Apokalypsa (1979)

Šílenství války v celé své hrůzné kráse. Výborná kamera, hudba, herci, není snad co vytknout. I atmosféru knížky si film zachoval a stejně tak mi i celé to zasazení do války ve Vietnamu dost sedí. The end od Doors na úplném začátku pak prodchnou celý zbytek filmu.

Mawaru Penguindrum (2011) (seriál)

No na to, že je to od tvurce Uteny zatim (k šesté episodě) nic moc. Kresba ale dokonalá ... škoda, že to nestačí ...

Hra o trůny (2011) (seriál)

Velmi kvalitní zpracování, které jsem si po pár dílech nejistot konečně oblíbil a nyní je tak na řadě čekání na druhou sérii. Za sebe teda nemůžu říct, že by se seriál přesně držel předlohy (ikdyž chápu, že peníze nerostou na stromech v okolí natáčení). Některé momenty silnější než jiné (Eddardův osud, Aemonovo odhalení, "For the king in the north" a mnohé další) a někteří herci lepší než jiní (Tyrion, Syrio, Barristen nebo Jamie), a celkově velmi kvalitní fantasy, troufám si říci od dob prvního filmu Pán prstenů, to nejlepší.

Barbar (2009)

Neskutečné meditativní maso o prapůvodních instinktech, vikingské filosofii boje. Artová podívaná o balancu na hraně několika světů (ať už bráno geograficky, religiózně nebo prostě lovec vs oběť). Podle mě není zas tak moc o čem diskutovat, každej pochopí podle svojí aktuální nálady a rozpoložení. Pro mě si "one eye" našel svojí Valhallu a misionáři svoje peklo.

Nebeští jezdci (2008)

Po velmi dlouhé době mě skutečně nadchnul animovaný film. Velmi existeční, velmi intimní a ničivě poklidné. Trochu mi připomělo některé pasáže z Texhnolyze. Mamoru Oshii dovádí svůj um k dokonalosti a rozvíjí dál pocity odcizení nevyhnutelnosti a zoufalosti ze světa který nelze ovlivnit.

Texhnolyze (2003) (seriál)

Brutalita vynesená do oblak. Překrásná malovaná óda na duševní nihilismus a šílenství (Viva Yoshii). Je zajímavé, že byly použity kulturní vlivy malíře Edwarda Hoppera. Pro všechny kdo shlédli celé představení, zde je pár důkazů: 1) http://natstory.files.wordpress.com/2010/09/hopper.jpg 2) http://prints.encore-editions.com/500/0/edward-hopper-house-at-eastham-original-size-20x28.jpg 3) http://www.art-reproductions.net/images/Artists/Edward-Hopper/A-Woman-In-The-Sun.jpg 4) http://jeffsingerphotography.com/blog/wp-content/uploads/2010/05/EdwardHopper-Sunday-1926.jpg 5) http://www.columbia.edu/itc/history/baker/w3630/images/hoppersunwebbg.jpg

Blame! (2003) (seriál)

Fakticky se jedná jen o trailer k manze. O které si troufám tvrdit, že je naprosto neuvěřitelná; rozumějtě velmi kvalitní a velmi originální, přestože pro svou ne-narativnost postrádá vetší množství fanoušků, autorem je Tsutomu Nihei. Tenhle "trailer" obsahuje několik zajímavých scén, hlavně dlouhé pohledy na architekturu megastruktury. Líbí se mi také hry ostrého světla a stínů. Ovšem bojové scény jsou tak trochu zklamání, je vidět, že nebyl dostatek peněz udělat opravdu hodně snímků. Cibo má skvěle vybraný hlas. Vizuální zpracování je ale celkově takové nasnadě, protože atmosféra původního komixu, jeho černobílost a syrová klaustrofobická šeď světa zde popisovaného, se trochu vytrácí. Zvukově primitivní, ale pro dotvoření atmosféry to bohatě stačí. Asi bych řekl, že pro fanoušky nezbytné, ostatní mohou ovšem zvesela ušetřit 36 minutek ...

Simpsonovi (1989) (seriál)

"Á, cukrárna! Dal bych si kilo Bristolských karamelek; a ... nemusíte je balit, sním je hned." Dlouhý záběr na pana Burnse zírajícího na automat na tyčinky, a pak: "Znepřátelil sis mocného muže, milánku!"

Pojďte pane, budeme si hrát (1965) (seriál)

Popravdě tuhle pohádku nemám moc rád - když jsem byl dítě, tak mi to přišlo dost ponuré. Přesto ale velmi originální zpracování, na které by asi kdekoli dál na západě valili oči, protože tímhle stylem se tam animované filmy moc neprojevovaly.

Zvedá se vítr (2006)

Shane MacGowan se teď asi zubí ... No ono to nebylo tak špatné. Klasické tragické scény ano, ale mě se druhá část filmu, kdy šlo o něco malinko víc o politiku, líbila. Samozřejmě že všichni tuší, že ta revoluční brigáda byla maličko dvousečná, ale tak umění se málokdy snaží být vyloženě neutrální. Taky to není dokument, ne? Celkově jsou to ale stejně jen tři hvězdy.