Byt

• slovenský

Byt

Romantický / Komedie / Drama

USA, 1960, 120 min

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších romantických filmů - 100 Greatest Romance Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Lemmonův svérázný humor se projevuje i zde, ale tentokrát s hodně smutným a sarkastickým podtónem. Ale co se bude dít, když se i starý mládenec s prázdným bytem zamiluje?(15.7.2009)

Výborně provedené, decentní, šaramantní, nasáklé nostalgií černobílých časů. Plus výborná ústřední dvojice Lemmon-MacLaine, mezi níž to jiskří i bez červenoknihovnových výlevů a přehnaně laciných gest. Nevím proč, ale měl jsem pocit, že Wilder se vizionářsky vysmívá současným milostným komediím...(28.2.2007)

Zábavný, ale zároveň trochu nostalgický film, který toho má hodně co nabídnout i mnoho let po svém vzniku. Všechno tady funguje takřka dokonale, atmosféra je perfektní, scénář je chytrý, netuctový, inteligentně vtipný a zároveň nenásilně dojemný, dialogy jsou vybroušené a herecké výkony (v čele s roztomilým Lemmonem) bezchybné. Tohle je zkrátka můj šálek kávy, která časem rozhodně nezatuchne.(28.12.2007)

Vlastně ani nevím, proč dávám jen 3*; prostě je tenhle film tak trochu jiný - úplně jiný od tradičních čitelných kýčovitých romantických komedií; je mnohem mnohem inteligentnější!(29.3.2009)

Doklad vynikající úrovně komediální tvorby amerických studií na začátku 60. let. Velká příležitost pro Jacka Lemmona a Shirley MacLaine. Konverzačka, která i po několikátém shlédnutí potěší. Celkový dojem: 90 %.(21.1.2009)

• - Billy Wilder použil postavu Sheldrakea také ve filmech Sunset Blvd., Eso v rukávu a Líbej mne hlupáčku. (Kulmon)

• - Shirley MacLaine natočila své slavné cameo v Dannyho jedenáctce (1960) během přestávky natáčení tohoto filmu. (Kulmon)

• - Vánoční firemní večírek byl točen 23. prosince 1959, aby byli všichni v opravdové vánoční náladě. Vše se natočilo prakticky napoprvé. (Kulmon)