Ta chvíle, ten okamžik (1981)

Po skvělém Devátém jménu jsem se rozhodl zhlédnout pár Sequensových filmů, které jsem neviděl a začal jsem tímhle. Bohužel na mě čekal víceméně šablonovitý příběh s klasicky koženými či patetickými herci, jak je to u pana režiséra zvykem. Dobová záležitost, která by si měla to hodnocení s Devátým jménem prohodit. Ani ten Václav Šašek to nezachránil.

Křižáček (2017)

Z hlediska výpravy a kamery je film třída, Roden hraje svůj standard, zbytek je klasický pomalý art, se vším, co k tomu patří. Neuchcávám z něj, ale ani bych Kadrnku nepodezíral z jedení exkrementů biblických králů, je to dost pokorný tvůrce.

Trhlina (2019)

Až do finále dost napínavý film, který sice bere spoustu vlivů odjinud (bermudský trojúhelník, footage lesní horory), ale Bebjak to svou jistou žánrovou rukou jistí. Finále nabídne víc otázek než odpovědí, takže snímek padne rychle do průměru. Škoda.

Tereza (1961)

První film, ve kterém jsem udeklamovanou a patetickou Švorcovou viděl hrát civilně. Zbytek je klasická storka z padesátek o zlých emigrantech, hodných esenbácích a socíku v pohodě. Nebýt toho zločinu, samozřejmě. Trochu to svou přítomností rozsvítil (jako vždy) noblesní Otomar Krejča.

Úhoři mají nabito (2019)

Petr Pýcha že napsal dost povedený druhý film Omerzuovi? Tady to vypadá, jako kdyby scénář napsalo dítě, dít cokoliv se začne teprv po hodině, do logických děr, jak jsou velké, by se pomalu vlezl dinosaurus. Ten Michálek se asi fakt zbláznil. V devadesátkách a pár let na to jeden z našich nejlepších režisérů a teď tohle??

Aladin (2019)

Prefabrikát, který neurazí, ani nenadchne. Původního Aladina jsem neviděl, jen střípky seriálu z devadesátek, takže tomhle jsem na tom líp - nemám s čím srovnávat, v dobrém i ve zlém. Nevím ale, jestli jsem to už někam nepsal, v klasických disneyovkách mi vadí ty písničky - povětšinou nudné, děj opakující, vyprávění nikam neposunující popěvky, bez nichž by se film nejen obešel, ale byl by svižnější a pro dospělého diváka o mnoho snesitelnější. Jo a určité Smithovy exhibice mi připadly už fakt až moc šílené. Méně je někdy více.

Zrádci (2020) (seriál)

A najednou ta těkavá kamera nevadí? :o) Většinou byla funkční, ale je fakt, že pár manýristických záběrů by se našlo, včetně četných odrazů kamery ve sklech aut a jako stín na oblečení lidí, takže předpokládám, že to Tauš a Chlupáček dělali asi schválně. Nekompromisní thriller, který dobře zobrazil drogovou problematiku, zrcadlící se v rodinách, tam, kde se základně vytváříme. Závěr nečekaný (báli jsme si ho připustit?), jen Davidových promluv do kamery bylo na sklonku už trochu moc a díl v léčebně drhl asi nejvíce, mnoho shod okolností nebylo věrohodných. Jo a taky asi stoupne prodej žlutých bund, tepláků a trik! Trochu nadsazuju, no. 90%.

Deváté jméno (1963)

Nevím, kdo na CSFD dal ten "oficiální text distributora," často jsou to texty hodně pochybné a ačkoli bych se nechtěl dopustit spoileru, jeho druhá věta je absolutně nepravdivá. I žánr krimi by měl z profilu filmu zmizet. Jde totiž o hutný, psychologický a herecký příběh o vině a trestu, který má sice (jako mnoho filmů té doby) pomalejší tempo vyprávění, ale tady to kvůli prokreslení atmosféry vůbec nevadí. Strhující, ke konci husí kůži nahánějící film, ve kterém se Sequens dost překonal. Žádní stylizovaní hříšní lidé, ani makabrální adorace báječných chlapíků od StB, prostě kvalitní příběh. Že by to fakt bylo tím Körnerem? 90%.

Páté oddělení (1960) odpad!

Samá špionáž, téměř vše víme už od začátku, mravenčí tempo vyprávění, skoro nulové napětí. Nuda k posrání.

Grantchester (2014) (seriál)

SPOKOJENOST JE DAR TĚŽKO VYDOBYTÝ. Poctivá krimi, zasazená do zajímavých let, která nevěřícímu neublíží, protože v podstatě každý řeší otázku "zábava versus povinnost." Díly se Sidneym nejlepší, konkrétně pak třetí řada, s novým vikářem to dost připomíná staré zápletky znovu a kvalita výrazně klesá. Vynikající hudba Johna Lunna! 90-60%.