Mezi mladými novickami salzburského kláštera byste těžko hledali někoho méně vhodného pro poslání jeptišky než je Maria (Julie Andrewsová). Vnímavá a činorodá dívka se totiž (přes veškerou snahu) nedokáže vyrovnat se strohou přísností církevního řádu, čarovná krása alpských velehor ji zajímá mnohem víc než klášterní disciplína. Matka představená (Peggy Woodová), moudrá to žena, si naštěstí ví rady a pošle ji jako guvernantku do rodiny ovdovělého námořního kapitána, t.č. ve výslužbě. Úkol, který má Maria před sebou, ale není snadný ani pro někoho tak temperamentního a kurážného jako je ona.

Nepřístupný kapitán von Trapp (Christopher Plummer) totiž po smrti manželky řídí celou svou domácnost, vč. sedmi dětí, jako námořní loď. Každý den se skládá převážně z plnění rozkazů a striktního dodržování pravidel, na dětské radovánky nezbývá místo. Navíc si ratolesti vynucují otcovu pozornost tím, že se každé chůvy zbaví, jak nejrychleji to jde. Fantazii mají v tomhle směru skutečně velikou, Maria je v pořadí už dvanáctá pečovatelka.

Oblíbený muzikál ZA ZVUKŮ HUDBY, dnes označovaný jako 'klasický', byl mimořádně úspěšný už při prvním uvedení do kin v r. 1965, když tehdy překonal všechny kasovní rekordy. Jedná se o téměř tříhodinovou filmovou adaptaci muzikálového hitu z Broadwaye (premiéra 1959). Cesta sentimentálního příběhu na jeviště, resp. filmové plátno byla dosti spletitá. Scénář je založený na knize Howarda Lindsaye a Russela Crousela a tato kniha vznikla pro změnu na motivy autobiografie (1949) skutečné baronky Marii von Trapp (ta se mimochodem ve filmu mihla v komparzu při večírkové scéně). První filmová verze příběhu byla navíc natočena už v r.1956 v Německu (Die Trapp-Familie, pokračování Die Trapp-Familie in Amerika (1958)).

Radostná, povznášející a místy i dramatická podívaná chytla za srdce i oscarovou porotu, která film nominovala celkem v 10 kategoriích. Muzikál nakonec získal přesně polovinu těchto cenných sošek, vč. prestižních Oscarů za nejlepší film a režii (režiséru a producentovi Robertu Wiseovi tak přibyly další cenné kousky do sbírky, už v r.1961 slavil triumf s WEST SIDE STORY), dále pak za nejlepší zvuk, hudbu a střih. Jedna z neproměněných nominací patřila herečce v hlavní roli, Julii Andrewsové, která už předtím za ztvárnění Marii dostala cenu kritiku Zlatý Glóbus. Jednalo se teprve o její druhý film (za debut MARY POPPINSOVÁ o rok dřív Oscara získala), kterým potvrdila svou pozici muzikálové hvězdy v typově podobné roli guvernantky. Co se týče dalšího hereckého obsazení, malou perličkou pro milovníky muzikálu je fakt, že v menší roli sestry Sofie se tu poprvé před kamerou objevila Marni Nixonová, jejíž hlas zaznamenaly v předešlých letech miliony návštěvníků kin. Nazpívala totiž pěvecká čísla místo Natalie Woodové (WEST SIDE STORY,1961) a Audrey Hepburnové (MY FAIR LADY,1964). Kromě kvalitního hereckého obsazení, chytlavého příběhu plného emocí a dokonale propracovaných hudebních čísel filmu k úspěchu určitě pomohla i kamera, působivě zachycující svěží krásu rakouských Alp. Natáčelo se skutečně v rakouských exteriérech, takže pocit autentičnosti je dokonalý. (DearS)

PavelR

Hudební pohádka, která i přes svou předvídatelnost dokáže zaujmout, pobavit, dojmout... jedna z klasik, která nezestárne... ()

Pavlínka9

Film, který podle mého názoru patří mezi muzikálové klasiky! Každý fanoušek musí rozhodně vidět a jen mi je líto, že tento snímek u nás není tolik rozšířený a mnoho lidí o něm vůbec neví. (Narozdíl od My Fair Lady). Film obsahuje snad vše, co by vynikající film měl obsahovat :) Sice mi chvilkami ze samotné přeslazenosti a optimismu cukalo v oku, ale překousla jsem to a vždy to vyvážila další situace, která nebyla tak pozitivní či "slaďoučká". Téma je snadno prokouknutelné, ale ty písně, ta nálada, to prostředí, ta klasická "přestávka", kterou jsem tak dlouho u filmu neviděla :) To je prostě bomba. Ale co pro mě bylo absolutním vrcholem byl závěr. Opravdu jsem nečekala, že se nakonci filmu budu bát, co se stane v dalším záběru, jelikož scéna byla opravdu napínavá, ale hlavně výborně natočená a opravdu jsem nevěděla co bude následovat.... :) To mě ohromilo :) Rozhodně doporučuji a souhlasím se zahrnutím do 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete. ()

tnp101

Jeden z nejznámějších hollywoodských muzikálů a teoreticky nejvýdělečnějších filmů všech dob se v našich končinách neprávem netěší podobné oblibě jako jinde po světě a přitom je tomu svým pojetím, nepočítám-li předlouhou, avšak svižně odsýpající stopáž, vyloženě předurčen. Hromadě diváků se sice nebude zamlouvat naivita a předvídatelnost určitých dějových linek, což jsou prvky, které o sobě, nehledě na inspiraci skutečnými událostmi, dávají vědět na každém rohu, nepůsobí však tak kýčovitě jako spíše roztomile a přesně na tohle se tu hraje - veselost, hravost, krása života. Tomu kromě precizní filmařiny a nádherných scenérií dopomáhá hlavně obsazení se vzájemnou chemií na maximálních hodnotách a samozřejmě i nadmíru nakažlivé melodie, z nichž hromadu nemohu již několik dní úspěšně vypustit z hlavy. A když jsem u těch skladeb, velice mě překvapilo, jak efektivně je do děje muzikálová složka zasazena, stejně jako vážněji pojatý závěr s výtečnou gradací napětí. „Za zvuků hudby“ nesedne každému, ale minimálně tu šanci si, nehledě na osobní filmové preference, zaslouží. Já do toho šel naprosto nepřipraven a vyšel jsem obohacen o velmi příjemný zážitek. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Muzikál „Za zvuků hudby“ si u nás odbyl Blu-ray premiéru ve velkém stylu, tedy ve formě dvoudiskové edice s hromadou doprovodných bonusů. Začněme však u technické stránky přepisu. Mohlo by se zdát, že skoro 50 let starý film nemůže zákonitě představovat obrazovou špičku. Z pohledu ostrosti a detailů je tomu však přesně naopak a minimálně ve výše jmenovaných prvcích strčí do kapsy hromadu nových snímků. Jak je to možné? Kromě výtečné práci při restaurování na tom má největší zásluhu zdrojový materiál. Točilo se totiž na 70mm film, který se scanoval na rozlišení 8K a poté „downgradoval“ na 4K, což má za následek příjemně jemnou podobu zrna, naprostou čistotu a úžasnou drobnokresbu. Barvy jsou nádherně syté, ale realistické a podáním víceméně naprosto stabilní s ukázkovou černou i kontrastem. Originální formát disponuje trochu netradičním poměrem stran 2,20:1 (něco mezi 2,35:1 a „plnohodnotným 16:9). Obrazově je to zkrátka špička, která byla stvořena pro vysokodefiniční formát. Česká zvuková stopa se na disku nenachází, ale o to víc potěší pohled na tu anglickou v atraktivním DTS-HD 7.1 MASTER. Její zhodnocení se dá rozdělit na dvě části, muzikálová a mluvená. Minimálně z pohledu věku jsou přitom obě dvě na neskutečně vysoké úrovni. O trochu lépe zní pochopitelně muzikálová část, kde se naplno projeví dynamika a prostorovost, která byla mimochodem při restaurování dvěma zadními kanály obohacena o původní izolovanou orchestrální nahrávku a dodává tak hudbě říz. Zpěv je čistý a hlasitý a basy příjemné, ale subwoofer se tolik nezadýchá. Naprosto čistě znějící mluvené části nepostrádají nějaké ty detaily, ale kromě kvalitního podání dialogů žádné zázraky nečekejte. A stejně tak i od stopy jako takové. Vzhledem k věku je čas od času skoro k neuvěření, co všechno předvádí, ale nelze jí pochopitelně srovnávat s dokonalostí moderních „blockbusterů“. A nakonec ještě pro doplnění, české titulky disponují i přeloženými písněmi, což nás přesouvá k hodinám přídavných materiálů. Začneme na filmovém disku a interaktivním módem „Your Favorite Things Mode“ sdružující PiP stopu s všemožnými fotografiemi ze zákulisí i mimo něj, „Sing-Along“ (karaoke), okno s textovými informacemi všeho druhu a kvíz. Podobu módu si můžete přizpůsobit, ale pro nejefektivnější využití je nejlepší zapnout všechny prvky najednou. Pak tu máme další dvojici módů, což je až na minimální rozdíly opět karaoke, tentokrát však s hodinovým prostřihem písněmi napříč filmem. Dále nás čeká dvojice komentářů. První sdružuje několik herců, kameramana a jednoho člena rodiny von Trappových. Každý člověk byl nahráván samostatně a nejvíce prostoru dostává J. Andrews, představitelka Marie. Je docela bohatý na technické detaily, ale více na historky z natáčení a informace o pravých von Trappových. Druhý komentář si přivlastnil režisér R. Wise a kromě nálože zajímavých informací je zajímavý také proto, že disponuje izolovanou hudební složkou beze zpěvu, během které režisér nemluví. Je sice trochu škoda, že se musí spokojit s ne moc kvalitním DD 2.0 formátem, ale použitelné to je. První disk obsahuje i „BD-Live“ obsah, který je bohužel v našich končinách nedostupný. Bonusový disk započneme 3D procházkou setem (interiérem) sídla sdružující více jak 90 minut krátkých videí o jednotlivých písních, produkci, restaurování a také s rozhovory s reálnou rodinou. Podobně interaktivně je uchopená také druhá procházka, tentokrát Salzburgem s osmnáctkou vyznačených míst a následným videem (dohromady jich je takřka 35 minut), textem a obrázky u každého z nich. Všechna videa ve dvou výše jmenovaných „módech“ jsou prezentována v HD. Následuje mohutná nálož dlouhých i krátkých dokumentů a jiných videí. Tím nejzajímavějším je hned první, 87 minutový, „making of“ nabízející přehledný pohled na tvorbu, odkaz a podobně. Následuje 63 minutové vzpomínání J. Andrews a podobně pojaté 20 minutové video, kde si k ní přisedne také představitel kapitána, Ch. Plummer. Další video se ve 33 minutách zabývá obsazením dětí a dojde také k jejich shledání v rámci 40letého výročí od vzniku filmu. Následuje dobový, 13 minutový, film o filmu, kterým nás provází představitelka nejstarší dcery, Ch. Carr, kde se toho člověk sice moc nedozví, ale zato v HD a s hromadou záběrů ze zákulisí okusí atmosféru z natáčení a Salzburgu jako města, což ve 22 minutách ještě rozšiřuje následující filmeček s prohlídkou města a interiérů. Dále nás čeká 13 minutovka, co nemá s tvorbou filmu nic společného - jedná se totiž o dokumentaci akce, kam si v rámci promítání přišlo zazpívat 18 tisíc lidí. Dále tu máme dvojici 1,5 hodinových dokumentů o Rodgersovi a Hammersteinovi s vyčerpávající pohledem na jejich muzikálovou i filmovou tvorbu - tohle už je opravdu spíše jen pro velké fanoušky. Následuje přes 60 minut audio rozhovorů, které se mi naneštěstí nikdy nepodařilo celé doposlouchat, jelikož mi po několika minutách z nějakého záhadného důvodu ztichly. Stále ještě nekončíme, následuje totiž kolekce vzácných, těžko sehnatelných materiálů, tedy 7 minutový televizní záznam parodie na jeden mně nic neříkající muzikál s J. Andrews v hlavní roli, její 16 minutová konfrontace s pravou Marií von Trapp, 26 minut „screen testů“ z castingů apod., originální intro z DVD a HD galerie s desítkami snímků z pre i regulérní produkce a reklamních materiálů. Nakonec tu máme ještě 3 minutový pohled na dobové Oscary a nálož trailerů, teaserů a TV a radio spotů. Už dlouho jsem neměl tu čest s tak vyčerpávajícím „jedno-filmovým“ titulem. Pokud jsem neuvedl jinak, všechny zmíněné bonusy jsou prezentovány v SD a bohužel nejsou vybaveny českými titulky. Anglické jsou však až na audio komentáře všude. Vzhledem k ceně, za níž jsem si titul pořídil a za kterou se dá v některých e-shopech sehnat i dnes (tj. pod tři stovky), se jedná o titul s jedním z nejlepších poměrů „cena/výkon“. Film dostanete v maximální, takřka dech beroucí technické kvalitě za doprovodu mnoha hodin výživných bonusů. Pokud máte zbytečné tři stovky, tohle patří na tuzemské BD scéně k tomu nejlepšímu, do čeho je můžete investovat. Ti, co si vybírají, by si měli film nejprve půjčit a zjistit, jestli je to jejich šálek kávy, dále však není moc co řešit. Silných 90%. () (méně) (více)

noriaki

Labutí píseň studiového systému, a film který navzdory svému obrovskému úspěchu, téměř položil Hollywood. V jeho zlaté éře se nejvíc dařilo žánrům a když se točilo, tak ve velkém stylu. Po Kleopatře, která byla všechno možné jen ne komerční úspěch, se Fox chtěl zahojit pomocí druhé oblíbené tiskárny na peníze, na muzikálu. Byla to uvážlivá volba, protože předloha už několik let stabilně vyprodávala Broadway. Takové terno ale nečekal nikdo. The Sound of Music vzbudil obrovské nadšení a zařadil se v tabulce celkových tržeb na první místo. Stalo se logické, studia se ujistila že jdou správným směrem a pokračovala v utrácení, dokud se nevyčerpala v sérii finančních katastrof. Tím se uvolnila cesta pro mladé režiséry s progresivním přístupem a touhou točit autorské filmy. ()

VanTom

Zvláštní, že tento klasický muzikál v sobě ukrývá jakoby dva odlišné filmy: veselou, radostnou a úžasně pozitivní (pře)výchovu sedmi vojenských dítek v bezmráčkově sluníčkovém nadšení, po přestávce však k nepoznání potemnělou hlubokými city a útěkem před nacisty po anšlusu Rakouska. Trochu šok už proto, že první část provázejí výborné písně ve skvělé choreografii (a v nádherných exteriérech), ve druhé už nás žádné nové zpívánky nečekají. ()

Autogram

Muzikál, ktorý nijak nezľudovel ani sa nestal všeobecne známy a nikdy som o ňom doteraz nepočul. Romantický rodinný príbeh v americkom štýle z rakúskeho prostredia z obdobia nacizmu je celkom bizarná kombinácia, chvíľami to vychádza, chvíľami je to neprirodzené. Aj keď sa často dá muzikálová nadsádzka odpustiť, jódlovanie v bábkovom divadle alebo šialený happy-end je už príliš. Pesničky sú väčšinou pekné, ale na muzikál menej chytľavé, horské prostredie Álp je tiež pekné, ale v príbehu okrem použitia ako pozadie celkom nevyužité. ()

Almásy

najfilmovejší filmový muzikál aký som kedy videl a taktiež film tak NESKUTOČNE naplnený nádejou a optimizmom že máte chuť vyzliecť sa do naha a behať po ulici. krásny film! zasluhuje všetky superlatívy ktoré sa okolo neho točia. ()

ZkuKol

Absolutní a dokonalá rodiná zábava jenž pobaví i povznese! Upřímně, o tomto filmu jsem poprvé slyšel, až když se začali rozebírat historické žebříčky tržeb v souvislosti s jedním současným filmem:-) Příběh je tak prostinký a naivní, že děti do deseti let po něm nesmí týden bonbóny ani vidět. Julie je prostě dokonalá a nakonec jí uvěříte i tu jeptišku, děti jsou okouzlující figurky, které jinde neuvidíte a všichni jsou tak hodní (až na nacisty samozřejmě) a pak je tu Plummer, který svou rolí sice pohrdá, ale nepopře že ho vlastně trochu baví a že je profesionál, který své řemeslo vždy odvede. Originální představení jsem neviděl, takže nevím kolik nápadů je od Wise a kolik si jich "půjčil," ale film je jich stejně jako barvami přetékající, písničky jsou veselé a hravé;-) Vždycky člověk ocení, že nebýt muzikálů, nezačala by se u filmu hýbat kamera. Hlavní ale je, že film celé tři hodiny baví, chytá za srdce a při použití těch nejejdnodušších emocí a symbolů dociluje komplexního zážitku! Sestra Marie je jak z divokých vajec, je tedy poslána dělat guvernantku sedmi nezbedníků, aby našla své místo v životě; že najde nejen je, to mi věřte!... 90% ()

vitekpe

Julie Andrews, Eleanor Parker, Charmian Carr (nebo dokonce Marni Nixon!), to uz je samo o sobe za 5 hvezd...Vubec se nedivim te Oscarove sklizni. Pohadkova bomba prvni kategorie, legenda. ()

nameadel

Tři hodiny, ale uteklo to neuvěřitelně. Hvězda dolů za to, že mi většina těch písní přišla nesmírně utahaná a nudná. Jinak lidé hezcí a vlastně zbytek všeho též. (Mladý Plummer vypadá jako Fassbender !!!!!) ()

Jezinka

Příliš dlouhé a někdy až natahované. Druhou část považuji za lepší i obsahově. Dojem byl trochu ochuzen o texty písní, neb oficiální distributor se nenamáhá překládat písně, což u muzikálů, kdy občas posouvají děj je více jak nešťastné. Jo kdo šetří má za tři. ()

Han22

Poslední film roku 1965 jako vždy vyhrazen pro oskarovku. Za zvuků hudby je veleslavný muzikál, který jsem nikdy neviděl, v době shánění oskarovek nešel sehnat ani na videu, ani shlédnout v televizi a byl to na mnoho dekád dopředu také poslední oskarový film, který se mi nepodařilo kdysi sehnat. Jaký je to film? Šílený, melodramatický kýčovitý cajdák, který do mě naprosto nečekaně zaťal spár skoro na začátku (hned při písničce Maria) a držel mě celou dobu mezi 4-5*. Proč? Příběh novicky a zámeckého pána je opravdu jak z prvorepublikové červené knihovny, ale rozhoduje spousta detailů okolo. Nádherná krajina zachycená krásnou kamerou. Julie Andrews si tak trošku opakuje Mary Poppis a než dojde na cukrování, střetává se s pedantickým zahořklým vdovcem a snaží z jeho vydrezůrovaných dětí udělat normální šťastné, zpívající a hrající si děti - a je to docela legrace. Přesný Plummer jako odměřen a postupem času tající vdovec. Spousta výborných písniček - My Favorite Things, Doremi či Lonely Goatherd ve které jsem překvapeně poznal intro k písničce Gwen Stefani. A ještě je tu nádherná Edelweiss, která ve finále zazní jako tichý odpor proti nacistům. A na 5* to povyšuje právě to nacistické pozadí - ono to melodrama s jeptiškami, baronkami, zámeckými pány a písničkami se totiž odehrává v roce 1938 v Rakousku, kdy se blíží anšlus, nacistické stíny se stahují a vše vrcholí dramatickým útěkem. Narozdíl od My Fair Lady či West Side Story to trochu zestárlo a chápu i nižší hodnocení, ale mě se to moc líbilo a dokážu pochopit ty oskary i to, že to v roce 1965 byl nejvýdělečnější film. Za mě zasloužených 5*, bylo to prostě pohlazení na duši. ()

cab

S prehnanym casovym rozpetim se uz takrka starecku mezi muzikaly nedaji uprit vrasky a nevinna naivnost. Cela romanticka bachorka, ktera se bere dost vazne kvuli tematu, datu a zeme, kde se pribeh odehrava se od zacatku do konce da predvidat a nebyt dobrych peveckych vykonu ci choreografickemu citeni, je hodnoceni nizsi. Zub casu je darebak. 55% ()

Ilhan

Film, který jsem si každou další minutou více a více obliboval. Asi po dvou hodinách jsem měl strach, aby mě ten konec nezklamal a nezkazil celý ten zážitek, třeba jako u My Fair Lady, ale nestalo se a já zažil jednu z nejnapínavějších filmových chvil ever. Kdo viděl, rozhodně ví, o čem mluvím. Je to film, se kterým jsem se naladil na stejnou notu a každý moment, každý tón, každou úžasnou píseň si užíval až do konce. Nezapomenutelný a s klidem můžu prohlásit, můj nejoblíbenější muzikál. 100 % ()

Scevola

Tento film som si pozrel najma kvoli hodnoteniu. A spravil som dobre, I ked som to chcel po pol hodine vypnut, lebo ma to z pociatku az tak nechytilo. Postupne som tomu prisiel na chut a dokonca sa mi zacala pacit aj hudba. Kedze sa k tomu este pridala historicka vsuvka a to ze to bolo na zaklade skutocnej udalosti tak musim skonstatovat, ze to bol jeden z najlepsich muzikalov aky som videl. 9/10 ()

AduskaV

Každý Brit film zná a troufám si říci, že ho i miluje, bohužel z mých věčných všetečných otázek na přátele a známé jsem poznala, že v české populaci ho znají jen opravdoví filmoví fanoušci, či přátelé těchto fanoušků.... dokonce ani lidé studující hudbu o filmu nikdy neslyšeli, což mě neuvěřitelně dopaluje, ale změnit se to asi nedá. Nicméně díky tomuto úžasnému a podle mě nejlepšímu muzikálu co byl kdy natočen, jsem si zamilovala Julie Andrews i Christophera Plummera. Poutavý příběh, který se dokonce opíral o skutečné události, neodmyslitelná hudba, která mi dodnes zní v hlavě, jen co si vzpomenu na Rakousko či herce, a výborné herecké výkony, které podle mě nebyly zcela doceněny, vdechly filmu mnohem více, než jak se s oblibou říká "život". Slovy mé nadšení nelze ani vyjádřit. Kdykoli si film pustím, vždy je to pro mne velký zážitek, a proto nezbývá, než tento film všem, bez rozdílu věku či pohlaví, doporučit a poprosit ty, kteří již muzikál zhlédli, o rozšíření do povědomí českých diváků, jelikož si to zaslouží! ()

Kamiiik

"Reverend Mother, I have sinned." "I, too, Reverend Mother"... Téměř tříhodinový snímek, který vás ani na chvíli nenudí. Po celou dobu se můžete jen usmívat (až na pár minut) a užívat si lehkosti a svěžesti okouzlujícího příběhu von Trappových. Nevím, proč jsem se tomuto filmu tak dlouho vyhýbala, jsem naprosto unešená. Možná jsem se obávala, že narazím na další Mary Poppins, ale nenarazila. Maria se mi zamlouvá mnohem víc než Mary a ty tři hodiny ráda obětuji ještě několikrát. Takže už jen dodám "The hills are alive with the sound of music"... Dokonalé ()

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer