Úředníček Calvin Clifford Baxter (Jack Lemmon) pracuje pro velkou pojišťovnu, kde dělá páté kolo u vozu. Přesto patří k nejdůležitějším a nevyhledávanějším zaměstnancům společnosti. Neboť Baxter se točí v začarovaném kruhu pronajímání svého útulného bytu, který si od něj vydržují jeho nadřízení coby pelíšek lásky. Poptávka je však veliká – a neméně veliká je také Baxterova dobrosrdečnost. Následkem bodrého charakteru se pojišťovák jednoho dne dostane do patové situace, kdy začne trávit s vyhlídkou na povýšení většinu času mimo zalidněný domov, což se neblaze podepíše na jeho zdravotním stavu. A když se do toho všeho zaplete osudová láska v podobě obsluhy výtahu, Fran Kubelikové (Shirley MacLaineová), oheň je v tu ránu na střeše... Znamenitou melodramatickou komedii zrežíroval nestor hollywoodského filmu Billy Wilder (Ninočka, Pojistka smrti, Sunset Blvd., Někdo to rád horké), který k ní také napsal scénář, spolu se svým dlouholetým spolupracovníkem, I. A. L. Diamondem. Navzdory dobově skandálnímu tématu si Byt získal přízeň jak diváků, tak kritické obce. A kvality snímku zpečetilo, mimo obdržených Zlatých glóbů, vítězství v pěti kategoriích Cen Akademie. Stojí za zmínku, že se jednalo o poslední zcela černobíle dílo, které obdrželo Oscara za nejlepší film, než jej o více jak padesát let později získal The Artist. A mimoto, Billy Wilder byl prvním umělcem, jenž dosáhl na trojité ocenění za jediný film (nejlepší film, režisér a scénář)... Snímek Byt je precizně natočen, dle vyprávěcích pravidel klasické hollywoodské školy. Využívá úsporný styl, jenž zdánlivě působí minimalisticky, se vší elegancí ale zahlazuje vyumělkovanou a opulentní výpravu, aby nenápadně vedl divákovu pozornost a maximálně podněcoval žádané emoce. K takovým slavným scénám patří akce z kancelářských prostor. Výtvarníci Edward G. Boyle a Alexandre Trauner, s přispěním velké hloubky pole kamery Josepha LaShellea, umocnili dojem neosobního prostoru pojišťovny tím, že plochu kanceláří neviditelně rozdělili do tří částí. Do prvního plánu byl umístěn dospělý kompars, střední část obsadili dětští aktéři v oblecích posazení za zmenšený nábytek, a zcela vzadu vyplnili souběžnou perspektivu zmenšené makety úředníků, pohybově ovládané dráty. Výsledkem dokonalé iluze byl mnohem rozlehlejší prostor monstrózně vypadajícího korporátu, než jaký byl ve skutečnosti. (Česká televize)

matej.perun

PECKA, pozeram to na Valentina a sadlo ako rit na serbel. Tento film patrí jednoznacne do TOP 10 romantickych filmov ake som videl. Na dobu svojho vzniku az bolestivo ostre, no takto to mam rad :-) ()

Alvin

Příšerně přehrávající Lemmon v docela průměrné romantické komedii. Jediné co je v tom snímku nadčasové a okouzlující je krátký sestřih slečny Kubelíkové. ()

Bogrant

V podstate ''len'' ďalší vysoký štandard od Billyho Wildera. A opäť v spolupráci so srandovným a výborným Jackom Lemmonom. Takže nemožno povedať nič iné, než to, že opäť ide o parádne nadsázkovú komédiu, ktorá je sympatickejšia (a v tom prípade u mňa zabodovala viac) ako Niekto to rád horúce. ()

kvocoDH

Perfektny film, ktory sucastneho divaka prekvapi krasnym staromodnym stylom - stylom bez neduhov ktore sa nabalili s komercializaciou filmoveho priemyslu. A este treba dodat ze Shirley MacLaine je krasna :-) ()

jurijuri

Ak sa z tohoto druhu filmov vyvynulo niečo, čo dnes poznáme pod názvom romatická komédia, tak sa tej ceste niečo obrovsky sku..vilo. ()

Jester_X

Wilder opět srdečně ironický. Dokáže si dělat nenásilně, ale při tom dostatečně jasně, legraci z hlavních společenských nešvarů. Zároveň mě také udivuje jeho vizionářská schopnost, jelikož jím vybraná témata zůstavají aktuální i po tolika letech. Byt je obviněním vlády peněz, jenž ničí tradiční hodnoty a na místo nich staví všeobjímací zisk, prospěch a kariéru. Hlavní hrdinové nakonec nachází odpověď pro svoje trápení v návratu k lidským citům, které je zachrání před zbytečným koncem. ()

cachanell

Tak přesně tohle v současnosti chybí. Jednoduchost postavena na povinání a pocitech. Skvělý kousek. Proto mám staré filmy ráda. ()

eexDon

Für mich - 80%, - /ten happy end na konci - ten prostě nemohl chybět, takové občas melancholické až smutné, vtipu zde tedy moc nebylo - jenom na začátku a pak už nic moc/, + /Jack + Shirley - hlavně Jack - ten film je jeho exhibice, určitý vtip/na začátku při sledování TV/, úvodních 40 - 45 minut bylo příjemných, jak se pak začaly řešit citečky, tak to bylo buď smutné nebo sladké/, hodnocení - hezký romantický filmeček s happy endem, jen občas trochu melancholický až smutný, AA- 3,5/5 ()

rbr

Tohle je to, v co by se moh The Room zvrtnout, kdyby Johnny byl radostnej chlapík místo jeho manio-deprese. Suicide-wise. ()

LiSaiFun

No nevím. Čekal jsem komedii a to byla asi ta chyba. Pravda, to cezení špaget... Ale spíš to na mě působilo jako červená knihovna, s velmi nepravděpodobnou zápletkou. ()

viax

Já tedy nevím, ale tu chemii, o které tady všichni mluví, jsem mezi nimi nějak extra neviděla. Mají se rádi, to ano, ale že by jiskry lítaly... Ovšem film je to nádherný, zahrané skvěle, vřele doporučuji. ()

Ziral

"Byt" je jedinečný a skvělý film, který je naprosto věrohodný. Není divu s takovým režisérem jako byl Billy Wilder a s hereckým obsazením. Pouze pozor na dabing. Jsou tři verze dabingu, V první verzi, skvěle a nedostižně Buda Baxtera dabuje Vladimír Brabec včetně skvělých přirozených a logických slovních spojení !!! Druhá verze je s Janem Šťastným, celkem přijatelné, ale překlad je už nedobrý a nesedí s logikou snímku.Třetí verze je se Svatoplukem Skopalem, která je absolutně zoufalá hlavně po hlasové stránce o logice nemluvě. Dosti dobře nevím, z jakého důvodu se takto plýtvá s penězi, když je původní dabing skvělý, tak proč ještě dva nedobré pokusy navíc. Ještě připomínku k titulkům, ve filmu v originálním znění. Překlad je toporný a otrocky vulgární ! Pouze malá ukázka titulků na konci filmu, když se k Baxterovi navrátí Fem jak jsou otrocky přeložené, při velice milých záběrech mu Fem při míchání karte říká "Drž hubu a dávej".  V dabingu s V. Brabcem je skvělé "Mlč a dávej". Cítíte ten zásadní rozdíl ??? a v tomto duchu probíhají celé titulky !!! Jediná připomínka, která je ale zásadní, když Fem se probírá z bezvědomí, tak do ni lijí úpně vařící kávu - byla by opařená až kdoví kam. ()

JozefM.

no neviem, nerozumiem tým vysokým hodnoteniam tuná - hlavný hrdina mi od začiatku liezol na nervy. film som videl po filme Avanti!, na ktorom som sa naozaj dobre bavil. pri tomto som sa nudil. ()

McGuffin

Mladý Newyorčan, šedá kancelářská myš, má Byt, The Apartment, číslo 2A, který téměř denně půjčuje pro jejich avantýry s kolegyněmi kolegům z práce za jejich pracovní doporučení a svůj kariérní růst. Než se do jedné kolegyně, která má v jeho bytě tuctovou beznadějnou avantýru s jeho ženatým nadřízeným šéfem, zahledí sám. Scénáristé I.A.L. Diamond a též režírující Billy Wilder dávají publiku a jim dvěma tuctově vybrat. Krásná mladá zhrzená žena a sympatický mladý nedokonalý muž, nebo půjčovna bytu a šedá kancelářská práce? Inu, co byste volily a zvolili? P.S. To je zpráva o většině příběhu, ne o filmu z něj. www.macguffin.cz ()