poster

Kabinet doktora Caligariho

 • německý

  Das Kabinett des Doktor Caligari

 • slovenský

  Kabinet doktora Caligariho

 • anglický

  The Cabinet of Dr. Caligari

Drama / Horor / Fantasy / Mysteriózní

Německo, 1920, 71 min

Režie:

Robert Wiene

Kamera:

Willy Hameister
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Chlupis
  *****

  Svým technickým pojetím a pohledem na tehdejší svět se už v době uvedení jednalo o originální film. Neuvěřitelné ovšem teprve je, že i po bezmála 90 letech nevzniklo žádné dílo, které by se kvalitám expresionického Caligariho byť jen vyrovnalo, natož aby je předčilo. Depresivní, bizarní a po tolika letech i opravdu děsivý (pátý akt by mohl prakticky definovat filmový strach) zážitek, od kterého by si napětí scén mohl vypůjčovat každý druhý hororový tvůrce.(20.11.2009)

 • LiVentura
  ***

  Jedno z prvních filmových dramat složených z více žánrů. Úžasný kousek, ale jen pro fajnšmekry..(6.10.2014)

 • sportovec
  *****

  Skvěle pročištěná a rekonstruovaná verze slavného starožitného německého němého filmu naznačuje, že kvalitu světového formátu lze hledat i mimo USA či Rusko. Míra osobitosti a původnosti i působivosti tu je mimořádná. Expresionistický výtvarný doprovod stejně jako herecké výkony nejsou samoúčelné a jako víc než funkční se projevuje i nadprůměrný scénář. Horor, který umělecky přesahuje svůj žánr, lze oprávněně chápat jako působivou prorockou metaforu. Dějiny tu odpovídají symbolice: Německo, zmítané v té době radikálními puči extremismu z obou směrů - pravého i levého - , skutečně žilo na počátku dvacátých let ve vytržení, které se vrátilo o deset let později srovnatelným šokem z propuknutí Velké hospodářské krize třicátých let. A tak poslední šestý díl tohoto strohého dramatu napájeného i pantomimou předvídá další průnik německého šovinismu, spojovaného dnes s Hitlerovým jménem. Fantasknost filmu přestává být fantaskností a mění se jakoby obratem ruky v pronikavou, chirurgicky nemilosrdnou a protokolárně nezpochybnitelnou skutečnost. V oslovení, které mrazí i po devadesáti letech, v působivost, kterou raketově rychý rozvoj technické stránky hraného filmu dosud nepřekonal a zřejmě ani v dohledné budoucnosti nepřekoná.(16.2.2010)

 • cheyene
  ***

  I po 95 letech má Kabinet doktora Caligariho své kouzlo a dovedu si představit, jak hororově mohl na tehdejší diváky působit. Vizuální stránka filmu mě opravdu zaujala.(29.8.2015)

 • Stegr
  ****

  80% - Vidět tento film je rozhodně zajímavý a velmi silný zážitek. Pětihvězdičková záležitost to však není...(24.1.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace