Úředníček Calvin Clifford Baxter (Jack Lemmon) pracuje pro velkou pojišťovnu, kde dělá páté kolo u vozu. Přesto patří k nejdůležitějším a nevyhledávanějším zaměstnancům společnosti. Neboť Baxter se točí v začarovaném kruhu pronajímání svého útulného bytu, který si od něj vydržují jeho nadřízení coby pelíšek lásky. Poptávka je však veliká – a neméně veliká je také Baxterova dobrosrdečnost. Následkem bodrého charakteru se pojišťovák jednoho dne dostane do patové situace, kdy začne trávit s vyhlídkou na povýšení většinu času mimo zalidněný domov, což se neblaze podepíše na jeho zdravotním stavu. A když se do toho všeho zaplete osudová láska v podobě obsluhy výtahu, Fran Kubelikové (Shirley MacLaineová), oheň je v tu ránu na střeše... Znamenitou melodramatickou komedii zrežíroval nestor hollywoodského filmu Billy Wilder (Ninočka, Pojistka smrti, Sunset Blvd., Někdo to rád horké), který k ní také napsal scénář, spolu se svým dlouholetým spolupracovníkem, I. A. L. Diamondem. Navzdory dobově skandálnímu tématu si Byt získal přízeň jak diváků, tak kritické obce. A kvality snímku zpečetilo, mimo obdržených Zlatých glóbů, vítězství v pěti kategoriích Cen Akademie. Stojí za zmínku, že se jednalo o poslední zcela černobíle dílo, které obdrželo Oscara za nejlepší film, než jej o více jak padesát let později získal The Artist. A mimoto, Billy Wilder byl prvním umělcem, jenž dosáhl na trojité ocenění za jediný film (nejlepší film, režisér a scénář)... Snímek Byt je precizně natočen, dle vyprávěcích pravidel klasické hollywoodské školy. Využívá úsporný styl, jenž zdánlivě působí minimalisticky, se vší elegancí ale zahlazuje vyumělkovanou a opulentní výpravu, aby nenápadně vedl divákovu pozornost a maximálně podněcoval žádané emoce. K takovým slavným scénám patří akce z kancelářských prostor. Výtvarníci Edward G. Boyle a Alexandre Trauner, s přispěním velké hloubky pole kamery Josepha LaShellea, umocnili dojem neosobního prostoru pojišťovny tím, že plochu kanceláří neviditelně rozdělili do tří částí. Do prvního plánu byl umístěn dospělý kompars, střední část obsadili dětští aktéři v oblecích posazení za zmenšený nábytek, a zcela vzadu vyplnili souběžnou perspektivu zmenšené makety úředníků, pohybově ovládané dráty. Výsledkem dokonalé iluze byl mnohem rozlehlejší prostor monstrózně vypadajícího korporátu, než jaký byl ve skutečnosti. (Česká televize)

Jezinka

Nepřišlo mi to ani romantické a ani komické. Spíš taková sonda do společnosti, při které vás napadají slova jako kupliřství a prostituce. Hlavni hrdinka vystupuje jako idealistický anděl. Celé to odlehčoval jen doktor ze sousedství. ()

Han22

Z šedesátých let jsem už většinu oskarovek kdysi dávno viděl až na pár nesehnatelných výjimek. Byt byl jednou z těch výjimek, takže mě na závěr roku 1960 čekala premiéra. A co jsem dostal? Baxter v podání Jacka Lemmona je úslužný zaměstnanec pojišťovny, který neumí říct šéfům ne a půjčuje jim byt k milostným hrátkám, zatímco sám mrzne na ulici. A jednoho dne si byt začne půjčovat i ženatý ředitel pojišťovny a jak na potvoru s výtahářkou Kubelíkovou, kterou Baxter marně miluje. Titulní hrdina je přesně takový "hodný kamarád" jaký jsem býval roky já, takže se stará o ženu, která kvůli jinému málem spáchá sebevraždu a slyší slova jako "proč se nemůžu zamilovat do někoho jako jsi ty". Byt je trošku úsměvný, civilní, mírně romantický a občas dramatický film. Nenudil jsem se, příjemně to uteklo, ale za břicho jsem se smíchem určitě nepopadal, Wilder natočil mnohem lepší filmy. Komedie roku 1960. A ocenění nejlepší film roku 1960 v konkurenci klasik jako Psycho, Spartakus, Sedm statečných nebo třeba i Kdo seje vítr či Elmer Gantry je podle mě nesmysl. V tomhle roce vznikly mnohem větší pecky. ()

Hopper

Billy Wilder v top forme, mladučký a neskutočne presvedčivý Jack Lemmon, ktorého je človeku úprimne ľúto a romantická komédia (??, čím ďalej, tým menej je to komédia a viac dráma), akú už dnes vidieť ťažko. Od smiechu sa síce neváľam po zemi, ale cítiť z filmu srdce. ()

Revolver

Velice originální romantická komedie, která je bohužel z mého pohledu poněkud nedotažená(zejména ze strany scénáře). Nebýt výborné Shirley MacLaine a ještě lepšího Jacka Lemmona, šel bych s hodnocením výrazně dolů. ()

dopita

Famózní film. Billy Wilder umě misí žánry a filmu to ani na okamžik neuškodí. To se moc často nevidí, teda zkouší to kde kdo, ale téměř vždy to zavání překombinovaností a pověstným honěním mnoha zajíců, kdy nakonec stejně všichni zdrhnou a z filmu je překombinovaná břečka. Ovšem Billy Wilder byl Pan režisér a Byt je jeho nejlepší film. Začátek je satirická komedie, postupně se změní v drama, aby nakonec film skončil jako romantická komedie. Nadčasový film. Klenot světové kinematografie. ()

Peiper2

Roztomilý filmeček s výborným Jackem Lemmonem v hlavní roli. Ani po 50 letech od svého vzniku neztratil tento film na působivosti. Asi jedna z nejlepších romantických komedií. ()

cab

Urednicek Baxter (vyborny Jack Lemmon) ma hluboko do kapsy, coz ho nuti pujcovat svuj byt nadrizenym nebo kolegum. Ve chvili kdy se do jeho bytu privedou Baxterovu tajnou lasku z prace, okolnosti se radikalne meni. Stara skola v tom nejlepsim svetle. 80% ()

Hanys_

Aneb jak udělat kariéru přes postel (ehm byt), ve kterém vůbec nemusíte být. Velice trefná a nadčasová romantická komedie - ale po tom neskutečně nabušeném rozjezdu (40 minut) se mi přece jen zdálo, že pak snímek možná až moc zvolnil. 8.5/10 ()

F.W.Colqhoun

Čekal jsem větší legraci - distingovanou, kořeněnou jaksi bezzubými černobílými vtípky možná, ale ne bezmála drama se sebevražednými pokusy, vážně smutnými, osamělými a důsledně oprcávanými postavami. Zaskočenejší jsem byl obrázkem frivolních padesátých let, kdy zřejmě po firmách všichni šoustali všechny vice versa a jediný, kdo se držel zpátky, byli Jack Lemmon a ta buchta od výtahů. Co ale čekat od člověka, který se převléká za ženu a má to rád horké, a sestry nejvytíženějšího hollywoodského prasáka? Neočekáváný existenciální prvek mi to ale nepokazil. Dostalo se mi jaksi lepšího filmu - vtipného nikoliv bezzubě, ale docela kousavě, byť jsem s některými didaktickými postoji stran monogamie nedokázal souznít a portrét Lemonova prasáckého šéfa podaný Fredem MacMurrayem mne i trochu urážel, ha ha ha. Za legraci je kromě autora chytrých dialogů a one-linerů Billyho Wilde & spol. zodpovědný mile roztržitý Jack Lemmon, jemuž se daří nebýt v roli ani pro diváka třetího tisíciletí trapný, což je výkon hodný mistrů typu Oldřich Nový. Ve scéně s buřinkou navíc vypadal jako Šimánkův dvojník. Prostě dobré. ()

Paity

Famózní záležitost, které se budete smát i po těch desítkách let. Pochopitelně naprosto famózní Jack Lemmon. ()

Cassandra

Komedie? Kde? Hlášky bych spočítala na prstech. Tohle je spíše romantické drama, a až na sympaticky nepřeslazený závěr mi film neposkytl nic, proč bych na něj měla vzpomínat. Avanti! nebo i Sladká Irma se mi od Wildera líbily víc, tam je komediální prvek silnější a filmy jako celek zábavnější. A Odpolední láska se mi zdá být lepší romancí. ()

Ještěřák

Neuvěřitelně milej film. Tak jako Jack Lemmon, díky mírně lascivnímu bytu na adrese Šoustavá 69, umně šplhal vstříc bezedným hlubinám vlivňoučkých zadků, šplhal film u mě svým hořkosladkým humorem, který je třeba adekvátně přecenit! Jó a když se k tomu přidá převelmi frajerské ústřední duo herců (no dobře, možná spíš trio - před Bytem jsem stejně ani jednoho z aktérů pořádně neznal), praštěný námět jako takový a nadprůměrně úrodné commenty CSFD diváctva (pshimi :))), není vůbec o čem diskutovat. Leda, že byste mi nechali pod rohožkou klíče od vašeho bytu. ()

Lionheart

Úsměvná romantická komedie, která omání svým zvláštním půvabem snad každého. Ačkoliv se na romantické filmy nerad dívám, rád udělám výjimku u těch starých a zatím jsem se nezklamal. ()

Angelino

"shut up and deal"... krásny záver, ktorým by sa mohli inšpirovať aj dnešní režiséri. Ktovie či by niečo podobné bez erotických scén a romantických bozkov mohlo diváka zaujať... ()

Neotom

Režisérské počiny Billyho Wildera mě zajímají čím dál více. Někdo to rád horké, Sunset Blvd. i Byt spojuje přítomnost nepříliš závažných témat, stejně tak jejich příběh není jednoduché zpětně převyprávět. Přesto mají své kouzlo- jsou svižné, nápadité a s kvalitním hereckým obsazením. Takový je i Byt, u kterého navíc překvapila česká příjmení některých postav (Kubelík, Matuška). 75% ()

Itar

Klasicky napsaná, zahraná a zrežírovaná romantická komedie, která by mohla sloužit jako prototyp. Rychle ubíhající příběh s výborně hrajícími ústředními herci, nepřepálená (tak jako spousta filmů ze stejné kategorie) a jednoduše super. Jack Lemmon bezchybný a Shirley MacLaine kočka jako blázen. ()

derryl

Nádherná a pravdivá romantická komedie, jaký se dnes mnoho netočí. Bravurní Jack Lemmon je jako úředník pojišťovny nepřekonatelný. ()