Bývalý námořní kapitán James McKay přijede na Západ se svou snoubenkou Patricií Terrillovou. Mladá žena je dcerou nejmocnějšího muže v kraji, majitele obrovského ranče Henryho Terrilla. James se budoucímu tchánovi zamlouvá, ovšem jen do chvíle, kdy odmítne bránit se proti násilí. Do tohoto kraje ruka zákona nedosáhne a muži musejí často bojovat s honáky Terrillova konkurenta Rufuse Hannasseyho. V sázce je totiž drahocenná voda, kterou oba rančeři potřebují pro svůj dobytek. Nenávist mezi oběma rody vrcholí a schyluje se k válce. James neví, jak to na Divokém západě chodí, přesto však stále odmítá změnit své zásady. Jen málokdo vidí, že je v mnoha ohledech statečnějším mužem než místní rváči a siláci... Klasický film Williama Wylera vznikl v roce 1958. Je ukázkou toho, že i western lze vytvořit bez zbytečné surovosti, s důrazem na hloubku charakterů a přitom divácky přitažlivě. Své samozřejmě sehrálo vynikající herecké obsazení s Gregorym Peckem v čele. (oficiální text distributora)

berny2468

Musím se přiznat, že poslední dobou jsem si starší filmy dosti oblíbil a snažím se dohnat si své resty. A v žánru Western jich rozhodně taky ještě pár mám. A Velká země byla mezi nimi. A musím říct, že mne nezklamala. Film je o Jamesi McKayovi (Gregory Peck), který se vrací za svojí snoubenkou na její rodinný ranč. Její rodina však již delší dobu vede spor s jinou rodinou - Hannaseyové. Ti přepadnou jeho a její dostavník při cestě na ranč. Avšak k překvapení všech se James nijak nebrání a nevypadá ani nějak rozrušený. To však vadí jeho snoubence, která dbá více na čest a povrchnost nežli na pravou lásku. A to je to co pacifista Gregory Peck nesnese a nechá ji. Ten se následně skrze Julii (Jean Simmons - Spartakus) snaží vyeskalovanou situaci mezi rody urovnat. Dnes již klasický film od Willyho Widera stále moc nezestárl a dá se na něj stále dívat. Kamera, hudba a herci jsou bezchybní. Ale příběh už tak propracovaný není. A na délku filmu už vůbec ne. Film má pár hluchých míst, které by se dali pokrátit. Ale naštěstí jich zase není úplně tolik. Rozhodně znám i lepší westerny, ale přesto jsem se bavil a trochu chápu i to kultovní postavení filmu. 7/10. ()

nervoznideda

Jean Simmons a Audrey Hepburn stejný rok narození 1929 a velice podobné až mě to skoro zmátlo, že jsou to dvojčata . Pomalu a líně a přesto skvělé. Hudba od Jerome Morosse měla dostat Oskara podobná Tenkrát na západě . Děkuji technice že si to mohu pustit kolikrát chci stále je na co se dívat :-) ()

JimWayne

Možno naprostá klasika a ten kto to nevidel tak sa nemôže považovať za znalca westernov ale 165 minút bola príliš dlhá doba na takýto western v ktorom bolo výstrelov toľko málo ako pozitívnych vecí.Nebyť to že to je klasika westernu tak dám menej ako 3*.Možno sa to niektorým nepáči ale je to tak. ()

NinonL

Moc často se nepoštěstí vidět Charltona Hestona v záporné roli. Tady máte příležitost. Příběh bývalého kapitána - pacifisty, který přijel poprvé na Divoký Západ oženit se se svou milovanou. Jenže situace se všelijak komplikují a navíce se objeví další krásná žena, která vlastní velmi žádané mokřiny s jedinou řekou široko daleko. A začne boj, kdo získá práva napájet v ní dobytek, a taky kdo získá její srdce. ()

Historik

Abych parafrázoval častou větu, která ve filmu zazněla, řeknu: Tohle je velký western. Pokud bych měl sestavovat žebříček nejlepších westernů, byl by to žhavý kandidát na medailové umístění. Opravdu velký zážitek. ()

Tayen

Donedávna jsem tvrdila: Nemám ráda romantické komedie a westerny. Pak jsem zjistila, že když se mi nechce moc přemýšlet a chci milý oddych, romantická komedie je super, a že pod pojmem western se neschovávají jen filmy s Vinetouem ale taky Opravdová kuráž (a odérem staré Ameriky voní i Na východ od ráje) a Velká země. Poslední jmenovaný má skoro tři hodiny a mě nenapadlo se ani na minutu nudit. Snímek si odškrtá všechny povinné položky: zlosyn, banda ožralů, faktor pomsty, zbytečné nešváry, saloon, bitky, nahánění stáda, hrdý předák cowboy, pravá slečinka, nepravá slečinka, naivní chlapík z města, který pozná, co znamená život na divokém západě a další věci, co si s westernem spojujete. Navíc jsem byla až překvapená, kolik nadčasových myšlenek Velká země v sobě skrývá. Jako kdyby chtěla uspokojit milovníky ryzího westernu, ale chtěla přidat další hodnotu. Nejlepší western, co jsem viděla, Tenkrát na západě nevýjimaje. ()

Jillen

Pěkné. Ani jsem se nijak nenudil. Občas mi na tváři přejel úsměv když jsem slyšel tu hudbu :). 5* bych dal kdyby to bylo ještě trochu více záživnější a ještě kdyby někdo trochu zkrátil stopáž. Ovšem stále se jedná o výborný western. Heston rulez! Dávám 80% ()

Orlau32

V poslední době tento film častěji dává kabelová Tv. A já pokaždé na to čumím. Už to umím nazpaměť, mám pod kůži úchvatného Gregory PECKA, znám přesně všechny dialogy a nemohu se nabažit stejně jako "Sedmi statečných" nebo "Tenkrát na západě". Poradí mi někdo, co v sobě tyto filmy mají, že mne nedokáží omrzet? ()

Makky

Western, ktorý jednoduchosť svojho žánru privádza do krajnosti. Z absolútneho minima sa Williamovi Wylerovi a jeho tímu podarilo vykúzliť brilantnú zápletku, ktorá gradovala každou minútou. Postavy sa počas necelých troch hodín vyvinuli skvelým spôsobom a bola radosť vo svojich úlohách sledovať všetkých zúčastnených. ()

RAiken

Ten nejryzejší a nejvyprahlejší western všech dob. Až se společně s Gregory Peckem projedete po této opravdu VELKÉ zemi, zamilujete se do ní a neodtrhnete od ní oči a pravděpodobně si budete chtít koupit ranč někde na východě, kde žijou ti praví kovbojové a skutečná vyprahlá divočina. Williamu Wylerovi se podařilo natočit snímek, který má geniálně jednoduchý příběh o dvou znepřátelených rodinách, o jednom geniálním zelenáči a lásce jako hrom - zkrátka dokonalé dílko jako od Shakespeara. Scénář skutečně nemá chybu, co se týče propracovanosti postav a jejich jednání. Nikdy nevíte, co kdo opravdu udělá, než to opravdu udělá. To činí z každé postavy jedinečnou osobnost a každá z nich by si snad zasluhovala samotný film - tolik charisma, kolik každá z postav vyzařuje by nestačilo ani na 10 bijáků. A navíc ty exteriéry, z kterých se vám bude dělat sucho v ústech - jednoduše nádherné. Škraloup nostalgie dělá z tohoto westernu naprostou klasiku žánru. Nezbývá než zašoupnout kazetu s tímto skvostem do zlaté poličky kinematografie společně s filmy, které mají srdce jako tento... ()

Dzin01

Vynikající. Když jsme to viděl poprvé jako malý, moc se mi to nelíbilo. Postupem času se to měnilo a nyní považuji Velkou zem za jeden z nejlepších westernů vůbec. Podle mého naprosto geniální koncept, kdy zde máme klasické westerbové klišé, které se rázem změní dosazením jediné postavy Gregoryho Pecka. Opravdu skvělý film. ()

Maq

Řekl bych, že to vlastně není western. Spíš romance odehrávající se na Divokém Západě. Přiznávám všechen respekt pánům Wylerovi a Peckovi za produkci filmu, který prolomil některá klišé. A samozřejmě za výborně zvládnuté řemeslo. --- Pozvolné tempo mi nevadilo, vadila mi čitelnost zápletky a pohádková dokonalost, s jakou se rozuzlí. A taky vždy čisté košile, účesy rovnou od kadeřníka (ve fazóně roku 1958) a napudrované tváře. Spousta klišé tedy zůstala. --- Je to věc libida. Tenkrát bych film určitě bezmezně obdivoval. Dneska se ve svých pocitech jaksi nedokážu vrátit a ten prožitek je poloviční. ()

italka63

Gregory Peck je můj magnet herce a chlapa, což v tomhle netypickém westernu opět potvrdil. Charlton Heston je jako vždy drsný sympaťák a Jane Simmons krásná žena, tak trochu typem Liz Taylorové. Absolutně mi vizuálně vadila Caroll Bakerová, takový ten typ s rypáčkem nahoru a mopsí vizáže. A tak...film o poctivém , kdysi námořním kapitánovi, co se vydal za svou milou do prérií a co z toho bylo. Moc hezké. ()

YURAyura

10/10 Tohle musi byt pro emericany nacionalni srdcovka. Ale je to paradni film o to pokoj. Uz kvuli te bitce Peck vs Heston. Pribeh, ktery nepusti a utece to opravdu rychle, jakoby to ani nemelo dve a pul hodiny... ()

CageDepp

Když jsem viděl film v žebříčku a viděl romantický western a ještě tak dlouhý, to jsem si říkal, že to bude hrozná nuda. Ale ten čas u filmu hezky utek a najít na filmu chybu by bylo hodně těžký takže jasný plný počet hvězd. A je to třetí film co jsem viděl od Williama Wylera a všechny perfektní už se těšim na další film od něho. ()

TominoLa

Big Country = Big FILM!!! Spolu s Tenkrát na Západě NEJLEPŠÍ western. I člověk co nemá rád westerny si tenhle příběh musí zamilovat. Nejen příběh, ale i spousty postav různých charakterů v čele s krásnou Jean Simmons. JEDINEČNÝ ZÁŽITEK!!! ()

Foma

Takový ten typ filmu, u kterého každou minutu vychutnáváte jako sousto skvělého pokrmu a vůbec nevadí, že trvá tři hodiny. To naopak přináší delší potěšení :-)! ()

Fanucci

Klasický western...příběh je poměrně jednoduchý, ale silný s propracovanými charaktery a skvěle zahraný. Byla paráda sledovat jak je každý záběr z pohledu dnešní produkce protahován. Je krásné odprostit se od současného stylu ultrarychlé zkratky a střihu...a vychutnávat velkolepé táhlé záběry. Gregory Peck vás bude svou plochou dokonalostí trochu iritovat. U mne se mu to aspoň povedlo. Herec, který mne ovšem v tomto filmu dostal, je bezesporu Burl Ives. Opět předvedl hereckou dokonalost a obrovské charisma (podobně jako ve Kočce na rozpálené střeše). ()

Navštivte Noc v Hollywoodu

Navštivte Noc v Hollywoodu