Také princezna chce někdy prožít docela obyčejné dobrodružství a zamilovat se. Příběh romantický až staromódně sentimentální, ale také plný humoru, který čerpá z nejlepších tradic amerických komedií. Jeho hrdinkou je půvabná mladá princezna Anna, následnice trůnu imaginární evropské země, jež přijíždí na státní návštěvu do Říma. Po vyčerpávajícím programu je na pokraji sil a je jí na noc podán uklidňující prostředek. Dříve než droga začne působit, se Anna tajně vydává do nočních římských ulic. Cestou se dostaví ospalost, a tak ani neví, jak se ocitla na noc v bytě novináře. Ten ji následujícího dne chce nejprve využít pro senzační reportáž a provádí ji společně s kamarádem fotografem po Římě… Režisér William Wyler vtiskl komedii nenápadnou dokonalost a lehkost. Pod jeho vedením zkušeného a světem protřelého novináře Joea Bradleyho ztělesnil Gregory Peck (Případ Paradinová, Milionová bankovka, Starý gringo, Mys hrůzy). Křehkou, v cizím prostředí poněkud bezradnou princeznu Annu, neodolatelným způsobem ztvárnila Audrey Hepburnová (Snídaně u Tiffanyho, Šaráda), která také za svůj výkon obdržela Oscara. Dalšího Oscara získala Edith Headová (za nejlepší kostýmy pro černobílý film) a scenárista Ian McLellan Hunter za původní scénář, který svým jménem kryl skutečného autora Daltona Trumba, jenž byl na černé listině). (Česká televize)

pollstro

Nádherná romantická komedie, která dodnes absolutně nic neztratila na svém kouzlu, naopak získala mnohem více a neustále potvrzuje svůj kultovní status ve svém žánru díky svému milému, nevinnému a příjemnému přístupu k příběhu o princezně, kterou přestal bavit královský život plný vznešenosti, slušnosti a podřízenosti vůči veřejnosti a povinnostem, a rozhodla se prožít jeden den přesně podle vlastních přestav, aby si tak splnila veškeré své sny, touhy a aspoň se na chvíli stala obyčejnou ženou. Předchůdce všech moderních romantických komedií, který velmi sympatickým způsobem obrátil tehdejší mýty a stereotypy svého žánru, a vytvořil tak nový osobitý status, který z dnešního pohledu patří mezi zavedený standard. Velmi jednoduchý, ale zároveň neuvěřitelně dojemný a přívětivý film, který si získal srdce takřka každého díky své jedinečné atmosféře okouzlujícího Říma, jehož úžasné památky, v čele s ikonickou scénu u Bocca della Verità, se přirozeným způsobem začleňují do samotného děje a nádherně asistují celému dění. Okouzlující, usměvavá a provokující záležitost vybočující do veselosti společně se sofistikovaným scénářem plným jiskřivého humoru blížící se ke groteskám. Přenádherná a půvabná Audrey Hepburn v roli princezny, která za svoji vůbec první roli v americkém filmu byla rovnou odměněna cenou nejvyšší. Mimochodem takhle silný, hořko-sladký a zároveň nádherný závěr dokáže bez jakéhokoliv zaváhání dojmout opravdu každého, snad i toho největšího cynika na světě. ()

Bilky

Dosť priemerný film aj na dobu svojho vzniku. Okrem toho som sa pri sledovaní filmu nudil asi rovnako ako G.Peck. Audrey má tiež hodnotnejšie filmy na svojom konte. 68% ()

cimrman2.

Audrey Hepburn jo ta se mi líbila ehm herecky (s dlouhými vlasy to bylo lepší). Gregory Peck mě nezaujal. Myšlenka dobrá romantika nic moc. Řím to lehce podporuje. Konec je zajímavě divný, protože se nestane nic, což je divné u tohoto typu filmu tím je film minimálně zajímavý. I když tedy je to "zdrcující" že ho nechala být. Byl to celkem ucházející film. ()

FISSSH

Romantické scény byly takové, jaké si lze představit i bez jejich shlédnutí - čili klasika, ale dobrá - ovšem část komediální byla bezchybná. Už na začátku, kdy Audrey Hepburn usne na lavičce a pak neví co je zač...případně ona bitka na lodi... ()

Vosje

Přenááádherný slaďák. Ačkoliv tenhle žánr zrovna nemusím v tomhle jsem se přímo s rozkoší ráchala. :-) ()

Hrus

První shlédnutí tohoto filmu bylo pro mě obrovským zážitkem a při závěrečné scéně jsem pěkně bulel. Proč už se netočí takovéhle romantické filmy? Wyler, Peck a A.Hepburn se okamžitě stali mymi oblíbenými (režisérem, hercem, herečkou) ()

Sekel

Hepburnova krasna, zranitelna a roztomile pritazliva a Peck chlapsky a sympaticky, ze se to uz dneska nevidií a s hlasem Jiriho Bartosky dokonalost sama. Takovejhle film potesi vzdycky. ()

Kloktaldo

Nejkrásnější romantická komedie, co jsem viděl. Sympatický Gregory Peck a nekonečně okouzlující Audrey Hepburnová prožívají společný den v malebném Římě. Princezna Anna utíká z nudného a svazujícího prostředí, aby poznala krásy obyčejného života. Lízání zmrzliny, posezení v pouliční kavárně či večerní tancování na lodi. Relativně maličkosti, které však přinesou nůši radosti mladé dívce, jíž jsou podobné věci zapovězeny. Špetka jemného humoru a silný netradiční závěr dotváří krásnou atmosféru tomuto příjemnému dílku. ()

hany83

Jak natočit nejlepší romantickou komedii všech dob? "Stačí" mít skvělý a vtipný scénář, geniálního režiséra, najít vílu všech vil, zjevení, princeznu-Audrey Hepburn, dát ji dohromady s mužným, sympatickým a lehce cynickým gentlemanem Gregoryho Pecka, přidat nádherné kulisy Říma, točit na černobílo, všechno promíchat a je to tu! Jeden z mých nejmilovanějších filmů. ("It ain´t much, but it´s home"......."You have my permission to withdraw") ()

da-a

Patřila do světa, kde prim hrála grácie a noblesa, avšak skutečný život pravidly neoplývá. Audrey Hepburnová objevuje krásu prostého Říma a Gregory Peck z toho těží peníze i lásku. Klasická komedie Williama Wylera otevírá oči nejen princeznám obtěžkaným povinnostmi ke královskému rodu, ale také těm z nás, kteří občas závidíme oněm "vybraným" život v luxusu a přepychu, abychom zjistili, čím vším je toto privilegium vykoupeno. Závěr snímku, který se obejde téměř beze slov, tak v sobě skrývá nečekanou sílu smutku i radosti pro charaktery, kterým bylo dovoleno se poznat a zamilovat, ale které od sebe dělí více než jen rozdíl společenských tříd. Svižně natočená romantická komedie, která přesně ví, kdy a jak je třeba hrát na ty správné struny, je však bytostně spjata se svou dobou, kdy jedině tehdy bylo možné díky umírněnému mediálnímu toku nepoznat na ulici celebritu z jiného světa a panu Vyvolenému umožněno prožít s ní osudový den. Prázdniny v Říme tímto zanechávají příjemnou vzpomínku na jinak napjatou dobu, která možná i díky oběti princezny Anny vyústila v lepší časy. Pokud i toto patří k poselství, které snímek zanechává, pak nemohlo být sděleno něžněji a procítěněji, než tak zvládl režisér Wyler. A to je možná i součást kouzla, proč film, navzdory svému věku, vůbec nestárne... některé city, stejně jako slzy nebo křehký pohled Audrey Hepburnové, jsou prostě nadčasové. ()

mandella

Ústřední dvojice naprosto výtečná. Scénář skvělý. Režisér výborný. Dojetí velké. Scéna z tiskovky nezapomenutelná. Happyend není. Ještě se divíte, že jde o jeden z nejlepších romantických filmů, co kdy kdo natočil? ()

cici24

Nedávno jsem byl v Miláně a našel jsem obchod, kde měli fotky z obrazy krásné Audrey Hepburn z tohoto filmu. Hned jsem si na něj vzpomněl a musím o něm napsat, že je to krásná romance:-))...90% ()

soltak

Velmi netradiční ztvárnění romantické komedie v hlavní roli s nádhernou Audrey Hepburn. Nikdy jsem nebyl fanoušek černobílých filmů, ale tohle jsem si opravdu užil. ()

Lancer

Audrey Hepburn je nejroztomilejší filmová princezna. A prázdniny v Římě asi nejromantičtější film, kterámu chybí snad jen happy-end. ()

rigby

Příjemný romantický film. Naprosto okouzlující a odzbrojující Audrey Hepburn, inteligentní humor, majestátní reálie Říma. Nepoznal bych, že tento film byl natočen už začátkem padesátých let. ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)