Když americké manželky opustí v létě s dětmi rozpálený Manhattan, jejich obětaví pracující manželé se věnují "kladení pastí, lovu a honu", jinak řečeno, zajišťují rodinu a "trpí" ve městě. Své utrpení a samotu si zlehčují občasným zakázaným doutníčkem, nezdravým jídlem, příležitostnou sklenkou whisky a ti nejodvážnější dokonce proměňují chtivé pohledy na ženské křivky mladých krasavic ve skutek. Také Richard Sherman je typickým manhattanským manželem, který pravidelně v červenci vyprovodí ženu Helenu a synka Rickyho na nádraží, aby si užívali venkovských radovánek. Poté se chce ve vší počestnosti soustředěně věnovat své práci v nakladatelství, protože v bytě je konečně klid, nemusí nikoho zdravit a odpovídat na stále stejné otázky. Může se věnovat například korektuře nové knihy "Člověk a podvědomí", která se sice zdá nezáživná, ale její třetí kapitola "Potlačovaná vášeň u muže středního věku, její kořeny a důsledky" je svým způsobem inspirativní. I ten nejvěrnější otec od rodiny však může podlehnout pokušení, když se o patro výš nečekaně nastěhuje blonďaté sexy stvoření, roztomile naivní a nedotčené, zato s křivkami hollywoodské hvězdy. Na scénu opět přichází Marilyn Monroe ve své nezapomenutelné roli naivní a prosté dívenky, jejíž vlající sukně nad pouličním větrákem v jedné ze slavných scén tohoto filmu probouzela fantazii mužského publika mnoha generací. Předlohou k nestárnoucí konverzační komedii Billyho Wildera se stala divadelní hra herce, scenáristy a producenta Georga Axelroda (1922-2003) s původním názvem "Sedmiroční kopřivka". Po boku M. Monroe uvidíme Toma Ewella. (Česká televize)

Composter

Ano, slavná scéna zde je. I úžasná Marylin - ta je prostě skvostná. Ovšem pokud vám nesedí Tom Ewell (jako mně), budete mírně zklamáni - film je z větší části naplněn jeho monologem. Manželka s dítětem mu odjedou a následuje "chlapské" fantazírování nad vlastní existencí, které příjemně narušuje jeho "pitomoučká" sousedka. Jedna z horších wilderovek. ()

Liqid

Nejznámější film s Marilyn Monroe. Toto je ten osudný snímek, který dnes zná celý svět. Bohužel v době jeho vzniku byla Marylin provdána za baseballistu DiMagia (nebo jak se ten talian píše) a následoval rozvod. To ale nic nemění na tom, že si tento snímek vždy rád pustím. MM má v sobě úžasnou energii a občas až neurotický Mr. Sharman ji skvěle doplňuje. ()

vitekpe

"Potlačovaná vášeň u muže středního věku, její kořeny a důsledky"..........Billy Wilder je filmovy kouzelnik, o tom neni pochyb, a mnohokrat to bylo prokazano. MM je neodiskutovatelne nadherna, tam neni co resit. Mimoradny vykon predvadi tez Tom Ewell, ktery me donutil mnohokrat se zasmat nahlas... ()

Babous

Tenhle film stojí vidět už jenom kvůli legendární scéně, jak Marilyn Monroe v bílých šatech stojí nad šachtou z podzemky. Neuvěřitelně sexy Marilyn hraje stejně neuvěřitelně naivní blondýnku od vedle a nevědomky svede pracujícího ženáče, jehož manželka odjela s dítětem na prázdniny. Filmu vévodí situační humor postavený na dialozích - je to vážně ukecaný film. Pobavily i narážky na jiné dobové filmy (From Here to Eternity). ()

ferero

Žádná velká sláva, čekal jsem od Wildera trošku víc. Kromě vlajících šatů nad kanálem, mi z toho filmu v paměti moc nezůstalo. Pro mě průměr. 55% ()

Jiří K.

Toto dílo těží nejvíce z krásné tvářičky a postavy hlavní představitelky. Studio předpokládalo, že mužská část diváků zvlhne opojením a o film jako takový se zajímat nebude. Vzhledem k tomu, že Marilyn Monroe není můj typ a o jejím hereckém umění si myslím své, v hodnocením jsem nebyl podujatý. Dvě hvězdičky jen za poměrně kvalitní scénář. ()

Billie777

Tyhle staré hollywodské komedie jsou čas od času příjemnou podívanou. Nejinak je tomu i u tohoto filmu. A Marilyn je tu nejen krásná (ostatně jako vždy) ale i ták roztomilá. :) ()

Chegi

Rozhodně vtipná komedie: Billy Wilder se zase jednou vyznamenal. ALE pokud jde o herce, tak Tom Ewell mi byl neskutečně protivný - až moc velký schízák, což mi prostě dost vadilo. No a asi bude jeden z mála koho nijak nepřitahuje MM... prostě jen naivní blondýnka s bezduchým výrazem. Jako herečka nulová! Konverzační komedie je to skvělá, ale s jinými herci by to byla balada. 70% ()

Zagros

Když jsem si pouštěl Slaměného vdovce, ani jsem netušil, že v něm hraje Marilyn, a že obsahuje jednu z nejznámějších filmových scén vůbec. To nakonec nehrálo v hodnocení moc roli, neboť nepatřím k obdivovatelům Marilyn. Slaměný vdovec na mě fungoval jako komedie jen z části. Bohužel si dokáže dělat srandu jen z jednoho stereotypu a už z názvu je lehce poznat jakého. Nemám tenhle humor založený jenom na stereotypech rád a pokud ve filmu není mnoho navíc, zaujme mě jen stěží. Také mě vcelku štvaly neustálé představy hlavního hrdiny a naivní ukecanost Marilyn. Musím ale přiznat, že jako celek film funguje a má dobrou atmosféru. Proto dávám i přes výhrady tři hvězdy. Nicméně od Billy Wildera raději doporučuji mnohem lepší a úžasnou komedii Raz, dva, tři. ()

Han22

Billy Wilder mě tentokrát úplně nenadchnul, ale zase ani nezklamal. Ono co jde vymyslet na konverzačce na téma ženatý muž ve středních letech a mladá kočka. Navíc když se psal rok 1955 a řádila cenzura. A tak se samozřejmě nic nestane kromě pár nevinných pus, ale zato z toho má hlavní hrdina pořádné schízy, běhá, šílí, představuje si. Naprosto neznámý Tom Ewell je skvělý, Marilyn je pěkná a naivní. Hlavní hvězdou je ale sám Wilder, který to úžasně ozvláštňuje. Ať už snovými sekvencemi (drby, vražda), nadčasovými gagy (jak zabalit pádlo) a především skvělými nápady. V jedné scéně je tak parafráze na plážovou scénu z Odtud až na věčnost, v druhé prolamuje 4. rozměr (co když tu mám Marilyn Monroe). A samozřejmě slavná scéna nad foukajícím kanálem (překvapivě krotká). Ty 4* si to zaslouží. Komedie roku 1955. ()

Revolver

Značně slabší než ostatní Wilderovi kousky, ale i tak se jedná o slušnou a vtipnou podívanou s úžasnými hereckými výkony Toma Ewella a krásné Marilyn. ()

Tery16

Nějak mě to nechytlo, některé scénky se mi zdály trochu trapné, ale je dost možné, že to všechno způsobil český dabing, protože v originále jsem to zatím neviděla. ()

Scevola

Bolo to napadite, inteligentne ako sme u Wildera zvyknuty. Avsak hlavne v prvej polke ma to moc nechytilo (trochu nudne pasaze), potom sa to uz celkom zlepsilo. Aspon som konecne zistil, z ktoreho filmu Marilyn je jej najznamejsia scena :) 6/10 ()

adam9

Stačí dva filmy a mé okouzlení Marilyn nebere konce. herecký sexysymbol se vším všudy. Slaměný vdovec je ale nejvíce perfektní v monolozích Toma Ewella. Zprvu mě to otravovalo, ale posléze jsem to shledal velice vtipným, dokonalým a především pravdivým odrazem toho, jak my muži přemýšlíme. V závěru, kdy se utahuje smyčka a jeho svědomí vymýšlí různé crazy teorie o tom, jak přijde manželka a odpráskne jej - v tom se musel najít každý muž na planetě. To přesné vystihnutí našeho přemýšlení bylo jednoduše fascinující a klobouček dolů před režisérem. ()

ThomasCrown

Some Like It Hot je vrcholový počin Billyho Wildera, no The Seven Year Itch je pre mňa o chlp lepší. Konvezračka s vypiplanými dialógmi, ktorým však kraľujú monológy Toma Ewella a jeho paranoja či naopak, machovstvo a vynaliezavý šarm. Výborne zvládnutá psychológia hlavnej postavy, ktorá sa nie a nie dostať cez názov tretej kapitoly knihy o mužoch v strednom veku. To najlepšie nakoniec, Marilyn Monroe. Krajšiu som ju v žiadnom inom filme nevidel a naivnosť 22-ročnej blondýnky zvládla skvele. ()

Rozjimatel

3,5  Marilyn Monroe tu bola určite nesmierne očarujúca, prečo ale stále musela hrať tieto blondínky bez stopy inteligencie? A tu obzvlášť, pripadala mi ako taký robot, ktorý zvládne iba veľmi obmedzenú sadu činností a viet. Na druhej strane, mať takúto krásnu a pritom hlúpučkú susedku je asi snom každého muža. A na tomto šteklivom sne je celý film založený. A nielen na tomto sne. Film je plný snov, keďže hlavný hrdina má veľmi bujnú predstavivosť a tieto denné sny sú na filme najzaujímavejšie (okrem Marilyn, samozrejme). Okrem pár hlúpučkých situácii je film aj pomerne vtipný. Čo ale film zráža, je nevýrazný predstaviteľ hlavnej role. Je zvláštne, že hoci Wilder mohol do filmu obsadiť akúkoľvek hviezdu, vybral si v podstate neznámeho herca. ()

Mikino00

Hodně velké zklamaní, asi nejhorší Wilderův film. Hlavní postava mě svými představami neskutečně štvala a slabý scénář tomu taky moc nepomohl. A u Marylin platí čím starší tím hezčí, takže tady jsem také nebyl spokojen. ()

gocatgo

Chlápek, co snídá whisky sour a holka, co si dává kalhotky do lednice v parádní konverzační komedii. Sedmiletá kopřivka nabízí legendární scénu nad vývodem vzduchu z metra i to, proč Marilyn miluju já i spousta ostatních. Neuvěřitelný sex-appeal naivky. ()