Mezi mladými novickami salzburského kláštera byste těžko hledali někoho méně vhodného pro poslání jeptišky než je Maria (Julie Andrewsová). Vnímavá a činorodá dívka se totiž (přes veškerou snahu) nedokáže vyrovnat se strohou přísností církevního řádu, čarovná krása alpských velehor ji zajímá mnohem víc než klášterní disciplína. Matka představená (Peggy Woodová), moudrá to žena, si naštěstí ví rady a pošle ji jako guvernantku do rodiny ovdovělého námořního kapitána, t.č. ve výslužbě. Úkol, který má Maria před sebou, ale není snadný ani pro někoho tak temperamentního a kurážného jako je ona.

Nepřístupný kapitán von Trapp (Christopher Plummer) totiž po smrti manželky řídí celou svou domácnost, vč. sedmi dětí, jako námořní loď. Každý den se skládá převážně z plnění rozkazů a striktního dodržování pravidel, na dětské radovánky nezbývá místo. Navíc si ratolesti vynucují otcovu pozornost tím, že se každé chůvy zbaví, jak nejrychleji to jde. Fantazii mají v tomhle směru skutečně velikou, Maria je v pořadí už dvanáctá pečovatelka.

Oblíbený muzikál ZA ZVUKŮ HUDBY, dnes označovaný jako 'klasický', byl mimořádně úspěšný už při prvním uvedení do kin v r. 1965, když tehdy překonal všechny kasovní rekordy. Jedná se o téměř tříhodinovou filmovou adaptaci muzikálového hitu z Broadwaye (premiéra 1959). Cesta sentimentálního příběhu na jeviště, resp. filmové plátno byla dosti spletitá. Scénář je založený na knize Howarda Lindsaye a Russela Crousela a tato kniha vznikla pro změnu na motivy autobiografie (1949) skutečné baronky Marii von Trapp (ta se mimochodem ve filmu mihla v komparzu při večírkové scéně). První filmová verze příběhu byla navíc natočena už v r.1956 v Německu (Die Trapp-Familie, pokračování Die Trapp-Familie in Amerika (1958)).

Radostná, povznášející a místy i dramatická podívaná chytla za srdce i oscarovou porotu, která film nominovala celkem v 10 kategoriích. Muzikál nakonec získal přesně polovinu těchto cenných sošek, vč. prestižních Oscarů za nejlepší film a režii (režiséru a producentovi Robertu Wiseovi tak přibyly další cenné kousky do sbírky, už v r.1961 slavil triumf s WEST SIDE STORY), dále pak za nejlepší zvuk, hudbu a střih. Jedna z neproměněných nominací patřila herečce v hlavní roli, Julii Andrewsové, která už předtím za ztvárnění Marii dostala cenu kritiku Zlatý Glóbus. Jednalo se teprve o její druhý film (za debut MARY POPPINSOVÁ o rok dřív Oscara získala), kterým potvrdila svou pozici muzikálové hvězdy v typově podobné roli guvernantky. Co se týče dalšího hereckého obsazení, malou perličkou pro milovníky muzikálu je fakt, že v menší roli sestry Sofie se tu poprvé před kamerou objevila Marni Nixonová, jejíž hlas zaznamenaly v předešlých letech miliony návštěvníků kin. Nazpívala totiž pěvecká čísla místo Natalie Woodové (WEST SIDE STORY,1961) a Audrey Hepburnové (MY FAIR LADY,1964). Kromě kvalitního hereckého obsazení, chytlavého příběhu plného emocí a dokonale propracovaných hudebních čísel filmu k úspěchu určitě pomohla i kamera, působivě zachycující svěží krásu rakouských Alp. Natáčelo se skutečně v rakouských exteriérech, takže pocit autentičnosti je dokonalý. (DearS)

SiMMaS

Věc, které prostě nic nechybí. Hudba je přímo dokonalá a zpěvná, až nakažlivá. V příběhu, který má dvě části (před a po svatbě) si také každý najde to své. Jsem okouzlena. Znovu a znovu. ()

miawallacova

nádherný muzikál zasazen do období druhé světové války. Krásní herci, pěvecké výkony, hudba... Šmahem se dostal do mé TOP3 filmových muzikálů. ()

Šípek

Velkolepé filmové představení v délce tří hodin, které dosud zaujímá nejvyšší místo v mém žebříčku. Vzhledem k faktu, že se dnes filmy s tak silným odkazem a širokým záběrem všech žánrů již prakticky netočí, silně pochybuji, že bude kdy překonáno. Pokud jste jej čirou náhodou ještě neviděli, rozhodně si jej najděte a obětujte nějaké deštivé odpoledne. Věřte, nebudete litovat. ()

Petulka88

Kdyby mi někdo před měsícem řekl, že dám plný počet muzikálu, asi bych si myslel, že se musel zbláznit. Tento filmový žánr totiž nijak zvlášť nemusím. Za zvuků hudby mě ale dostalo. Žádná velkolepá taneční čísla, která vykřikují do světa: Dívejte, jak jsem skvělí! Skvělé písničky (hlavně závěrečná Edelweiss mě opravdu dojala) a hlavně se nejedná o klasický rozjuchaný muzikál, kde všichni milují všechny a tak o tom musí tři hodiny kdákat. Naopak, Za zvuků hudby se nebojí zahrát i na vážnější notu a toho si u muzikálu cenním. I když má film téměř 3 hodiny, celé mi to rychle uteklo a určitě si tenhle vyjímečný zážitek rád ještě několikrát zopakuju. ()

JustDream

Nádherný muzikál plný neskutečně brilantní hudby. Ten pocit, když dobro v podstatě zvítězí. A nádherná krajina kolem Salzburgu. Sama sobě se divím, že jsem tento skvost neobjevila dříve. ()

Brinkley

Od muzikálů nikdy nic nečekám a zpravidla se k jejich spuštění musím doslova nutit. Stejně tak tomu bylo i navzdory legendě u Sound of Music. Na žánrové neduhy typu předvídatelnost, cukrkandlovost, pohádková jednoduchost atd. jsem byla předem připravená, pročež mým hlavním kritériem bylo, zda se neukoušu nudou (tak jako třeba u Američana v Paříži). Nevím, jestli to bylo tím, že jsem si na Sound of Music troufla tématicky na horách za bouřky, ale nic z výše zmíněného mě neiritovalo (dokonce ani značný počet dětských herců na jedno filmové okénko). Hudba je vcelku chytlavá, Julie Andrews roztomilá a skutečnost, že všeobecné zjednodušení v rámci žánru padlo i na tématiku nacismu mě naopak nečekaně překvapilo (samotné překvápko u muzikálu oceňuji) a žíly rozhodně netrhalo. ()

quixote

A musical that makes history. Legenda. I kdyby na něm někdy zestárlo všechno, písně jsou nesmrtelné. Je to vlastně přehlídka samých hitů, které prověřil čas. Julie Andrews jako by se pro tuto roli přímo narodila. Ještě více to vynikne v porovnání např. s letošní americkou TV verzí muzikálu s Carrie Underwood, která rozvířila vášnivé polemiky, jestli je vůbec vhodné tohle rodinné stříbro točit znovu. ()

007.

Muzikály nevyhledávám. Tento byl však před několika týdny v top žebříčku nejlepších filmů, a proto jsem se rozhodl se na něj podívat. Z 60 let jsem viděl aspoň dva a ani jeden mě kupodivu nezklamal, dokonce se mi líbily, ale tento je nejlepší, co jsem viděl. Krásné písně zpívané skvělou Julií Andrews, Výborně sladěná romantika, hudba, komedie i drama, děti mi zde, na rozdíl od většiny amerických vyžraných rozmazlenců, nelezly na nervy a jako bonus nádherná příroda, kterou budu mít snad možnost vidět už příští rok v létě. Taky by se mi z tohoto kraje nechtělo. 100% ()

haWranka

Čekala jsem něco jako Mary Poppins a byla jsem moc mile překvapená, že šlo o úplně jiný film. Film plný humoru, romantiky, ale i tvrdé reality na konci, žádný kýč. A co je ještě přitažlivější, to je skutečnost, že film je natočen podle skutečné události. Jak čtu zdejší komentáře, tak vidím, že spoustě lidem tam ten nacismus přijde šroubovaný a zbytečný. Možná, kdyby věděli, že to tak bylo doopravdy, tolik by jim to nevadilo. ()

Zuzanyje

Vlastně je celý příběh poměrně jednoduchý a předvídatelný od samého začátku. A přesto je v hereckém projevu okouzlující Julie Andrews tolik přesvědčivé upřímnosti a bláznivé energie. Je tu spousta dojemných a sentimentálních scén, které samozřejmě zajišťuje 7 dětí, o něž se má vychovatelka starat. Vážný rámec filmu vytváří zasazení děje do Rakouska, v němž se začíná rozmáhat nacismus, který posléze ovlivňuje život rodiny. Jásavou a pro mnohé snad kýčovitou atmosféru umocňují nádherné přírodní scenérie rakouských Alp. A samozřejmě nelze opomenout hudbu, která obsahuje skvělá typicky muzikálová čísla, ale zároveň se nechává inspirovat folklórem. Nevím, zda jednotlivosti mohou tak zapůsobit, ale jejich kombinace má účinek ohromný. Jeden z nejfantastičějších filmových zážitků... ()

morfas

Nejsem zrovna muzikálový typ ale tenhle film mě dostal. Příjemné pohlazení po duši a Julie Andrewsová je kouzelná, stejně jako celý film. ()

Lilien

ja nedokážem objektívne ani neobjektívne tento film zhodnotiť , pretože muzikál nieje absolútne moja partia a je to pre mňa utrpenie pozerať sa na spievajúcich a tancujúcich ľudí. Oceňujem krásnu scenériu Rakúska a noblesu tých dávnych čias. ()

sigi2

Nie až tak skvelý muzikál, ako skvelý film. S presvedčivými hercami a uveriteľnými postavami. Julie Andrews bola vyslovene kúzelná, Plummer výborný v oboch polohách. S Oscarmi filmu určite pomohlo zasadenie do doby pred anschlussom Rakúska, no dovolím si tvrdiť, že kúzlo by fungovalo aj bez tejto výpomoci. Kľudne si to pozriem znovu kedykoľvek na to narazím. ()

karlee

Po pětí minutách se mi chtělo zvracet, ale postupně se mi tento totální kýč zalíbil. Je to teda fakt blbost, ale taková milá, ve vánočním období jsem to ustál. ()

Uesbe

nuž, podarený muzikál, ale za 5 to nebude, lebo: 1. Julie Andrews hrá nevhodne baletnú mníšku, ktorá sa chová ako zo šľachtickej prípravky, hoci má byť (asi) sedliačka zo Salzburgu....takéto hranie predvádza aj o 45 rokov neskôr v denníku princeznej, ale až tam je to patričné 2. ani Christopher Plummer až tak neoslnil....jeho ,,dcéra" Lizl hrala lepšie 2. desné, čo urobili s kostýmami....ako si mohli myslieť, že v 30.rokoch nosili to isté, čo v 60?! 3. SPOILER ten koniec......idú peši zo Slazburgu do Švajčiarska (!) a to ich ani medveď, ani kliešť nenaháňa a ani si nespievajú?...........inak, piesne pekné, kostoly a pamiatky, vrátane Schonbrunnu o.k., dej fajn, hoci vraj v skutočnosti to bolo celé inak ()

DJ Kritik

Sympatická Julie Andrews, /poznámeju z filmov Denník princeznej/ a svieže chytľavé pesničky. Všetko je to skomponované v duchu 60-tich rokov, ale stále veľmi chytľavé. Akcia:* Hudba:***** Vtiahnutie do deja: **** Realita: ** Humor: *** ()

Utrinos

Jsem zřejmě filmový barbar, ale málem jsem se při filmu ukousala nudou, možná, kdyby to bylo o hodinku kratší, tak by se to dalo. Ale protože bych zrovna nemusela tenhle film vidět po druhé, nemohu hodnotit vyšším počtem hvězd. Ačkoliv mám docela ráda muzikály a to zejména ty starší, tak tohle tedy není zrovna můj šálek čaje. Nějak jsem se asi nedokázala naladit, ale písničky se mi příliš nelíbily, několikrát jsem se spíš těšila až bude konečně dozpíváno. Co na filmu nejvíce oceňuji, bude asi výkon hlavní herečky. ()

minima

The hills are alive with the sound of music. Film začíná hudební peckou a takhle se to táhne dál a dál. Jeden z mála takřka tříhodinových počinů, co udrží pozornost celou dobu a neate pocit, že by něco přebývalo. Julie Andrews je úžasně ztřeštěná a chemie mezi ní a Plummerem na mě táhla i přes obrazovku. Děcka přehrávají, ale co, je to všechno tak krásně milé, že těch pár drobností se odpouští. A příběh ze života, to tomu ještě dodává. 9/10 (Bod za pár věcí, nevím pořádně jakých, ale necítím to na 10, což snad ale ještě pořádně u žádného filmu) ()

PlayEasy

Skvělý klasický a dokonce už i v té době barevně vytvořený muzikál. Strašně příjemné prostředí Salzburgu a vůně Alp, písničky, hlavně ta, kdy učila zpívat von Trappovi děti v horách "Do Re Mi". Možná nám na zdejší databázi chybí žánr romantický, ale bez toho se obejdeme. Skoro tříhodinový životopisný kolos a právem největší kasovní trhák té doby. Dívali jsme se s celou rodinou a mužům se to líbilo více než ženám! Jim to prý pokazil závěr.... Nebudeme prozrazovat. No... z tohohle jsme vás asi moc nepřesvědčili, abyste se na tuto klasiku podívali. Snad vám pomůže to, že zrovna nedávno jsme byli na dovolené ve Velké Británii, kde jsme nejdříve bydleli u jedné rodiny blízko Londýna. Zeptali jsme se na jejich "What's your best film?" a oni odpověděli zaráz "The Sound of Music". Dokonce říkali, že jeli do Rakouska po stopách tohoto kousku. Pak jsme se přesunuli do Skotska, do Aberdeenu, kde jsme bydleli u druhé britské rodiny a zeptali jsme se "And what about you? What's your best film?" a z jejich úst zaznělo "The Sound of Music" a my na to "We were in british family near London and they said, their best film is The Sound of Music too!" A už jsme po návratu domů měli další film, na který se podívat, hned druhý den po příjezdu. 100% A i když jsou všichni herci na plátně skvělí (i ve zpěvu), tak to co zde předvádí Julie Andrews, tak milý čarovný brilantní herecký a hlavně pěvecký výkon, to měl být jasný Oscar! TOP 30 ()

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer