Občan Kane

• USA Citizen Kane (více)
Drama / Mysteriózní
USA, 1941, 119 min

Režie:

Orson Welles

Kamera:

Gregg Toland

Orson Welles, Joseph Cotten, Dorothy Comingore, Agnes Moorehead, Ruth Warrick, Ray Collins, Erskine Sanford, Everett Sloane, Paul Stewart, George Coulouris (více)

Neposlušné dítě Hollywoodu Orson Welles natáčel toto legendární drama, které se stalo milníkem ve vývoji filmové řeči i vypravěčských postupů, již ve svých pětadvaceti letech. Welles svou režijní prvotinu pojal jako rekonstrukci osudů fiktivního magnáta Kanea, sestavovanou novinářem - využívá k tomu filmové týdeníky, rozmluvy s pamětníky atd. Postupně upřesňovaný obraz titulního hrdiny ztrácí svou původní gloriolu - ukazuje se, že peníze a moc ještě nezaručují štěstí. Občan Kane vzbudil v době svého uvedení skandál, protože tiskový magnát miliardář William Randolph Hearst vztáhl vyprávěný příběh na sebe... Z devíti nominací na Oscara v roce 1941 získal film sice jen jednu (za scénář, na němž spolupracoval sám Welles s Hermanem J. Mankiewiczem), ale od té doby suverénně vítězí v mnoha prestižních anketách nejrespektovanějších světových kritiků. (oficiální text distributora)

Krt.Ek

Konečně jsem viděl ten celosvětově uznávaný film, milník kinematografie. A musím říct, že nelitují dvou hodin, které jsem tomu musel obětovat. Někdy mě klasika zklame, ale tady ten případ nenastál. I když je Občan Kane na svou dobu revolučně natočen, jeho hlavní výhodu vidím v krásném a dojemném příběhu. V příběhu o muži, který měl zdánlivě všechno, ale přitom nemohl být šťastný. Možná, že dnes už je ten příběh klišé, ale v tomto případě mě nesmírně zaujal. 80% ()

Adasin

Kdyby někdo přidal barvy, řekl že je to jen pár let starý film, a že Kane byl skutečná osoba, uvěřila bych mu. 9/10 ()

Adman

Tento film se musí vidět vícekrát. Já jsem na tuto nevědomost poprvé hloupě doplatil. Nevěřil jsem, že se dívám na ten samý film jaký jsem viděl posledně. Je komické, že v tak letitém filmu je používáno tisíců technik točení, které se do teďka nezměnily, nebo jsou stále kopírovány. Legendární záběry, které kritici a filmaři obdivují a rozebírají dodnes, jistě nikdy nezemřou. Příběh vypráví o minulosti známého boháče, kam se dostáváme skrze spoustu skoků do minulosti (flashbacků). Je bohatý, tak si pomyslíme co mu asi tak může chybět, má všechno. Opak je pravdou. Kaneovi postupně dochází, že materiální bohatství ho vnitřně nenaplňuje a že pravé bohatství je láska, přátelství apod. Film o lidskosti, který dojme, pobaví, zapojí naše mozky, ale hlavně stane se dle mého názoru rozhodně jedním z nejlepších co byl kdy natočen. ()

frashmaker

Promiňte mi mojí troufalost vtisknout tomuto veledílu do dlaně pouze dvě hvězdičky, ale asi nejsem sto tento film zcela pochopit. První půlka filmu je tak strašně zmatená, že se to snad nedá hlouběji pobírat a ta druhá sice už je jaksi o něčem, ale to něco je jen průměrem. Možná je to kultovní snímek, ale já to v něm prostě nevidím. Nebo jsem jen čekal víc, fakt nevím. ()

LV.Helter

Jeden z največších medzníkov v dejinach filmu. Navyše neskutočne podhodnotený. Orson Welles ako prvý tvorca pochopil ako má "správne" film vyzeráť. Začiatok neskutočne inovačný. Strašne veľa nápadov a strašne málo priestoru. Pomaly, ale isto plynúci do posledného detailu vyčistený diamant. Orson Welles to zvládol po všetkých možných stránkach a definoval defíniciu, ako má film vlastne vyzerať! Vizuál a forma filmu je nielen na taký rok, naprosto neuveriteľný..EDIT:80% ()

kobejn

Údajně největší dílo kinematografie je v podstatě jakýmsi pseudodokumentem a napůl retrospektivním filmem a docela jistě experimentem, kde si O.Welles mohl svobodně vyzkoušet všechny možné technické inovace, výsledek je ale hodně rozporuplný a mně tento miláček filmových vědců a kritiků příde po obsahové stránce vcelku banální, je to spíše pozoruhodný dokument doby a experiment než velký film. ()

Wysch

Občan Kane je naprosto výbornej snímek. Nedivím se, že je dlouhá léta řazen k nejlepším filmům historie. Protože on prý tu historii filmu tvořil. To, co je dneska považováno za samozřejmost - tedy např. vyprávění z pohledu různých osob, rozhozená časová osa nebo propojení obrazu s jeho hloubkou (jo, tohle jsem si vycucal z prstu, protože se mi nechtělo mazat to "nebo") - je samozřejmé jen díky Wellesovi, který tohle prý poprvé použil. I dneska je Občan Kane zoufale moderním snímkem, kterýmu chybí jen jediná věc - a tou je nějakej emotivní přístup k divákovi. Welles a celej film je prostě jen ledově odtažitej a ve výsledku tak nemám dojem, že ve mně film zanechal nějakou emoci. Což může být i dobře (film tě pak nikdy nenaštve), ale zrovna v případě tohohle brilantního scénáře to zamrzí o to víc. [BR] ()

vhojta

Velmi působivý film, který diváka donutí k dlouhému přemýšlení. Zeptám se do větru: Co může potřebovat člověk, který má díky své movitosti, konexím ... (atd.) prakticky neomezené možnosti? Závěrečné pasáže napoví, že i zdánlivě nezranitelný člověk (I´M CHARLES FOSTER KANE) skrývá mnoho lidských citů. ()

GodComplex

Citizen Kane je extremne spatny a neskutecne precenovany film. Nenachazim na nem jedinou pozitivni vec a vubec nebylo jednoduche vydrzet u toho do konce. V celem filmu neni jediny moment, ktery by byl zabavny, nebo zajimavy. Orson Wells je tragicky herec. Ocekaval jsem masterpiece kinematografie, ze ktereho se nakonec vyklubal jeden z nejhorsich kousku, ktere jsem kdy videl. Lide vychvalujici obcana Kanea jsou ovce absolutne mimo, slepe nasledujici naprosto nesmyslny kult, ktery byl kolem celeho filmu v minulosti vytvoren. Za schopnost udrzeni tohoto kultu ovsem davam 1 bod a zachranuje to Kanea pred odpadnim hodnocenim. 1/10 ()

Popluh

Chladné, místy hraničící s nudou, ale neuvěřitelně dokonale natočené! Asi jsem nepřišel s ničím novým, ale to co předvádí Orson Welles v roce 1941 je naprosto nepochopitelné - ten chlápek předběhl filmový svět o slušnou řádku let. V 25 letech se projevit takhle vyzrálou filmařinou, to se povede jen málokdy. Proč už dnes podobní režiséři prakticky nejsou? 85 % ()

UncleG

Přátelé...Je to tak. Jsem tupec. Neboť nedokážu upřít svou mysl takovým směrem, abych ocenil milník světové kinematografie zvaný "Občan Kane". Tam kde ostatní vidí onu příslovečnou zlomovost, význačnost a nevídaný pokrok, já vidím dvouhodinové plácání o náruživém sáňkaři. Přitom jakoby pan Wells prostrčil obrazovkou do mého pokoje velikánskou tlustou rouru ... A z obří míchačky s nápisem "TEKUTÁ NUDA" mě i celou místnost zalil lepkavou tuhnoucí kejdou. Ke konci stopáže se z nudy stala jednolitá tuhá kostka, ve které jsem ráčil uvíznout a prožil tak 119 minut, které trvaly dvacet let. Rozměr a kvantita takto prožité nudy vymkly se jakémukoli možnému měřítku a já v půlce července seznal, že jsem místo sledování "Občana Kanea" měl jít raději sáňkovat. ()

MikO_NR_1909

Mount Everest filmových možností pozliepaný diamantovými zábermi od začiatku do konca. Gigantická filmová perla, ktorá bude vo vás dlho doznievať a naberať na stále väčšej a väčšej dôležitosti počas celého vášho života. ()

PKD

Skvělý snímek u kterého si užívám každou minutu. Leč...do plného hodnocení mi něco chybí a já sakra nevím co. Že by... poupě? P.s. To už jak vidno, neplatí. ()

Pierre

S nesmělostí sobě vlastní jsem se trochu zdráhal na Občana Kanea podívat. Co k kdybych náhodou nepochopil, co na něm všichni ti kritici, cinefilové a intelektuálové vídí? .A nakonec jim mohu dát za pravdu a přinést světu zprávu, že opravdu nelžou a mě tedy nezbývá nic jiného než opakovat, co již bylo stokrát řečeno.  A to jsem po přečtení zdejších zajímavosti zjistil, že jsem ještě nepobral zdaleka všechno a něco si naopak krátce po  zhlédnutí rád připomněl. Tedy Občan Kane je opravdu přelomový na první  pohled. Už jenom svou hrou světlel a stínů, která tady ukázala, co může vytvořit černobilá kamera a muselo to inspirovat následující noiry. Welles si se hrou světel a stínů nepohrál jen pro efekt, ale využil jej efektivně i  pro vyprávění, kdy například  postavě novináře většinou nevidíme do tváře jakožto pouhému pasivnímu, bezradnému vyšetřovateli. Skvělé jsou samozřejmě i všechny ty zamlžené a  záhy postupně se zaostuřující záběry, záběry s výrazným naaranžovaným prostředím a celé postavené Kaneovo impérium Xavedra. Inovativní je i vyprávění přes novinové titulky, práce se zvukem, masky, způsob jakým dokázal Welles ve své roli stárnout a nápad fiktivního dokumentu v úvodu. Z jednotlivých scén mě zaujala třeba koláž propadajícího  se Kaneova prvního manželství, ale rozebírání detailů (kterých je tady hodně) bez dalších zkušeností a zhlédnutích bych asi zatím přenechal všem ten odborníkům, které Kanea vynesly do nebes. Z csfd populace někdo píše, že je povinnost dát pět a někdo zase tvrdí, že se hrozně nudil a nechápe, co je na tom tak oceňované. Já zůstanu při zemi a s prvním zhlédnutím si vystačím se spokojenými čtyřmi hvězdami s upřímnou pochvalou. Zatím z Kanea sice necítím zasáh do srdce,  ale musím říct, že u úměleckých filmů si jindy připadám jako bych sledoval sochu za sklem. Je to zajímavé, ale dovnitř neproniknu. Možná je to jen  mou slabostí pro retro a stylovou starosvětskou atmosféru, kterou tento film ve velkém oplývá, ale na tohoto muzejního  Občana Kanea se mi  dívalo příjemně i  jako na ,,normální dobrý film´´, u kterého se nemusím nějak trápit. Pár míst  bylo možná zmatěnejších nebo už v dnešní době hlušších, ale Orson Welles dokázal zajímavou formu vyrovnat i zajímavým obsahem, kdy poslání filmu by bylo v dnešní době už možná klišé, ale je v podstatě nadčasové, pořád funguje. Je to naštěstí nejen velký film, ale i velký příběh...a rozverná dobová písnička o panu Kaneovi nám v prostředku pěkně odlehčí atmosféru a připomene dobové komedie. ()

numi

Nadčasový film? Určitě. Kdyby si byl býval pan Kane pozval na svůj "hrad" pár dětí na přespání, tak by se asi jedna stále žijící - a stále se rozpadající - popikona hodně divila... ;o) Jinak je tenhle film možná skvostem po technické stránce a možná, že revoluční byl i nelineární způsob vyprávění, jak se tady v komentářích dočítám. Možná, že i Orson Welles byl ve své roli opravdu démonický... Já ale v první řadě vím, že žiju o šedesát let později a žiju ve své době, která je po technické stránce zcela jinde. A Jazzový zpěvák taky nedostává absolutorium jen proto, že jde o první mluvený film. A mně se nechce věřit, že v porovnání s takovým Forrestem Gumpem, si někdo v dnešní době pustí raději Občana Kanea (nostalgické důvody se nepočítají). Orson Welles byl zřejmě génius, ale nad rozsvícenou žárovkou už se taky nikdo v dnešní době nerozplývá blahem, takže film hodnotím přesně podle toho, jak moc mě pobavil v roce 2006. Ať taky všichni potencionální "nový" diváci ví, co můžou od filmu očekávat dnes. [červenec 2006] ()

Vojcl

Filmová klasika, dodnes bez problémů koukatelná, která v mnohém ovlivnila vývoj světové kinematografie. Úžasný Welles jako herec i režisér. Dostaly mě i masky, rozdíl jak herci vypadají na začátku a na konci filmu je neuvěřitelný. Nemám co dodat. ()

Macejko

Epos, ktorý sa aktívne vzpiera zubu času svojím dodnes atraktívnym remeselným spracovaním a veľkolepým, myšlienkovo bohatým príbehom. Rozuzlenie je úžasné a Welles za kamerou a hlavne pred ňou nie je nič menej, než fascinujúci. ()

SarumanKo

Majstrovský klenot kinematografie, ktorý dodnes môže slúžiť ako vrcholná učebnica filmárskych a scenáristických postupov. Natočiť film s takým emocionálnym nábojom a myšlienkovým presahom, v geniálnom režijnom, hereckom, scenáristickom a strihovom prevedení, ktorý bol pre svoju dobu revolúciou a pre prítomnosť o sedemdesiat rokov neskôr nemenej významným filmovým míľnikom, to hocikto nedokáže. Orson Welles dokázal. (9/10) ()

kaylin

Jeden z nejuznávanějších filmů, který bych asi osobně nepostavil na piedestal toho naprosto nejlepšího, ale je třeba uznat, že Orson Welles se scénáristou odvedli naprosto neuvěřitelnou práci. Každá scéna je dokonale propracovaná a takový je i celek. Navíc Welles byl skvělý herec, což zde ukazuje v různých emočních rovinách, stejně jako v různém věku. Úchvatný film, ale nesmíte čekat něco, co vám naprosto změní život. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

12.11.2020

Nový film Davida Finchera už letos

Nový film Davida Finchera už letos

15.06.2020

David Fincher patří k těm režisérům, na jehož filmy se vyplatí čekat. Od jeho posledního snímku Zmizelá už ale přece jen uběhlo šest let, a to je celkem na pováženou. Podle nejnovějších zpráv by ale… (více)

Mindhunter se zpozdí

Mindhunter se zpozdí

25.11.2019

Pakliže se řadíte k fanouškům psychologického drama o seriálových vrazích Mindhunter od Netflixu, pak pro vás máme špatné i dobré zprávy. Začneme těmi špatnými. David Fincher, tvůrce seriálu, má… (více)