Kabinet doktora Caligariho

Drama / Horor / Fantasy / Mysteriózní

Německo, 1920, 71 min

Robert Wiene

Willy Hameister

Naozaj posobiva kombinacia skveleho vyzualu, hudby a zlovestneho pribehu. Tomu pridava na vahe fakt, ze film ma omnoho prepracovanejsiu dejovu strukturu a budovane napatie ako mnoho aj o pol storocia novsich filmov. Skutocny skvost. Nutne dalsie zhliadnutie. (10/10)(28.6.2007)

Kabinet by mohl být šokem pro někoho, kdo si myslí, že se závěrečným twistem přišel až Shyamalan. Expresionistická stylizace úplně všeho se mi strašně líbí, ale geniální na ní je to, že není samoúčelná, ale vyplývá z podstaty příběhu. Jinak jen lituji toho, že jsem se zatím dostal pouze k padesátiminutové verzi, sestříhané pro video. A tenhle film vidět na plátně? Ach!(8.4.2007)

95% - Měl jsem ohledně tohoto filmu veliké štěstí. Viděl jsem ho v Německu v kině na projekci s atmosferickou a vkusnou živou hudbou. Byl to velký zážitek. Proto je mé hodnocení určitě trochu zkresleno dojmem, který ve mně onen večer zanechal. Některé kvality jsou však nezpochybnitelné. Ztísněnost vyvolávající design kulis a interiérů, divadelní maskování (zejména Cesare mi svým vzezřením vyvolával asociace na jisté postavy filmů Tima Burtona…), a především samotná Caligariho postava. Tento němý film se mi líbil mnohem víc, než srovnatelný Nosferatu, patrně pro jeho větší umělecké ambice. Vřele doporučuji!(27.10.2006)

Umím si živě představit, jakou hrůzu mohl doktor Caligari před téměř devadesáti lety vzbudit. Dnes se kinematografie (a nejen ona) posunula dále. Caligari neděsí, a pokud vzbuzuje jakési emoce, tak maximálně rozesměje, v horším případě lehce nudí. Přesto se jedná o krok vpřed ve světovém filmu a rozhodně to je film, který by měl každý filmový labužník vidět. Na svou dobu jeden z majstrštyků. Upír Nosferatu je ovšem mnohem lepší.(11.5.2009)

Nemecká čierno-biela klasika, expresionistická záležitosť, kde nejaké osobné názory ani príliš nemajú čo hľadať, keďže sa jedná o povinné filmové čítanie, ktoré treba absolvovať a osobné názory sú natoľko podružné, až sa javia ako zhola zbytočné. Tak už to s týmito klasikami chodí a ak sa vám nepáči, mne si nesťažujte.(15.12.2006)