Vše pro mou matku (2019)

Komorní drama s ne moc originálním námětem, ale s několika natolik silnými scénami a procítěným herectvím Zofie Domalik že na něj jen tak nezapomenete. Na režijní debut úctyhodné a kdyby Małgorzata Imielska přitlačila na jeden z vedlejších motivů (snaha o účast na olympiádě, přátelství s některou z holek) a na něj efektivně naroubovala myšlenkový a emocionální potenciál hlavní linky o touze po nalezení matky a rodinného zázemí, byly bychom ještě výš. Takto je film “jenom” dalším působivým zobrazením utrpení panenského anděla v hnusném světě. [3Kino Fest]

Budiž světlo (2019)

Slušné komorní drama o sympatické, ale nábožensky naivní rodině na slovenské vsi. Pozoruhodně křehké a sociálně inteligentní v rodinných vztazích. Příběhem však ne moc výrazné, protože se zaobírá (na slovenské poměry) obvyklými a nijak šokujícími událostmi. Výborný Milan Ondrík v hlavní roli. [3Kino Fest]

Szép csendben (2019)

Decentní maďarská ozvěna dánského Honu. Dobře zahraná i psychologicky dirigovaná, ale jen lehce znepokojivá a ve výsledku méně silná a tíživá. Taky proto že skončí dřív, než přijde do tuhého. [3Kino Fest]

Ostrým nožem (2019)

Drama, které vtáhne spíše znepokojivým příběhem inspirovaným skutečnými událostmi, než propracovaností scénáře či formou zpracování (scénář byl kreativnější u podobného slovenského filmu Budiž světlo). A dobrým obsazením a hereckými výkony. Největší slabinu vidím ve zjednodušeně vyobrazeném soudním procesu, který měl být vrcholem filmu - i emocionálním. Je ale moc dobře, že o těchto událostech na Slovensku vznikají filmy. Budou důležitým svědectvím pro příští generace Slováků, když se země změní k lepšímu. [3Kino Fest]

Loli paradička (2019)

Příjemná feel-good oddechovka, která stojí na sympatické dvojce s fungující chemií. Film autentický a milý jako hezká romská představitelka hlavní role, a i stejně tak bezprostřední a dětinsky naivní. Ale rozumně uchopený, s trefně vykreslenými kulturními třenicemi (bez servítků podaný pohoršený výstup konzervativní matky) i smutnou nemožností člověka vymanit se ze společenského zařazení, aby dostál důstojnějšího života. Dialogy místy o ničem, ale pro dané situace a typ postav přirozené. [3Kino Fest]

Zieja (2020)

Hloubavější drama ve stylu polské filmové školy psychologie Krzysztofa Zanussiho. Konfrontace dvou mužů diametrálně odlišného charakteru - moudrého kněze s čistým svědomím a morálně degradovaného komunistického pěšáka, který ho vyslýchá. Dialogový snímek se ve flashbacích vrací i do různých historických etap, na různá místa Evropy (kněz ve válce, kněz ve Vatikánu), což ho obohacuje jistou výpravností, ale příliš diváckého vzrušení stejně neposkytne. V uměleckých ambicích, kterými by mohl oslovit náročnějšího diváka, se zase drží spíše v mantinelech průměrné produkce veřejnoprávné televize, kde skutečnou hloubku zastiňuje prvoplánový kýč. Charismatický Andrzej Seweryn v roli kněze je ale výborný. [3Kino Fest]

Ikarus. Legenda o Mietku Koszovi (2019)

Další životopisní portrét nadaného hudebníka a shodou okolností nevidomého. S lehce přehrávajícím představitelem hlavní role, flashbacky do dětství, platonickou slabostí pro kolegyni zpěvačku, obdobím utápění se v alkoholu atd, atd. Všechno jsme to viděli stokrát, a zde to není podáno nijak originálně ani s jakýmkoliv překvapivým či obohacujícím momentem. Kde není pořádný obsah, je potřeba výjimečnou formu -  a tu měl americký Ray na jiném levelu. [3Kino Fest]

Jsem REN (2019)

Úmyslně nejednoznačné balancování mezi rodinným psycho-dramatem a smutným sci-fi o odstrčeném androidovi, který cítí jako člověk a je zmatený (originální!). A je na divákovi aby posoudil, jestli režijně sofistikované nebo naopak zmatené jako hlavní hrdinka. Celý film nevíme, jestli je hlavní hrdinka paranoidně porouchaným androidem kterého se jeho majitelé musí zbavit, anebo je to jen chudák nešťastná máma a manželka s nově diagnostikovanou mentální poruchou. Tahle hádanka mě na filmu bavila nejvíc, ale těžko říct, jestli to byl záměr tvůrců. Každopádně za uspokojivý závěr, který zodpoví otázku “jak to tedy s hlavní postavou je” bych i dal třetí hvězdu, ale nedovolí mi to ty rádoby kreativní hrátky se zvukem. Doteď si nejsem jistý, jestli film nebyl ve zvukové stopě chybně zdigitalizován. Pokud to byl taky úmysl a jde o další hru s divákem, dávám filmu spíše 3*. [3Kino Fest]

Eastern (2019)

Divná satira z moderního světa, ve kterém se lidé můžou vzájemně střílet, pokud je to podle nějakých pravidel (urážka cti, pomsta rodiny atd.). Společnost je odcizená a všichni jsou chladní, ale mezi terčem a popravčím ze dvou znepřátelených rodin se vyvinou sympatie - to je zřejmě hlavní motiv, který ale při nečitelném charakteru režie, tvůrčí vize oproštěné od hodnot a principů reálného světa, stejně filmu nedává žádný, ani metaforický smysl. Blbost. [3Kino Fest]

Mohyla (2019)

Dobrodružný dětský film se vzdělávacím záměrem, který skotačení třech dětí na (jakože) různých místech světa prokládá informacemi ze života Milana Rastislava Štefánika. Vzpomínkami na doby kdy byl cestovatelem, astronomem, diplomatem atd. Pozitivem filmu je, že děti obeznamuje se skutečně výjimečnou historickou osobností Slovenska a v jejich rozvoji tím posiluje národní sebevědomí. A naopak negativem, že pro dospělého diváka je pro pitomost scén s dětmi takřka nekoukatelný. Že úvodní scéna učí děti lézt na pomníky, ze kterých když se zřítí, skončí v lepším případě jako mrzáci, nekomentuji :-D [3Kino Fest]