Když americké manželky opustí v létě s dětmi rozpálený Manhattan, jejich obětaví pracující manželé se věnují "kladení pastí, lovu a honu", jinak řečeno, zajišťují rodinu a "trpí" ve městě. Své utrpení a samotu si zlehčují občasným zakázaným doutníčkem, nezdravým jídlem, příležitostnou sklenkou whisky a ti nejodvážnější dokonce proměňují chtivé pohledy na ženské křivky mladých krasavic ve skutek. Také Richard Sherman je typickým manhattanským manželem, který pravidelně v červenci vyprovodí ženu Helenu a synka Rickyho na nádraží, aby si užívali venkovských radovánek. Poté se chce ve vší počestnosti soustředěně věnovat své práci v nakladatelství, protože v bytě je konečně klid, nemusí nikoho zdravit a odpovídat na stále stejné otázky. Může se věnovat například korektuře nové knihy "Člověk a podvědomí", která se sice zdá nezáživná, ale její třetí kapitola "Potlačovaná vášeň u muže středního věku, její kořeny a důsledky" je svým způsobem inspirativní. I ten nejvěrnější otec od rodiny však může podlehnout pokušení, když se o patro výš nečekaně nastěhuje blonďaté sexy stvoření, roztomile naivní a nedotčené, zato s křivkami hollywoodské hvězdy. Na scénu opět přichází Marilyn Monroe ve své nezapomenutelné roli naivní a prosté dívenky, jejíž vlající sukně nad pouličním větrákem v jedné ze slavných scén tohoto filmu probouzela fantazii mužského publika mnoha generací. Předlohou k nestárnoucí konverzační komedii Billyho Wildera se stala divadelní hra herce, scenáristy a producenta Georga Axelroda (1922-2003) s původním názvem "Sedmiroční kopřivka". Po boku M. Monroe uvidíme Toma Ewella. (Česká televize)

Nethar

Tak jsem se kvůli té slavné "kanálové" (resp. metro-) scéně také konečně podíval na Slaměného vdovce. Pěkné, takové spíše divadelní než filmové. Úsměvné a s pěknou Marilyn, jsem rád, že si film můžu spokojeně odškrnout. ()

Zeek

Toto mě nesmírně zklamalo a jako komedie mi to vůbec nepřišlo. Je to můj první film, který jsem viděl s Marilyn Monroe, ani nevím, proč jsem se na to díval, snad kvůli té slavné scéně MM v bílých šatech. MM není vůbec můj typ, a tak jsem se soustředil spíše na film, který je dosti nudný. Kecání o ničem, nesmyslné dialogy a monology. Nezaujala mě ani MM, ani film, tak snad někdy příště Marilyn. Moje hodnocení: 40% ()

edie sedgwic

Usmevne a prijemne filmove dielko, ktore 99 percent divakov pozera kvoli blondatej Marilyn, ktoru som zatial v inom type ulohy nevidela a mozno je to tak aj dobre. Hrat hlupucku a naivnu bloncku jej ide na vybornu a zrejme sa to odvija od skutocnosti. Hlavne je, ze nas dokaze zabavit. ()

Bozvav

Přiznám se, že tento snímek mne až tak nenadchnul. Pravda co kvality se týče, je určitě lepší než jiná dílka tohoto tipu, ale mě to moc neoslovilo, zvláště poněkud tuhý humor. A ta kanálová scéna - ve své době určitě něco, dnes už úsměvné. Mimochodem můj pes to umí mnohem lépe nad vysavačem s ušima. Za mne tři hvězdy. ()

Kvítek

Marylin Monroe jako živoucí pokušení "tvrdě" pracujícího muže středního věku v krizi. Krize nekrize, takové sladké Marylin se prostě nedá odolat. I já bych byla úplně bezbranná. Viva ženské kráse a (ne)vinnosti! Ani bych nečekala, že se tolik pobavím. Lehké a příjemné jako čerstvý jarní vánek nebo vítr z podzemky. ()

Gastovski

Bohužel s Marilyn jsem měl problém už v Někdo to rád horké, kdy jsem kvůli jejím scénám nemohl dát plný počet hvězdiček. A zde to bylo ještě horší. Ta její naivita, a když to napíšu velice ošklivě "votlemená držka" mě nevýslovně iritovala. Bohužel se nebylo možné opřít ani o představitele Slaměného vdovce, který byl dost nevýrazný. Celý film je v podstatě naivní a hloupoučká konverzačka s Marilyn, ale bez vtipu, na který jsem si u Wildera zvykl. Velmi dlouho jsem očekával den, kdy mě nějaký film od Wildera vyloženě zklame a nakonec jsem se dočkal. Tímto se s tebou loučím Marilyn, už se doufám nikdy neuvidíme. ()

Matli

Pátá hvězdička samozřejmě za MM. Jednak je nádherná, ale taaaaak roztomila, nebo to bylo tim parádnim dabingem?😊 Jinak film sam o sobě originalni (aby ne v ty dobe) a zabavny aaaaa ta Marilyn 😍. 85% ()

lsd

Klasická, vtipná, americká komedie 50.let. Poselství je vskutku zajímavé (už ten začátek s těmi Indiány). Opravdu velmi příjemný humor a zajímavé zápletky. Hlavní role toho slaměného vdovce je pěkně zahraná a ta jeho představivost je ohromující. Celkově je to pěkný film. ()

Rokle

Zpočátku rozpustilé a milé, pak jemně řečeno otravné a trpící neustálým opakováním situací (byla potřeba, aby Richard pokaždé svými barvitými představami trpěl?). Marilyn byla pěkná, to sice ano... ale... jasně nejvtipnější ironickou scénou je, kdy popisuje, že v uťáplém chlapovi tam vzadu v rohu je víc než v krásném nagelovaném elegánovi. Doufám, že to žádný chlap nebral vážně :) ()

oli009

Občas si tak pokládám otázku, za co by asi stály filmy, ve kterých hraje Marilyn Monroe bez ní. Dospěla jsem k názoru, že nejspíš za starou bačkoru. Třeba tenhle film mě vůbec nebavil, jediné co mě zachránilo před krutou smrtí ukousáním se nudou byla Marilyn. Člověk jí vlastně až lituje, když vidí jak skvěle uměla hrát naivní a trochu jednodušší blondýnky, dokonce tak dobře, až lidé začali věřit tomu, že jí skutečně je. ()

asentra

Moc pěkná komedie o fantazii, mužích středního věku a kopřivce. Hlavní hrdina Richard vyprovází manželku a syna na nádraží, aby se jich na dva měsíce zbavil. To, že se jich zbavil až tak skvělý zase není, potká sice nádhernou novou, trochu naivní, tak dobře dost naivní, sousedku, jako vydavatel pracuje na nové knize opět začíná kouřit a pít. A do toho všeho jeho neuvěřitelná fantazie. prostě klasika s takouvou tou typickou atmosférou starých filmů. A nakonec jedna pěkná hláška: Sherman: Koho si myslíš, že tam mám? Marilyn Monroe? ()

Martinka21

M.M.: „Bylo to trapné! Byla jsem úplně nahá s cizím mužem v koupelně a neměla jsem nalakované nehty!“ … Skvělá konverzační komedie, která mě dostala svými hláškami i výběrem hlavní herecké dvojice. Marilyn co by naivní 22letá slečna, která ochutnává nový život ve městě a Tom Ewell jako Richard Sherman - pracovitý, paranoidní a žárlivý manžel, kterému žena odjela na prázdniny a on se pokouší odolat nástrahám osamělého světa. Velmi mě bavila jeho fantazie. („Určitě jí to někdo řekl a ona teď jede ranním vlakem zpět,“ v zápětí si sám odpoví: „ale ne, kdo by ji to mohl říci!“)… :) ()

Stíba

Troch se s tímhle filmem peru. Je tam několik roztomilých momentů a vtipných scén (třeba v kanceláři dr. Brubakerem) ale celkově mě tahle naivní dialogová komedie z obýváku newyorského bytu příliš nenadchla a čekal jsem od toho něco jiného. Kouzlo Marilyn tu pak také úplně nefungovalo. Asi musím pro tyhle příběhy slaměných vdovců ještě dozrát... :-) SPOILER: Ve scéně s Marilyn Monroe v bílých šatech neočekávejte žádný dlouhý a celkový záběr jako ze slavných fotografií, vše je tu jen tak lehce naznačeno. ()

kondor77

Ještě, že film vznikl v době, kdy termíny jako sexismus či šovinismus vyvolávaly v lidech hurónský smích a úhlavním nepřítelem USA byl Sovětský svaz a né politická korektnost. Chytrá konverzační komedie, která by bez Marilyn skončila v propadlišti filmových dějin. ()

lakart

Skvělé napsaný scénář, dobrý výběr herců a klasický film z 50. let. Všechno dobrý, ale po skončení jsem měl pocit, že se neodehrál žádný významnější příběh a ještě významnější závěr. Tento snímek je podle mě přeceňovaný a jeho kvality rozhodně nejsou ve slavné Marilyn Monroe a její scéně nad fučícím kanálem. Chtělo by to něčím okořenit, něčím to jejich setkání zamotat. Všechno mi to přišlo jednotvárné a bezduché. 65% ()

Tamdydam

To zas jednou byla miloučká pitomost. Slaměný vdovec je z těch filmů, které se neobratně a za každou cenu snaží být milým, vtipným a hlavně ještě jednou milým filmem, až je přes výslednou prostoduchost psychicky mnohem náročnější, než děsivý horor. Opravdu nevím, co může lidem dnes ( kromě pohledu na Marlin pochopitelně ) nabídnout. Pokud se v něm snad dřív našel nějaký ten vtip, tak stářim vyprchal a slaboduchá moudra o vztahu mezi mužem a ženou musela smrdět zatuchlostí už tenkrát. Dokonce i ta slavná scéna s vlající sukní a výdechem metra byla nějak očesaná, oproti tomu, jak ji znám z dokumentů o Marlin... A to nemluvím o tom, jak mi lezl na nervy upocený Tom Ewell ()

Rattlehead

Billy Wilder o Marilyn Monroe : "Marilyn nikdy nepřišla včas, ani jednou jedinkrát. Mám starou tetu ve Vídni a ta naopak všude chodí včas, jenže kdo by ji chtěl vidět ve filmu?" V jednom dokumentu vzpomínali, že při slavné scéně s větrem z podzemky bylo v jednu chvíli vidět Marilynino pubické ochlupení. Její manžel DiMaggio zuřil a v hotelovém pokoji ji měl uhodit. Pár týdnů poté Marilyn zažádala o rozvod... ()