Občan Kane

• USA Citizen Kane (více)
Drama / Mysteriózní
USA, 1941, 119 min

Režie:

Orson Welles

Kamera:

Gregg Toland

Orson Welles, Joseph Cotten, Dorothy Comingore, Agnes Moorehead, Ruth Warrick, Ray Collins, Erskine Sanford, Everett Sloane, Paul Stewart, George Coulouris (více)

Neposlušné dítě Hollywoodu Orson Welles natáčel toto legendární drama, které se stalo milníkem ve vývoji filmové řeči i vypravěčských postupů, již ve svých pětadvaceti letech. Welles svou režijní prvotinu pojal jako rekonstrukci osudů fiktivního magnáta Kanea, sestavovanou novinářem - využívá k tomu filmové týdeníky, rozmluvy s pamětníky atd. Postupně upřesňovaný obraz titulního hrdiny ztrácí svou původní gloriolu - ukazuje se, že peníze a moc ještě nezaručují štěstí. Občan Kane vzbudil v době svého uvedení skandál, protože tiskový magnát miliardář William Randolph Hearst vztáhl vyprávěný příběh na sebe... Z devíti nominací na Oscara v roce 1941 získal film sice jen jednu (za scénář, na němž spolupracoval sám Welles s Hermanem J. Mankiewiczem), ale od té doby suverénně vítězí v mnoha prestižních anketách nejrespektovanějších světových kritiků. (oficiální text distributora)

Hees

Ak by som to mal zjednodušene povedať bez zbytočných rečí tak tomuto filmu som neprišiel na chuť. Je to dobrý film a má zmysel si ho pozrieť a koniec je dobre prepojený s tým o čo v celom filme ide, ale nechytilo ma to za srdce a to je pre mňa niekedy pri filmoch dôležité. Film ukazuje osud a životnú cestu Kanea muža čo vlastnil niekoľko novín a tak mohol ovplyvňovať mienku, ale naopak to robiť nechcel. Citizen Kane vlastne ukazuje to, že cesta životom aj bohatého človeka nemusí byť šťastná, ak sa na to pozrieme na konci a tiež to, že bohatý človek nakoniec na sklonku svojho života môže myslieť nie na peniaze, ale na niečo čo má pre neho emocionálnu hodnotu a tak teda tento film má z tohoto hľadiska niečo do seba. To najlepšie na filme je koniec, ale ten ma nevytrhol zo stoličky a spôsobil len to, že som uznal, že som nepozeral film zbytočne. ()

johny89

Totální klasika a jeden z nejlepších filmů, co byl natočen, že jo? No tak když tohle očekáváte, tak se to většinou pěkně podělá. Z Občana Kanea mám opravdu smíšené pocity. Začátek filmu byl brilantní, krásně mě vtáhl do děje a je podán zajímavou formou. Bohužel ke konci film jako by ztratil dech. Nic moc jsme se ohledně poupěte nedozvěděli a s tím, jak Kane začal být cupován událostmi, se zhoršovala i chuť dokoukávat film. Nakonec jsem ho dokoukal, ale bohužel to není těch 5 hvězdiček, na které to původně vypadalo. Celkem zajímavé je styl a zpracování záběrů, na tu dobu dost nadčasově udělané. Když se na to podíváte, určitě budete vědět, co tím myslím. ()

Rocky88

Občan Kane je na svou dobu naprosto inovativní jak ve všech technologických aspektech filmu (prolínání obrazu, zvuk, masky), tak i co se týče scénáře ( nechronoligcké vyprávění ). Vše, co se v Kaneovi děje, nese rysy filmů, které spatřili světlo světa o 50 i více let později. Respektive oni mají rysy Občana Kanea. . . Co se týče příběhu, zůstával mi rozum stát - vyprávění o titánovi a jeho zálibách sice není nijak úchvatné, ale ten způsob, kterým je podáván ( vyprávění více osob i televizí ) je skutečně Wellesovým majstrštykem. Škoda, že Občan Kane není širšímu publiku v podvědomí znám tak jako třeba Pán prstenů či Titanik. Určitě by si to zasloužil . . . . ()

MrPierc

Člověk, který byl vytržen ze svého dětství a byl mu předurčen život boháče, který se stane megalomanem. Jenže člověk se lehko skazí a nikdy nedostojí svých původních předsevzetí! Měl všechno a nezůstalo mu nic! Smrt je ale naštěstí pro všechny, protože jinak by někteří lidé byli dodnes s námi (Hitler atd.). Technická stránka filmu je na jedničku s hvězdičkou do bělostné žákovské knížky malé školačky. ()

Streeper

Je to hodně zvláštní film, dle mého názoru, který má super aspekty na to, aby byl dobrý a on je dobrý, ale asi to úplně není můj styl. Rozhodně zastávám názor, že tenhle film by měl vidět každý filmový fanoušek, protože patří mezi ty nejlepší klenoty Hollywoodu, ale samozřejmě ne každému bude sedět na tělo. Já jsem se na to vydržela dívat, ale po nějaké době jsem se přistihla, že myslím na něco jiného a to u sledování filmu nastat nemá, proto jen tři hvězdičky. ()

Nach

Dílo, které buď předčilo svou dobu, nebo ukázalo, jakým směrem se může ubírat filmová řeč. Možná obojí. Dramaturgicky dokonale vystavěný počin. Herecky též není co vytknout. Ano, je to celé primárně o dialozích, ale nezapomeňme, že se tu bavíme o roku 1941. I tak je zde stále na co koukat, a ač má příběh stopáž dvě hodiny, rozhodně mi celek příjemně utíkal. Ano, někde - tu a tam - je Občan Kane zdlouhavý, ale to mu nic neubírá na jeho kvalitách a nadčasovosti. Čtyři hvězdy jsou minimum, které si zaslouží. 80% ()

ad

A to prosím film nehodnotím jako povinný kult,ale jako plnohodnotný film o nezaplatitelné cenně za velikost... i když je jasné, co dělá Občana Kanea Občanem Kanem a to je režijní filmové arcidokonalé vidění... ()

Lopic

Nevěřil sem, že se mi Občan Kane bude líbit, ale opak byl pravdou. Je to skutečně filmový klenot, který ve své době nutně musel vyvolat poprask. Orson Welles se představil jako výborný režisér i herec. A Rosebud mi nepřišlo jako taková záhada, ale tak třeba sem to pochopil jinak než to bylo autorem myšleno. ()

cubajz

film sledující od narození až po smrt život muže, který byl předurčen k tomu dokázat velké věci. Na snímku se dost podepsal zub času, ale uznávám, že i přes jeho letitost na něm pořád něco je... ()

nithiel

Nikdy bych nečekal, že biografie fiktivní osoby může být tak poutavá a přitom uvěřitelná. Příběh muže jenž se řídil pouze svými zákony a spdl těsně pod vrcholem může být aktuální v každé době. Hodně na mě zapůsobily mrazivé záběry z Kaneova sídla Xanadu - Obrovské prázdné pokoje, kde na sebe manželé musí křičet, jinak se neslyší. Ani závěrečná pointa mi nezkazila zážitek k tohoto vynikajícího snímku. ()

starbrejkr

Prozatím bez hodnocení....Poprvé nejsem schopen film nějak ohodnitit, protože mi jednoduše přijde, že "jak říkají rádi poliici" pro to nemám mandát.....Celý film se ve mně přelevály pocity hledání a nalézáné oné geniality, která se okolo tohoto filmu vznáší.....Definitivně jsem jí objevil až ke konci filmu, kdy se v plných barvách projevila tragičnost osudu jednoho zdánlivě naprosto spokojeného boháče......Film nehodnotím především kvůli tomu, že si nedokážu plně představit, jak dopadl na diváky počátku 40. let. Každopádně filmařsky a scénáristicky nechává filmy předchozí dekády daleko za sebou, spíš jsem měl pocit, že vidím film tak z let šedesátých. I dnes zanechává díky konci silnou stopu, což je na film z počátku 40. let. let na dnešní dobu s tak zdánlivě banální tématikou (filmů o vzestupu a pádu je mrtě) úžasné. A koneckonců když Kane přichází poprvé do redakce novin, tak defatco vidíme, jak objeví praktiky, které používají pisatelé článků v bulvárních denících dodnes. Obrovsky také smekám před Orsonem Wellesem a jeho proměnami od vitálního mladíka přes samolibého mladíka (proč jen ten předvolební projev tak připomíná jistého diktátora?) až po zničeného a děsivého starce. Hodnocení filmu si nechám (možná) po dalším shlédnutí. ()

tomtomtoma

Velmi kvalitní mystifikační dokument o člověku velkého bohatství a neomezených možností, který nedokáže po celý život nalézt lásku. Tu si vynucuje svým chováním a svými penězi, pouští se do svých projektů ve vlastním zájmu po uznání a až zbožštění své postavy. O člověku, který touží po uznání až vyznání, který se snaží o lepší svět, ale chybí mu cit a vše vyznívá až arogantně a nalézá jen samotu. Charles Foster Kane (dobrý Orson Welles) má jednoduchý život, oproštěný o strach své finanční situace, má ambice v proklamování svých názorů jako těch pravých a jediných správných, ať již při budování svého novinového impéria, či při pokusu o politickou kariéru. Nakonec se jeho citová chladnost a neschopnost dávat prostou lidskost, stává jeho prokletím v jeho osamělém závěru života, kdy si vzpomíná na čistotu svého života před příchodem neúměrného finančního bohatství. Štěstí si člověk za peníze nekoupí. A tak je zobrazován portrét člověka za pomocí vzpomínek osob blízkých v jeho různých etapách života a z různých pohledů. Jako v deníkových vzpomínkách jeho poručníka Waltera Parkse Thatchera (George Coulouris), finančního experta, ve vyprávěních Kaneova manažera Bernsteina (Everett Sloane), společníka z mládí Jedediaha Lelanda (dobrý Joseph Cotten), jeho druhé ženy Susan Alexander Kane (Dorothy Comingore), druhořadé zpěvačky a tanečnice, či majordoma z jeho pohádkového sídla Raymonda (Paul Stewart). Z dalších rolí jsou to Kanův otec (Harry Shannon) a matka Mary (Agnes Moorehead), která svým rozhodnutím stojí za Kaneovou citovou chladností, Kaneova první žena Emily Monroe Norton Kane (Ruth Warrick), prezidentova neteř, Kaneův politický protivník James W. Gettys (Ray Collins), neznající slušnost, či novinář Jerry Thompson (William Alland), pátrající po Kaneových stopách. Pozoruhodné dílo, velkolepé ve svém provedení a způsobu vyprávění. ()

C0r0ner

Po pětasedmdesáti letech to už nemá takový drive a zdaleka to není tak úderné, jak by dnešní doba požadovala. I tak ale člověk dvě hodiny kouká zasněně na to, co Welles natočil v pouhých šestadvaceti letech. Ne že by to byl nějaký skvost, ale podle mě to tak nějak patří k povinnému filmovému vzdělání. 85% ()

dubinak

Občan Kane se pro mě nejprve jevil trochu zmateně a trvalo mi několik desítek minut se úplně zorientovat už jen kvůli tomu, že film je vyprávěn retrospektivně a časové linie často zpočátku přeskakují jedna přes druhou. Asi do prvních třiceti minut jsem se obávala, jestli mě tento film bude vůbec bavit, nebo jestli ho dokážu ocenit. Nicméně, postupem stopáže jsem si začala uvědomovat kvalitu tohoto díla. Už jen střih sám o sobě byl poněkud průkopnický, na to, že se vznik tohoto filmu datuje do 40. let 20. století a také kamera a obraz připoutaly mou pozornost. Když porovnám řemeslné zpracování Občana Kanea a například jednoho z filmů Karla Lamače ze stejného období, vzejdou z toho dvě naprosto neporovnatelná díla. V českých filmech bylo tehdy naprosto symbolické otravné praskání, špatná kvalita zvuku, střihu, občas i obrazu. Kane nemá ani jedno z toho a soustřeďuje si i na ty nejmenší detaily. I masky byly provedeny velmi kvalitně. Když pominu obecnou ponurost a depresivní náladu, která v tomto snímku začala postupem času vládnout, musím konstatovat, že můj zážitek byl vlastně překvapivě dobrý. K němu přispěly samozřejmě i dobré herecké výkony, atraktivní prostředí a ráda bych vyzdvihla geniální scénu, ve které se Zuzana učí zpívat se svým lektorem. Tuto scénu považuji za tu nejvtipnější, co jsem tu mohla vidět. ()

Dannysek4U

Nejsem zadnej tradicionalista a vic si smaknu na moderne, ale v pripade tohohle filmu musim proste mlcet, a to v posvatny bazni. Nikdy me nic neprekvapilo vic nez Obcan Kane. ()

zette

Ac musim film ocenit po umelecke, i na tu dobu technicke strance, v konecnem verdiktu jsem spise zklamany. Jiste, v te dobe to musela byt pecka. Film je i zajimave podan, nejdrive tydenik a pak z vypovedi pozustalych dostaneme dil po dilu onu skladanku, kde nakonec stejne jeden dilek chybi. Nic jsem si ale z filmu nevzal, coz treba u panu Wildera, Kurosawy nebo De Sicy se mi nestava. Slabsi ctyrka, zustavam neosloven. ()

MarekT

Když jsem poprvé tento film viděl někdy okolo roku 2007, jednalo se v mém filmovém životě o důležitý milník. Tehdy jsem také choval předsudky ve stylu - "je to staré, tak to nejspíš bude nuda". Strhující tempo a vykrystalizovaný scénář (v tomto směru představuje spolu s Amadeem absolutní vrchol), jehož centrum - fiktivní postava miliardáře Kanea je vděčným objektem k zájmu, mě přesvědčily o opaku a donutily mě se v konečném důsledku zaměřit na Zlatý věk Hollywoodu, který se posléze stal u mě velmi oblíbeným. Co se filmu týče - pravdou je, že já například s hodnocením váhal a až závěr, který vás donutí zapojit mozkové závity, mě přesvědčil o pěti hvězdách. Výborná je taktéž technická kvalita, hlavně kamera (nominace na pověstnou zlatou sošku), být to barevné, tak si to, s nadsázkou řečeno, spletu i se současnou produkcí. Sice to dnešnímu člověku po shlédnutí dnešní produkce až tak nepřijde, ale musíme brát v potaz, že tento film byl natočen na počátku čtyřicátých let. Škoda jen, že tento film je vlastně jediný, kde se dá plně docenit osobnost Orsona Wellese, který měl při natáčení tohoto filmu asi největší tvůrčí svobodu. 90% ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

12.11.2020

Nový film Davida Finchera už letos

Nový film Davida Finchera už letos

15.06.2020

David Fincher patří k těm režisérům, na jehož filmy se vyplatí čekat. Od jeho posledního snímku Zmizelá už ale přece jen uběhlo šest let, a to je celkem na pováženou. Podle nejnovějších zpráv by ale… (více)

Mindhunter se zpozdí

Mindhunter se zpozdí

25.11.2019

Pakliže se řadíte k fanouškům psychologického drama o seriálových vrazích Mindhunter od Netflixu, pak pro vás máme špatné i dobré zprávy. Začneme těmi špatnými. David Fincher, tvůrce seriálu, má… (více)