Stručné dějiny vyhlazování

• USA Exterminate All the Brutes

Epizody(4)

Čtyřdílný dokumentární seriál HBO od uznávaného režiséra Raoula Pecka (Nejsem žádný tvůj negr, Někdy v dubnu) zve diváky na vizuálně podmanivou výpravu časem do nejtemnějších období lidstva. Během své osobní cesty Peck provádí kritickou analýzu utváření a skrývání historie a zkoumá vykořisťovatelské a genocidní aspekty evropského kolonialismu - od Ameriky po Afriku – a také jeho dopad na dnešní společnost. Přitom vyzývá diváky, aby přehodnotili svou představu o tom, jak dějiny vlastně vznikají. (HBO Europe)

verbal odpad!

Co Němec, to nacista, co běloch, to rasista! Věčná zkurvená bílá huba aneb záměrné vytrhávání z kontextu, zkreslování dějepisu, manipulace s geopolitickými fuckty dle aktuální neomarxistické propagandy a cucání si z prstu nepodložených pateorií se záměrným demagogickým ignorováním jakéhokoliv širšího rámce, a to vskutku renesančním čokoládovým polyhysterem, neoddiskutovatelným rasistou a pouťovým filosofem egoistické demence. Vyrobeno na zakázku hnutí BLB a šířeno jen proto, že jsou globální masmédia ovládána fašistickými kokotporáty a kurevsky ziskovými neziskovkami, již několik let záměrně potlačující a ostrakizující jakékoliv jiné názory či myšlenkové proudy, byť objektivně zřetelně podložené. Gébls i jakýkoliv ministr komunistické propagandy by plesali blahem! Absolutní děsivé svinstvo na úrovni Věčného žida či Rudé záře nad Kladnem, určené k manipulaci masami debilů nadcházející mladé degenerace, cíleně vzdělávané kontrolovanými sociálními sítěmi a zcela postrádající jakékoliv kritické myšlení či zkušenosti s totalitou, jejíž další patologická forma se pomalu a nezadržitelně blíží. A tak se tu milé korektní děti šťastných zítřků, na věčné časy a nikdy jinak, dozvědí například to, že rasismus v podstatě vynalezli už zkurvení privilegovaní bílí křižáci, jeho neochvějným zastáncem a propagátorem byla ve středověku španělská inkvizice, feudalismus a imperiální kapitalismus je úplně totéž jako židovský Holocaust, jen na ubohých černoušcích, a že za veškerou tu současnou „strašlivou mizérii, brutální útisk a absolutní nemožnost společenského uplatnění“ těch dodnes stále úděsně trpících hnědoameričanů mohou výhradně zasrané bílé huby. Celá lidská historie se podle tohoto škváru od počátku věků v podstatě formovala jen za účelem privilegizace bílé rasy a zotročování mouřenínů. Asii jebat! Tak s tímhle jdi do piče, Rýfnštále!!! Otroctví bylo vynalezeno před 10 tisíci lety, a to naprosto nezávisle na Sdružených barvách Benettonu, v historii lidstva od počátku věků bezvýhradně platilo a platit asi bude, že silnější pes mrdá, a Afrika měla na začátku naprosto stejné startovací podmínky k formování silné a odolné civilizace, jako třeba i Asie. Takže jak hluboko jít a tupě obviňovat? Samozřejmě jen ke zkurveným bílým hubám! Tak jak to vlastně je? Odporní otrokáři imperiálního kapitalismu byli podle tohoto škváru v podstatě totální chuji, protože místo otrokaření vlastně popírali jeho základní principy a ve skutečnosti vás jen vyhlazovali jako Hitler židy? Nevadí, že hlavními lovčími otroků byli tví soukmenovci, jen ze silnějších kmenů, kteří se na tom slušně pakovali? Ani zmínka, že je před evropskými kolonizátory 500 let ždímaly v „kolébce lidstva“, jak jinak než zase rasistické, zislamizované hadrové hlavy, a nebýt kolonizace, demagogicky tu teď kňučíš nad Saudskou Afrikou či v teroru Spojenými africkými emiráty? Mohli to klidně být i antičtí Italové nebo egyptští fanfaróni, taky pěkně zkurvení rasisti, co? Pokud vím, tak se tenkrát žádné centrální statistiky nevedly, tak kde jsi vzal ta čísla o odlivu Afrického obyvatelstva v průběhu staletí, kterými se tak sebevědomě oháníš? Není kapku přitroublým hovnem do větráku stigmatizovat celou rasu či národ dle chování hrstky privilegovaných a přirovnávat ji k nacistům? Vždyť jednopytlování je přece další nechutnou markantou těch zasraných rasistů, byť v jakékoliv gramotné moderní civilizaci už žádný předsudečný rasismus dávno neexistuje, jen v prázdných hlavách hrstky debilních skinhedů, a přetrvává pouze rasismus empirický, živený zjevnou časově prokázanou neschopností kulturní adaptibility v majoritě, nesmyslnou hysterií a třeba i takovýmito rádoby podprahovými rasistickými svinstvy, jaké jsi právě natočil a které by v racionálním světě rozhodně nemohlo skončit v hlavním vysílacím čase globální televize, nýbrž na dně žumpy tupohlavých, politicky manipulativních konspiračních teorií xmíchu! () (méně) (více)

Matty

Esejistickým stylem a tematickou rozbíhavostí to připomíná tvorbu Adama Curtise. Peck je ovšem až na občasné záblesky černého humoru vážnější, osobnější a využívá i hraných sekvencí, mnohdy docela brutálních, které nás vytrhávají z konceptu záměrnými anachronismy a v nichž Josh Hartnett skoro pokaždé ztvárňuje rasistické hovado. Peck na různých epizodách z dávných i nedávných dějin, od křížových výprav přes holocaust po dnešní pochody nácků, zkoumá, jak byla „odchylka v pigmentaci“, tedy bílá barva kůže, „přetavena ve zdroj moci“. Zajímají jej příběhy, na nichž je založené přesvědčení o nadřazenosti bílé rasy. Při vršení příkladů toho, jak bylo štěstí některých lidí vykupováno bolestí mnoha jiných, se staví do pozice zaujatého vypravěče, ne neutrálního historika. Proto se neostýchá používat slov, na která v seriózní sociologické nebo antropologické studii zřejmě nenarazíte. Andrewa Jacksona na rovinu označuje za vraha Indiánů a mluví o tom, jak Belgičané vyrabovali Kongo nebo jak ve Spojených státech dodneška probíhá genocida původního obyvatelstva. Na podporu svých argumentů využívá záběry z Triumfu vůle i westernů Johna Forda, citáty Thomase Hobbese, parádní animované mapy, vypiplané animované sekvence, rozpohybované klasické malby i domácí videa Evy Braun. K tomu zní vedle jeho ponurého hlasu široký výběr hudby od funku po klasiku. Způsob, jakým za sebe (někdy i na sebe) jednotlivé obrazy a texty klade a jak chytře nás jejich prostřednictvím staví před fakta, která jsou z naší kultury po staletí vytěsňována (takže jsme si vůči nim nevypěstovali žádnou vnímavost), je přitom sám o sobě tak sugestivní, že mě vizuální složka chvílemi pohltila do té míry, až jsem zapomněl poslouchat komentář. Nejtransgresivnější dokument posledních let. ()

Slasher

Osobní a NE-NEUTRÁLNÍ styl, volnější skladba, moderní forma a působivá prohlídka "vykořisťovací" stránkou dějin západní civilizace. Peck jako skvělý vypravěč projde konžský teror, přesazení “barbarů” do Amerik, revoluci na Haiti, zkázonosný koncept čisté krve a rasové nadřazenosti, imperialismus obhajovaný jako od přírody nezbytný proces, výmaz divošských kmenů, holokaust a další neveselé události, přičemž se opakovaně vrací ke Conradově "Srdci temnot" (x), uzavře se zajímavou paralelou mezi Hitlerovou Lebensraum utopií a americkou expanzivní doktrínou tzv. zjevného předurčení. Do prdele s "critical race theory"; tlakem cítít se jako běloch provinile a rasismus tohle-tamto-všechno (x) / nejde o to sypat si popel na hlavu, ALE akce nezůstane bez reakce a systém základních deklarovaných hodnot byl v nesouladu s realitou, což máme právě možnost dobře vidět na tom, jak těžce Západ dealuje s relativně vzdálenou minulostí. Je dobře mít co nejširší rozhled, nedejte se odradit bandou odpadových dementů. Sjel jsem za jeden večer, mám teď dobrý podnět přečíst "Guns, Germs, and Steel", přijde mi na místě zmínit zde i nedávný Amend (x). ()

xxmartinxx

Unikátní kontrast rozmáchlosti a intimity v tématu, které je tím těžší, čím méně se snažíme zakrýt jeho přímočarost. Možná jsem čekal trochu efektnější tečku, to bylo moje jediné větší zklamání - na konec to vlastně jen zopakovalo teze, které to říkalo celou dobu a rozhodně jsem nabyl pocitu, že by to celé šlo sestříhat o epizodu kratší. ()

TheDarKnig

Smutné zhodnocení dědictví kolonialismu, které nepřekvapivě zvedá žluč méně přemýšlejícím jedincům, kteří vůbec nepochopili, o co autorovi dokumentární minisérie šlo a vlastně o čem série vůbec byla. Nejde o to, co by jiní dělali (či nedělali), kdyby byli na pozici bílých dobyvatelů, historie je taková jaká je (tedy pro méně chápavé - první světová koloniální impéria byla prostě bělošská a běloši zavedli rasistické nauky o podřadných rasách mimo jiné bohužel i kvůli vlivu/na základech křesťanství - někteří další pak kopírovali). Mnozí v západním civilizačním okruhu před touto historií zavírají oči, chtěli by zapomenout, vymazat ji a možná i z toho důvodu ukazují rádi prstem na vinu všech ostatních - ale právě proto je důležité si ji stále připomínat. Aby se něco podobného už nikdy neopakovalo (a pak je tu samozřejmě ještě jedna věc, kterou ve svém hloupém, rasistickém pohoršení všechny zdejší sněhové vločky přehlížejí - tato dokumentární minisérie si nedala za úkol pojednávat o všech genocidách a zločinech historie, ale pouze o krvavém odkazu, který ve světě zanechal bílý muž, resp. přesněji Evropan. A obrovskou, pravděpodobně vůbec největší roli v zotročování a v drancování světa, jakou hráli Evropané, snad nikdo zpochybňovat nebude. Pokud ale někdo bude chtít v budoucnu přijít se sérií o historických zločinech muslimů nebo s nějakou sérii, která bude pojednávat o veškerých genocidách v historii, nikdo mu v tom bránit nebude). Opravdu, není problém, že bychom neměli vědomosti, ale chybí pokora přiznat chyby minulosti. Pak není divu, že se k moci stále mohou dostávat lidé jako Trump či Bolsonaro. Jinak formálně taky velmi povedené a profesionálně provedené, i když hrané filmečky byly spíše zbytečné a mnohem působivější a hrůznější byly různé archivní záběry a fotografie. Trochu jsem si taktéž musel zvykat na neobvyklý, ne úplně líbivý hlas režiséra a vypravěče, ale to zmiňuji jen pro úplnost mých dojmů. Snad se jednou někdo dožije toho, že tento tragický koncept dělení ras (a etnik) úplně zmizí, všichni jsme lidé, vždycky jsme byli a vždycky budeme. Ale předsudky,rasismus a xenofobie se překonávají těžce (a neříkám, že ty obavy někdy nemají aspoň do určité míry racionální důvody, na vině nejsou jen lidé s bledou pokožkou, ale i ostatní, rozdíly mentalit a kultury jsou někdy téměř nepřekonatelné, to je taky naneštěstí zatím pravda). Ale jednou se to snad podaří. Nebo se navzájem vyhubíme. I když důvodem bude spíše než rasismus lidstvo od věků ovládající chamtivost a hloupost. 8/10 ()

dr.horrible

“Niektoré veci sú tak zlé, že úplne stačí, že sa stali.” Ja myslím, že za posledné storočie a súčasnosť máme dôvodov na mindráky až dosť. Je určite komfortnejšie nepripomínať si tie staré. Určite aj preto, že to často slúži k relativizovaniu holokaustu. Na druhú stranu potom nefňukajte, keď pôjde k zemi ďalšia zo sôch hrdinov bielej histórie. ()

DwayneJohnson

Není to nic, co bych neznal, nebo něco o čem bych vůbec nic nevěděl, přesto mě to dost odzbrojilo. Čtyřdílný dokument o nadřazenosti bílé rasy a potlačování těch druhořadých splnil do puntíku svůj účel. V průběhu několika staletí shrnutí historie od obchodu s otroky, vybíjení indiánů, po Adolfa Hitlera a tu správnou, bílou, americkou demokracii pěkně v praxi. Velmi sugestivní, na druhou stranu to lze dost dobře pochopit. Když potom čtu poučování o lidských právech a demokracii od států, které se v historii podíleli na různých genocidách a vyvražďování víc, než kdokoliv jiný, musím se jen potutelně pousmát. Na rozdíl od mnoha milionů těch "nesprávných" lidí, co zdaleka takové štěstí neměli. ()

Arsenal83 odpad!

Svet negroidnými očami alebo ako pravdu prekrútiť, opomenúť iné fakty a predstaviť pravdu len čierno-čiernu. Podľa tohto padokumentu vlastne všetko zlo na svete robili vždy bieli a nie že by to bol dôsledok doby alebo dobového myslenia, ale oni sú úmyselne zlí. Tak to tvrdí patologický klamár Raoul Peck, ktorý hovorí, že osídľovanie Ameriky bolo od začiatku ničím len úmyselným vyhladzovaním iných civilizácií ako bielych. Ja len, že tí Indiáni boli asi v tisicnásobnej presile a také krvavé obety Aztékov tiež asi veľmi humánne neboli. Autor voľne preskakuje od amerických kolonizátorov (bez ktorých by zrejme teraz kresal oheň niekde v típí alebo naháňal zebru v savane) rovno k Hitlerovi, potom k Bushovi a následne až na križiakov. Všade vidí biely rasizmus. O tom, že zotročovali aj Židia ani zmienka. O tom, že zotročovali Arabi, ticho po Peckovej plešine. O tom, že samotní černosi zotročovali černochov, to sa ani nenaznačí. Prekrúcanie faktov a zámerné ohýbanie histórie. Jasný odpad. ()

marhoul odpad!

Hmmm, tak tímto se teď bude vyplachovat mozek soudružské mládeži? Další továrna na výrobu lucidních rasistů? Cestička do pekel. Numera vycucaná z palce, iracionální hovadiny, obíhající reálná historická fakta vzdáleností. kterou Země obíhá kolem Slunce, vytrhávání informací z kontextu, překrucování a ohýbání historie, kdy průměrný znalec dějin a vzniku otroctví nestačí mrkat na drát. Inu, tohle může zaujmout či ohromit konzumenta ryze populistických sólo kaprů, fakt nestačím zírat, že tenhle blábol někdo nekriticky adoruje, ale nevadí a nemusíme rozvádět, že historie světa vygenerovala nehoráznou spoustu bezpráví. ovšem toto??? Ale...  Co už taky v době, kdy LGBT zaniklo a ze dne na den vzniklo LGBTQIA, kdy pokud chceš mít přehled, koho všechno tam naládovali, zaguglíš a vypadne ti, že to A jsou Asexuálové, čímž zájmy veskrze mně sympatické původní komunity, dostávají docela zahulit, neboť jim kdosi do jejich řad, oprávněně bojujících osob odlišné sexuální orientace, nasadil i výlupka Asexuála, který fuckt nevím, za co bojuje, jaká práva a na co chce, s ohledem, že takovéto vyhranění nelze vnímat jako orientaci, nýbrž sexuální preferenci a tudíž se v tento krásný den dostáváme do vcelku zajímavé situace, kterou bych ale z úhlu sexuálních menšin vnímala spíše jako tenký led. Protože toto už ani ta sice mírně nepružná, ale docela vstřícná heterosexuální většina nemusí přejít uctivě, natož mlčky. Čili vyhlížejme odevzdaně, co přinese v tomto směru další týden, překontrolujme si všechna písmena abecedy, a trénujme si správné pořadí. Mezitím pohlédněme na demonstrující, vypasené, vyvoňané týpky, kteří za basové kérky nedali příliš, a do ulic je nevyhnal každodenní rituál, ale mírumilovná smažka, dělající bordel naštěstí na kamery, čili ještě že tak a pak si přečtěme, kterak pitbul pokousal dvouleté dítě v dětem vyhrazeném dětském koutku, majitelka ho neměla na vodítku, protože držela opici s numerem přes dvě promile a pokud chceme být moderní, zabředněme do unisono, předlouhé diskuze, v níž partička nejchytřejších rozjímá, jak je vůbec možné (!!!), že matka dítě nehlídala a co asi to odporné, nevychované dítě tomu pejsánkovi takového udělalo, že on musel, chudáček ubohý, perfektně vychovaný, kousat. A pokud někdo mrká taky jako zjara, co že se to děje, klíííd! Vítejte ve dvacátých letech jednadvacátého století. Až někomu cáknou nervy a neunese výše uvedené kontraproduktivně osnované vyrábění rasistů, homofobů a zastánců dítěte na nižším postu, nežli čokl nebo smradlavý přenašeč parazitů a toxoplasmozy, divit se nebudu. Vpravo míří i lidé velmi mírní, tolerantní, laskaví, zodpovědní pejskaři, racionální homosexuálové i kultivovaní Rómové. Jo, jo.  Dítěti brzké uzdravení, rodičům hodně sil, pomateným zastáncům extrémních blbin viz. tento dokument špetku mozkových buněk, čoklům zapnuté vodítko, jejich majitelům maximálně birell a zbytku příčetných hodně sil. Tohle bude ještě jízda, přátelé… ()

ScarPoul

Osobná výpoveď a úvaha. Peck sa nesnaží moralizovať. Snaží sa predostrieť súvislosti a fakty, ktoré sa mu dostali do cesty a núti nás položiť si určité otázky. V zásade len dopodrobna opisuje to čo sme vždy vedeli. Dáva to do širších súvislostí a zamýšľa sa nad celou tou hrôzou. Exterminate All the Brutes nie je príjemné pozeranie. Zostáva po ňom smútok a aj akýsi pocit bezmocnosti. Vedomie, že niektoré veci sa už skrátka napraviť nedajú. Tým, že využíva všetky dostupné filmové prostriedky a aj filmové druhy, robí z tohto dokumentu komplexné dielo, za ktorým sú mesiace úvah, premýšľania a rešerší. Funguje to. Nie je to asi pre každého. Ale určite to stojí za pozretie. Už len kvôli zamysleniu. Ak sa do našich hláv po dopozeraní dostane. Ale veď my nie sme hlúpy, nie? It´s not knowledge we lack. ()

Hamaradža

Ľavičiar Raoul Peck predkladá svoju štvorhodinovú esej s voľnejšou štruktúrou rozprávania a je to presne to, čo som v poslednej dobe (napr. po nedávno prečítaných románoch Láskavé Bohyne či Srdce Temnoty) potreboval a po čom moje (ktorému sa nedarí porozumieť hrôzam Šoa/holokaustu, či kolonizácie Afriky) srdce prahlo. Pomenúva veci tak ako sú a surovo, nekompromisne rozleptáva "tradičnú" verziu interpretácie dejín napísaných víťazmi. Mal som občas trochu problém s maličkosťami - napr. so zbytočnými hranými pasážami, miestami nepochopiteľne odľahčujúcou hudbou a s Peckovými zľahka násilnými pokusmi o poukázanie na svoju osobnú zainteresovanosť (hraničiacimi s narcizmom). Som však i tak rád, že sa aspoň niekto rozhodol pripomínať ľudstvu, ako sa veci odohrali naozaj. A to že mu tu za to hádžu náckovia odpady je iba znamením toho, že udrel klinec po hlavičke. :) ()

BoredSeal

Lidská historie je jistě plná masakrů a konfliktů i v jiných kontinentech, a tento dokument si vybral jako padouchy drancující Evropany a posléze novodobé Američany. Škoda, že jeho cílovka jsou především zděšení běloši z USA, co si přečetli teprve v posledních pár letech něco o základech, na kterých se stavěly Spojené státy nebo co se to vlastně dováželo z Afriky. Probrat současnou optikou světovou historii a přiznat si, že za bohatstvím Evropy a USA stojí kolonialismus a otroctví - a v souladu s názvem dokumentu i systematické utlačování nebo snaha vyhladit původní obyvatelstvo, je oukej. I přes přítomnost viditelně intelektuálně omezených lidí na sociálních sítích netouží většina obyvatel ukázat na nějakou skupinu prstem a posílat jí do pecí nebo rozdělovat autobusy na dvě poloviny. Tenhle dokument ale není moc podařený. Režisér Peck si už na podobných tématech vystavěl úspěšnější část své kariéry a pojal ho jako osobní výpověď, s rozpočtem na čtyřhodinovou stopáž a kromě mixu archivních záběrů a hraných pasáží (zcela zbytečných, kde budete místo napětí přemýšlet, proč Josh Hartnett dopadl takhle), kde autor připomíná své snímky na dané téma a vypráví nezajímavě občas o svém životě nebo o svých přátelích (kdy to vypadá, že jeho přátelé jsou ony osoby, jen protože se zabývali odhalováním historického bezpráví). Moc mě to nebavilo, protože žádného skandálního odhalení historie jsem se jako milovník dějepisu nedočkal a za světlé okamžiky považuji spíš občasný humor, kdy autor upozorňuje ve čtvrtém díle na absurdity typu "pojmenované válečné stroje americké armády podle indiánských kmenů" nebo v asi nejlepším třetím díle vypráví o tom, jak střelné zbraně usnadnily masakry. Pro účelově selektivní pohled autora se navíc hodí jako příklad bílého vyhlazování i hození atomovky na Japonsko, aniž by se chtěl zároveň zabývat tím, co páchali za druhé světové Japonci v Asii. Ztráta času. ()

wader

Obsahuje řadu historických nepřesností, nebo mylných či neúplných výkladů, ale beru to jako oběť zasáhnutí mainstreamu, který má po nahozené udičce v podobě této minisérie možnost, a třeba i motivaci, dohledat si další zdroje a informace. Jako populizátor tématu to rozhodně funguje. ()

TroiMae

Nabité fakty, ale o fakta nejde. Jak nám Peck připomene, fakta a pravda je to, co říkají vítězové - moderní fetišismus názorů, neobtěžující se argumenty a důkazy, bezostyšné drzosti vydávané za rozum. Nejsou to znalosti, co nám schází. Vedle doplňování faktů jde ve stejné míře o emoce. A tak jde stejně tak o dokument, jako o umění. Mýtus nevymýtíte fakty, ale jen jiným mýtem. „Myslím si, že jeden z důvodů, proč se lidé tak upínají ke své nenávisti, je ten, že někde uvnitř cítí, že jakmile by nenávist odešla, byli by nucení vyrovnávat se s bolestí.“ James Baldwin ()

Klajnik

Poučná i tematicky poučná dokumentární minisérie. Tvůrci odvedli dobrou práci a nízké hodnocení zde vypovídá přesně o tom, co bylo proneseno v jednom díle: "Nechybí nám znalost faktů. Chybí nám odvaha přijmout, to co se stalo a vytěžit z toho zla nějaké poučení." Já vím, že bílá rasa není jediná, kdo tohle dělal. Taky vím, že se nemusím za svou barvu kůže stydět. ()

theSaint odpad!

Zajímalo by mě, vzhledem k názvu, kam se podělo oněch 70 milionů zmařených životů rukou muslimů. Cca 50 milionů afričanů prodaných do otroctví, dalších 20 milionů mrtvých během převozu a obchodování. Obchod s otroky neměl nikdy většího exportéra a zcela jasně vévodí délkou i počtem. Například takoví evropané s necelými 500tisty tisíci působí proti salafistům jako totální ořezávatka. Verbal to popsal zcela přesně. Tyhle neobjektivní jednostranné informace jsou pouhou masírkou pro mladé generace, která je stále intenzivněji tlačena k nulovému kritickému myšlení, neschopnosti vyjádřit nesouhlas, či poukazát na nesrovnalosti. Donutit je k sebemrskačství a vzbudit opovržení k vlastní rase, jako by snad někdo mohl za to, co prováděl jeho praděd a prapraděd. Když už chci informovat, tak kurva nestranně a objektivně. A pokud to nedokážu, tak se do toho neseru. ()

Bozvav odpad!

Za protektorátu se naše babičky učily, že nebýt zlých a nepřejících vyžírků Evropy včetně Židů, mohla být Velkoněmecká říše papežtější než papež. Po válce s velkým, bdícím, ruským bratrem za zády, jsme se zase učili, že bez podpory a přátelství Sovětského svazu jsme ztracení, Po sametové revoluci jsme pro jistotu lezli do prdele komukoliv, kdo zachrastil tvrdou západní měnou a nyní se naše děti budou učit, jak moc ošklivý ti bílý Evropani jsou, jací jsou to rasisti a tyrani a nejlépe se všichni přemalujeme třeba na modro jako šmoulové a budeme hláat lásku, spravedlnost a vyšší platy pro všechny s jinými pohlavím, barvou kůže, popř. nějakým divným náboženstvím. Panebože, to je zase jako co? Jistě, je nabílední, že kam člověk šlápne, sto let kytka nevyroste, ale klíčové je to slovo člověk, o barvě pleti, národnosti, či pohlaví to není. Co svět světem stojí a opičáci slezli ze stromů a vyvinuli se vnás ( no moc se to nepovedlo - zjevně), tak silnější a dravější jedinci, skupiny, časem národy válcují ty slabší. Egypt válcoval Nůbii, ve Americe vedly Mezoameričané mezi sebou války, zajímaly otroky, mlátilii se kytkama ve jménu vyššího principu a rituálních obětí, Číňané se pobíjeli s Mongoli a všichni měly otroky. Ve všech civilizacích hrálo svou významnou roli náboženství, které bylo všechno, jen ne milosrdné. A nikdo dopr. neřešil barvu pleti. Jistě otrokářství novověku bylo krajně nehumální a odsouzení hodné, nicméně otroky bílým usurpátorům dodávali silnější soukmenovci se stejnou vervou, jako dnes v mnohých oblastech prodávají rodiče svoje nezletilé dcery obchodníkům s bílým, černým, žlutým a třeba i růžovým masem. Viděla jsem první dva díly a navíc nemám nervy, tak špatně vyhodnocená fakta a polopravdy, události vytržené z kontextu, prostě shovadilost přesně v meritu dnešního trendu, tak dlouho srát bílým spoluobčanům na hlavu, až se vytočí a skončí to válkou. Zbytečnou a bez vítěze, nepočítám li ty, kteří tuto hysterii uměle vyvolávají právě za učelem vyvolání konfliktu, při kterém si řádně namastí kapsy třeba prodejem zbraní všem zúčastněným stranám, aby to bylo rasově a genderově vyvážené. Nikdy jsem neřešila u jedince barvu kůže, pohlaví, sociální postavení a víru, ale pomalu začínám mít pocit, že jesli to takto půjde dál, bude ze mne netolerantní jedinec, který bude hájit výhradně zájmy své sociální skupiny za účelem přežití. Za mne sračka. ()

rivah

Dokument je střídán hranými sekvencemi, vším manipuluje režisér s předem jasným záměrem odsoudit bílou civilizaci, a to za každou cenu. V mnoha záležitostech má pravdu, v řadě však nemá a jen vrší efekty. ()

pride

Úlohu to splnilo. Rezonuje a rezonovať bude ešte nejakú dobu. Už dlho som nevidel nič tak čisto negatívne ale je zrejmé, že to bolo aj cieľom tejto série. Každopádne je to urobene veľmi zaujímavo, veľmi dobre narozprávané a tie hrané vsuvky boli niečo nové. A čo samotná výpovedná hodnota? Ľudia sú "super" . ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD