Ben Hur (1959)

Tentokrát to dobře dopadlo, zahrál jsi nám ale hrozné divadlo...asi nejklasičtější Hollywood, který si lze představit. Krásné nákladné kulisy, jednoduchý černobílý příběh dobra a zla, teatrálnost reakcí na pozadí epických záběrů, žádný nebo skokovitý vývoj postav, ženy vždy perfektně nalíčeny(až na matičky a stařenky, ty lze rozlišit nenalíčením) a muži drsňáci (nebo moudří šediví vousáči) a samozřejmě hollywoodský konec. I na velkofilm se Ben Hur vymyká svou délkou, která je vsutku vražedná. Romatika i nepřátelství mi nepřišly moc věrohodné, takže tady taky nic moc. Vychází mi z toho obyčejný předimenzovaný dobrodružný příběh s křesťanským přesahem. Ben Hura vážím, ale moc jsem si ho neužíval.

Pink Floyd: The Wall (1982)

Film je určitě výjímečný, problém mám s tím že je opravdu hodně symbolický. Mám rád přeci jen příběh a zápletku, tady máme jen boj hrdiny se svými chimerámi. Celý snímek je depresivním symbolismem prošpikován tak že tvoří velice hutnou kaši deprese. Pro ty co neviděli mohu jen doporučit, ačkoliv podruhé už se nepodívám.

Polissons et galipettes (2002)

Za svůj filmový život už jsem nějakou prasečinu viděl, nejhorší asi byl Ken Park, který jsem nedokázal sledovat. Nečekal jsem že to překoná více než 60 let starý kraťas s jeptiškami a psem. Už za to musím dát 4 hvězdičky. Jinak sem se celý film bavil, podle mě by to mohl být i dobrej film na večírky, sám ale tohle nikdy k dobrému nenabídnu:p

Advokátka Věra (1937)

Průměrná veselohra na které jsou zajímavé tři věci. Hlavní role Trudy Grosslichtové, O.Nový tentokrát v roli kriminálníka a píseň Na děvče mi nesahej. Základní zápletka je ještě naivnější než v Divce v modrém, ale to není zas tak směrodatné. Spíše ten humor není nijak třeskutý a děj se odehrává poněkud zkratkovitě, motivy postav mi zůstaly v lecčems pořádně zatajeny. A vyznění ač nejsem nějaký velký feminista mi taky nějak morálně nesedlo.

Roztomilý člověk (1941)

Připravený promyšlený scénář plný fabulací nenabízí nějaký složitý příběh ale je spíš je vynikajícím hříštěm pro herce. Komediální talent Oldřicha Nového a Natašy Gollové se konečně mohl projevit v celé své šířce. Film zůstává však pořád na úrovní lehké komediální konverzačky jejichž kvalitu zdvihá právě herecká sestava. Za nejroztomilejší komedii dávám 4 velmi silné hvězdičky.

Innocence of Bin Laden (2012) (amatérský film) odpad!

Nevinnost muslimů je čistá amatérština. Ani obsahově není nijak zajímavá. Hraným způsobem akorát zveřejňuje to co se o Mohamedovi dávno ví, není to poučné ani komické a reakce jeho fanatických následovníků je také očekávána. Dnes čtu že pakistánský ministr železnic dokonce vyhlásil odměnu za zabítí autora. Proč radši nedá peníze na film o křesťanství nebo třeba propagandu o Mohammedovi? Doufám že za veřejné přiznání ke zločinu půjde jako v každé civilizované zemi za katr.

Senna (2010)

Řemeslná óda na asi nejlepšího jezdce v historii formule 1. A tady mám trochu problém. Samotné rozhovory a dobové záběry je jednoduché získat a nevyžadují příliš filmařského umění. To co tam tedy autoři přináší je vlastní interpretace, jak však dosáhnout toho aby ve filmu nehodnotil režisér ale divák? Výběrem událostí. A i když jsem o tehdejší formuli nic nevěděl, odzačátku jsem tu cítil velkou snahu o glorifikaci, která byla příliš umělá než abych ji jen tak sežvejknul. Tak jsem si něco přečet tady i na imdb a bylo mi to jasný. Ten příběh byl životem jen inspirován, pán režisér z toho vykouzlil Formanova Amadea zkříženého se supermanem. Prost tady připomíná A.Salieriho a Senna tu je geniální Amadeus Superman.

Expendables: Postradatelní (2010)

Jak jsem rád že tento film vzniknul, tak doufám že mě nikdo nebude nutit se na něj dívat podruhý. Abych to vysvětlil, dát několik hvězd akčních filmů do jednoho je výborný nápad a sám o sobě na dobrou podívanou stačí. Ovšem absence jakékolikv psychologie či vývoje postav a především absence děje z toho dělá téměř dvouhodinový reklamní spot.

Anna proletářka (1952)

Buržouzi opět dusí proletariát, místo proklamované socializace přišla koalice. Zbaběli sociální demokraté se místo diktatury proletariátu nechali zlákat parlamentní demokracií. Takhle to správní dělníci nemůžou nechat, je třeba se rázně přihlásit ke třetí internacionále a následovat stopy soudruha Lenina...Anna proletářka není vůbec špatným filmem. Zatímco u většiny filmů o komunismu se mi chce zvracet nebo se příšerně nudím, Anna je docela zábavná a kdyby nevyšla zrovna v temných letech, věřím že by měla vyšší hodnocení. První věcí je, že i když je tu jasné ideologické zkreslení, realitu nevykresluje méně věrně než většina jiných snímků první republiky odehrávajících se zase v kavárnách, hotelích a panstvích. Anna je docela kočka a hrozná příkoří pracujícímu lidu (továrník nechce dělat zakázku u které by nevydělal, domácí se chce vyspat bez rámusu ožralých zpívajících soudruhů, paní vyhazuje za ztracení svěřené věci, atd...) jsou v rámci uvěřitelnosti. No a do třetice film nás přeci jen trochu poučí. Jedná se o specifickou dobu o které příliš filmů není (a možná je to škoda). Ve filmu se nejen dozvíme něco o socialistických myšlenkách, ale i potkáme některé známe osobnosti a poslechneme si nějakou tu budovatelskou piseň.

Carlitova cesta (1993)

Další dobře natočená gangsterka s předvidatelným dějem. Polepšený Al Pacino dojíždějící na své zásady ulice a Sean Penn naopak padající do bahna jsou fajn, ale minimalistický děj bez velkých zvratů a emocí sami film do čtyřhvězdičkových končin neutáhnou.