Když americké manželky opustí v létě s dětmi rozpálený Manhattan, jejich obětaví pracující manželé se věnují "kladení pastí, lovu a honu", jinak řečeno, zajišťují rodinu a "trpí" ve městě. Své utrpení a samotu si zlehčují občasným zakázaným doutníčkem, nezdravým jídlem, příležitostnou sklenkou whisky a ti nejodvážnější dokonce proměňují chtivé pohledy na ženské křivky mladých krasavic ve skutek. Také Richard Sherman je typickým manhattanským manželem, který pravidelně v červenci vyprovodí ženu Helenu a synka Rickyho na nádraží, aby si užívali venkovských radovánek. Poté se chce ve vší počestnosti soustředěně věnovat své práci v nakladatelství, protože v bytě je konečně klid, nemusí nikoho zdravit a odpovídat na stále stejné otázky. Může se věnovat například korektuře nové knihy "Člověk a podvědomí", která se sice zdá nezáživná, ale její třetí kapitola "Potlačovaná vášeň u muže středního věku, její kořeny a důsledky" je svým způsobem inspirativní. I ten nejvěrnější otec od rodiny však může podlehnout pokušení, když se o patro výš nečekaně nastěhuje blonďaté sexy stvoření, roztomile naivní a nedotčené, zato s křivkami hollywoodské hvězdy. Na scénu opět přichází Marilyn Monroe ve své nezapomenutelné roli naivní a prosté dívenky, jejíž vlající sukně nad pouličním větrákem v jedné ze slavných scén tohoto filmu probouzela fantazii mužského publika mnoha generací. Předlohou k nestárnoucí konverzační komedii Billyho Wildera se stala divadelní hra herce, scenáristy a producenta Georga Axelroda (1922-2003) s původním názvem "Sedmiroční kopřivka". Po boku M. Monroe uvidíme Toma Ewella. (Česká televize)

zette

Slameny vdovec je " jen " dalsi z perel na nahrdelniku, ktery vytvorila nejvetsi reziserska osobnost vsech dob ( muj nazor ). Vykon Toma Ewella je bravurni a jeho predstavy a monology jsou velmi vtipne. Psat o Marilyn je zbytecne, kdo ji nevidel alespon na platne neuveri. Pocelou dobu filmu jsem mel blazeny usmev na rtech, ono huceni hlavniho hrdiny, vyporadani se s Mc Kenziem, sireni fam v predstavach Richarda me vsak dostaly do kolen. K tomu scena s vetraci sachtou... Jedna z nejlepsich komedii pro me, vyborna vec. Uzivatele, co zde pisou, ze se u filmu nudili, tak by me strasne zajimalo, u jakeho filmu se bavili...:-)! ()

MarekT

Hodně zpopularizovaná komedie, u které mám ale pocit, že mohla být lepší. Myslím si to především 'zásluhou' výrazně nesympatické hlavní postavy, přemýšlící více přirozením než mozkem. Nemám rád tyto oblíbené tvůrcovské sázky na jistotu - tzn. postavit do centra dění jakousi modifikaci Brouka Pytlíka, už třeba proto, že v běžném osobním kontaktu takoví vševědové nevyznívají zrovna dvakrát příjemně. I díky tomu tak některé jinak dobře napsané dialogy (a hlavně monology) vycházejí nazmar. Jediná humorná věc ve spojistosti s touto postavou byl ten kontrast smyšlení mezi ním a jeho partnerkou. Rozechvění bránice tak přichází až na výjimky jedině skrz symbol doby Marylin Monroe, u níž se dá samoúčelná tupost ignorovat, už také z toho důvodu, že, upřímně řečeno, nemusela nic hrát. Co se týče slavné scény u biografu - někomu může (oprávněně) připadat nicneříkající, ovšem z hlediska vlivu na budoucí tvůrce je opravdu skvělá, podobně jako například sprcha v Psychu. A navíc jinak to tehdy ani natočit nešlo, Wilder měl už tak dost problémy s americkými censory. Dal bych i čtyři hvězdy, protože psát scénáře opravdu uměl a třeba závěrečná zmínka o samotné Marylin jen těžko někoho nedostane, ovšem i tak by moje hodnocení bylo nejisté. ()

Martrix

- Doktore, jsem sedm let ženatý a obávám se, že na mě leze to, čemu vy říkáte svrbění po sedmi letech. Co mám dělat? - Pokud něco svrbí pane, je přirozené to poškrábat! Přestože zazní i taková věta, zapomeňte na pikantní, nebo dokonce lehce nekorektní komedii o nevěře. Richard je v textu distributorů označován jako typický manhattanský manžel, který vyeexpeduje manželku i se synem na prázdniny na venkov. Jak ale s čersvě nabytou svobodou naložil poté, co potkal blonďatou nepokušitelku s neposednou sukní, nakonec moc velká řachanda není. Spoustu monologů i vizualizovaných fantazií, které produkuje Richardova představivost, sice občas prosvětlí příjemný inteligentní humor, ale na můj vkus ho nebylo dost. Mám divadelní adaptace rád, ale tady to bylo i přes dobrý výkon Toma Ewella ploché. O výkonu MM mluvit nelze...ona tam vlastně byla jen nastrčená jako WOW efekt. Jenže mé libido nechávaly naivně působicí blonďaté prsatice odjakživa neaktivní...můj vkus se ubírá jiným směrem. Tzn. neocenil jsem ani ikonickou scénu s chlazením vaječníků. Co je ale podstatnější, tak casting byl čistý kalkul. Ve svých 29 letech hrála 22 letou; ta role měla přijít buď dřív, nebo měla být obsazena mladá holčina. Vyznělo by pak lépe, že postava kterou MM hrála, ani žádné klišé naplňovat neměla. Ve skutečnosti dokonce naopak. Richarda popostrčila kam patří a u toho svým proslovem zvedla sebevědomí nejen jemu, ale i mnohým mužům, kteří by si na takového blonďatého andílka netroufli. Takže oceňuji vyznění filmu a vlastně i to, že Wilder/tvůrci nešli po srsti divákům, kteří čekali něco třaskavějšího. Také chválím nemálo nenápadných, ale sofistikovaných verbalitek, které přišly hned v první scéně, ale pak se (bohužel) zjevovaly ve větších odstupech. A na závěr přiznám, že byť šlo jen o pár sekund, kdy byl dabing nahrazen originálním popěvkem MM u klavíru...hlas měla fakt sexy. Lepší 3*. Kdyby se mi MM líbila, tak 4* dám. PS: Tomu scénáři by velmi slušelo francouzské zpracování typické třeba pro devadesátá léta. ()

Jim_Beam

Tak takhle vysoký hodnocení na CSFD mě docela překvapilo. Ačkoli jde o klasiku, nebojím se dát 2*. Na tom filmu jsem nenašel nic, co by mě zaujalo. Vadí mi "samomluva" hlavního mužského představitele, jeho podivné představy, v některých případech přehnané reakce, smích a další projevy postav a český dabing filmu asi taky moc na kvalitě nepřidal... ()

Jermann

Z respektu k panu Wilderovi se k nižšímu hodnocení neuchýlím, ale popravdě je Vdovec jedna z jeho poslabších komedií. Nezáživný příběh samomluvou trpícího manžílka by se dal přirovnat k zapařenému rozkroku, jehož jediným vysvobozením je dobře mířený svěží průvan v podobě kouzelně hloupoučké sexy sousedky Marilyn s vychlazenou šprndou. ()

eye candy

vyčpělá senilní tlachárna pro pamětníky, která obsahuje celou škálu nevtipného hnusu úhledně zabaleného do štavnatého českého dabingu. Tom Ewell je jeden z těch mála vyvolených co by vypadal marně i vedle na mol sťatýho Michala Davida spícího na nádraží na svým elektrickým piánu. Další Billyho konverzačka podle pravítka..nuda a velká spousta dnes již trapných nevtipností ()

andrii

... a jeho letní sen. Je unesen, když před ním defiluje, jako ranní červánek, jako Večernice. Sladké cukrátko, sladký pojem, stvořený z růžové pěny, andělsky, samotným mistrem. Rozevláté volánky, roztančená labutí sukýnka, á la dort Pavlova, zvedá /se/ k výšinám, do oblak. Nejeden prázdninový den. Rozplývá se nejen pán s "cylindrem." ()

Sokkk_y

Marilyn Monroe je zkrátka legenda světového filmu. Člověk ani nemusí být znalec filmů, ale stejně určitě pozná nejslavnější fotografii, kde Marilyn stojí nad metrem a její sněhově bílá sukně se zvedá výš a výš ("asi to příjemně fouká na kotníky"... ;)... Slaměný vdovec je výborná pohodová komedie, jen někdy mi připadalo, že Richard je tak trochu blázen, protože si stále povídal pro sebe. Ale sladká Marilyn vše vynaharadila. Velice doporučuji tento film, když budete někdy sami doma. ()

Mirokukii

Milá komedie stojící na dvou hlavních představitelích, přičemž jeho mužská půle mě vůbec neoslovila, a shledávám tudíž toto obsazení jako nešťastné. Za to Marilyn Monroe zosobňuje vše, co si pod krásou a "vtipu o blondýně" dokážete představit, přičemž si ještě svým závěrečným monologem zvládna na svou stranu naklonit 100 % mužské populace. ()

LadyPupu

Božská MM, se kterou by asi většina mužů ráda dosáhla alespoň pádu u piána a mistr v otevírání šampaňského Tom Ewell... "Mně se rozhodně bát nemusíte! Óóó, jak já jsem ženatý!!! Jsem ten nejženatější muž pod sluncem!" ()

Pavlínka9

Příběh o muži, který se snaží sám sebe přesvědčit, že by mohl mít na každém prstě deset milenek, jen aby nepotvrdil, že je již 7let usazený ženatý s jednou ženou, která na něj ani nežárlí, je příjemně zábavný. Tom Ewell a Marilyn Monroe zde vytvářejí dokonalý pár mladé naivní dívky, která je k mání a muže ve středním věku, který je také přeci stále k mání, i když je ženatý a má i syna, který na prázdninách nemůže na řeku, jelikož nemá pádlo. Marilyn zde hraje přesně takovou roli, kterou hrála i ve skutečném životě - dívku, v jejíž přítomnosti muži zapomínají na své manželky, povinnosti, vlastní myšlenky a hlavně myslí jen na jediné - jak tuto dívku získat. Pestrobarevnost filmu je úžasná díky CinemaScope a ztvárnění dobového prostředí New Yorku 50.let 20.století a mužské "zvlčilosti", když ženy s dětmi odjedou na léto pryč, také :) ()

Natabar

Existuje vůbec nějaká klasičtější, kultovnější, nesmrtelnější a stále fungující filmová scéna, jak ona větráková??? ()

masw

Je to jediná starší komedie, kterou jsem kdy viděl, ale je výborná. Skvělý Tom Ewell a nádherná a luxusní Marilyn Monroe! Doporučuju, je to totiž komedie, která nestárne. ()

mkubalikova

Ten film se slavnou scénou MM v bílých šatech nad kanálem. MM je možná krásná, ale její herectví mě čím dál víc irituje. Vtipný Tom Ewell zachraňuje vysoké hodnocení. 70% ()

Mr.KarlAdler

Pro mě překvapivě zatím nejslabší Wilder. Slaměný vdovec má sice krásně parodický humorný nádech, ale to tempo je tak pomalé, unylé a děj se tak neposouvá, že mi to k tomu celému principu - léto je tady, žena a děti jsou pryč, tak si vyhodím z kopýtka - vlastně ani nesedělo. Jistě, hlavní hrdina je zmítán protichůdnými pocity, ale i tak bych uvítal aspoň o dost větší dynamiku. Navíc Marilyn je sice nejsladší blbka pod sluncem, ale od jedné z nejikoničtějších filmových scén historie jsem zase čekal krapet víc. ()

Autogram

Veľmi príjemná komédia o manželstve, vernosti a hlavne o predstavivosti. V tej predstavivosti hlavného hrdinu vznikajú dramatické príbehy, ktoré predčia aj skutočnosť, že v posteli má Marilyn. Spústa dobrých fórov, pobavil som sa. –––– Oblečení je náš nepřítel. Bez oblečení by nebylo nemocí a válek. –––– Všechno je senzační: ženatý muž, klimatizace, šampaňský, brambůrky. –––– Blondýnka v kuchyni... Možná je to Marilyn Monroe. ()

Nepi

Pohodová a oddychová komedie vynikajícího Billyho Wildera, ve které vyniká zvláště Marilyn Monroe.Scéna, kdy se jí zvedá sukně vlivem projíždějícího metra, je víc něž známá. ()