Imaginárium Dr. Parnasse (2009)

Óda na Gilliamovu bláznivou fantazii. Film sám o sobě je v podstatě dost o ničem, ale ty WTF?! :) momenty ho udržují nad vodou. Sem tam nějaká vtipná průpovídka a kupodivu to dobře funguje.

Čepel smrti (2009)

Každou chvíli jsem očekával sex, ale ten nepřicházel. Je to totiž pornofilm bez sexu a erotických scén. Tohle je buď za odpad! pokud to berete vážně, nebo za 5*,pokud to berete s nadhledem. S kámošema u piva jsem se pobavil, takže volím druhou variantu.

Cesta (2009)

Jen jsem si říkal: Toho bych se nechtěl dožít. Nakonec jsem se nedočkal takových pocitů jako někteří, kteří hlásají jak je film rozsekal nebo uvrhl do deprese. Ano, je to ponurý film, pomalý film, naturalistický film. Bohužel jsem od mého oblíbeného žánru čekal víc. Ale protože herecké výkony byly nadprůměrné a zdevastovaná a šedivá krajina tak depresivně realistická, dávám za 3*

Nějak se to komplikuje (2009)

Nejmilejší překvapení loňského roku. Nečekal jsem nic a dostal jsem všechno. Úžasně zábavná komedie s přehlídkou výborných hereckých výkonů. Streepová exceluje jako obvykle, Baldwina prostě zbožňuju a po té, co v plné míře nastoupí na scénu Martin, dostává film úplně na jinou komediální úroveň. Důkaz, že i romantické komedie o lidech v pokročilém věku a s plně rozvitými rodinami mohou být svěží, zábavné a hlavně odvázané a ulítlé. 5* není co řešit

Potomci lidí (2006)

Neskutečně syrová, realistická vize budoucnosti lidstva. Naprosto hmatatelná atmosféra režimu a konfliktů s ním spojených. Neskutečně emocemi nabitý film. Ne, že bych snad brečel, ale neskutečně mě to zasáhlo. Soucit s hlavním hrdinou a matkou, a na konci filmu neskutečné štěstí. I když nejde o akční film a akční scény na samotný příběh nemají zásadní vliv, jsou ohromným a bez příkras naservírovaným kořením celého filmu. Nejedná se o převeliké akční scény, ale jejich brilantnost tkví v komornosti několika povstalců a pár vojenských aut. Jen lituju toho, že jsem dlouho odkládal sledování filmu, i když jde o můj oblíbený žánr. Cuarón vystřihl opravdový masterpiece, srovnatelný snad jen s Gillamovým filmem 12 opic. A to je pro mě špička žánru.

Vetřelci (1986)

S jedničkou nebudu srovnávat, protože kromě samotného vetřelce nemají skoro nic společného. Vetřelci jsou docela povedená akce, která by si ale zasloužila lepší trikové provedení a více napětí a strachu.

Most do země Terabithia (2007)

Zavzpomínáme na dětství kdy mezi realitou a světem fantazie byla tenká hranice. Krásný příběh, který ukazuje, jak vynalézavá může být dětská mysl. Na snění není nikdy pozdě a nikdy neublíží se sem tam ponořit do fantazie a nechat skutečné věci chvíli stranou. Velmi hezké

Hvězdný prach (2007)

Wow, tak tohle jsem nečekal. Na poli pohádek naprostá špica. Mezi výpravnými filmy by to chtělo ještě trochu vybrousit, ale film i tak skvěle baví, nemá hluchá místa a míšení několika žánrů je naprosto přirozené. V doprovodu úžasné hudby je to podívaná pro každou generaci, a každý si v ní najde něco svého. 4 a 1/2*

Komici (2009)

No promiňte, ale tohle si v žádném případě nezaslouží mít větší hodnocení, než 40 let panic, či Zbouchnutá. Snad 2 dobré gagy za celou, mimochodem příšerně přestřelenou, stopáž. A stejně tak, jak to není komedie, tak to není drama. Je to jako jakési siamské dvojče. 2 styly, ale ani jeden nefunguje pořádně. Sorry Apatowe, tohle jsi posral.

Avatar (2009)

Pandora je svět naprosto smyšlený a různorodá fauna a flora je neskutečně absurdní. Cameron má asi ve svém domě speciální pokoj pro svou fantazii. Nicméně co se může na první pohled zdát naprosto nereálně, působí ve filmu až neskutečně realisticky. Každý kousek světa do sebe neskutečně zapadá a po shlédnutí jsem měl pocit, že Pandora prostě existuje. Cameronovo puntičkářství nezná mezí. Ve filmu si navíc každý najde svoje. Akce, romantika, komedie...to všechno tam je. Navíc 3D zážitek z filmu ještě umocňuje. Kdo by ještě pochyboval o filmu roku, už nemusí. Avatar vítězí. PS: Abych pořád jen nechválil. Trochu mi vadily ty jejich "zástrčky"