Prolomit vlny

• Dánsko Breaking the Waves (více)

Ferguson

Larse z Trieru mám rád, ale trochu mi vadí filmy, kde je sex a erotika nepřitažlivý/á. Jako psychologická a řekněme duchovní sonda je to ale velice nadprůměrný film. ()

Liesel

Filmový klub na Čt 2 mi umožnil vidět tuhle perlu a po shlédnutí filmu jsem dlouho nemohla usnout. Je to dobrých 15 let? Jako by to bylo včera. Nezapomenu na výkon Emily Watson - vážně to jenom hrála? Bess, ach ta z(a)tracená dívka..nejdříve ztratí víru, pak lásku a nakonec i sebe. Leonard Cohen spolu s obrazy vytváří nezapomenutelný podtón celého filmu. Můj nejoblíbenější film od Larse von Triera. ()

hanalex

Podívala jsem se na film několikrát. Vždy jsem našla něco nového, co jsem dříve přehlédla. Souhlasím s kolegy, kteří film hodnotí jako vysoce kvalitní. V moderní kinematografii naprostý úkaz, zanechá nesmazetelnou stopu. Více není co dodat. ()

cyglos

Naivita spojená s vírou, venkov, stanovená pravidla prostředí, které falešnou morálkou odsoudí k duševnímu vyhnanství. Pak stačí slabá povaha v zajetí lásky s již zmíněnou naivitou a běh událostí nemá cestu zpět. "Jak můžete milovat nějaké slovo. Slova se milovat nedají. Milovat můžeme nějakou lidskou bytost. To je dokonalost." Pronese Bess v kostele a odpovědí jí je: "Tady ženy nemluví." Kamera, prostředí, hudba oddělující jednotlivé kapitoly, herecké výkony, které svou přirozeností dávají téměř neomezený prostor postavě hlavní představitelky. Poslední scény, kdy kamarádi Jana pomohou zabránit potupnému pohřbu, kdy ženy na pohřby nemají přístup, jen dokresluje smýšlení okolí. Jan se rozhodne pro rozloučení s Bess po svém. Drsné a něžné zároveň. Jen tu poslední scénu se zvony bych nemusel vizuálně. Do filmu nezapadá provedením. ()

Lonelybiker

Tak nevím, na tomto Trierově filmu nevidím nic tak zvláštního nebo kvalitního, abych dal vyšší hodnocení. Nechytlo mě to za srdce a přestože podobné filmy ve mně vzbuzují emoce, tento vůbec. Herci byli skvělí, ale poselství tu nevidím žádné. ()

Generi

Neskutočná pecka. Príbeh, ktorý strhne a nenechá chladným nikoho, kto má srdce. Dielo pre náročného diváka. ()