• gouryella

Sice prumerne, ale nelze rici nezabavne vypraveni o emancipovanes lecne Vere vydavajici se na drahu advokatky.(28.7.2002)

• Karlos80

Vtipná a chytrá komedie původně jako povídka od Vlasty Zemanové, jinak ale s docela zajímavým obsahem, ale bohužel se stále stejný scénářem. Znáte to-jedna emancipovaná dceruška s rodiny bohatých rodičů, která sní o velké kariéře tentokrát v právnické praxi, který tu ale naštěstí jakžtakž fungoval. Herci a jejich herecké výkony tu byli jednoznačně více než jen průměrně. Mladá Truda Grosslichtová (hlasem mi připomínala slavnější Lídu Baarovou), tu vytvořila jednu ze svých největších a nejzásadnějších rolí i co se týče změny své image, i když to už tehdy nebyla žádná začátečnice ale zkušená filmařka, která tu ale bohužel celkem důstojně kvůli okupaci a jejímu položidovskému původu ukončila svou bohatou hereckou kariéru narozdíl od jejího kolegy napraveného kriminálníka Oldřicha Nového (alias Tygra)-který tehdy teprve začínal a tak trochu se ještě hledal, nicméně už tehdy rychle stoupal k vrcholu budoucí slávy a k následovné superstar první velikosti. Kdo se mě tu ještě líbil a kdo stojí za připomenutí tak to byl hádavý obchodník Jaroslav Marvan, a hlavně nenapodobitelný solicitátor Václav Trégl se svými hláškami jak jinak:-)). Duo Šlemrova a Pištěk takový normál ničím podstatným mě nezaujali, i když odvedli určitě dobrý výkon. Hezky zpracovaný film, s nesmrtelným šlágrem ,,Na děvče mi nesahej" v podání Oldřicha Nového, ale jinak jen průměr v tehdejším předválečném československém filmu.(22.7.2007)

Pokud se říká, že náměty některých pamětnických filmů jsou neuvěřitelné, o tomto to platí obzvlášť. Konzulův syn si zahraje na apače z pražské galerky, nechá se zavřít a následně obhajovat, jen aby získal srdce emancipované Věrušky, která chce stůj co stůj být advokátkou. To vše za podpory dívčina otce. Kupodivu při sledování tohoto příběhu vám nepřijde příliš divné, že půlka Prahy včetně prezidenta krajského soudu a pražské galerky, hraje zvláštní hru kvůli jedněm zásnubám. Film ubíhá v příjemném tempu, Mac Frič dobře rozparceloval jednotlivé scény s jemným humorem, který je předzvěstí další spolupráce s Oldřichem Novým, která se pochopitelně zlepšovala podle pravidel přímé úměrnosti. Nový navíc dokazuje, že byl mistrem hudební komedie - přednes chansonu Na děvče mi nesahej je opravdu vynikající. Snad nejpůsobivější role Trudy Grosslichtové, jedné z prvních českých hereček, kterým se podařilo uplatnit i v cizině.(11.1.2004)

Epilog vynikající kariéry jazykově nadané Trudy Grosslichtové. Její příběh až donedávna patřil mezi největší záhady českého filmu, dnes již ovšem víme, že se kariéry vzdala dobrovolně a do Holandska odešla až po válce, protože se zamilovala do vojáka. Ostatně její působení v českém filmu a v německých a francouzských filmech zanechalo po sobě tolik výrazných stop, že se jejím uměním můžeme bavit i nadále. Pouze ta rehabilitace v očích české veřejnosti zatím chybí. Stejně jako oznámení faktu, že byla pražačkou a nikoli vídeňačkou. "Z toho mohly být pěkné dvě vdovy!"(17.5.2011)

Příjemná a milá zábava, která si v neuvěřitelné, typicky dobově naivní, přesto lehce podané historce, utahuje nejen z emancipačních snah. Není to sice úplně nejvyšší liga, přesto je to zábavná pohodovka, která má své kouzlo a řadu skvělých okamžiků. Truda Grosslichtová, možná ve své životní roli, přejímá něco z komiky Anny Ondrákové a balancuje na hraně ztřeštěnosti, netradiční Oldřich Nový jako kriminálník Tygr taky nenudí a Václav Trégl sype hlášky jakoby sázel trumfy na stůl. Film si drží slušné tempo a šlape do pedálů lehkým humorem. Další z pamětníků, který se nejspíš zařadí meziy ty, po kterých občas sáhnu a dám si repete.(2.12.2012)

V podstatě Falešná kočička naruby, jen asi tak o dvě třídy lepší. Zásluhu na tom má velice povedený herecký výkon Trudy Grosslichotvé v titulní roli, netradiční role pro Oldřicha Nového, silné obsazení vedlejších rolí a povedená hudba. Navíc je film dost krátký na to, aby nepřestal být svou naivitou roztomilý.(10.2.2009)

Na první pohled řadová veselohra, v níž otec titulní hrdinky zinscenuje první trestní kauzu své čerstvě vystudované dceři a při té příležitosti se do sebe emancipovaná dívka a domnělý gauner zamilují. Tento film však v sobě skrývá mnohem víc. Autorkou stejnojmenné povídky byla Vlasta Zemanová, která se nikoli neúspěšně pokusila o humoristický obraz z vyšší společnosti, okořeněný špetkou sarkasmu a hrstkou ironie. Režisér Martin Frič se po sérii veseloher, v nichž excelovali přední čeští komici - Vlasta Burian, Hugo Haas, Saša Rašilov a Voskovec s Werichem - rozhodl obsadit do hlavní role někoho nového. Tím mužem byl Oldřich Nový, zcela výjimečný typ herce-milovníka s inteligentním a sebeironizujícím projevem. Toto první setkání dvou velikánů českého filmu se později proměnilo v úzce provázanou spolupráci na řadě oblíbených protektorátních filmů. Nový zde zároveň představuje atypickou roli periferního hochštaplera žižkovského žargonu, v níž mohl skvěle zúročit znalosti této pražské lokality z dob svého mládí. Sympatický výkon na samém závěru své filmové kariéry podává i představitelka titulní role Truda Grosslichtová, která tehdy patřila k nejobsazovanějším a nejpopulárnějším herečkám v Československu. Scénárista Václav Wasserman pak celý příběh doplnil řadou barvitých figurek, v nichž se suverénně uplatnila plejáda hvězd předválečného filmu v čele s Pištěkem, Šlemrovou, Tréglem, Veverkou a Marvanem. ADVOKÁTKA patří mezi nejpůvabnější odkazy prvorepublikové komedie zlatého věku a nenásilným způsobem se v ní propojují prvky ironie, satiry a salonního humoru. Tak, jak to uměl jenom Mac Frič.(3.10.2008)

Truda Grosslichtová byla pro mě téměř neznámou herečkou, i když se objevila po boku Vlasty Buriana nebo Hugo Haase. Tady však strhla veškerou mou pozornost na sebe, protože zazářila jako první večerní hvězda na potemnělém nebi. Pěkně zahrála mladou, čerstvě dostudovanou advokátku Věru, která byla umanutá a rozmazlená dcerunka z lepší rodiny. Theodor Pištěk s Růženou Šlemrovou jako její rodiče nezklamali. U pana Pištěka to ani není možné, každá jeho postava je kouzelná a svým způsobem i nezapomenutelná.(27.5.2010)

• Skip

Tohle se Martinu Fričovi moc nepovedlo, i když měl k dispozici velmi dobré herce. Holt není každý den posvícení.(25.9.2007)

Asi je fakt, že je to podobné mnoha filmům té doby a je tam velká dávka toho otřepaného klišé, ale mně se to strašně moc líbilo. Nejspíš mi už měkne mozek :-)(2.11.2011)

• rt12

Theodor Pištěk nakonec, dcerku ,,doběhl".(27.5.2014)

Velmi mily film, kde herecky opet uraduje Novy, Pistek, Slemrova a pro me nove Grosslichtova. Na uvod filmu me prekvapil feministicky pohled na rovny udel muzu a zen. Aby se to pak na konci filmu stalo pointou, ze si zeny na sva " prava " jeste musi nekolik desitek let pockat:-)... Scenar sice neni nijak vytribeny, ale film me od zacatku do konce bavil. Sansonovy zpev v hospode z ust Noveho me nadchl a pisnicku " Na devce mi nesahej " jsem si po skonceni filmu musel nekolikrat pustit. O hvezdicku vice v mem hodnoceni muze Advokatka Vera vdecit Trude Grosslichtove. Muj prvni film, ktery jsem s touto hereckou videl a musim rict, ze jsem byl nadseny, at uz jejim hereckym projevem, tak i krasou. Ma me sympatie.(8.2.2010)

Žena chce být advokátkou ,proč né v dnešní době ,ale tenkrát né. A tak si otevře kancelář jenže advokátku nikdo nechce a ona nemá klienty.Až jí rodiče obstarají zastupování zločince jenže je to opravdu zločinec.... Příjemná komedie s O.Novým a T.Grosslichtovou.(23.12.2007)

Jelikož pracuji v advokátní kanceláři, dávám 4. Jinak by to byly tak 3.. :-)(21.1.2012)

• SallyZen

Advokátka Věra by potřebovala trochu více originality a neotřelého humoru. Na to, jak je snímek krátký občas nudí, a to by opravdu neměl. 35%(29.1.2012)

Docela šroubované, ale to u prvorepublikových veseloher bývá. Zajímavá je herecká sestava v čele s Trudou Grosslichtovou.(19.1.2013)

Velmi zajímavá komedie, která je originální a odlišuje se od ostatních československých komedií té doby. Nejvíce mě fascinuje neupravený rozcuchaný Oldřich Nový v netypické roli přidrzlého vězně. Už jen kvůli té dokonalé písni, kterou ve filmu zpívá, to musíte vidět. :)(18.3.2014)

• xaver

Jedna z mála českých předválečných komedii, která mě zklamala. Hodně jednoduchý a naivní příběh začínající adokátky, který diváka nezaujme.(19.4.2012)

Tři za neulízlýho Oldu. Jinak uječená Truda je trošku peklíčko a její máti to je satan :)(11.11.2013)

Nenáročná lehká a trochu naivní komedie o razmazlené dcerušce z bohaté rodiny, která dětinsky tvrdohlavě touží prorazit v advokání praxi. Dílem neschopnosti prorazit v mužském světě, vysokým finančním nárokům a určitému druhu spiklenectví, se ale nakonec podvolí přání svého otce a stává se manželkou. JUDr. Věra Donátová (Truda Grosslichtová) se marně snaží o kariéru, ale jediného koho nalezne je zločinec Petr Kučera zvaný Tygr (Oldřich Nový), ze kterého se nakonec vyklube připravovaný ženich. Z dalších rolí: Věřin svérázný solicitátor (Václav Trégl), Věřiniiny rodiče (Růžena Šlemrová a Theodor Pištěk), vzteklý majitel koloniálu (Jaroslav Marvan), a Petrovo kumpáni Eman Pálený (Bedřich Veverka), Dlouhý Gusta (Ladislav H. Struna) a Franta Štístko (Bohuš Záhorský). Nenáročné, ale zabaví.(16.11.2011)

<< předchozí 1 2