Podfukáři (2013)

Ani omylom! Pri pohľade na vysoké hodnotenie tohto filmu je zrejmé, že mnohí recenzenti taktiež podľahli nejakému záhadnému vplyvu mágie. Keby si na konci, divák sám dokázal pospájať všetky súvislosti, ktoré by následne vyplynuli v ten rovnaký koniec ako sa nám to snaží nahovoriť autor tohto snímku – to by bolo dych vyrážajúce, triumfálne odhalenie. Ale toto? Príbeh ako taký začal dobre. Hviezdne obsadenie a herecké výkony dobré. Postupná gradácia napätia. A potom, na konci nastal veľký tresk ktorý zmietol zo stola všetky pozitíva z uplynulých minút. Koniec, ktorý pri spätnom pohľade nejak nie a nie zapadnúť do celkového puzzle zbúral Leterrierov domček z karát jedným šmahom a vyvolal tak dojem lacného-zbúchaného a „nejak-to-treba-zakončiť“ braku. Nehovoriac o záverečnej pointe. The Prestige bolo síce sci-fi ale po logickej stránke do seba aspoň všetko zapadalo. Dávam hviezdičku za herecké obsadenie a hviezdičku za „show“.

My sme malí muzikanti (1976) (seriál)

Veci ktoré mali svoj význam. Jednou z nich bol určite aj tento seriál. A hoci ste na to možno pozerali len kvôli "nedeľnajšej" tradicií, predsa len to bolo niečo čo pomohlo formovať vtedajšiu dospievajúcu generáciu. Keď to porovnám so súčasným "POKEMÓN" trendom a prirátam k tomu charizmatického Kronera, tak mi neostáva nič iné ako dať 5*

Sám doma (1990)

Film bez ktorého si tú pravú vianočnú atmosféru už ani neviem predstaviť. Nedáva si žiadne vysoké ciele (na rozdiel od 3jky a 4rky). Príjemne pobaví aj keď to už človek vidí 20tý krát, má to "hlavu", má to skvelú hudbu, má to pointu a hlavne,,, má to to pravé vianočné kúzlo. Dávam plný počet a vzdávam holt dobe ktorá bola schopná vyprodukovať takýto titul.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Neočakávaná cesta sa mi páčila. Bolo to totižto niečo nové ale i známe a žiadané. Šmakova dračí poušť veľmi pripomína Spoločenstvo prsteňa. Opäť nejaká masochisticky ladená výprava ktorá si to pere cez tie najhoršie zvolené cesty a necesty, kopce ale i močariny a napriek tomu, že to berú k svojmu cieľu "vzdušnou čiarou" - musia sa na nej obtreť o každú jednú háveď Stredozeme. Vizuál, efekty a spracovanie ako vždy na výbornú. S tým naťahovaním a dramatizovaním scén to už kapánek liezlo na nervy. Takže dve hodiny neprítomných a vystrašených pohľadov, úteku (mimochodom scénka s útekom na vode mi pripadala ako vystrihnutá z nejakej 3D akčnej gamesky), zasa tých dramatických pohľadov no a posledná hodinka už začala byť konečne zaujímavá. Aj keď po tom českom Šmakovom dabingu som ľutoval, že so nešiel na originál znenie... . Dúfam, že to zachráni tretie vyvrcholenie. Dávam 4* aj napriek citeľne slabšiemu obsahu a len preto, že ešte stále vo mne zotrváva pozitívum z prvého filmu a nádejné vzhliadanie k tretej časti.

jOBS (2013)

Do istej miery sklamanie. Ale čo sa dalo čakať od zbúchaného ťaháka na peniaze? Film sa na niektorých miestach príliš zaoberá nepodstatným a naopak potom neostáva čas na to podstatné. Ako tu už bolo povedané, keď už film o jOBSOVI tak celý a nie len "krátky úsek" jeho života. Myslím, že Ashton Kutcher ako prskajúci jOBS bol dobrý ale pri pohľade naň sa mi vždy vynárali tituly ako Just Married, ktorý v telke vidieť najčastejšie alebo Dva a pol chlapa takže vážnosť/rešpekt, ktorý mal z jeho roli v tomto filme plynúť akosi nie a nie nastúpiť. No a v neposlednom rade Piráti zo Silicon Valley či životopis v knihe od Isaacsona boli pre mňa osobne uveriteľnejší ako toto tu. Celé zlé, povedal Wozniak na margo tohto filmu. Tak úplne celé nie ale dalo sa to určite zvládnuť lepšie, myslím si ja.

Chlapi neplačú (2013) (seriál) odpad!

To je neskutočné koľko tí ľudia znesú!!! Ta naša lovenská tvorba je jeden prúser väčší ako druhý. Tento seriál mal moje sympatie ale asi len prvé 4 časti. Potom sa to strašne zhovadilo. Smerovanie sa stalo predvídateľným. Umelo vytvárané zápletky, ktoré sa každé 3-4 časti vyriešia. A takto stále dookola. Pýtam sa, či v dobe keď nám život a média predhadzujú jedno svinstvo za druhým a človek má dosť aj vlastných pracovných či rodinných problémov ešte potrebujem sledovať ďalší "Dallas", utrhnutý úplne z reality a nastavený tak aby jedna sračka striedala ďalšiu. V neposlednom rade vôbec nepotešia niektoré postavy. Ich obsadenie ani herecké výkony. Napríklad imbecilný detektív (či vyšetrovateľ), ktorý je tam od vrážd až po poistné udalosti, stále sa tam obšmieta a len čaká kedy sa mu už konečne niekto odovzdá s putami na rukách. Dlho som neveril, že tí policajti čo sa tam sem-tam ukážu skutočne majú hrať policajtov. Tak chabý herecký výkon,,,, z mojej babky mám väčší rešpekt... . No a netreba zabudnúť na špičkovo spísaný a vedený dialóg v celom seriály, ktorý všeobecne degraduje IQ všetkých obsadených o polovicu a nejeden "CHLAP ZAPLAČE". Do jednej žumpy aj s Panelákom....

Panelák (2008) (seriál) odpad!

Tak ja neviem. Na to, že je to najsledovanejší seriál nemenovanej televízie je to bieda a zúfalstvo! Sú seriály, ktoré si človek pozrie rád lebo každá časť uzatvára nejakú tématiku a séria kapitolu. Ak sa seriál naozaj páči a človek si k nemu vypestuje vzťah, dokáže divák prežívať každú jednu emóciu spolu s hercami. Rád sa potom vracia do chvíľ skrze reprízy či svoje vlastné kolekcie DVDčok. Panelák je asi prvý seriál na ktorý by som sa v reprízach nezvládol dívať aj keby mi za to hrozila finančná odmena. A bojím sa toho dňa, keď sa ho nejaká televízia rozhodne reprízovať v prime time. Neskutočne rozťahaná zlátanina snažiaca sa reagovať na tematiky "súčasného", úväzky a potreby hercov (nič proti ale keby teraz nedajbože pána Slezáčka chytil infarkt, verím že ďalšia časť by bola o jeho pohrebe ale samozrejme v duchu diania paneláku) a celkovo bez zjavnej pointy, cieľa či smerovania. Bezduché dialógy (tliachania), smetisko pre všetky herecké vykopávky, často nové tváre bez nejakej hlbšej citovej väzby na diváka. Najslabší článok seriálu? Scenár. Čo do prdele Kraus šňupe neviem ale už dlhodobo sa mu darí podplácať prieskumy lebo z toho čo ľudí počúvam hovoriť o tejto mega-dallas-stupidite nemôže nadpriemerná sledovanosť jestvovať!!! Hodnotenie: Odpad.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Pre mňa osobne je po zhliadnutí prvého dielu, Hobit uveriteľnejšou snímkou ako bol Pán prsteňov. Možno ten pocit vo mne vyvolal len samotný návrat do už známeho prostredia Stredozeme. Možno preto, že som už tak trochu tušil čo uvidím. Moja priateľka, ktorá podobné filmy nominuje vždy na "blbosti roka" sa po zhliadnutí Hobita vrátila aj k pred tým nevidenému (a nechcenému) Pánovi prsteňov len aby pochopila niektoré súvislosti. Už len z tohoto titulu nemôžem Hobitovi nič vytknúť. Naopak. Oceňujem dostatočne dlho venovanú a precízne spracovanú chvíľu každej jednej scénky aj napriek tomu, že sa niektorím zdajú niektoré pasáže zbytočne natiahnuté. No uvidíme ako to dopadne ďalej...

Po zániku Země (2013)

Som milovník scifi žánrov a filmov s Willom Smithom. Nesmierne som sa potešil, keď som sa dozvedel o ďalšom počine v tejto kombinácií. Počas sledovania nastalo veľké vytriezvenie ktoré po filme prerástlo do "po opičného" stavu. Divák dostane zmes pekne vyzerajúcich efektov, priepastný herecký výkon medzi dvoma hlavnými hrdinami príbehu (mimochodom Will sa v tomto filme naozaj "nabehal"), niečo ako matne sa vynárajúcu pointu na záver a množstvo divokých opíc. Dosť zmiešane na mňa zapôsobilo aj vyobrazenie technológie budúcnosti, ktorú Shyamalan alebo Whitta (neviem ktorý z nich to spackal) videl v nejakých zvláštnych "bio základoch", čo navodilo pocit že sledujem príbeh úplne inej, cudzej rasy a nie ľudstva. Ale to už môže byť len môj subjektívny pocit. Celkovo, ničim zaujimavá zbytočnosť ku ktorej sa už druhý krát nevrátim ani len kvôli zaujímavým scénkam ktorých počet sa blíži k číslu 0.