poster

Kabinet doktora Caligariho

 • německý

  Das Kabinett des Doktor Caligari

 • slovenský

  Kabinet doktora Caligariho

 • anglický

  The Cabinet of Dr. Caligari

Drama / Horor / Fantasy / Mysteriózní

Německo, 1920, 71 min

Režie:

Robert Wiene

Kamera:

Willy Hameister
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Mr.Apache
  *****

  Pokřivené expresionistické kulisy jsou dokonalou noční můrou a důvodem, proč musím dát pět hvězdiček, i kdyby mě samotný příběh vůbec netankoval. Vizuálně jeden z nejoriginálnějších filmů všech dob. Společně s Nosferatu nejdůležitější dílo úsvitu filmového horroru.(11.10.2006)

 • Morien
  *****

  (1001) Nutno říci, že jsem si zpočátku říkala, že film u mě propadne jako Nosferatu nebo Dracula - že jsem zkrátka příliš tele na to, abych dokázala film vnímat i přes velmi "nízké datum výroby". Jenomže moje expresionistické já se během úvodních minut aktivovalo na akční radius (ano, nemám tušení, co to znamená, ale přijde mi, že to dobře zní) a potom už jsem se nechala jenom unášet dokonalým obrazem. Moment, kdy se Cesar probudí - famozní. A také vzhledem k tomu, že jsem vždy trpěla úchylkou na bledé muže s vystouplými lícními kostmi a kruhy pod očima, tak tady jich mám hotové senoseče. (Alan jasně vede. Škoda, že se nezdrží déle.) A při pohledu na kulisy si říkám, že teď konečně vím, kam si Tim Burton chodí pro inspiraci. Navíc film disponuje pro mě opravdu fantastickou perličkou - grafické zobrazení vnitřního našeptávačského hlasu: "Du musst Caligari werden." (Pozn. aut.: Psáno v dobách před tím, než se ze mě stal filmový geek, dnes už samozřejmě jak Drákulu, tak Nosferáta zbožňuju.)(23.8.2008)

 • Kulmon
  ****

  Umím si živě představit, jakou hrůzu mohl doktor Caligari před téměř devadesáti lety vzbudit. Dnes se kinematografie (a nejen ona) posunula dále. Caligari neděsí, a pokud vzbuzuje jakési emoce, tak maximálně rozesměje, v horším případě lehce nudí. Přesto se jedná o krok vpřed ve světovém filmu a rozhodně to je film, který by měl každý filmový labužník vidět. Na svou dobu jeden z majstrštyků. Upír Nosferatu je ovšem mnohem lepší.(11.5.2009)

 • tron
  ****

  Nemecká čierno-biela klasika, expresionistická záležitosť, kde nejaké osobné názory ani príliš nemajú čo hľadať, keďže sa jedná o povinné filmové čítanie, ktoré treba absolvovať a osobné názory sú natoľko podružné, až sa javia ako zhola zbytočné. Tak už to s týmito klasikami chodí a ak sa vám nepáči, mne si nesťažujte.(15.12.2006)

 • Aluska88
  ****

  Tak, další kultovní dílo raného hororu konečně zhlédnuto. Těžko říct, jakých kvalit dosahuje samotný příběh, ale ve srovnání s fascinující výtvarnou stránkou lehce zaniká:) And... that music is PHENOMENAL! Slovy ji snad ani nejde popsat. Je to něco jako ambientně-hororový muzikál, koncert, kde si mezi sebou jednotlivé hudební složky vykládají, smějí se, vysmívají se a naříkají. Kdyby se duše blázince dala zformulovat do hudby, zněla by asi přesně takto. To hudba z Insidious je oproti tomuto lehký popík. Výtvarná a hudební extáze, to je Kabinet doktora Caligariho.(6.7.2014)

 • - Hudebník a režisér Rob Zombie se tímto dílem nechal inspirovat v klipu k písničce "Living Dead Girl". Především barevným tónováním. (Rat-Man)

 • - Oba scénáristé ve scéráři k filmu spojili své osobní vzpomínky na prostředí sanatorií, sexuální zločiny a obrazy pouťových atrakcí. (Kamkon)

 • - Kulisy a dekorácie vo filme vytvorila expresionistická skupina Der Sturm. (Raccoon.city)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace