Úředníček Calvin Clifford Baxter (Jack Lemmon) pracuje pro velkou pojišťovnu, kde dělá páté kolo u vozu. Přesto patří k nejdůležitějším a nevyhledávanějším zaměstnancům společnosti. Neboť Baxter se točí v začarovaném kruhu pronajímání svého útulného bytu, který si od něj vydržují jeho nadřízení coby pelíšek lásky. Poptávka je však veliká – a neméně veliká je také Baxterova dobrosrdečnost. Následkem bodrého charakteru se pojišťovák jednoho dne dostane do patové situace, kdy začne trávit s vyhlídkou na povýšení většinu času mimo zalidněný domov, což se neblaze podepíše na jeho zdravotním stavu. A když se do toho všeho zaplete osudová láska v podobě obsluhy výtahu, Fran Kubelikové (Shirley MacLaineová), oheň je v tu ránu na střeše... Znamenitou melodramatickou komedii zrežíroval nestor hollywoodského filmu Billy Wilder (Ninočka, Pojistka smrti, Sunset Blvd., Někdo to rád horké), který k ní také napsal scénář, spolu se svým dlouholetým spolupracovníkem, I. A. L. Diamondem. Navzdory dobově skandálnímu tématu si Byt získal přízeň jak diváků, tak kritické obce. A kvality snímku zpečetilo, mimo obdržených Zlatých glóbů, vítězství v pěti kategoriích Cen Akademie. Stojí za zmínku, že se jednalo o poslední zcela černobíle dílo, které obdrželo Oscara za nejlepší film, než jej o více jak padesát let později získal The Artist. A mimoto, Billy Wilder byl prvním umělcem, jenž dosáhl na trojité ocenění za jediný film (nejlepší film, režisér a scénář)... Snímek Byt je precizně natočen, dle vyprávěcích pravidel klasické hollywoodské školy. Využívá úsporný styl, jenž zdánlivě působí minimalisticky, se vší elegancí ale zahlazuje vyumělkovanou a opulentní výpravu, aby nenápadně vedl divákovu pozornost a maximálně podněcoval žádané emoce. K takovým slavným scénám patří akce z kancelářských prostor. Výtvarníci Edward G. Boyle a Alexandre Trauner, s přispěním velké hloubky pole kamery Josepha LaShellea, umocnili dojem neosobního prostoru pojišťovny tím, že plochu kanceláří neviditelně rozdělili do tří částí. Do prvního plánu byl umístěn dospělý kompars, střední část obsadili dětští aktéři v oblecích posazení za zmenšený nábytek, a zcela vzadu vyplnili souběžnou perspektivu zmenšené makety úředníků, pohybově ovládané dráty. Výsledkem dokonalé iluze byl mnohem rozlehlejší prostor monstrózně vypadajícího korporátu, než jaký byl ve skutečnosti. (Česká televize)

*Elfík*

Roku 1960 byli akademici slepí. Jelikož dát za romantický patos, co uráží všechny romantické plnohodnotné příběhy pět Oscarů je velká chyba lávky. Uznávám, že těch plnohodnotných není přespříliš, ale pár by se jich našlo. I z šedesátých let. Billyho Wildera považuji za výborného režiséra, pokud někomu jdou režírovat komedie, tak jemu. Ovšem, když se rozhodl natočit Byt, zřejmě se mu přihodila nějaká zlá příhoda. Nebo při točení filmu usnul. Je zajímavé, že mu nevadily přihlouplé dialogy, nanicovatý příběh, křečovité úsměvy, dlouhá stopáž a nudný námět. Vážně, už u toho námětu se mělo skončit. Mám za sebou přesně dvě hodiny strávené zívaním u obrazovky, koukáním se z okna (straka tam letěla, opravdu!), a všemožným vrtěním se na židli. Jack Lemmon má sice komediální talent, ale zde byl evidentně churavý a od začátku do konce neuvěřitelně protivný. Jeho Buxter je připitomělý a naivní pán, který si myslí, že lezením lidem do zadku si dopomůže k lepšímu životu. Ale co je moc, to je moc. Shirley MacLaine neustále roztomile pomrkává a když to na nikoho nezabírá, začne fňukat. A profňuká se až k samotnému konci, kde se stane náhlá změna. Oba dva, sedíc u jednoho stolu,se přemáhají k hereckému výkonu. Zdá se, že to moc nepodařilo. Vsadím se, že tuto scénu zkoušeli na vícekrát. Opravdu nechápu hodnocení zdejší sorty lidí, jelikož jsem měla za to, že průměr jejich hodnocení bývá velmi často pravdivý. Pokud ale měl film nějaký hlubší smysl, pak jsem ho tedy nenašla a i nadále ho budu okázale ignorovat. Sbohem vy naivní špagety, jež jste byly ceděny přes tenisovou raketu. Život je jako sušenka. Nedáváš pozor a rozlomí se! ()

BoredSeal

Porušil jsem svou zásadu dívat se na cokoliv pod roku 1965 (kromě Hitchcocka) a udělal jsem chybu. Jo, asi je to klasická romantická komedie, dokonce na zajímavé téma, ale je to dlouhé, vleče se to a nevím, jestli za to vinit nový český dabing (Jan Šťastný, lepší by asi byl původní kvalitní komunistický dabing s Vladimírem Brabcem), ale přišlo mi to herecky unylé a dost jsem se nudil. Sorry legendo, kašlu na tebe. ()

easaque

po úspěchu komedie "Raz, dva, tři" jsem neodolal a opatřil si další film Billy Wildera. Tentokrát to není tak bláznívé, ale po kratším rozjezdu jsem se chytl a bavil až do konce. Znovu oceňuju jemnou sociální i morální kritiku. Tentokrát se však připravte na silnější emoční náboj, kvůli kterému to není jen prachsprostá sranda, ale jde to víc do hloubky. Já si to užil na slabší 4*. [ PŘÍBĚH: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

donvitoso

Nádherný snímek, takový, který už v dnešní době nikdo nenatočí a vlastně ani nemůže. To kouzlo starých filmů, ať už ze 40., 50., 60. let je tak typické a podmanivé, že se mu máloco vyrovná. Jack Lemmon podává výborný výkon, ale hlavní hvězdou je pro mě Shirley MacLaine, tak živá i zoufalá, šťástná i smutná, nedostupná, ale neskutečně přitažlivá. Zhruba 10 minut před koncem jsem si říkal, že by ten film zde mohl skončit a byl bych ohromě spokojen, bál jsem se totiž, aby se slibně rozjetý příběh neutopil v nějakém laciném patosu. Byla to však teprve ona závěrečná desetiminutovka, která učinila film dokonalým. Jeden z vrcholů v daném žánru! "SHUT UP AND DEAL!" ()

Hennes

Perfektní Jack Lemmon, chudák pořád nastydlý a to kvůli záletnickým šéfům. Tato komedie je i poučná a obsah platí stále i když už to je 50let. Film je dobře sladěný po všech stránkách a děj běží bez nudných pasáží. Nejraději mám pana doktora. ()

Martin741

Tento film od Wildera by sa mal povinne pustat scenaristom, reziserom, hercom a divakom, aby vsetci pochopili, ako sa maju tocit filmy. 100 % ()

kaposlav

ČB prekvapenie za 5*. Kto by to bol povedal pred pozretím, že to bude takto zaujímavé. Jack Lemmon mi miestami mimikov a do tváre pripomínal Martina Zounara. Shirley MacLaine pôsobila sympaticky. ()

MrPierc

Úsměvná komedie, která začíná velkou beznadějí a končí láskou. Film nepřímo ukazuje na každodenní ubíjející práci v jedné firmě, kde nemáte (jako všude) nárok na povýšení. ()

joker.george

Předvídatelnost snímku vůbec nevadí, všechno se totiž odehrává přirozeně a s citem. Romantická, pracovní a společenská linky do sebe zapadají a navzájem se pohání, aniž by to působilo nesourodě. A do toho všeho je přimíchán humor, zjevná satira a důležitá přísada nestárnutí. ()

tomtomtoma

Velmi příjemná a zábavná romantická komedie a kousavá satira americké západní společnosti k tomu. Touha po kariérním vzestupu je lákavou nabídkou k tomu, aby se obyčejný pracovník nechával pravidelně zneužívat svými nadřízenými v jejich soukromých milostných avantýrách rozbujelého rozměru. Osobní život i soukromí jde nadobro stranou. Ale když se na scéně objeví dívka jeho snů, a rozčarování z nemožností ji získat, změní se poslušný a bezpáteřní zaměstnanec znovu v hrdou osobou, i když nezaměstnanou. Úředník obří pojišťovny C.C. Baxter (dobrý Jack Lemmon) stoupá díky půjčování svého bytu ve svém zaměstnání vzhůru. Láska z něj ale zpátky udělá člověka, který dává životu přednost před kariérou. Vzdává se jednoho smyslu života a ubírá se životním směrem, který je více nakloněn životu a lidštějším hodnotám. Obsluha výtahu v budově pojišťovny Fran Kubelik (roztomilá Shirley MacLaine) je zneužívána ředitelem společnosti v jeho lehce zvráceném užívání si života a potěšením dívčích těl. Její naivní důvěřivost a zklamání ji přivádí na hranici smrti, ze které ji vysvobodí až její zachránce a budoucí láska Baxter, který pro ni obětuje svou skvěle stoupající kariéru. Z dalších rolí: ředitel společnosti Jeff D. Sheldrake (skvělý Fred MacMurray), který nesnese odpor ve svých přáních a choutkách, doktor Dreyfuss (Jack Kruschen), který pomáhá zachránit život nebohé Fran, Baxterovi nadřízení Joe Dobisch (Ray Walston), Al Kirkeby (David Lewis), Vanderhoff (Willard Waterman) a Eichelberger (David White), zneužívající hlavního hrdinu při neustálém půjčování bytu pro své avantýry, doktorova manželka Mildred Dreyfuss (Naomi Stevens), znechucená ze svého "zhýralého" souseda Baxtera, ředitelova sekretářka Olsen (Edie Adams), pomstychtivá, závistivá a žárlivá na současnou ředitelovu milenku, a Margie MacDougall (Hope Holiday), Baxterova náhodná známost z vánoční pitky v baru. Zábavné, vtipné, svěží, satirické a originální dílo. Tolik odlišné od běžných romantických komedií. Kariéra je hodně, ale ne za úplně každou cenu. ()

Topco

Pôvabné, hrejivé a svieže aj dnes! V samotnom závere som mal slzy v očiach! Brilantný dialógový ping-pong bude fungovať a zabávať aj o 200 rokov... ()

C0r0ner

Wildera považuji za prvotřídního režiséra a Lemmon byl ve své roli špičkový, ale bohužel se mi příliš nelíbil scénář, který podle mě mohl vystačit tak na hodinu a čtvrt, což se vzápětí podepsalo na koukatelnosti a tempu. Nevím, jestli je to rokem vzniku nebo čím, ale prostě mě to nebavilo. 55% ()

zette

Vynikajici film s vybornym scenarem, hudbou, hereckymi vykony a inteligentnim humorem. Tady neni co vytknout, plny pocet! Jen nechapu, proc tento snimek u nas temer nikdo nezna. Nepamatuji si, ze by byl nekdy v tv. ()

danecek24

18. Zlatý Glóbus za rok 1960 - cena (3) - *Nejlepší film (komedie), *Nejlepší herečka (komedie / muzikál) - Shirley MacLaine, *Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Jack Lemmon + nominace (1) - Nejlepší režie - Billy Wilder ()

kusper

Nádherný film. Nedokážu pochopit, jak jeden a ten samý režisér dokáže natočit neopakovatelný film-noir Sunset Boulevard a zároven takovíto film. ()