Bývalý námořní kapitán James McKay přijede na Západ se svou snoubenkou Patricií Terrillovou. Mladá žena je dcerou nejmocnějšího muže v kraji, majitele obrovského ranče Henryho Terrilla. James se budoucímu tchánovi zamlouvá, ovšem jen do chvíle, kdy odmítne bránit se proti násilí. Do tohoto kraje ruka zákona nedosáhne a muži musejí často bojovat s honáky Terrillova konkurenta Rufuse Hannasseyho. V sázce je totiž drahocenná voda, kterou oba rančeři potřebují pro svůj dobytek. Nenávist mezi oběma rody vrcholí a schyluje se k válce. James neví, jak to na Divokém západě chodí, přesto však stále odmítá změnit své zásady. Jen málokdo vidí, že je v mnoha ohledech statečnějším mužem než místní rváči a siláci... Klasický film Williama Wylera vznikl v roce 1958. Je ukázkou toho, že i western lze vytvořit bez zbytečné surovosti, s důrazem na hloubku charakterů a přitom divácky přitažlivě. Své samozřejmě sehrálo vynikající herecké obsazení s Gregorym Peckem v čele. (oficiální text distributora)

Martin741

Hoci mam westerny rad, tomuto dielu Williama Wylera proste nemozem dat plne hodnotenie. Preco? Ponajprv western robi westernom hlavne nasilny jednoduchy dej, brutalne prestrelky, k tomu drsne facky/suboje a akcne sceny, popripade aj vybuchy. Nehovorim, ze je to spatny film, to v ziadnom pripade,- je to skor romanticky western bez stad dobytka, bez prestreliek a bez vybuchov. Cize bez tych atributov, ktore mam na westernoch najradsej. A krasna priroda a slusne dialogy to uz potom nevytiahnu na maximum. Takto len 70 % ()

kaposlav

Kvalitný film, ktorý môžem len a len odporučiť. Vzhľadom, že je to z roku 1958, tak je to aj tak nadpriemerný western na dnešnú dobu v ktorom hlavnú postavu hrá gentleman James McKay (Gregory Peck). ()

MrPierc

A vyřešili tím soubojem něco? NE! K čemu je natažená pomocná ruka, když nenávist zaslepila staré vlky, kteří ovlivní svoje smečky. Charlton Heston ve vedlejší roli zářil jako žárovka ve sklepě. ()

WoWoW

Western se vším, co na tomhle žánru miluji (i nenávidím). Je to opravdu jeden z těch filmů, který Hollywood dělá klenotnicí filmové historie. A Jean Simmons je neskutečně okouzlující, hned bych se zamiloval, stejně jako Gregory Peck. A nesmím zapomenout na skvělou hudební složku, opravdu se mi ústřední skladba moc zamlouvala. ()

Aelita

Žádná země není dostatečně velká pro lidi, kteří nikdy nemají dost moci a majetku. ___ Jeden z nejlepších z těch nemnoha westernů, co jsem zatím viděla. Poznávací znamení – nezapomenutelné hlavní hudební téma (skladatel Jerome Moross). ()

BarryLyndon

Nádherná westernová romance. Mezi Charletonem Hestonem a Gregory Peckem to byl spíše souboj charismatu, než pěstí. Jean Simmons byla nádherná, těžké by bylo se do ní nezamilovat. Škoda jen z dnešního pohledu těžkopádného úvodu, kdy se dlouhatánsky nic nestane. 9/10 ()

tomtomtoma

Spíše než westernem, označil bych tento film dramatem. Postavy se postupem času vyvíjejí a děj spěje ke svému velkému finále. Drsný kraj bývá pro muže, kteří rozdávají rány na potkání a naučili se tasit revolvery proklatě rychle. Když něco chtějí, neváhají použít hrubou sílu. V tomto kraji se objevuje podivná osoba James McKay (dobrý Gregory Peck), vskutku ryzí člověk. Své mužství nemíní dokazovat svaly a rychle tasenou zbraní, ale ušlechtilostí a vnitřní odvahou, se kterou se staví k celému životu. Nechce demonstrovat, prokazuje čest a statečnost. Ztrácí pozlátko, nalézá čistotu a lidskost. Na jedny působí jako červený hadr na býka. Na druhé zapůsobí svou životní moudrostí, má na ně kladný vliv svým osobním příkladem. Začíná měnit zemi pohanů v civilizaci lidskosti. Jsou zde ženy: původní snoubenka Patricia Terrill (půvabná Carroll Baker), temperamentní dívka požadující chlapácké vyjadřování, a čistá duše Julie Maragon (vznešená Jean Simmons), místní učitelka. Jsou zde zatvrzelí vzájemní nepřátelé major Henry Terrill (Charles Bickford) a Rufus Hannassey (zajímavý Burl Ives). Oba jsou rozdílný a přesto stejní a stejně nevybíraví a neústupní. Z dalších rolí: majorův chlapácký předák Steve Leech (Charlton Heston), nejstarší Hannaseyův lstivý syn Buck (Chuck Connors), a dobrosrdečný Mexičan Ramón Guiteras (Alfonso Bedoya). Je to výborně udělaný film. O chybějící lidskosti ve společnosti. O pokrytectví a přetvářce. O nemilosrdném rivalství a touze po pokoření svých soků. Vytknout se dá snad jen ten příliš černobílý pohled. Ale to je jen vedlejší nedostatek. Nechť žije život! ()

1frida2

Kdysi, když jsem jej viděla, byla jsem okouzlena tak, ze jsem si říkala"tak od ted budu milovat všechny westerny."Samo, ze jsem se dost mylila, ale v tomto případě ne. ()

agathon

S každým dalším zkouknutím to zraje jako víno. Jeden z těch filmů, ke kterým musí člověk dozrát, aby ocenil nejen jejich úžasnou formu a Wylerův režijní styl (nemluvě o fantastických hereckých výkonech v čele s Burlem Ivesem a Jean Simmonsovou, nad jejíž oči jsou snad už jenom ty Audrey Hepburnové...), ale především psychologickou propracovanost, hloubku charakterů a bezmeznou víru ve velikost Člověka. Jestli by z nějakého filmu měl radost Kant, určitě by to byla Wylerova Velká země. Miluju ten film a ještě jsem se ho ani zdaleka nenabažil. ()

Wormboy

Gregory Peck je neskutocny sympatak. Morosseho nezabudnutelny motiv ma dostal po par sekundach po zacati filmu a Wyler? Ten je sam sebou, vyziva sa v monumentalnych zaberoch na rozlahle plane, komponuje prekrasne obrazky, nad ktorymi musi zaplesat srdiecko kazdeho filmoveho fanusika. The Big Country je obrazovo fantastickym divadlom, no po obsahovej stranke je na tom horsie, motivacia postav akoby nebola dolezita, podstatne je, ze su tam a ze konaju ako konaju, preco tomu tak je, nikto neriesi. Skoda, pretoze "Velka zem" sa tak mohla zaradit do totalneho zanroveho topu. ()

zette

Pro fanousky tohoto zanru povinnost. Vyborne herecke obsazeni (Peck se mi do te role ale moc nehodil), krasne scenerie, napadita kamera a hezka hudba. Herci podavaji maximum, vadila mi ale Carroll Baker. Vyznamem (pacifistickym) urcite jeden ze stezejnich westernu v historii svetove kinematografie, ja se vsak misty malinko nudil. ()

pakobylka

Nadčasový příběh muže, který si neliboval ve velkých gestech - a odmítal hrát cizí hry. Příběh, který je srovnatelný s rozlohou země, v níž se odehrává ... svým stylem - i obsahem. Příběh, v němž je obsaženo všechno podstatné ... pro život - i pro lásku. ()

papaJA21

Westerny mě dříve moc nebraly. Začínám jim přicházet na chuť až poslední dobou. Jedním z důvodů je i tenhle perfektní film. ()

mortak

Spíše než o western se jedná o tragédii ve stylu klasicismu jako od Pierra Corneilla (Cid). Skoro všechy postavy jsou ušlechtilé, řeší hlavně otázky cti, a nakonec i ti špatní zahynou tak, aby se ti ušlechtilí neušpinili. Je to přece velká země, kde je místa i vody dost pro všechny (indiáni se tu neřeší). Jsou tu sice úchvatné scény stojící na kontrastu malého člověka proti velké zemi (pěstní souboj), ale jinak jde o dost přešlechtěné dílo. ()

Navštivte Noc v Hollywoodu

Navštivte Noc v Hollywoodu