Občan Kane

• USA Citizen Kane (více)
Drama / Mysteriózní
USA, 1941, 119 min

Režie:

Orson Welles

Kamera:

Gregg Toland

Orson Welles, Joseph Cotten, Dorothy Comingore, Agnes Moorehead, Ruth Warrick, Ray Collins, Erskine Sanford, Everett Sloane, Paul Stewart, George Coulouris (více)

Neposlušné dítě Hollywoodu Orson Welles natáčel toto legendární drama, které se stalo milníkem ve vývoji filmové řeči i vypravěčských postupů, již ve svých pětadvaceti letech. Welles svou režijní prvotinu pojal jako rekonstrukci osudů fiktivního magnáta Kanea, sestavovanou novinářem - využívá k tomu filmové týdeníky, rozmluvy s pamětníky atd. Postupně upřesňovaný obraz titulního hrdiny ztrácí svou původní gloriolu - ukazuje se, že peníze a moc ještě nezaručují štěstí. Občan Kane vzbudil v době svého uvedení skandál, protože tiskový magnát miliardář William Randolph Hearst vztáhl vyprávěný příběh na sebe... Z devíti nominací na Oscara v roce 1941 získal film sice jen jednu (za scénář, na němž spolupracoval sám Welles s Hermanem J. Mankiewiczem), ale od té doby suverénně vítězí v mnoha prestižních anketách nejrespektovanějších světových kritiků. (oficiální text distributora)

Philoun1

Další důkaz toho, že filmy pro pamětníky mi moc neříkají a vážně nevím co na tomhle filmu všichni vidí, charaktery postav byli sice zajímavé, ale takových zbohatlíku na světě je. ()

P1tr

Jedno slovo nedokáže popsat lidský život, ale jedno slovo dokáže popsat tento film. Zklamání. Přitom to začne nadějně. Představení Kaneova života prostřednictvím televizní reportáže velice navnadí, ovšem po dokoukání snímku musím bohužel říci, že se jedná i o jeho vrchol. Když je v úvodu vidět, jak důležitou a kontroverzní osobou Kane byl, jak se mám následně spokojit s poměrně fádním příběhem o dvou manželstvích tohoto velikána, který sice ukazují jeho charakterové rysy, ovšem mnohdy působí zcela prázdně a vedle pár scén, které ukazují opravdový impakt Kaneovy osobnosti na veřejnost se nedokáži zbavit pocitu nenasycení a zahozené šance. Technická stránka filmu, stejně jako vyprávěci metoda, je něčím, co naprosto předběhlo svojí dobu. Pestré úhly kamery jsou dnes samozřejmostí, stejně jako nechronologické vyprávění, ovšem jejich užití před sedmdesáti lety je opravdovou filmovou revolucí. Škoda, že to samé se nedá říci o náplni filmu, který představuje muže, který pouze chce být milován, ovšem mojí náklonnost si nezískal. V úvodu zazní, že Kaneův život je na televizní reportáž příliš obsáhlý. Nakonec mi přijde, že ona reportáž byla dostačující a že naopak osud tohoto filmového velikána je nedostačující pro filmovou stopáž. Rozhodně to platí pro vybrané části jeho života, které byly pro snímek vybrány. ()

standsiller

Kedysi sa točiť vedelo z jednoduchého dôvodu, lebo režiser vedel čo točí a s kým točí. Obrovský zážitok premenený na dve užitočné hodiny filmového umenia. UMENIA ! ()

voleman

Na to že je film už přes sedmdesat let stary, tak jde opravdu i v dnešní době ke špičce celé kinematografie. Film nenudí, a má velice dobré vyprávění celého filmu, a celá atmosféra filmu je perfektní. Myslím že v době tohoto filmu šlo o velmi rovoluční dílo právě ve vyprávění celého příběhu, které je i dnes opravdu strhující. Herci jsou všichni skvělí v čele je ovšem samozřejmně Orson Welles, příběh filmu je poutavý a svým způsobem aktuální i dnes. ()

vitekpe

Velmi krasny a legendarni film, s naprosto strhujicim a vytecnym Orsonem Wellesem. Nelze hodnotit jinak nez na max. Dodnes si vzdy pri zmince o tomhle filmu vzpomenu, ze jsem v nem videl asi nejvetsi krb, ktery byl kdy v nejakem filmovem sidle k videni... :-) ()

mozkomor

Po tom všem co jsem o Kaneovi četl mírné zklamání, přesto jde bezpochby o brilantní a přelomové dílo, které si místo na vrcholech nejrůznějších žebříčků zaslouží. O Wellsově režii toho bylo npsáno hodně, ale titulní role se zhostil neméně famózně. Celkově mi to nepřišlo od začátku do konce až tak úžasné, přesto tu bylo nemálo scén u kterých mi spadla čelist..Musím zmínit především Kaneúv projev nebo scénu na schodech. A přestože jsem znal pointu dlouho dopředu, tak mě u závěrečné scény pořádně zamrazilo. ()

Hortenzia

milujem tieto staré čiernobiele filmy a tento obzvlášť, pretože je nielen štýlový,ale má aj myšlienku,ktorá bude mať vždy čo povedať ()

BMAJTZ

Tak nevim zda jsem koukal na neco uplne jineho nez zbytek lidi tady. Me ovsem tenhle film teda vubec nenadchl a to jsem ocekaval zajimavou podivanou. Sve momenty to melo ale vetsinu casu neskutecne nudilo. ()

Germanotta

Občana Kanea by som zaradila medzi najoriginálnejšie a najlepšie filmy vôbec. Občan Kane bol Orsonov prvý film, dal doňho všetko, dal všetko do svojej postavy, klamal ľudí, klamal štúdio, lebo chcel natočiť film ktorý si ludia pozrú aj o 50 rokov s veľkou chuťou. Orsonovi sa už nikdy nepodarilo natočiť taký film ako bol jeho prvý, Občan Kane. Orson krásne poukazuje na to ako človek nikdy nemôže mať všetko a že krásne veci nikdy netrvajú večne. Len jednu vec by som vytkla tomuto filmu, "Rosebud" zaradiť ako záhadu okolo ktorej sa točí celý film, nebol zrovna najlepší nápad. ()

Babous

Říká se mu nejlepší film vůbec. No, nejlepší asi není, ale je skutečně hodně dobrý. Atmosféra skvělá a herci taky dobří, i když si nemůžu pomoct, ale myslím, že hollywoodští herci by tomu dodali víc šťávy než tyhle broadwayské tváře beze jména a jména bez tváře. ()

Melios

Film ,ktorý predbehol svoju dobu natoľko ,že ešte v osemdesiatych rokoch boli niektoré filmárske prvky raritou. Čo sa dá o tomto filme vlastne napísať? Kto nevidel neuverí a kto nechápe nepochopí. Len máloktorý film dokáže byť spravený tak realisticky a pritom môže byť tak strašne mimo zabehnutých koľají. Btw ako študujúci ekonóm som si to nesmierne užil. Na toto budem ešte dlho spomínať. Pôvodne som chcel napísať plnohodnotnú recenziu ,ale tento film si ju nezaslúži. Miesto toho by potreboval poriadnu pozornosť a po toľkých rokoch aj status legendy ,ktorú každý videl. Ako tu už niekto písal ( Adasin ) : "Kdyby někdo přidal barvy, řekl že je to jen pár let starý film, a že Kane byl skutečná osoba, uvěřila bych mu." A to je presne to ,čo na filmoch z tejto doby milujem - ich autentickosť...Známka: S ...Zbytok už prenechám Vám...Bude Citizen Kane diskutabilný a super film aj po rokoch ,alebo ho necháte zapadnúť? ()

Sdoom

Jeden z mých největších filmových restů, po jehož zhlédnutí musím konstatovat, že naprosto chápu jeho význam pro světovou kinematografii. Na tehdejší dobu naprosto nevídané filmové postupy od způsobu vyprávění, nechronologického děje až po novátorskou kameru. A hlavně, scénáristicky je to vynikající, Welles dokáže diváka vtáhnout do děje a opravdu se zajímat a přemýšlet, co že je to ten "rosebud". Silné 4 hvězdy. (Blu-ray, orig.) ()

remy

Přelomové dílo, které mě ale kromě nadčasové technické vypiplanosti, ve všem ostatním totálně míjí. Třeba jednou pochopím víc, než jeho obrazové kvality. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...no já nevím,no...Byl jsem na tom v kině asi před pěti lety, ale tenkrát mě to ničím neoslovilo a téměř nic si z toho nepamatuju. Možná, kdybych se kouknul znovu...ale tu potřebu zatím vážně necítím...A nejlepší film všech dob ? Vyjmenuju vám z hlavy stovku lepších... ()

Kracken

Zajímavý příběh o tvrdohlavosti a masochismu člověka, s mocí peněz a tragikomickým nádechem lidského poupěte. ()

bari68

Životné osudy fiktívneho Charlesa Kanea som sledoval celú stopáž takmer bez väčších nežiadúcich faktorov, ktoré by vyvolávali nudu, iritovanie a pod.U tohto filmu by to ale asi bol hriech, resp. chyba diváka.K 5* hodnoteniu a k úplnej spokojnosti ma asi zastavilo vedomie ,že film bol kritikmi TOP filmov ocenený najvyšších hodnotením a poslaním na zlaté miesto celej histórie kinematografie .Tým chcem hlavne ukázať, že sú lepšie filmy na ktoré má Citizen Kane ešte manko. ()

KoRner

Technicky na svoju dobu brilantné dielo. Na úvod musím povedať, že čakal som niečo silnejšie. Takto sa len stretávame s vyšetrovaním novinárov čo znamená posledné slová najmocnejšieho muža Ameriky "Rosebud". Niektoré odhalenia boli zaujímavejšie iné menej. Možno ak si to pozriem viackrát tak ma aj viac zasiahne ten koniec. ()

see_sawandrew

Jojo. Když jsem ještě chodil na filmovku, taky jsem se nechal zblbnout názorem, že jde o nějak výjimečnej film. Po letech musím uznat, že fakt nejde. ()

Ondra16

Úžasné co Welles zvládnul, zvláště když si uvědomíme, že již před sedmdesáti lety. Neskutečně komponuje a díky tomu jste už po pouhých 15 minutách ve filmu až po uši. A tento pocit přetrvává snad po celou stopáž. Není ale těžké dosáhnout takových věcí, když vypadáte jako Welles. Mnoho lidí si vyláme zuby při udržování hranice, to co se s ní děje tady odporuje přírodním zákonům. Nic se nevyrovná ohromné tíží prostupující celý film. Technicky zajímavější než většina současné produkce. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

12.11.2020

Nový film Davida Finchera už letos

Nový film Davida Finchera už letos

15.06.2020

David Fincher patří k těm režisérům, na jehož filmy se vyplatí čekat. Od jeho posledního snímku Zmizelá už ale přece jen uběhlo šest let, a to je celkem na pováženou. Podle nejnovějších zpráv by ale… (více)

Mindhunter se zpozdí

Mindhunter se zpozdí

25.11.2019

Pakliže se řadíte k fanouškům psychologického drama o seriálových vrazích Mindhunter od Netflixu, pak pro vás máme špatné i dobré zprávy. Začneme těmi špatnými. David Fincher, tvůrce seriálu, má… (více)