to tesne po Revoluci, takze zadne videopujcovny a nic takoveho nebylo). Na jedne byl Tom a Jerry, druhou si nepamatuju a na posledni bylo prave Maso a Krev (bylo to jeste s tim dementnim dabingem, jak jeden hlas cte vsechny postavy :)). Tahle VHS pro mne byla naprosto zakazana a nedotknutelna a diky tem par scenam co se mi podarilo nahodou zachytit se pro mne z tohohle filmu stal doslova mytus. Casem se kazeta premazala, film se vytratil z videopujcoven a ja jen mlhave vzpominal az skoro zapomnel. Nastesti cervicek z detstvi hlodal porad a ja, skoro po dvaceti letech, jsem zapracoval a konecne film sehnal. Nadsene, ale trosku s obavou jake to vlasne doopravdy bude jsem pustil prehravac a zacal jsem hltave sledovat kazde policko. Mozna je to umocneno timhle pribehem, ale dostal jsem paradni film se surovym pribehem na pozadi neromanticke renesancni Evropy. Dokonale obsazeni (at si rika kdo chce co chce, ale Rutger Hauer byl, je a vzdycky bude killer s charismatem jak remen) a bez obalu napsane a zrezirovane sceny boju, chlastu a sexu (hlavne s mladou Jennifer Jason Leigh, ktera HO tam chce jeste casteji a jeste vic nez ve Fast Times at Ridgemont High :)). Je to zaroven paradni historicky bijak a zaroven pribehove drama umocnene dokonalou reziji. Paul Verhoeven opet ruluje a ja musim dat 90%. ()

Jeremiah

Chaos, brutalita, nájemní žoldáci, kteří nemají co ztratit a proto si užívají každý den, který je jim dán. Tak lze zhruba charakterisovat tento film, který mne dlouhou dobu míjel a po jehož shlédnutí jsem byl velmi příjemně překvapen. Velmi se mi líbila J.J.Leigh, která ve své roli ukázala čeho všeho je člověk schopen, aby přežil / navíc se jí to možná i líbilo ?! /. Povedený film. ()

pipapa odpad!

Tohle že mělo být dlouho na indexu, než to pustili do oběhu? Kvůli čemu? Zhlédla jsem tzv. necenzurovanou verzi!? Proboha! Jak potom vypadá ta cenzurovaná, když v té necenzurované nic zvláštního ani nestravitelného není...Totálně nezábavná fraška ze středověku, kde středověk vůbec nepůsobí drsně a syrově, ale spíše k smíchu. Verhoeven chtěl opět šokovat, ale zároveń se držel hodně zpátky - a to nefunguje! Pravděpodobně už tady tlačily zájmy komerce a byznysu. Hauer působí jako mořský vlk/pirát a ne jako středověký voják a vůbec mi do středověku nepasuje. Troškovy na-jedno-kopyto pohádky jsou zábavnější než tahle trapárna...Pokud chce někdo vidět opravdu drsný a syrový středověk nemusí chodit/vybírat daleko - Ludvík Ráža to v "V erbu lvice" zvládl naprosto profesionálně a nepotřeboval k tomu ani stovky komparzistů a megavýpravu, ani zbytečné fingované sex-scény! ()

Lucretius

V první zhruba čtvrtině mě odrazovala fantasy amerikanizace středověku ("...da Vinci zkoumal jejich let!") a divadelní stylizace. Což byla naštěstí jen hra s očekáváním a postupně se z toho vyklubal starý dobrý Paul s jeho typickou podvratností. Fascinuje mě jeho schopnost vytvořit žánrový film, který je současně i parodií přičemž obě roviny jsou plnohodnotné. Ze začátku převažuje ta první a jak si ji člověk užije, posílí druhá (se všemi těmi zjevně nepravděpodobnými momenty). Ta přitom příběh neoslabuje, ale naopak, ironický odstup neutralizuje nepříjemný pocit z přistupování na obecnou jednoduchost žánrového vyprávění. Lidé, kteří se nechají nachytat (jako kdyby většina Verhoevenovy americké tvorby nefungovala podobně) a tuto subverzivní dobrodružnou jízdu chápou jako realistický středověký film vždy pobaví :) ()

Hapretor

Předem řikám, že nejsem puritán ani citlivka na násilí ve filmu, ale tohle je na mě moc. Totiž celkově to působí spíš stupidně než brutálně a po hodině a půl už mě to silně nudilo. Jen jsem si řikal: ty kokote intelektuálskej, tak už ji zachraň a zabij toho zvrhlýho zmrda, kterýho sice dobře hraje tady tak opěvovaný Rutger Hauer, ale jeho postava není moc dobře napsaná. Kdyby totiž byl ještě o vyšší úroveň jinej, než jeho vypatlaní kolegové, získal by si víc sympatií. Naneštěstí je to jen amorální primitiv, který sice chrání bezbranou dívku před nadrženými kolegy, ale ke konci ji málem zabije - její smrt by mu ale stejně nepomohla. A ona ve své tupé nevinnosti ho ještě s očekáváním vyhlíží a dočká se utěšení, že její prvotní prznitel přežil požár. Tomu já říkám zvrácený typ attachmentu! Od Paula "Drsoně" Verhoevena znám zábavnější počiny. P.S. Ten trik z řetězem je fakt nemožnej - a další kokotiny, co jen posílaj film ke dnu, který jinak vypadá reálně - někdy až až. ()

RakeW

Neskutečný výplach! Spíš taková legrácka plná krve a hnisu... Ale uznávám, že se pod vším tím logiku postrádajícím přemrštěným dějovým balastem (který je však po většinu času kouzelně zábavný) skrývá banda velmi zajímavých charakterů. A hudba tomu dodává fakt grády! ()

RedDuck

Jeden z mála filmů který neklame a nabízí to co je uvedeno v názvu. Velmi syrový snímek, který se však trochu utápí ve své výjimečnosti a ukazuje že i sex a brutalita dokážou nudit. ()

agassi68

Potenciál Rutgera Hauera sa ukázal najmä v Stopárovi. Škoda, že ho využil len sporadicky. Táto snaha vidieť stredovek kruto vyznieva dnes už trochu smiešne v kontexte výčinov súčasníkov v Rwande, Sýrii, Afganistane atď. Ale svojho času to bol celkom slušný vstup režiséra na medzinárodnú filmovú scénu.. ()

Ygnor

Co se dělá v pohádkách se "zachráněnou" princeznou ? P. Verhoven si servítky nebere... Zlaté období R. Hauera Vám velmi zpříjemní třeba deštivé odpoledne. Film na který se podíváte i rádi podruhé. Ale dětem snímek místo studia kamarád určitě nepouštějte. Vivat Fait , vivat Swords, vivat Flesh and Blood ! ()

Cruchot

Velmi slušná podívaná, která nabízí poměrně realistický pohled na dobu počátku 16. století. Příběh není kdovíjak objevný, ovšem výtečně jsou vykresleny (i zahrány) hlavní (a nejen ty) postavy, které nejsou černobílé a chovají se velice "lidsky". V některých momentech je opravdu zajímavé a napínavé sledovat, co která postava provede, protože často jednají velmi nečekaně. Film si poněkud libuje v mírně či více naturalistických scénách, ale všechna ta krutost není bezúčelná a přispívá k atmosféře a silnému prožitku z filmu. Vše podtrhává výborná hudba Basila Poledourise, která ovšem přesto místy jako by patřila do jiného filmu. Buď jak buď - první hollywoodský opus se Paulu Verhoevenovi víc než zdařil a určitě stojí za to shlédnout. ()

Dimo

Zcela náhodná projekce = velké překvapení. Maso a krev je brilantní film s atmosférou doby, v kterou uvěříte. Pecka, přitom tak málo známá. ()

FOCKE_WULF

Mladý hrabě a Jennifer Jason Leigh jsou propojeni osudovou láskou, protože pod viselcem pojedli z jedné mandragory. Hází jim do toho vidle Rutger Hauer, který musí pomstít žoldáckou svoloč, na kterou starý hrabě udělal skrčku při dobývání hradu. Píše se rok 1507 a všechno je patřičně drsný. ()

waska

Celý film stojí na výkonu charismatického Rutgera Hauera, a jelikož jeho výkon je skvělý a role nájemného žoldáka mu padne jako ulitá, je tento pseudostředověký akční film vskutku dobrou podívanou. Je okořeněn špetkou násilí a brutality ( i když jsem jí po všech těch komentářích co jsou k mání, čekal větší ), trochou té erotiky - mimochodem mladičké Jason to tady opravdu sluší, a dokonalým vykreslením atmosféry té doby. Trochu mi vadilo, že i pro lecjakou prodejnou děvu nebyl problém zapíchnout i několik ostřílených vojaků najednou a také stavba obléhacího stroje za jednu noc mi přišlo maličko nemožné, ale skvěle jsem se bavil, takže vřele doporučuji. ()