Lovec jelenů (1978)

Silne sociálna a striktne protivojnová dráma zanechava hlboký dojem a núti vážne sa pozastaviť nad krásou a vzácnosťou obyčajného života! S čím sme to nespokojní? Aký že to máme problém? Naozaj je potrebné najprv všetko stratiť, aby človek pochopil? "Deer Hunter", osvetľujúc morálny a psychologický dopad vojny a politicky zmanipulovaného patriotizmu na psychiku a tým aj kvalitu povojnového života vojnových hrdinov, "nám strateným ukazuje svetlo"! Úzko vymedzený pohľad na stratu nevinnosti vo vzťahu k postvojnovým následkom je silný, alarmujúci a provokatívny! Dolieha o to pôsobivejšie a tragickejšie, keď je trauma troch verných kamarátov konfrontovaná práve s ich niekdajšou každodennosťou. Šokuje tiež priamosť s akou nás režisér prenesie do pekla, v ktorom je blízkosť smrti napriek minimálnemu priestoru viac než zrejmá. Film voľne inšpirovaný Remarqueovou novelou nezostáva v popisnej či symbolickej rovine, ale prekračuje hranice ľudského vedomia. Podvedome cítite, že niečo visí vo vzduchu, pričom neustále upadáte do stavu súcitnej melanchólie a intenzívneho zúfalstva! Pri štylizácii viacerých pozoruhodných scén tak nemôže chýbať precítený song "Cant´t Take My Eyes off You", ani staré ruské vypaľovačky a právoslávne chorály! Napriek dešifrovateľnému prekrúcaniu historických faktov a extrémne rozdielnym hodnoteniam, sa film stal signifikantný pre svoj kulturny, historicky a esteticky vklad do amerického filmového dedičstva. A nik mu neuprie ani fakt, že prezentoval hrôzy vietnamskej vojny v širšom spoločenskom merítku ako prvý!

Četa (1986)

Jeden z najlepších "vojensky zameraných" vojnových filmov, prepracovaný maximálne komplexne - z hľadiska prevedenej formy po stránke technickej a umeleckej, z hľadiska formy obsahovej po stránke vojenskej i psychologickej. Dotýka sa bezpochyby najcitlivejšieho miesta v národnom cítení USA, keďže zahanbujúca porážka podceňovaným (i keď výdatne podporovaným) Vietkongom u sebavedomých Američanov ešte dlho po vojne vyvolávala pocity nechuti a frustrácie. Niet sa preto čomu diviť, že ich realistický pohľad na udalosti v juhovýchodnej Azii šokoval. Film jedinečným spôsobom zachytáva samotnú krutosť vojny, precízne vymodelovanú vynikajúcou kamerou a strhujúcim strihom. Bojové scény veľmi reálne, správanie filmových hrdinov uveriteľné. Násilie ale nie je prezentované v prehnanej forme a fascinuje najmä jeho morálna nejednoznačnosť, vyplývajúca z tvrdej reality záškodnického spôsobu boja, keď sa velitelia a nakoniec aj mužstvo nasadených jednotiek museli riadiť (vedľa rozkazu find & destroy) predovšetkým heslom prežiť. Je vidieť, že vojna nemá dobrých čí zlých - sú len vojaci, ktorí musia poslúchať a je len na nich, ako sa z dôsledkami svojich činov vysporiadajú. Prvotné nadšenie, že človek bojuje za správnu vec, sa po prežitých hrôzach ľahko mení v zúfalstvo a dezilúziu, v ktorej aj Tí najsilnejší a najnevinnejší strácajú zmysel pre to, čo je dobré a čo správne. A práve táto dramatická premena je z celého filmu najpôsobivejšia. O nesporných kvalitách "Čaty" svedčí aj fakt, že sa dokázala presadiť vedľa iných legiend.

Apokalypsa (1979)

"Ve válce je všechno složitější. Moc, ideály i praktická vojenská nutnost člověka pokouší, aby se stal Bohem ... v srdci každého dochází ke konfliktu mezi dobrem a zlem a dobro vždycky nezvítězí"! Neexistuje film, v ktorom by bola absurdnosť a nezmyselnosť vojny vystihnutá plastickejšie a s takým drvivým dopadom na ľudské podvedomie. Ťažko stráviteľné, nervovo vysilujúce, presahujúce hranice ľudského chápania a predstavivosti, napriek tomu katarzné. Ponurou skleslosťou intoxikovaný film (ktorého výroba bola vojnou samotnou) je absurdnou variáciou drastickosti a beznádeje. Extrémna forma podania bola primeraná zámeru spodobniť fatálnu psychózu vojny, ktorej nesúvislý a extravagantný portrét spodobňujú všadeprítomé apokalyptické výjavy. Spôsob, s akým sa autor dokázal vyrovnať s Conradovou predlohou a nahradiť potrebnú vecnosť niečim nekonkrétnym, napriek tomu hlboko podprahovým, je obdivuhodný. Väčšina protivojnových filmov si ľubuje v zbesilom hrdinstve, nie je to však prípad "Apocalypse Now". Drsný pohľad do tváre vojnových hrôz a strohý naturalizmus, poňatý skôr ako pesimistický realizmus, nás zbavuje akýchkoľvek ilúzií o vojne. Majstrovské dielo, ktoré ide súvisle opísať slovami len veľmi ťažko, pripomína reportáž i prelud, je akčným dobrodružstvom, v ktorom sa odyssea hlavného hrdinu stáva filozofickou výpravou do hlbín vlastnej duše. Nemá ucelený dej, len surrealistické, totálnym "psychom" pretlakované epizódy, čo z neho nerobí obzvlášť príťažlivý film, avšak čas ho zaslúžene posvätil puncom kultovej legendy.

Rambo: První krev (1982)

"Přišel jsem pro svého chlapce!" ... "Zajímalo by mě, proč Pentagon pošle nějakého plukovníka, aby to vyřešil" "Armáda si myslela, že bych moh pomoct" "Nevím přesně jak, Rambo je již civilista. Teď je to uz muj problém!" "Myslím, že tomu nerozumíte. Nepřišel jsem zachránit Ramba před Váma, ja jsem přišel zachrániť Vás před ním!". Legendárna akčná dráma reflektujúca citlivú tematiku postvojnovej traumy a problemového začleňovania sa amerických vojnových veteránov z Vietnamu späť do spoločnosti. Ako taká bola v USA prakticky až do začiatku 80-tych rokov tabuizovaná, aj preto tento film, originálny námetom i prevedením, našiel medzi domácim obecenstvom širokú odozvu. Vojnou poznamenaný vojak americkej armády John James Rambo sa po návrate z vietnamského pekla stretáva len s nepochopením a pohŕdaním. V nesprávnej chvíli je navyše na nesprávnom mieste a tak sa z vojnového hrdinu čoskoro stáva štvanec. "Odchovanec" zelených baretov a špecialista na vedenie guerillovej vojny vytvára z priľahlého lesa vojnovú zónu, ktorá sa preňho stáva útočiskom. Pohľad do vnútorného sveta hlavného hrdinu počas pacifikácie "nepriateľov" je silný a emotívny, vo vzťahu k celkovej štruktúre filmu aj navyše proporčne vyvážený. Brian Dennehy a Sylvester Stallone vo svojich pravdepodobne životných, charakterovo skvelo prepracovaných a zvládnutých, rolách. Uhrančivá hudba dotvára celkovú atmosféru, ktorá Vás do deja vtiahne a nepustí.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Akčný šláger o budúcnosti, ktorá sa snaží zmeniť minulosť, aby nakoniec ovládla samú seba, prekonal svojho predchodcu minimálne o triedu a predefinoval dovtedy zaužívanú paradigmu v žánri akčné sci-fi. Prakticky až do filmu "Matrix" predstavoval aj jediný dokonalý vzor špičkovej trikarskej filmariny. Snímok prekvapuje scénami a šokuje ako celok, má švih i razanciu. Za gradujúcim tempom a energiou nabitými scénami stojí nadupaný strih, ktorý drtí akčné sekvencie tak po stránke vizuálnej, ako aj zvukovej. Efektná kamera je všade a efektívne monitoruje všetko podstatné z najlepšieho možného uhla pohľadu. Dych berúce zvláštne efekty v kombinácii s náhlymi zvratmi v príbehu samotnom udržujú diváka v neustálom pozore a sú prvotnou príčinou jeho prehlbujúceho sa "akčného absťáku". I odzbrojujúci humor hlavných hrdinov, humorné situácie a najmä nečakane detailne prepracované mnohovýznamové dialógy a monológy majú na filmovom plátne svoje miesto a i ony robia film nezabudnuteľným. Variácia monotónnej démonickej hudby sprevádzajúcej desivé apokalyptické vízie a rockových nadupáviek (z ktorých azda najviac utkveje v pamäti "Bad to the Bone" od kapelky Destroyers), akoby umocňovala pochmúrnosť a akčnosť celého príbehu, bohatého na viaceré pamätné scény. Veď kto by nepoznal efektnú Arnieho nabíjačku modifikovanej Winchesterovky 1901, vytváranie zvláštneho puta medzi mladým Connorom a terminátorom, či "niekoľko kolový" súboj titánov s nie až tak nečakaným K.O. pre favorita? Povinná výbava vo filmotéke každého.

Terminátor (1984)

Čo je realita a čo fantázia? A aká bude ich vzájomná interakcia z hľadiska vývoja samotnej budúcnosti? Cameron poskytuje jedinečný pohľad do tejto problematiky a jeho temná vízia dáva budúcnosti konkrétnu, veľmi reálnu podobu! Myšlienka veľmi originálna a nadčasová, ktorej dosah si neuvedomili ani samotní tvorcovia. V rámci počitačového systému, ktorý riadi všetko, sa vyvinie nový druh inteligencie? A až nadobudne vedomie a jeho stratégia sa obíde bez ľudského rozhodovania, tak práve MY sa preň staneme najväčšou hrozbou? Jednoducho geniálný nápad, ktorého unikátnosť bude úmerná pokroku. Revolučnosť filmu spočíva aj v spôsobe spracovania tematiky a neznižujú ju ani početné diery v jeho dejovej zápletke. Film International film výstižne zhodnotil ako triumf štylu nad zápletkou, chytrosti nad inteligenciou a strategickej kombinácie prvkov, ktorá predčí jeho jednotlivé súčasti. Vizuálna stránka je napriek skromnému rozpočtu dokonalá a sci-fi scény patria zaslúžene do kategórie legendárnych. A čo Arnie? Len málo ktorá z filmových postáv je tak stotožnená s menom svojho predstaviteľa ako práve T-800! Ani sa veriť nechce, že s jeho obsadením mali tvorcovia čo i len najmenší problém.

Rio Bravo (1959)

Umeleckosť ani poctivosť sa tomuto klasickému, pre Amíkov samozrejme legendárnemu, westernu nedá uprieť, ale nepôsobi akosi neprirodzene? Strojenosť hercov, divné dialógy, ktoré smrdia smiešnou naivitou a majú ďaleko od drsnosti mužov divokého Západu a zápletka, ktorá zápletkou nie je i keď sa o to všemožne usiluje! Nepochybne musel vo svojej dobe zaujať, hlavne keď sa hrdinovia na každom kroku oháňajú okázalými frázami a oplývajú pózerstvom. Nechcem sa "rúhať", ale všetci mi liezli na nervy, žiaľ i Wayne! Zub času je v tomto prípade až príliš neúprosný a jedine hudobné vložka speváckych idolov je znesiteľná. Staromódny film je tak len chabou odpoveďou na starší, ďaleko vyzretejší western "Na pravé poludnie"!

Sedm statečných (1960)

Bol snáď u nás za sociku okrem Winnetouoviek ešte nejaký iný western vysielaný častejšie a s takou obľubou ako ten so siedmimi statočnými? Slávny remake samurajského eposu zasadený do prostredia divokého Západu sa suverénne zaradil medzi nesmrteľné klasiky svojho žánru i keď oproti chlapskejším a drsnejším leonovkám vyznieva až rozprávkovo detinsky. Početné zjednodušenia, ani absencia hĺbšej dramatizácie, ale nijako nemôžú narušiť výnimočný filmový zážitok, nakoľko sú veľmi šikovne kompenzované jednoduchým vtipom a šarmom. Film patrí medzi klasické ukážky filmového marketingu ako vyťažiť úplné maximum z už i tak prevratnej filmovej predlohy. Sturges len prevzatému námetu dal čitateľnejšiu podobu a chytro ho osviežil prvkami, ktoré ho v očiach filmových fandov okamžite popularizovali a glorifikovali. Klasický boj dobra a zla vo westernovom klišé naviac oprostil od hlbších gnozeologických myšlienok a ponechal mu len zromantizovanú akčnosť zahalenú podmanivým vizuálnym závojom. A odkaz o podstate života, ktorý by stalo za to žiť a pre ktorý by malo zmysel umierať, ostáva navždy!

Apocalypto (2006)

V jednoduchosti je krása a tento film to len a len potvrdzuje. Priamočiary melodramatický príbeh nemá ambíciu interpretovať dejiny ani zanechávať nejake posolstvo, je len dojemným príbehom jedneho indiánskeho mladíka, ktorý musí bojovať o život aby zachránil svoju rodinu. Historický kontext slúži len ako kulisa, podobne ako krvavé explicitné násilie má rozbehnúť dej a navodiť tu správnu atmosféru. Intenzívne budovanie beznádeje, ktorému sú jednotlivé postavy vystavované, má znásobiť celkový strach postupne opantávajúci ich duše. Vizuálne veľmi pôsobivé až podmanivé, rozprávanie nevtieravo emotívne, štýlova forma prevedenia celého príbehu zasluhuje uznanie. Za vyzdvihnutie stoji tiež historizujúca výprava (ktorá zaujme najmä impozantnými obrazmi rozpadajúcej sa mayskej civilizácie), solídna kamera a veľmi sugestívne stvárnene hlavných postáv. Film v každom prípade prekvapil a záleží len na tom, koho ako. Filmy "talentovaného buriča" Gibsona sú však už také - buď sú ospevované, alebo zatracované.

Velká země (1958)

Westernová klasika a jeden z najvydarenejších amerických westernov, ktorý si zachoval rovnaké čaro v akom zažiaril po prvýkrát. Prvý pacifistický western sa nebál odkloniť od tradičnej podstaty dovtedajších cowbojok a určiť nový trend. Pištoľníckych súbojov a bitiek (ktoré boli odjakživa ich korením) obsahuje minimum, za to akčnosť a surovosť bola bohate vyvážená dramatizáciou. Wylerov výpravný film vsadil na silný príbeh a skvelých hercov, čo sa mu vyplatilo. I na svoju dobu sa vo filme stretla plejáda hereckých hviezd a režisér ukázal, ako s nimi treba pracovať. Hĺbka charakterov je prepracovaná do najmenších detailov a tak divák nemá problém zafixovať si každú z postáv ani sledovať v pokľudnom tempe sa odvíjajúci dej. Máme možnosť si vychutnať každý záber, každú scénu, Morossova hudba oplýva empatiou a tak tam kde má byť ticho prezieravo mlčí a kde je potrebná tam udrie! Ako dôstojný konkurent leonoviek uzrel svetlo sveta za dozvukov MacCarthyovského honu na čarodejnice a medzi riadkami sú narážky na Studenú vojnu aj citiť. Obe alternatívy americkej diplomacie - politika balansovania na ostrí noža a osobnej nevraživosti - sú tu totiž viac než transparentné. Povráva sa ale, že prezident Eisenhower (zosobnený postavou autoritárskeho a bigotného majora Terrilla) nechal film v Bielom dome niekoľkokrát premietať. A tento príklad je hodný následovania :-)