Občan Kane

• USA Citizen Kane (více)
Drama / Mysteriózní
USA, 1941, 119 min

Režie:

Orson Welles

Kamera:

Gregg Toland

Orson Welles, Joseph Cotten, Dorothy Comingore, Agnes Moorehead, Ruth Warrick, Ray Collins, Erskine Sanford, Everett Sloane, Paul Stewart, George Coulouris (více)

Neposlušné dítě Hollywoodu Orson Welles natáčel toto legendární drama, které se stalo milníkem ve vývoji filmové řeči i vypravěčských postupů, již ve svých pětadvaceti letech. Welles svou režijní prvotinu pojal jako rekonstrukci osudů fiktivního magnáta Kanea, sestavovanou novinářem - využívá k tomu filmové týdeníky, rozmluvy s pamětníky atd. Postupně upřesňovaný obraz titulního hrdiny ztrácí svou původní gloriolu - ukazuje se, že peníze a moc ještě nezaručují štěstí. Občan Kane vzbudil v době svého uvedení skandál, protože tiskový magnát miliardář William Randolph Hearst vztáhl vyprávěný příběh na sebe... Z devíti nominací na Oscara v roce 1941 získal film sice jen jednu (za scénář, na němž spolupracoval sám Welles s Hermanem J. Mankiewiczem), ale od té doby suverénně vítězí v mnoha prestižních anketách nejrespektovanějších světových kritiků. (oficiální text distributora)

Willy Kufalt

„Kdybych nebyl tak bohatý, mohl bych být opravdu skvělý muž.“ U příležitosti premiéry nového retro snímku Mank Davida Finchera jsem si nejdříve po třech letech zopakoval tento legendární Wellesův filmový skvost. Moje dojmy z Občana Kanea se vcelku moc nezměnily, možná se jen ještě víc s odstupem času zesílil můj obdiv nad obrovskou dávkou tvůrčí originality, s jakou Orson Welles na počátku 40. let zpracoval tento téměř životopisný film o jedné fiktivní postavě. Má vlastně cenu ještě znovu a znovu rozebírat všechny ty nesmírně inveční postupy... od neotřele začleněných dokumentárních vstupů přes dílčí vizuální experimenty s kamerou až po nápad rámcování s malým-velkým pátráním žurnalistů nad významem posledního vyřčeného slova občana Kanea? Tak já zmíním alespoň jeden, který mě při dnešní projekci obzvlášť okouzlil a to oživení dokumentární fotografie ze setkání slavných novinářů. Byť scéna s dialogem u dveří, který je přerušovan kolemjdoucími lidi stěhujícími nejrůznější věci může hned následovat. :) Menší problém ale u mě nastává s obsahem... ten je sice hutný a myšlenkově nadčasový (jako podobenství o vzestupu a pádu bohatého muže), ale ani napodruhé ve mě nedokázal vyvolat žádné silnější emoce. Tak jak mě fascinuje formální stránka, tak mě obsah místy (zvláště když forma spomalí na obrátkách) naopak nechává chladným a zachraňuje ho prakticky jen ta forma. Když pominu velmi povedené závěrečné sekvence, skvěle navazující na úvod filmu s kvalitním vypointováním, tak poslední půlhodina z vyprávění o občanovi Kaneovi mě dost nudila. Některé scény s příšernými zpěvy árií v podání Kaneovy manželky na jevišti nebo i její hrou s puzzlemi na mě působily až otravně. Nerad to u tohoto filmu říkám, ale za sebe jsem zde vnímal několik hluchých míst, které by si z dnešního pohledu zasloužily spíše mírně zkrátit a které ve mě malinko sráží jinak vynikající dojem ze slavného Wellesova debutu. 80% ()

eLeR

Charlie si myslel, že mu patrí svet .. a skoro aj hej. Že za peniaze si kúpi všetko .. a veru, skoro všetko. Lenže v konečnom dôsledku bol vlastne úplne sám a všetko jeho bohatstvo odišlo hore komínom. Koniec trochu vlažný, ale to ostatné sa celkom dalo. Forma (mimochodom výborná) víťazí nad obsahom (Charlie si nezískal vôbec moje sympatie, a tým pádom aj ten jeho príbeh išiel trochu mimo mňa). ()

Chrustyn

Nejlepší film všech dob?? To tedy určitě ne. Rozhodně se jedná o zajímavé a ve své době přelomové dílo ale z dnešního pohledu se jedná o zcela normální a docela by se dalo říci obyčejný film. Celý snímek je pojednán jako biografické drama o životě fiktivního člověka jménem Charles Kane. Vyprávěčský styl je zajímavý a režisér si vypomáhá všemi standardními metodami jako jsou rozhovory s lidmi, kteří Kanea znali. Z celého filmu mi nejzajímavšjí přišla kamera, která vždy snímá celé okolí a ani vzdáléne objekty (postavy) nejsou rozostřené, takže se divák může soustředit na kohokoliv, kdo se ve scéně pohybuje. Herecky je film zvládnut také velice dobře a převážně sám pan režisér exceluje v roli magnáta Kanea. Chvíli jsem uvažoval o vyšším hodnocení ale druhá půlka mi přišla utahaná a nezajímavá, takže už mi začalo být jedno i co znamená to POUPĚ, které Kane vyřkl před svou smrtí. ()

dopitak

Další milník pokořen. Zůstanu při zemi. Film zhlédnutý jako pocta panu Dr. Oldřichu Skokanovi, který měl svůj podíl na tom, že jsem se stal filmovým fanouškem. Bohužel ani dokonalý původní dabing mě nepřesvědčil. Nejsem filmovým expertem a tak zmiňované postupy a techniky míjím laickým pohledem. Amatér potřebuje příběh, a tohle je čajíček. ()

classic

Občan Kane,” Charles Foster, korektná, imperiálno-novinová, s politickými (guvernérskymi) ambíciami, odhodlaná, a celkovo dva krát ženatá osobnosť, napokon umierajúca úplne sama v opulentnom paláci Xanadu so zákazom vstupu a s legendárnym »Káčkom« na bráne, v roku 1941, pričom tesne pred posledným výdychom, stihla ešte vyhŕknuť jedno čarovné slovíčko: „Rosebud” , čím si už nadobro spečatila svoju, povedzme, viac než sedemdesiat ročnú, bohatú, životnú existenciu so vzostupmi i pádmi, začínajúcu v roku 1871, že toto ale nie je žiadny rok narodenia, ale najskôr totálne zlomového, zimného dáta, keď si ho znenazdajky prišiel »adoptovať« bankár, W. P. Thatcher, čím nielenže nadobro vytrhol malého chlapca z náruče rodičov, ale zároveň si ho zobral taktiež i pod svoje ochranné krídla, t. j. stal sa jeho zákonným zástupcom. Ešteže sa aspoň stihol predtým poriadne posánkovať, keďže takýmto, bezstarostným dňom, je už rázom navždy koniec! Všetci si (od)teraz lámu hlavu nad tým, čo vlastne znamená ten: „Ružový púčik”? Mohlo by sa predsa jednať o niečo naprosto, neuveriteľne kľúčové, kedy reportér z novín "News on the March" , Jerry Thompson, sa rozhodne prísť tejto záhade na kĺb... Zvolí si presne takú stratégiu, ktorá by podľa neho mohla priniesť snáď najväčšie ovocie? Najprv navštívi Kaneovu druhú manželku, Susan Alexander Kaneovú, ktorej sa voľakedy tiež rysovala kariéra (ne)úspešnej, opernej speváčky, že by s ňou chcel hodiť reč, čoho nie je momentálne vôbec schopná, kedy iba lamentuje nad pohárikom. Od smútiacej vdovy svižne prešiel ku súkromným archívom, ktoré si síce aj strašne intenzívne (pre)čítal, keď došiel ku zaujímavým informáciám, ale až s následným pokecom u bývalého, dvorného spolupracovníka pána Bernsteina, sa konečne dozvedám, ako lišiacky prevzal "Denník New York Daily Inquirer" , ktorý čochvíľa nasmeroval do maximálnych a závratných výšin, kam pôvodne vkročil s naozaj dobrým priateľom, Jedediahom Lelandom, ináč divadelným kritikom, ktorý sa napokon stane jeho naozajstným recenzentom. Akurát došla na neho rada. A či vrchný sluha Raymond, takmer na samom konci, bude niečo prospešné vedieť, to je zase len otázne? Totiž, väčšinou opýtaní chodia iba okolo horúcej kaše, že viac-menej, nikto zrejme netrafí klinček po hlavičke...? Záhadnosť sa v podstate vyrieši samovoľne, a to s finálovým záberom, ktorý stále dokazoval, po čom respektíve Ch. F. Kane odjakživa túžil, po čom sa mu cnelo...? / Pre zmenu som zase ja kdesi čítal, že CITIZEN KANE sa umiestnil na 2. pozícii medzi najlepšie zrežírované snímky všetkých čias, hneď za prvým Godfatherom, ktorého ale "občan" zdolal na zlatej, medailovej priečke v rebríčku: 100 najlepších filmov amerického filmového inštitútu! Blahoželám. V obidvoch veciach je zainteresovaný Orson Welles, ako režisér a producent. To, čo predviedol v tak mladom veku, to na jednej strane nemá žiadnu obdobu, no súčasne na druhej, sa mu to už nikdy viac nepodarilo zopakovať, jeho „OPUS MAGNUM” . Nielenže exceluje pred kamerou, ako »fiktívna« postava Charlesa Fostera Kanea, ale zároveň si (ne)napísal i extra štipľavý a ostrý scenár, ktorý má na svedomí najmä Herman J. Mankiewicz (brat režiséra a scenáristu Josepha L. Mankiewicza), kedy sa očividne naváža do novinového magnáta Williama Randolpha Hearsta, ktorý sa tu uvidel komplet vo svojej kráse a potom ihneď začal horlivo bojkotovať uvedenie geniálneho filmu do kín! Aká strašná smola pre nadčasový snímok. Čiže: Zastáva 3 funkcie naraz: Herec, režisér a financmajster. Ďalej ešte prejdem k oveľa dôležitejšiemu profesionálovi, a to ku kameramanovi - Greggovi Tolandovi. Ten ináč obdržal štvrté, zemiakové miesto od American Society of Cinematographers, ktorí ho umiestnili do prvej desiatky znamenite nasnímaných snímkov celej histórie. Úžasná kompozícia obrazu aj so všetkými kamerovými postupmi od výmyslu sveta. Návod a príručka pre potenciálnych kameramanov. Montáž. Dokonalosť a precíznosť. Každý nejako začíname, Bob Wise, si vhodnejšie ani vybrať nemohol. Hudba. Majstrovský (skoro) debut Bernarda Herrmanna. Herecký ansámbel. Málo opozerané tváre, čo je len ku prospechu danej veci. Pochválil by som minimálne Josepha Cottena, ktorý si naštartoval svoju (plodnú) kariéru. Summa Summarum: V mojom rebríčku už teda ani viacej nemá pozíciu v prvej pätke, poprípade ešte i v rámci celej finálnej desiatky! () (méně) (více)

packa

Ankety nelhaly, tento skvost skutečně patří mezi největší díla všech dob! Jen je mi líto Orsona, že už nedostal příležitost svůj debut někdy překonat. Politika hollywoodských studií bývá mnohdy nepochopitelná :-( ()

Šandík

Občan Kane je film zajímavý v mnoha ohledech. Na jedné straně lze mluvit o novátorském přístupu ve způsobu vyprávění Kaneova "příběhu", na druhé lze zmínit řadu inovací čistě technických, například pozoruhodné, působivě inscenované záběry, které místy doslova o půlstoletí předběhly svou dobu, na straně třetí je možné mluvit o strhujícím herectví, na straně čtvrté o propracované psychologii hlavní postavy a tedy o samotném sdělení filmu, kterým je právě to, že neomezená moc sama o sobě nemusí nic znamenat, pokud člověku chybí několik zdánlivě malicherných drobností, jež v podstatě nestojí vůbec nic, ale které přitom často znamenají všechno. O všech zmíněných složkách lze zcela oprávně hovořit v superlativech a ani slova o tom, že jde o nejrevolučnější filmový počin v celých dějinách kinematografie není nikterak přehnaný... Je přitom dobře znát, že jde o Orsonův celovečerní debut, neboť v něm dlouho střádané nápady uplatnil téměř marnotratně, aniž by si nějaké "schoval na potom". Právě to přitom nepochybně způsobilo komerční neúspěch filmu, neboť autor své diváky evidentně přecenil a vložil do svého opusu příliš mnoho podnětů, které ovšem průměrný divák jen obtížně zpracovává. Za všechny lze zmínit "oblíbené" debaty o významu slova "rosebud", přestože je přímo ve filmu tato "tajenka" vysvětlena naprosto jednoznačně... Pokud lze filmu i cosi vytknout (a tím rozhodně není výše napsané, neboť filmy pro inteligentní a vnímavé diváky se s těmi, tvořenými pro masy, prostě nekryjí a krýt ani nemohou), pak je to to, že filmařské experimenty poněkud srážejí myšlenkovou stavbu filmu. Ačkoli C. F. Kane je postavou vykreslenou velmi živě, všudypřítomná nadsázka mnoha záběrů tuto živost a autentičnost poněkud snižuje. "Psychologický profil" hlavního hrdiny, člověka který "měl vše kromě rodičovské lásky", ovšem právě ta mu nejvíc chyběla, právě její nedostatek z něj udělal zrůdu "mající vše a nemající nic", přitom není tak neuvěřitelný, jakkoli vše ostatní působí trochu "jako pohádka", i když pohádka dosti děsivá a přízračná... Celkový dojem: 90% Zajímavé komentáře: Radek99, hirnlego, Dudek ()

Stanislaus

Občan Kane patří bezpochyby mezi skvosty světové kinematografie, a i když jsem mu nedal plný počet, jelikož jsem přece jenom viděl (subjektivně vzato) lepší filmy z minulého století, tak i přesto si zaslouží můj obdiv. Z technického hlediska je tento snímek zvládnutý vskutku na výbornou a nejspíš nemá smysl, abych tu zmiňoval práci s prostorem, hloubkou pole či práci s kamerou - stačí snad jen říct, že v tomto směru je Občan Kane pokrokovým filmem. Co se děje týká, tak jde o velmi dobře napsaný příběh, který je vyprávěn z více perspektiv a vybízí samotného diváka, aby se aktivně podílal na dešifrování onoho tajemného slova "rosebud". Zkrátka klenot světové kinematografie, u nějž mi snad jen stopáž a očekávání něčeho (relativně) dokonalého brání dát plný počet. ()

Flego

1. dejstvo : Tak neviem... som diletant, filmovo negramotný alebo... Nemôžem si pomôcť, mňa Občan Kane neoslovil ! Nepôjdem smerom päťhviezdičkových ( hoci všetky databázy to napovedajú ), mňa ten film príliš neoslovil. Chápem všetky súvislosti, režisérske rozprávačské postupy, aj dobu, v ktorej snímok vznikol... MUSÍM si to pozrieť ešte raz... 2. dejstvo................. ()

Pejpr

Tohle že má být film světové kinematografie? To snad ne! Vždyť to ani není pořádně film, ale jenom hraný dokument! Jediné, co mi zabránilo během filmu umřít, bylo to tajemné a tolik záhadné "poupě". ()

MontyBrogan

Ako tak čítam Mattyho komentár, bude asi chyba vo mne. Z technického spracovania som bol ohúrený, ale to pre mňa nie je prvoradé. Hlavný hrdina mi prišiel nesympatický a málo zaujímavý na to, aby bol o ňom natočený takýto honosný fiktívny životopis. Práca s časovými pásmami bola na tú dobu určite nevídaná, ale mne osobne občas prekážalo aj keď sa film venoval jednému obdobiu natoľko dlho, aby som sa ponoril do deja a práve vtedy sa zrazu vrátil do "súčasnosti". A niekedy to bol zas opačný prípad, napríklad tie Kaneove ženy. Neprišlo mi, že by im bol venovaný dostatočný priestor na to, aby si divák na ne po boku hlavnej postavy zvykol a preto keď bol ich vzťah ukončený, nezasiahlo ma to absolútne nijak. Scenár bol super v dialógoch a v prípade rozprávača (v globále ma z toho akurát bolela hlava), kamera tiež, koniec sa mi veľmi páčil, ale asi to jednoducho nie je typ filmu pre mňa. ()

BMW12

Občan Kane prý bývá označován za nejlepší film všech dob, ačkoliv v době svého uvedení to byl propadák. Já tedy nevím, co je na tomto snímku tak legendárního, viděl jsem spoustu lepších filmů. Avšak své kouzlo má, příběh je celkem zajímavý, příběh Charlese Kane zaujme, ale některé scény mi přišli trochu zmatené, ale to možná bylo tou kamerou, ono totiž je to film z roku 1941, takže obraz není moc dobrý. ()

honajz

Pátrání po smyslu slova rosebud, poupě, které pronese umírající milionářský magnát, provede novináře Amerikou posledních desetiletí - a současně životem muže, který kráčel za úspěchem přes mrtvoly. FILM Forma, dnes bychom řekli fiktivního dokumentu, patřila ve své době k inovátorským. Orson Welles využil možností vyprávění filmu, do té doby známé jen z filmových týdeníků. Reportáže, rozhovory, vzpomínky, archivní záběry a jako kdyby inscenované záběry. To vše doplnil dokonalou kamerou, kdy jednotlivé obrazové záběry patří k samostatným skvostům, na nichž se dodnes kameramani učí třeba o úhlu záběru. Kromě formálních postupů a velmi dobře zvolené hudby se povedlo dát dohromady i inteligentní scénář. V hlavním plánu sice odhalujeme život a osudy světového magnáta - a tajuplné slovo poupě, které řekl jako poslední před smrtí. Ve druhém plánu však jde o poměrně otevřenou kritiku některých poměrů nejen v Americe, kde místo zdravého rozumu vítězí často peníze. Možná by se měl film povinně pouštět českým poslancům a vládě. Jestlipak ho viděl pan prezident? S tím se pojí i vynikající herecké výkony - ostatně postavy (až na ty karikující) jsou napsané přesvědčivě a bohatě - tedy není problém se do nich vcítit, pochopit je, z náznaků usoudit něco o jejich minulosti. Navíc nechává Orson Welles diváka pátrat s sebou. Předkládá mu všechny údaje a nechává, aby si je sám zpracoval a analyzoval - svým způsobem to připomíná detektivku, kdy sice na začátku není vrah, ale jedno slovo, ale přesto se díky tomu rozvíjí zajímavé pátrání. A když vzpomene úvodní záběry filmu, nelze pominout ani tuto malou exkurzi do žánru hororu. I když vcelku vypadá nakonec film lehce, právě to je umění, natočit jej tak, aby v něm nic nedrhlo, mělo svou logiku a bez hluchých míst šlo kupředu. Děj je natolik svižný, že ty necelé dvě hodiny utečou rychleji, než při mnoha současných spektáklech, kde nudu zahánějí jen počítačové triky, a i ty jsou časem nudné. Jak už bylo řečeno, Občan Kane je vynikající studijní pomůckou na všech filmařských školách. A není divu, že i po 70 letech jde o aktuální dílo. ()

MM11

Zázrak souhry mnoha nepravděpodobných náhod. Film, který zničil jednoho mocného člověka a ve výsledku i svého vlastního tvůrce. Je to ohromný drahokam a mám pocit, že jeho odkaz je stále nedoceněn či ceněn nesprávně. Nejde jen o boží talent Orsona Wellese, který klidně i náhodně vytvořil konvence v prozíravém užití optiky kamery (nelze však zapomenout na kameramana Grega Tollanda) či střihové struktury, kterou nadělal největší zmatek od pověstného nepochopení Intolerance. Já myslím, že dosah je mnohem hlubší. Smlouva pro Wellese, která mu garantovala absolutní uměleckou svobodu bez zásahu odnikud byla největším vítězstvím Amerického způsobu výroby filmů. Dovedla Hollywoodský náskok ve filmovém umění ještě dál. Orson tak mohl zcela bez okolků popřít život postavy pro svou zemi nesmírně důležitou. Fádní a nepodložené vyhlašování anket o nejlepší film nic neznamená. Kdepak nejlepší - nejdůležitější. A to s vědomím, že producentský dosah se od časů před Wellesem vůbec nezměnil. ()

Deschain

Ak budem chcieť niekedy v budúcnosti upadnúť do sebapohŕdania, spomeniem si, že Orson Welles natočil Citizen Kane keď mal 25 rokov. A bol to štramák. A tak. Šak čo už napíšem, keď už všetko bolo povedané a ja nevymyslím nič lepšie. Snáď len to, že som rada, že som dostala príležitosť to vidieť na veľkom plátne. Jednoducho famózny film. Možno nie taký, ktorý si s chuťou pozriem pravidelne ako oddychovku, ale taký, na aký sa nezabúda. (Letné kino SNG - 24.7.2012) ()

Othello

Po shlédnutí Citizen Kane mi teprve mnoho současných filmů začalo dávat smysl. A navíc jsem si uvědomil, že Fincher vlastně točí remaky. ()

Scrytcher

Krásné interiéry, kompozice, práce s kamerou, a tak bych tady mohl jmenovat a dostal bych se až k hereckým výkonům. Prostě klenot (klasika)... ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

12.11.2020

Nový film Davida Finchera už letos

Nový film Davida Finchera už letos

15.06.2020

David Fincher patří k těm režisérům, na jehož filmy se vyplatí čekat. Od jeho posledního snímku Zmizelá už ale přece jen uběhlo šest let, a to je celkem na pováženou. Podle nejnovějších zpráv by ale… (více)

Mindhunter se zpozdí

Mindhunter se zpozdí

25.11.2019

Pakliže se řadíte k fanouškům psychologického drama o seriálových vrazích Mindhunter od Netflixu, pak pro vás máme špatné i dobré zprávy. Začneme těmi špatnými. David Fincher, tvůrce seriálu, má… (více)