Kabinet doktora Caligariho

Drama / Horor / Fantasy / Mysteriózní

Německo, 1920, 71 min

Robert Wiene

Willy Hameister

Expresionistická nádhera a filmařina v naprosto krystalicky čisté podobě. V dnešní době by se něco mohlo zdát k smíchu, ale když je to z roku 1920????!!!!!!!! Plno nových filmů se mu nevyrovná. Jedinečné jsou kulisy, ve kterých není jediná rovná plocha a jediný normální tvar. Všechno křivé, hranaté, prosvícené dokonalou kamerou. A než se pořádně nadechnete, přijde konec (nenechte se zmást těmi 71 minut v hlavičce filmu, film má jenom nějakých 50 min.), který vyniká pointou, která je úderná i dnes.(8.2.2007)

80% - Vidět tento film je rozhodně zajímavý a velmi silný zážitek. Pětihvězdičková záležitost to však není...(24.1.2008)

Příběhově mistrovsky rozehraný a i překvapivě strhující počin s parádní atmosférou, za kterou může vydařená dramatická hudba a hlavně bezmála geniálně bizarní kulisy. Jediná moje výtka tak směřuje k roztříštěnému rozuzlení, které bohužel kazí finální dojmy.(25.3.2007)

[LFŠ 2008] Film s krásnými kulisami, jaké jsem nikdy nikde neviděl. Kromě toho musím vychválit závěrečný twist v zápletce! To jsem nečekal:)(31.7.2008)

Tak, další kultovní dílo raného hororu konečně zhlédnuto. Těžko říct, jakých kvalit dosahuje samotný příběh, ale ve srovnání s fascinující výtvarnou stránkou lehce zaniká:) And... that music is PHENOMENAL! Slovy ji snad ani nejde popsat. Je to něco jako ambientně-hororový muzikál, koncert, kde si mezi sebou jednotlivé hudební složky vykládají, smějí se, vysmívají se a naříkají. Kdyby se duše blázince dala zformulovat do hudby, zněla by asi přesně takto. To hudba z Insidious je oproti tomuto lehký popík. Výtvarná a hudební extáze, to je Kabinet doktora Caligariho.(6.7.2014)

• - Scénář napsal Rakušan Carl Mayer společně se scenáristou českého původu Hansem Janowitzem. (Kamkon)

• - Vo filmovom dokumente Universal Horror (1998) spisovateľ David J. Skal, autor knihy "Hollywood Gothic", vysvetľuje na príklade Wieneho filmu spätosť hororového žánru a expresionistických dekorácií: „Ľudia v tom čase považovali moderné umenie za obludnosť." (MIMIC)

• - 12.5.1921 napsal Carl Sandburg v “Chicago Daily News“ o filmu toto: "Hollywoodu, Culver City, Universal City a všem těm místům, kde se tvoří filmy, jenom prospěje, že snímek přichází zrovna v tuto dobu. Je jistě jenom přínosem a našim americkým producentům ukazuje nové stylové a procesní možnosti.“ (džanik)