Reklama

Reklama

Nebožtíci přejí lásce

  • USA Avanti! (více)
Trailer

Obsahy(1)

Nebožtíci přejí lásce (1972) je pátým titulem, na němž spolupracoval herec Jack Lemmon s Billym Wilderem. Známý režisér ve své pozdější tvorbě upřednostňoval prověřené předlohy a v tomto případě se svým stálým spoluscenáristou I. A. L. Diamondem adaptovali divadelní komedii Samuela Taylora Avanti!, byť se při své broadwayské premiéře v lednu 1968 neudržela na programu ani tři týdny (na našich jevištích se nehrála). Původní text, který se víc zabýval rozdíly mezi americkými a italskými životními hodnotami, posunuli do polohy nahořklé love story se spoustou humorných odboček a břitkých dialogů. Příběh uspěchaného byznysmena Wendella Armbrustera Jr. (Jack Lemmon), jenž přijíždí na Ischii vyzvednout tělo zemřelého otce a seznámí se s dcerou jeho životní lásky, rozkošně baculatou Pamelou Piggottovou (dcera známého anglického herce Juliet Millsová), patří k těm dílům, jež stárnou do krásy a při každém dalším zhlédnutí vypadají lépe než posledně. Velkou zásluhu na tom mají herci. Nejen Lemmon se svojí partnerkou, ale také pečlivě vybraní představitelé vedlejších rolí, zejména Clive Revill jako vynalézavý ředitel hotelu, Edward Andrews (který nahradil zaneprázdněného Waltera Matthaua) v úloze agilního diplomata J. J. Blodgetta a Gianfranco Barra v propracované figurce pletichářského sluhy Bruna. V epizodce dr. Fleischmanna v úvodu filmu herecky debutoval Lemmonův maskér Harry Ray. Ač se snímek odehrává na ostrově Ischia, natáčel se převážně na Amalfinském pobřeží, v okolí Sorrenta a na Capri. Film přinesl Zlatý glóbus Jacku Lemmonovi a byl poctěn pěti dalšími nominacemi (nejlepší komedie/muzikál, scénář, režie a herecké výkony Juliet Millsové a Clivea Revilla). Vysílat ho budeme s původním dabingem ČST z roku 1978, v němž se podařilo nahradit výpadky, způsobené necitlivými cenzurními zásahy do několika replik. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (335)

gogo76 

všechny recenze uživatele

"Vy dodáte německý franky a my dva nebožtíky a k tomu čerstvé květiny . Zdarma!..." Podarená romantická komédia so sympatickou dvojicou a nádhernou atmosférou slnečného Talianska. Oceňujem i český dabing, ešte zo starej školy, keďže som film videl na Čt2. Film má trochu pomalší rozjazd, ale potom to ide ako po masle, film je plný dobrého, nenásilného humoru a navyše kvalitná filmová hudba. Jediný problém vidím v trochu prehnanej stopáži. Pár minút ubrať a bolo by to úplne super. Niektoré pekné zábery na J. Millsovú sú na vtedajšiu dobu trochu odvážne, ale my si oči rozhodne zakrývať nebudeme. 80%. ()

Hennes 

všechny recenze uživatele

Co se stalo mezi mým otcem a vaší matkou ? Tak z ní originální název komedie a je to podstata celého děje. Komedie s místy černým humorem, s výbornými dialogy a hudbou dokonale "přišitou" tomuto snímku. Povedená a vtipná konfrontace amerického a italského přístupu. Bohatý američan si přijíždí pro tělo svého zesnulého otce. Angličanka zase pro tělo své matky. Na povrch vyjde milenecký vztah obou zesnulých, což je nepřípustné hlavně pro američana (Jack Lemmon). Jenže příjemná žena, italové a jejich pohodový přístup, nádherné okolí Ischie, jsou všechno vlivy, které nechají chladného američana pookřát. Sarkasmus a humor této komedie působí velice příjemně. Co se stalo mezi rodiči, stane se i mezi dětmi. ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Krásná připomínka starých časů! Tedy teď nemyslím Benita a vztyčování pravice :-) ! Tahle komedie pohladí po duši. Jako romantická záležitost má vše co by měla mít tedy - výborně vybraný pár u kterého to očekávaně začne jiskřit, nádhernou Itálii sedmdesátých let a krásnou hudbu, která celý film doprovází. Italové jsou sví, to zjistili ke své hrůze i pořádkumilovní Němci za druhé světové války. Tehdy Rommel při obhlídce jakéhosi opevnění s hrůzou zjistil, že se vojáci fašistického spojence spíše než budování obranných postavení věnují kolem zákopů pěstování zeleniny... :-). Náhlá tragická smrt Angličanky a Američana v této zemi se všemi nezbytnými formalitami a papíry prakticky znemožňuje převoz zesnulých do domoviny. naštěstí je tu jeden ředitel hotelu, který má švagra, jehož bratr by mohl ačkoliv je neděle a v neděli je úřad zavřený získat jeden z dokumentů ovšem pokud další dokument vydá lékař. Ten je však na sále a nemůže odejít, neoperuje, je operován... :-). Já si ty dialogy mezi Pamelou a Wendellem děsně užíval. Nejlepší byl ale ohledávač mrtvých se svými razítky a úřednickou výstrojí v saku a kalhotách včetně mokré houby na navlhčování kolků... Pokud si tak nějak chcete zlepšit náladu, určitě si tenhle film sežeňte. Jo, tehdy se točilo jinak a těch 140 minut uteče jak voda. Dávám za 4 pěkná razítka. * * * * ()

Historik 

všechny recenze uživatele

Myslím, že na konečném hodnocení má velkou zásluhu i český dabing. Miloš Kopecký, který dabuje ředitele hotelu, tradičně vynikající Vladimír Brabec hovořící za Jacka Lemmona a koneckonců i Hana Maciuchová těch pět hvězdiček ještě potuplovali. Bravurní komedie. Někde jsem četl, že u diváků ve své době neuspěla. Nevím, co by ti Američani ještě chtěli. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

V otázce nevěry radil doktor Plzák známé zatloukat, zatloukat, zatloukat. A když se jedná o víko rakve nevěrného rodiče, můžete se při tom zamilovat i do dcery objektu jeho románku.. Wilderova konverzační komedie s lehkým třením mezi amorálností nevěry a sílou upřímné lásky překvapí odvážnou nudistickou scénou „tuleních mláďat“, vyloudí úsměv svou střelbou do charakteristiky italského i amerického naturelu a celkově potěší zjištěním, že vidět Neapol a zemřít může pro pozůstalé přinést i něco krásného. Clive Revill jakožto ředitel hotelu zažehnával krize s důsledností Basila Fawltyho.. ()

Galerie (58)

Zajímavosti (17)

  • Česká televize do restaurované verze dodabovala v roce 2013 zcerunovanou scénu a film uvedla bez cenzurního zásahu z roku 1978. (lexa.k)
  • Když se ztratí těla z márnice, tak Wendell Armbruster (Jack Lemmon) křičí: „Kdo myslíte, že ta těla ukradl, dr. Christiaan Barnard?“ Christiaan Barnard byl jihoafrický chirurg, který jako první provedl úspěšnou transplantaci srdce. (sator)
  • Závěrečná scéna, kdy Blodgett (Edward Andrews) a Armbruster Jr. (Jack Lemmon) odlétají helikoptérou, byla natáčena na ostrově Capri s majákem Faro de Carena. Protože nebyl k dispozici heliport pro přistání vrtulníku, namaloval štáb písmeno H v kruhu na nedaleké parkoviště. (classic)

Reklama

Reklama