poster

Kabinet doktora Caligariho

 • německý

  Das Kabinett des Doktor Caligari

 • slovenský

  Kabinet doktora Caligariho

 • anglický

  The Cabinet of Dr. Caligari

Drama / Horor / Fantasy / Mysteriózní

Německo, 1920, 71 min

Režie:

Robert Wiene

Kamera:

Willy Hameister
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Aky
  ****

  V době svého vzniku, kdy film bojoval ještě sám se sebou, hledal svou formu a vlastní možnosti, to byl zřejmě velice odvážný počit, který se pouštěl do výtvarných experimentů s nebývalou invencí a sebevědomím. Příběh sám o sobě je zajímavý, neotřelý a i konec nepředvídatelný. Přece jen je to však, zdá se mi, ještě více divadlo, než film. Také se to trochu vleče.(17.11.2009)

 • Douglas
  *****

  Fantaskní, bizarní a hororově laděný, tak by se dal charakterizovat tento snímek režiséra Roberta Wieneho. Tvůrci vyšli z předpokladu, že pouze subjektivní a deformovaná vize světa může být zajímavá a za titulní postavu svého filmu si vybrali šílence. Lví podíl na úspěchu filmu měly zejména bizarní a pokřivené dekorace expresionistických malířů /Warm, Reimann, Röhrig/. Snímek vyvolal ohromný ohlas a celou řadu později natočených filmů na tentýž způsob.(22.4.2002)

 • tahit
  ****

  Film, který propojil výtvarné umění s námětem hororu. Scénář k filmu napsali Carl Mayer a Hans Janowitz, který částečně čerpá z jejich autobiografických vzpomínek z psychiatrických ústavů. Na tomto brilantně zdařilém filmu, mimo jiné spolupracovali expresionistickým stylem i moderní malíři a výtvarníci poválečného Německa. Pozadí kulis přímo na ploše bylo pomalováno hodně potemněle, pouliční lucerny ponuře stavěné ve stínu chmurně podivných fasád dokreslovali atmosféru. Pro představu charakteru zvláštního děsu je César i dr. Caligari přesvědčivě fascinující, strnule němá a šílená gesta přidávají filmu na dramatičnosti v jemných nuancích filmové hrůzy. Postava náměsíčníka Cesare, kterou ztvárnil famózní Conrad Veidt a jeho křídová tvář je 100% dokonalá. Film je originální na dobu, kdy byl natočen. Sice němý, ale děsí, ale byl to zážitek, na který se nezapomíná.(24.11.2007)

 • Véča
  *****

  Kabinet dr. Caligariho je v určitém směru opakem svého "bratra" Upíra Nosferatu, ale i tady je děj zahalen příjemně mrazivým tajemnem a nadpřirozenem. Herci v hlavních rolích, především Conrad Veidt a Werner Krauss, odvedli nezapomenutelné výkony a jejich postavy prakticky táhly celý děj filmu a nepůsobili tak unyle jako ostatní herci. Narozdíl od Nosferata je Caligari celý natočený v ateliérových dekoracích. Autory dekorací byli tři němečtí expresioničtí malíři H.Warm,W.Rohrig a W. Reimann, kteří vlastně měli na vytvoření atmosféry Caligariho větší podíl než samotný režisér. Svět Caligariho pokroucený, zpřelámaný a pomatený, viděný očima hlavního hrdiny-blázna, diváka šokuje svou podivnou bizarností, křivá okna, světla namalovaná na zdech, úzké, křivolaké uličky města. Filmem Kabinet dr.Caligariho Robert Wiene položil základ jednomu z nejkouzelnějších a nejtajemnějších směrů ve filmu, německému expresionismu.(17.6.2006)

 • kitano
  *****

  Naozaj posobiva kombinacia skveleho vyzualu, hudby a zlovestneho pribehu. Tomu pridava na vahe fakt, ze film ma omnoho prepracovanejsiu dejovu strukturu a budovane napatie ako mnoho aj o pol storocia novsich filmov. Skutocny skvost. Nutne dalsie zhliadnutie. (10/10)(28.6.2007)

 • - Scénárista Janowitz prohlašoval, že nápad na film dostal jednoho karnevalového dne. Viděl muže skrývajícího se ve stínu. Další den slyšel o vraždě dívky. Šel na pohřeb a muž tam byl opět. Neměl žádný důkaz, že by muž byl vrahem, ale myšlenka ho sžírala. (Kulmon)

 • - První a poslední scéna v neexpresionistickém ladění vznikly na podnět režiséra Fritze Langa. (Hejtmy)

 • - Film byl v Německu digitálně restaurován a znovu promítán. Ne všechny části originálu se ale podařilo dochovaty, a tak byly zbývajíci doplněny z různých distribučních kopií. (Zdroj: bbc.com)  (Hawaj)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace