poster

Rambo: První krev

 • CZ název

  Rambo

 • USA

  First Blood

 • SK název

  Rambo

Drama / Akční / Thriller / Dobrodružný

USA, 1982, 93 min

Komentáře uživatelů k filmu (901)

 • golfista
  *****

  Osamělý veterán vietnamské války ve špatnou chvíli na špatném místě. To nemohlo pro Dennehyho a spol. dopadnout dobře :) V rámci žánru je to určitě velmi světlá chvilka, která se v době pirátských kopií na Betách a prvních VHSkách stala klasikou. Ze svého pohledu musím říct, že právem a podívám se na ní s chutí i dneska. Stalonemu role dokonale sedla.(18.4.2003)

 • Houdini
  ****

  "Realistický" příběh konfliktu válečného veterána s policií. Není to vůbec špatný film přestože je to "první" Rambo.(31.3.2003)

 • Lima
  ****

  Po celý film výborná podívaná, až na ten závěr, kdy Sly se samopalem v ruce napíná svoji muskulaturu a dává tušit, co přijde v následujících dílech. Jinak je tu Stallone hodně uvěřitelný a ve chvílích, kdy vede svoji nerovnou partyzánskou válku ukrytý kdesi v lesích, mu člověk musí fandit.(28.9.2003)

 • Gemini
  ****

  První Rambo byl podstatně víc než nějaké béčko, nesl v sobě stigma bolestné minulosti hlavního hrdiny a ukázal jak to občas chodí na tom "idylickém malém městě". Do vínku dostal taky úžasně syrovou (a sychravou) atmosféru, na čemž má podstatný podíl hudební mág Jerry Goldsmith.(5.9.2005)

 • Tosim
  ****

  Ale je to tak sedmdesátka. I ty neakční části, kdy John Rambo pláče nad mizérií války i své městské současnosti, by byly dobré, kdyby šlo o herce. Celá ta zápletka ohledně maloměsta, které hledí na veterána s opovržením, je zajímavá, jen se mi zdálo, že se v ní občas zbytečně moc tlačí na pilu. Režie ovšem není ani tak zajímavá, např. pronásledování v autě mohlo být zrežírováno více invenčně. Z herců je jasně nejlepší Brian Dennehy, Richard Crenna coby kožený oficír nemá moc co předvést. O ostatních radši nemluvím. Jako taková nenáročná trošku adrenalinová podívaná na jakékoliv odpoledne - proč ne. Ovšem klasika - ani omylem. Tedy pro mě ne.(15.3.2005)

 • Tom Hardy
  ****

  Být použit knižní závěr, dal bych pět...(25.8.2002)

 • Radyo
  ***

  Tento úvodní film z Rambo-série má ještě docela hlavu i patu. Není to sice nic víc než jen ambiciózní béčko, ale snad právě proto na něj nahlížím vpodstatě shovívavě. Sly Stallone skutečně hrál asi jen v 1. dílu Rockyho, pak už se jen tvářil, že hraje. V tomhle díle mu ale ta jeho herecká přetvářka jde docela dobře.(6.8.2002)

 • Matty
  ***

  Nějak si po těch letech, kdy jsem Ramba vnímal jako přímou akci, nemohu zvyknout, že je to vlastně post-vietnamské psychologické drama. 70% Zajímavé komentáře: Silence, Thewho18, MacGyver(21.3.2006)

 • lebowski
  ***

  Jestli chcete vědět, jak opravdu má Rambo vypadat a čeho je schopen, přečtěte si román Davida Morrela - První krev. To není čajícek jako tady, to je nekompromisní řežba a 13 zabitých jeho pronásledovatelů. To by ale nemohl být i upravený konec, nevzniklo by další pokračování, protože by bylo už po něm...(14.4.2015)

 • Isherwood
  *****

  Rambo není žádná nostalgie! I po více než 20-ti letech je to stále alarmující filmový odraz doby, který z tématu vietnamského syndromu ždímá absolutní maximum. Ač se Rambo řadí k modelovým pilířům akčních filmů 80-tých let, vyniká překvapivě inteligentním dějem a uvěřitelnými akčními sekvencemi, na něž je radost pohledět. Stallone na hereckém poli vyloženě boduje a jeho minimalistická mimika do role válkou strhaného veterána pasuje. Když navíc v závěru naříká nad válečnými ztrátami, divácké emoce pracují naplno. „To oni prolili první krev!“(4.9.2007)

 • Djkoma
  ****

  Slavný Sly v nejslavnější roli svého života, která se prokousává problémy stejně dobře jako jeho Rocky poráží americké a ruské hrdiny. Nová myšlenka, časově vystižná a perfektně jednoduše využitá. Hodně dobrý film, který opravdu trochu těžší z originality a povahy amerického národa, který automaticky diskriminuje "neoblíbené" skupiny lidí. Hodně silně formovaná myšlenka, kdy lidé bojují pro národ a národ se jim odvděčí nenávistí a předsudky. Tato myšlenka provází celý film a jeho nosnou zbraní, v které je nabita kulka se svaly Sylvestra Stalloneho a jeho neobyčejně povedenné vystižení role vietnamského vysloužilce. Určitě stojí za podivání, ale milovat toužit po tomhle filmu moc nebudete.(5.10.2005)

 • gouryella
  ****

  Prvni a jediny povedeny Rambo. Stallone se snazi i hrat - dari se mu to sice jen prumerne, ale ve srovnani s drtivou vetsinou jeho zbylych filmu se jedna o silny nadprumer.(8.8.2002)

 • Malarkey
  *****

  Holt i já mám z mládí resty, který napravuju postupně v průběhu svého života. Už je tomu tak, že mi během akčních sobot na Nově, které jsem v mládí miloval, unikl právě tenhle skvost. Každopádně dát něco jiného, než pět hvězd, by v tomto případě mělo na mě stejný dopad jako právě dokonané harakiri.(18.9.2012)

 • Enšpígl
  *****

  Jeden z nejlepších ačkních filmů . Vůbec nechápu jak tady uživatel Divočák může napsat že Rambo 1 není akční film a že je v něm málo akce. Neexistuje moc akčních filmů, kde by akční scény byly dělány pro vykreslení smyslu chování a povahy hlavního hrdiny. Právě díky naprosto brilantně natočené akci v lese, pochopíme, kdo je skutečně Rambo zač. Kdyby každej akční film byl natočen jako Rambo 1 měl by tento žánr mnohem více přiznivců. Dobrej akční film přece není jen pic, pic a kop, kop, nedělá ho ani co největší počet mrtvol /pro příklad: scéna ve které Rambo ujiždí na motorce z policejní stanice, zakončená nepovedeným výjezdem po svislém hladkém povrchu skály, byla překonána až Jasonem Bournem v roce 2007 a jeho motonaháněčkou v Maroku. Mimochodem kdo jezdí endurem ví jak tato scéna na skále je nebezpečná, kdo ne, může tvrdit, že akčních scén je v Rambovi pomálu /. Dynamika akčních scén tady perfektně zapadne do vážného vyznění celého příběhu, oboje pak ještě nabývá na síle při hudbě Jerryho Goldsmitha. Každý čin který Johny Rambo udělal, jsem dělal s ním, každý slovo, který Johny Rambo řekl, jsem říkal s ním, včetně závěrečného proslovu: " Ve Vietnamu mě svěřila vláda stroje za miliony USD a v mé zemi pak neseženu práci a nemůžu se ani nažrat". "Přiletím domů a lidi na mě na letišti řvou,vrahu dětí". Milá americká vládo, až zase budeš verbovat chudý kluky do vojenskýho konfliktu, tyhle věty asi používat nebudeš, co ? Rambo může svou první krev prolít třeba i za sto let a pořád to bude stejně silný příběh v kvalitním akčním provedení.(26.9.2007)

 • Marigold
  ***

  Takové nesmělé lavírování mezi akcí a psychologickým thrillerem, na které se s notnou porcí nostalgie dá hledět – byť akční část zastarala a psychologie v tom nikdy nebyla bůhvíjaká věda. Jako takový úhledný památníček 80. letům stále hodné údržby.(12.8.2010)

 • T2
  ****

  John Rambo a jeho vykreslenie ako unaveného vojenského veterána z Vietnamu nemohli byť ani lepšie spracované, po celý čas sa buduje komorná dráma a Sylvester Stallone do svojej úlohy vložil kus uveriteľného až vžitého života, akoby tie útrapy aj sám osobne prežil. Pre mňa osobne je to jeho najzaujímavejšia filmová postava, škoda že nasledujúce diely klesli skoro čisto len na akčnú strielačku všetkého živého navôkol ale aj tak je to jedna z najlepších sérii vôbec a nehovoriac už o akčných. Od plného hodnotenia ma delí len kúsok, troška my vadí príbehové dianie pri konci filmu. ║Rozpočet$15milionovTržby USA $47,212,904Tržby Celosvetovo $125,212,904║ celé 80.roky proste patrili Stallonemu takmer všetko na čo siahol sa stalo hitom, jedine Schwarzenegger s ním dokázal ako tak súperiť(25.11.2007)

 • Radek99
  **

  Nuda v lese.(11.4.2011)

 • DaViD´82
  ****

  Tam kde se pokračování Johna Ramba zvrhla v krystalická béčka bez nápadu, ve kterých neohrožený americký hrdina kosí desítky, ne-li stovky, nepřátel spořádaného amerického lidu, tak přesně v těch místech sází první Rambo na komornost, vynalézavost a syrovost boje o přežití. Kde jsou pokračování směšná, tam je jednička napínavá. Největší chybou prvního Ramba je, že tvůrci nakonec opustili myšlenku na zakončení, ve kterém by hlavní postava zemřela a umožnili tak vznik nedůstojných pokračování...(7.8.2007)

 • AngelAngie
  ****

  Stalloneho jako jednoho z mála opravdu uznávám jako akčního hrdinu.(26.5.2008)

 • Superpero
  *****

  Skvělá akční řežba i v dnešní době. Ale mě to ještě víc sedlo jako... a teď mě klidně pranýřujte psychologickej film. Opravdu to na mě zapůsobilo mnohem víc než třeba Lovec Jelenů. No a teď mě ukřižujte :-)(15.2.2005)

<< předchozí 1 2 3 4 12 24 35 46