Občan Kane

• USA Citizen Kane (více)
Drama / Mysteriózní
USA, 1941, 119 min

Režie:

Orson Welles

Kamera:

Gregg Toland

Orson Welles, Joseph Cotten, Dorothy Comingore, Agnes Moorehead, Ruth Warrick, Ray Collins, Erskine Sanford, Everett Sloane, Paul Stewart, George Coulouris (více)

Neposlušné dítě Hollywoodu Orson Welles natáčel toto legendární drama, které se stalo milníkem ve vývoji filmové řeči i vypravěčských postupů, již ve svých pětadvaceti letech. Welles svou režijní prvotinu pojal jako rekonstrukci osudů fiktivního magnáta Kanea, sestavovanou novinářem - využívá k tomu filmové týdeníky, rozmluvy s pamětníky atd. Postupně upřesňovaný obraz titulního hrdiny ztrácí svou původní gloriolu - ukazuje se, že peníze a moc ještě nezaručují štěstí. Občan Kane vzbudil v době svého uvedení skandál, protože tiskový magnát miliardář William Randolph Hearst vztáhl vyprávěný příběh na sebe... Z devíti nominací na Oscara v roce 1941 získal film sice jen jednu (za scénář, na němž spolupracoval sám Welles s Hermanem J. Mankiewiczem), ale od té doby suverénně vítězí v mnoha prestižních anketách nejrespektovanějších světových kritiků. (oficiální text distributora)

HellsAngel

Občan Kane skutočne obstál v skúške časom a dokonca aj dnes, po uplynutí mnohých desaťročí od jeho uvedenia na plátnach kín, tvorí neoceniteľnú studnicu filmovej múdrosti, vynaliezavosti a inovatívnosti. Pribúdajúcimi rokmi nabrala povesť tohto kinematografického skvostu doslova až mýtických rozmerov, stalo sa z neho niečo vzdialené a nedosiahnuteľné. Ako to ale vidím ja, tak každá generácia má toho svojho Občana Kanea. Ten pôvodný a skutočný ostáva ale predsa len iba jeden jediný. ()

Atron

Po deseti letech jsem k původním třem hvězdičkám přidal dvě další... asi je k němu opravdu zapotřebí dozrát. A je opravdu vizionářský, to o moci peněz a médií platí stále, vidíme to dnes a denně i u nás. ()

bonovox

Občan Kane je určite hlavne po technickej sránke mílnikom v histórii kinematografie. Od kamery, strihu, svetlám a celkovej kompozícii je až neuveritelné že tento film vznikol takmer pred 80-timi rokmi. Ale celkovo musím uznať, že po príbehovej stránke ma až tak príbeh magnáta Kanea nezaujal. Ale určite film odporúčam pozrieť každému, kto má rád film vo všeobecnosti. 80 % ()

serdehelan

Rewatch 2020 - pozreté v krásne vyčistenom obraze, úplne iný zážitok ako onehdá v ošúchanej verzii pred digitalizáciou. To že toto dokázal natočiť, spolupracovat na scenári a zahrať Welles vo svojich 24-25 rokoch ako debutant, fakt klobúk dole. Príbeh samotného Kanea mi sám osebe až taký zaujímavý nepríde, ale formálna stránka filmu je fantastická aj po rokoch. Pamätám si, že po prvom zhliadnutí (cca okolo roku 2000) som bol z filmu dosť rozpačitý, pretože na tú veľkú slávu okolo neho mi prišiel dosť nudný. Dnes možem povedať, že oproti rozvláčnemu Fincherovmu Mankovi je to akčná jízda :-) . ()

RMN88

Velice zajímaví ''nejlepší'' film. I když tento film patří k jedné z největších částí kinematografie, pro mě to není Poupátko ()

nanamarak1

Zklamání. Po vynikajícím úvodu jsem to viděl nadějně, ale zhruba po hodině mě to začalo brutálně nudit. Z letargie mě vytrhnul až celkem zajímavý konec. Ten byl vskutku nadčasový. Projekci Fincherova Manka odkládám, asi by neskončila dobře. 60% ()

bobbec

Film zaujimavý svojim dejom. Sam sa priznám, že som tento film podceňoval. FIlm vas drží v pozore a nedovolí vam myslieť na niečo iné. Samozrejme, že su tam aj trošku dlhé miesta, ale naopak po poslednom zábere vo vas niečo ostane sedieť. NIečo čo vam ešte bude par hodín blúdiť hlavou. ()

Belerofonu

Co říct? Vynikající film takřka kadentní tempo vyprávění, skvělá kamera, hudba a především režie a nesmím zapomenout také herci. Film vás chytne a nepustí až dokonce. Ale nejlepší film všech dob?? Pro mě ani náhodou. ()

fero_lašák

Asi sem debil nebo filmovej analfabet, ale todle sem fakt nepobral. Nebo pobral svým způsobem, ale nepochopil sem proč o tom Američani tvrdí, že je to jejich nejlepší film. Asi nedokážu ocenit několik filmařských novátorství a revolučních věcí použitých ve filmu, stejně tak jako už pořádně nedocením vynález kola. Přesto že když vynalezli kolo tak jistě všichni jásali a tejden to zapíjeli (což se však u tohoto snímku nestalo, byl přijat vlažně). Film popisuje život a smrt superbohatého američana, zkoumá proč před smrtí řekl "poupě", čehož se ale nedozkoumá. A chtějí tím ukázat že když je někdo superbohatý tak nemusí být štastný a může chtít "poupě"?Nebudu tedy hodnotit objevnost filmu, režii, herecké výkony, ale čistě jen můj dojem a to je (jak by řekl H. Simpson) nuuuuuuuudaaaaaaa. A ani nevim za co dávam ty 2 hvězdičky. Asi tlakem z okolí že všichni dávaj 5. ()

Kvico

je až neuveriteľné čím všetkým Orson Walles bol...producent,scenárista,režisér,herec...ako vravel J.Depp za istého dobre známeho enfance terrible filmového priemyslu "toto dokážu len dvaja ľudia, ja a Orson Walles" ale zjavne že len jeden z nich to dokázal všetko robiť aj kvalitne. veľmi silné posolstvo ktoré skrýva tento film a ktoré asi nie je v ľudských silách preniesť úplne vierohodne na filmové plátno no keby žil Orson v dnešných časoch a točil tento film opäť myslím si že by šlo o jeden z najlepších filmov všetkých čias ()

cernymotyl

Ve své době určitě přelomový film, ale jak ho hodnotit po více jak šedesáti letech? Z dnešního pohledu to pro mě byla trochu nuda. Ve střehu mě udrželo jen čekání na "poupě". ()

ste

Dlouho jsem se bála, že mě tak starý film už nedokáže oslovit. Chyba. Například pasáž, vývoje vztahu s první manželkou je brilantní. A i když ke konci ztrácí dech, musela jsem počkat do konce zjistit,co je poupě. ()

h.i.t.c.h.

Těžko posuzovat jedná-li se o nejlepší film všech dob. Také přisuzovat veškerou genialitu snímku Orsonu Wellesovi by bylo poněkud krátkozraké, protože velké zásluhy má také scénárista Herman J. Mankiewicz jež s Wellesem protkali celý příběh otázkou co je to "poupě" a co znamenalo pro muže který měl vše. Snímek navíc zachycuje prakticky celý Kaneův život, takže je neustále co vyprávět a není čas pro nudu. Ve všech fázích Kaneova života navíc exceluje samotný Welles v titulní roli. Tohle prostě musíte vidět. ()

anonyym

Pokud přihlédnu k tomu, že film je starý šedesát let (což mimochodem není bez přečtení titulků vůbec poznat), tak by si zasloužil plný počet. Snad všechno ohledně kamery je inovativní a posunuje o další velký kus vpřed. Jenže na druhou stranu mě Kaneův příběh nijak moc nezaujal a ke konci dost nudil. Sám Kane byl ale výborně zahraný a to je podle mého minimálně polovina úspěchu tohoto filmu. ()

Shim-my

Kdo byl Charles Foster Kane? Původní pátrání po tajemném "Rosebud" se mění v hledání odpovědi na tuto zdánlivě jednoduchou, ale s každým dalším pohledem stále více se komplikující otázku, až se konečný cíl nakonec rozplyne v mlze dohadů. Lze vůbec poznat jiného člověka? A znal se on sám? Wellesův noetický opus důsledně střídá vypravěčské postupy a žánry (od pseudodokumentu přes melodrama až po gotický horor) k ilustraci svého poselství a vytváří tak kompaktní umělecký útvar, ve kterém všechno dokonale funguje a navíc skvěle vypadá. I po šedesáti letech skvělý film, který rozhodně stojí za více než jedno shlédnutí. ()

Kivis

1. místo na seznamu nejlepších amerických filmů podle Amerického filmového institutu... no, tak to se mi Občan Kane zdá trochu přeceněný. Přijde mi zajímavé spíš všechno, co se dělo kolem něj, než film samotný. Nejsem žádný velký znalec filmové historie, takže nedokážu docenit film ve vztahu k době jeho vzniku (i když v bonusových materiálech říkali, jak byl přelomový i po technické stránce), ale našel bych pár starých filmů, i starších než Kane, které mě zaujaly mnohem víc (třeba náš Erotikon). Vážně je obdivuhodné, jakou volnost Orson Welles dostal a jak se troufale pustil do mediálního magnáta W. R. Hearsta. Nicméně z Občana Kanea stejně necítím po většinu stopáže žádnou pořádnou atmosféru. Pořád se něco děje, má to spád, člověk se nenudí, ale pořád to plyne tak nějak vedle, místo aby to diváka vtáhlo. Asi je to i tím, že ve filmu není žádná postava, ke které by člověk cítil nějaké silné sympatie či antipatie, bohužel ani samotný Kane ve mně po většinu filmu žádné výrazné pocity nevyvolal. Posledních deset minut, kdy na Kanea vzpomíná sluha, je ale opravdu strhujících. V nich bouchnou všechny ty emoce, které se jakoby pod pokličkou hromadily ve všech předchozích událostech. Tenhle závěr u mě posouvá Občana Kanea přece jen o úroveň výš, ale stejně je škoda, že ve mně nedokázal vyvolat žádné emoce už dřív. Ale třeba někdy po dalším shlédnutí svůj názor přehodnotím. ()

Lucije

Matka mu chtěla zajistit lepší budoucnost, než mu mohla sama nabídnout. Tedy, alespoň po té finanční stránce. Povedlo se a z Kanea se stal bohatý muž, který toužil být chudý. Bojoval za práva obyčejných lidí. Moc a peníze ho však nakonec dostihly. Myslel si, že může lidi vlastnit stejně, jako drahé sochy a starožitnosti. Netoužil po ničem jiném, než obyčejné pravé lásce, kterou nikdy nepoznal. Ve mě to zanechalo pocit uvědomění si, že láska je to nejdůležitější, co můžeme ve svém životě svým blízkým poskytnout. Materiální věci si nikdo z nás do hrobu nevezme... ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

12.11.2020

Nový film Davida Finchera už letos

Nový film Davida Finchera už letos

15.06.2020

David Fincher patří k těm režisérům, na jehož filmy se vyplatí čekat. Od jeho posledního snímku Zmizelá už ale přece jen uběhlo šest let, a to je celkem na pováženou. Podle nejnovějších zpráv by ale… (více)

Mindhunter se zpozdí

Mindhunter se zpozdí

25.11.2019

Pakliže se řadíte k fanouškům psychologického drama o seriálových vrazích Mindhunter od Netflixu, pak pro vás máme špatné i dobré zprávy. Začneme těmi špatnými. David Fincher, tvůrce seriálu, má… (více)