Agent bez minulosti (2002)

Jeden z nejlepších akčních filmů, co jsem viděl. Výborná Franka Potnte a famózní výkon Matta Damona. A navíc uvěřitelný záporák Chris Cooper. K tomu všemu skvělá kamera, která vás do filmu spolu s hudbou neuvěřitelně vtáhne. Přestože jsem byl neuvěřitelně unavený, neměl jsem vůbec problém film dokoukat do konce. Od návšětvy banky jsem byl napnutý jak podvazky Haliny Pawlovské.

Pojistka smrti (1944)

Když jsem nedávno četl o historii hollywoodu, velmi často jsem tam narážel na jméno Billy Wilder a teď už začínám tušit proč. Skvělé krimi s výbornou zápletkou i ústřední trojicí.

Mít a nemít (1944)

Slabší odvar z Casablancy, což je škoda, protože duo Bogart Bacallová by si určitě lepší scénář zasloužili. (Mám pro ně prostě slabost :-) ) Ještě bych vypíchl dobrou hudbu.

Zabíjení (1956)

Určitě to není nejlepší Kubrick a ani nejlepší noir, ale přesto jde o vynikající snímek nabitý akcí. Perfektní kameru a nasvícení, na které jsem si u Kubricka již zvykl, doplňuje skvělé vedení snímku, v němž se ani přes časové skoky neztratíte.

Jezinky a bezinky (1944)

Tenhle film byl pro mě trochu zklamáním. Cary Grant je sice stejně výborný jako jindy, ale zbytek hereckého ancáblu za ním bohužel značně pokulhává. Za zmínku snad stojí ještě výkon Petera Lorreho a Johna Alexandra. Oprvdovou pohromou je však postava, kterou hraje Raymond Massey. Na filmu je navíc dost znát, že je psaný podle divadelní hry. Při rozhodování, zda dám tři nebo čtyři hvězdíčky však převládl dobrý pocit z výkonu hlavní hvězdy.

Casablanca (1942)

Spolu s Hlubokým spánkem asi nejlepší film s Humphrey Bogartem, který jsem měl zatím možnost vidět. Bogart tu předvádí všechny své přednosti cynického drsňáka. Po shlédnutí Gildy mě však mrzí, že roli Ilsi odmítla Rita Hayworth. Myslím, že by byla pro Bogarta skvělou partnerkou. Snímek skvěle využívá atmosféry války a jede jasně za svým cílem od začátku až do konce a je vidět, že Michael Curtiz jej má pevně v rukou po celou dobu.

Gilda (1946)

Gilda splňuje všechno, co od filmu noir očekáváte. Od věcí, jako je skvělé nasvícení, přes "kouřové scény" až po výborného padoucha, kterého výborně stvárnil George MacReady, a neskutečnou femme fatale v podání Rity Hayworth, která dokáže každou scénu nabít takovým erotičnem až člověk zapomíná dýchat. Přesto pár věcí mu k dokonalosti chybí. Tím hlavním je přesvědčivý hlavní hrdina. Glenn Ford je z jmenovaného trjúhelníku jednoznačně nejslabší k čemuž mu dopomáhají i ty povětšinou naprosto zbytečné vnitřní monology.

Jeho dívka Pátek (1940)

Skvělá konverzační komedie plná výborných vtipných dialogů.

Hluboký spánek (1946)

Můj vstup do světa filmů noir se asi nemohl vydařit lépe. Jeden z nejatmosferičtějších filmů, jaký jsem kdy viděl. Výživný scénář sice není úplně jednoduchý, ale zato vám nedá ani chvíli vydechnout. Celému filmu navíc kraluje výtečná dvojice Bogart - Bacallová, u které je určitě dobře, že ve finální verzi dostala více prostoru a může být Bogardovi rovnocenným partnerem.

Tenkrát v Americe (1984)

Lepší poctu jeho filmům by nikdo nikdy nedokázal natočit....