Katolíci (1973) (TV film)

Forma slouží poselství (evangeliu - radostné zvěsti o Boží lásce), pokud dojde k vyvýšení formy nad tuto zvěst dochází k modloslužbě a následně k defektní ortopraxi (člověk nepomůže člověku). Modlitba je vždy víc než forma, ba dokonce čím méně formy tím v mnoha případech lépe, avšak nikdy "bezformovost" pojímanou svévolným způsobem, ale podmíněnou existenciálním nasloucháním přesažnému, avšak blízkému. Po chladu první hodiny filmu přichází vřelost pramenící z naděje.

Dítě (2005)

K tomu, aby člověk změnil schema svého myšlení, potřebuje přestoupit od "dostávám" k "jsem" a k "dávám". Stejně tak to je s přístupem k tomuto filmu. Čím méně zvěcňuji tím více miluji. Skvostný film.

Průvodce (2008)

Zaměstnání jako povolání a povolání jako obřad (....služba). Nacházení toho lepšího v lidských srdcích je to, co z filmu činí pravé umění a uschopňuje k pomoci druhým.

Generation Kill (2008) (seriál)

Sprostota a hloupost jako veliká zábava. Ha ha ha.

Hořící keř (2013) (TV film)

Agnieszka točit umí a dokáže zpomalit když je potřeba. Nikdo ze současných českých filmařů by nebyl schopen takto empaticky přistoupit k dané látce, jó takhle švejkovské bolestínství to by nám šlo, avšak poselství o vyšších věcech žádá více.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Za zápory považuji: velké množství vlastní látky a množství překrouceného materiálu. Že akcenty jsou posunuty jinam než v předloze mi zase tak nevadí, neboť se jedná jen o jiný pohled na dané téma a soustředění se na epickou rovinu příběhu. Ale chápu, že pro zarytého Tolkienologa může být obtížné vykročit z poetiky do příběhu vystřiženého jak z dračího doupěte. Kompatibila mezi knihou a filmem je mizivá, alespoň ve věcech pro mne důležitých.

Temný rytíř povstal (2012)

Vizuální zpracování je velmi kvalitní, moc hezky se na všemožné detaily dívá a asi to i sedí ke stylu comix. Avšak to podstatné se skrývá uvnitř a tady toho moc není. Jedná se o takové kratochvilné pokoukání s "aréna" hudbou, která člověku sugeruje důležitost okamžiku, avšak ona důležitost není na místě, neboť člověk je zahlušen a stává se diváckou masou, která se bojí sama sebe a tak ze sebe vystupuje k spektáklům, které jsou mimo ni. Typický rys pro ideologie, kdy člověk neupírá oči ke svému nitru, ale k nějaké modle. A i když ve filmu zaznívá "zachraň sám sebe" tak je to jen laciné zašumění po otevření velmi drahého vína. To že se na závěr objevuje myšlenka, pravidel jako příkazů, které člověka svazují a brání mu pomoci druhým považuji za myšlenku zhoubnou vedoucí k anarchii a mezilidskému neporozumění. Režiséru bych doporučil zamyšlení nad tím, zdali jeho poselství (potažmo jeho život) má smysl, neboť shledávám množství kontradikcí, které dílo činí značně nesourodým.

Camino (2008)

Film který není o umírání a ani o víře v Boha. Film o lidskosti, která ve své přirozenosti je božím vztahem. Film z mnohým patosem (nebrat negativně, neboť dětský svét obsahuje velkou míru patosu a je na nás jak se s tím popasujeme), myslím, že by se mnoho dalo vystříhnout s ohledem na diváka a zbytečné propojování paralelních událostí primitivním způsobem mi trochu kazilo sledování snímku, který se dotýká něčeho moc důležitého a činí to poměrně originálně.

V šeru ticha (2006) (TV film)

Ne moc dobře natočený dokument, zavánějící gnozí, zbožštěním přírody a její personifikací.