Občan Kane

• USA Citizen Kane (více)
Drama / Mysteriózní
USA, 1941, 119 min

Režie:

Orson Welles

Kamera:

Gregg Toland

Orson Welles, Joseph Cotten, Dorothy Comingore, Agnes Moorehead, Ruth Warrick, Ray Collins, Erskine Sanford, Everett Sloane, Paul Stewart, George Coulouris (více)

Neposlušné dítě Hollywoodu Orson Welles natáčel toto legendární drama, které se stalo milníkem ve vývoji filmové řeči i vypravěčských postupů, již ve svých pětadvaceti letech. Welles svou režijní prvotinu pojal jako rekonstrukci osudů fiktivního magnáta Kanea, sestavovanou novinářem - využívá k tomu filmové týdeníky, rozmluvy s pamětníky atd. Postupně upřesňovaný obraz titulního hrdiny ztrácí svou původní gloriolu - ukazuje se, že peníze a moc ještě nezaručují štěstí. Občan Kane vzbudil v době svého uvedení skandál, protože tiskový magnát miliardář William Randolph Hearst vztáhl vyprávěný příběh na sebe... Z devíti nominací na Oscara v roce 1941 získal film sice jen jednu (za scénář, na němž spolupracoval sám Welles s Hermanem J. Mankiewiczem), ale od té doby suverénně vítězí v mnoha prestižních anketách nejrespektovanějších světových kritiků. (oficiální text distributora)

VaHo

Je mi jasné, proč zrovna Američané tohle považují za nejlepší film vůbec. Na tehdejší (a i dnešní) dobu to působí velmi inovátorsky. Kamera, kompozice jednotlivých scén, nelineární způsob vyprávění, dlouhé nepřerušované záběry, hra se světlem a stíny apod. Z tohohle pohledu je to velmi zajímavé. Nejlepší je výkon Orsona Wellese, který to celé tlačí dopředu. Problém pro mě byl samotný příběh. Ten mě začal zajímat až v druhé polovině, a i tak mi tento filmový monument nedokázal vlézt pod kůži. Právem uznávaná klasika, a jen po pro tu samotnou vizuální stránku to stojí za vidění. ()

chelseaman22

Na ctihodném občanu Karlovi je nejlepší úvodních patnáct minut, kdy je divák donucen sledovat životopisnou reportáž, která říká více, než zbytek filmu. Kult, který jsem buď nepochopil, nebo je přeceňován jako Johnny Depp. 56 % Celosvětový příjem k 8. 8. 2019: $1,585,634, což je 2,03 násobek rozpočtu ()

Idego

Kdyby mi před projekcí někdo dal dvouhodinovou filmovědnou přednášku o tom, čím byl Kane tak revoluční, asi bych dovedl víc ocenit všechny ty formální lahůdky, nad kterýma se všichni rozplývají, ale jelikož jsem se nemohl dojmout nad něčím, co v tom filmu nevidím, bylo to pro mě prostě starý tuctový hollywoodský drama poměrně o ničem a nehodné zvláštního zřetele. ()

filmmovier

Skutečně geniální, fantastický natočený a strhující film. Orson Welles je navíc naprosto fantastický nejen za kamerou, ale i před ní. Film, který ani přes svou délku ani vteřinu nenudí, navíc je i zábavný a neskutečně vymazlený v detailech. Skvost, který by měl vidět každý filmový fanoušek. Samotnému je mi líto, že mi trvalo tak dlouho, než jsem se k němu dostal. Ale za to čekání to stálo jako máloco. 100%. ()

Motinski

Všetko čo sa o filme popísalo je pravda. Občan Kane je nadčasový a v rozprávačských postupoch ukážková predloha pre ďalšiu generáciu filmov čo prišli po ňom. Miestami príbeh síce stráca tempo ale fakt to nie je niečo čo by výrazne vadilo. Na plné hodnotenie to asi nieje, možno kvôli slabším pasážam čo si pamätám aj dlhšie po pozretí, ajtak ale právom oceňovaný klenot. ()

senor

Je trochu smutné, že se nejlepší film vůbec podle kritické obce nedostane na csfd ani mezi nejlepších 200. To patrně o něčem svědčí. (na imdb je #25) ()

DaUr

Ano, uznám, že z technického hlediska se jedná o vysoce nadprůměrně kvalitní film. Ano, uznám, že na svou dobu se jedná o film ryze vyjímečný. A ano, uznám, že patří k zásadním dílům americké kinematografie. Ale bohužel nemohu uznat, že bych se u něj bavil. Tom Hardy mi mluví z duše. ()

Gothar

Príbeh ako taký ma veľmi nezaujal, ale aspoň už chápem všetky referencie zo Simpsonovského dielu Medvídek (5x04) :) Chápem, že vo svojej dobe to bol nadčasový film už len kvôli kamere, ale aj vďaka nelineárnemu rozprávaniu, no to je už ťažké oceniť. Bez prihliadnutia na čas vzniku, by to bolo tak na 40 %, ale prihliadnuť na to treba, takže 70 %. ()

hallelluja

Pre mňa nad-film. V hlavnej úlohe masakrálna charizma Orsona Wellsa. (pozn.: škoda toho posledného záberu, zobral slovíčku "rosebund" všetok rajc. K pochopeniu predsa stačila sklenená snehová guľa.) ()

Tomasso001

Dlouho jsem filmek odkládal, ale nebylo vůbec proč. Je to mistrovský kus. O muži který mohl mít všechno a díky tomu přišel o to nejdražší co člověk v životě měl. Proč tak šel za tím co si umanul, nekoukaje nalevo, napravo? Na smrtelné posteli se vrátil do dětství a uvědomil si jak by se jeho život ubíral jiným směrem kdyby Rosebud.... Určitě stojí za shlédnutí i kvůli průlomu ve filmařství a skandálu, který kdysi vyvolal. Nakonec jsem se k němu dostal až skrze mnohem novější film, který je právě o tomto snímku, také doporučuju ()

July

Na začátku byl energický idealista, odhodlaný sdělovat lidem pravdivé informace, hájit zájmy slabších a odhalovat nekalé praktiky, jichž se na nich dopouštějí ti "silnější"... Postupem času se z něj stal chladný, navenek bezcitný a despotický megalomanský magnát. Toužil po obdivu a lásce, ale obojí, především to druhé, ztratil. Zpronevěřil se i svým původním zásadám, ale byl příliš pyšný, než aby to přiznal a pokusil se o návrat. Přelom v jeho životě znamenalo setkání s druhou ženou, politický skandál a rozkol s původním přítelem, rozumnějším a přízemnějším než Kane... ale nakonec nejspíš šťastnějším. Ve filmu je mnoho památných momentů - Leland skládající si znuděně v opeře obrazce z papíru, kouř stoupající z Xanadu na konci filmu a symbolizující odchod toho, co občan Charles Foster Kane představoval... Je to výborný příběh; příběh, který se klidně mohl stát (koneckonců, reakce tiskového magnáta Hearsta to celkem potvrzuje), který představuje Ameriku od konce 19. století do 2. světové války... a především představuje jednoho člověka. Nemusí vám být sympatický, nemusíte s ním souhlasit, ale pravděpodobně mu budete aspoň trochu rozumět... nebo víc než trochu. ()

Cushing

Tragický příběh člověka posedlého mocí. Mně byl Kane sympatický, vám ne? Ve své touze ovládat byl dlouho úspěšný, ale pak se mu nepodařilo zcela ovládnout jednu lehkonohou holku... Divák nemusí být tiskový magnát, aby neviděl paralely se svou každodenní snahou ovlivnit lidi kolem sebe, i ty nejbližší, a to třeba nenápadně, neuvědoměle, ze skrytého pocitu nejistoty a ohrožení... Já měl z filmu depku jak trám. Doporučuju každému. ()

gjjm

Něco podobného jako 2001: Vesmírná odyssea. Je to nepochybně technicky dokonalé, ale je to spíš jen takový pokus, co všechno film dokáže, šablona a zkouška nových prostředků, než film jako takový. Navíc vzor pro všechny americké filmy. I kvůli němu jsou tak příšerné (čimž netvrdím, že americká kinematografie jako taková je špatná, ovšem musíte uznat, že americký průměr je podstatně níž než evropský). ()

danoo

„Myslím, že bol svojím charakteristickým spôsobom velikán, ale nechal si to pre seba. Nikdy sa o seba nepodelil. Nikdy nikomu nič nedaroval... Nechal vám len sprepitné". Podľa mňa nejde o typ filmu, čo diváka zrazí do kolien, úplne poblázni (možno preto toľko nenaplnených očakávaní niektorých užívaleľov, ale to nie je problém Očana Kanea ako takého, ale ich problém), lebo ide tu o film vyvolávajúci skôr rešpekt a úctu, bázeň pred géniom Orsona Wellesa. ()

Micro41CZ

Síla mediokracie zobrazená před sedmdesáti lety je takřka dokonalým obrazem současné nadvlády hromadných sdělovacích prostředků nad společností. Z formálního hlediska skvěle natočený film plný kvalitní práce se světlem, časovými pásmy a stylem vyprávění, kamerou, herci i výpravou. Klasika. ()

T-pack

Citizen Kane používá hodně obyčejných technik, ale jiné na něm je, že s nimi přišel poprvé. S příběhem to už po nějakých, páni, více, jak sedmdesáti! letech není tak slavné, ale už jen určitý (byť třeba zatím jen lehký) odklon od toho hlasitého divadelního herectví jiných černobílých snímků zařazuje Občana blíže mému vkusu. Přesto je s takovýmhle obřím časovým odstupem těžké s přesností určit, co činí film tak imponujícím a proto jsem váhal mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. Přechýlilo se to na pět tou skoro poslední scénou, tou s ohněm. I Citizen Kane je vlastně jen takovým kouskem v obří skládačce kinematografie, ovšem jedním z těch, bez kterých by ty puzzle hodně tratily. ()

Kmotr76

"Kdybych nebyl tak bohatý, mohl bych být skvělý člověk." Čekal jsem geniální snímek, ale že to bude tak strhující a zábavné, to vážně ne. Občan Kane nezestarl za tech vic nez sedmdesat let ani trochu. Celé pátrání a příběh jsem vážně prožíval. Také jsem si vychutnával snad každou dokonale promyšlenou scénu (kamera, hudba, světlo; ta kamera!!!). Řada momentů mi navždy utkví v paměti, stejně jako úderný hlas ze zpráv na začátku (hlavně slovo Xanadu!) a pocit hnusu a odporu jen z pohledu na exteriéry, interiéry, i ta kvanta soch a dalších věcí Kaneova paláce. Silný zážitek. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

12.11.2020

Nový film Davida Finchera už letos

Nový film Davida Finchera už letos

15.06.2020

David Fincher patří k těm režisérům, na jehož filmy se vyplatí čekat. Od jeho posledního snímku Zmizelá už ale přece jen uběhlo šest let, a to je celkem na pováženou. Podle nejnovějších zpráv by ale… (více)

Mindhunter se zpozdí

Mindhunter se zpozdí

25.11.2019

Pakliže se řadíte k fanouškům psychologického drama o seriálových vrazích Mindhunter od Netflixu, pak pro vás máme špatné i dobré zprávy. Začneme těmi špatnými. David Fincher, tvůrce seriálu, má… (více)