Hej-rup! (1934)

Asi nejpovedenější film V+W, pořád ale nic co by mě nutilo ho shlédnout podruhé. Na grotesku má slušný tah na branku a působí kompaktním dojmem. Příběh zde není pouze lepidlem pro jednotlivé gagy ale snaží se říct sám o sobě. Myšlenka družstevnictví je fajn, dnes však mimo západní evropu téměř neexistující. Možná oslaví svůj návrat v době současné ekonomické krize.

Černobílý svět (2011)

Perfektně natočené, konzistentní a vypointované, na kulisách a atmosféře doby nemám co vytknout. Zobrazuje problém tentokrát v ženském světě, hlavní zbraní zde není přímočaré násilí, ale slovní jedovatosti, intriky a pomluvy. Nakonec se nejedná jen o střet černých a bílých, ale hlavně paní v domácnosti a služek. Tím je dosti odlišný od klasického zobrazování a i proto mě asi odzačátku zaujal a nepustil. Navíc mě navnadil na přečtení knihy, což je nakonec největším doporučením. Více takových filmů.

Svět patří nám (1937)

Film se nese v duchu Chaplinových kousků a reáliích sociálního napětí a fašistické hrozby. Jako grotesce filmu nejvíce škodí roztříštěnost děje, kde není jasné kdo je hlavní a vedlejší postavou, respektive tu je vážná a komediální linie, které však spolu příliš neladí.

Esmeralda (1997) (seriál)

Souhlas s uživatelem 902 10.

Divoký anděl (1998) (seriál)

Dialogy a romantické linie, tedy základ žánru telenovel jsou stejně pitomé, výprava je stejně papundeklová. I přesto na tuhle telenovelu mám daleko lepší vzpomínky než na ostatní zástupce a nestydím se podle toho hodnotit. Může za to to titulní videoklip, netradiční komické a ztřeštěné postavy a jakási obecná mladická lehkost oproti unavené statické konkurenci. Pokud by to někdo slušně sestříhal a dal do minisérie do deseti dílu, možná bych se pravidelně díval.

Vyprávěj (2009) (seriál)

Co lze zvláště ocenit je dobové zasazení a kvalitní výprava, to může působit nostalgicky na starší generaci a zaujmout generaci mladší. Jinak je to bohužel standardní novodobý český seriál, se vším špatným co toto označení představuje. Tedy ztráta času. Lituju masochisty co u toho stráví těch 90 hodin...

Dívka v modrém (1939)

Příjemná komedie u které je dobré vypnout, základní zápletka je totiž velmi naivní. Baarová se mi líbila, ale popravdě moc nechápu proč zrovna její typ byl obrazem tehdejšího ženského ideálu. Gollová nebo Langová k tomu dnešnímu mají blíž. Na druhou stranu to zvláštní charisma, staročeština a jemná potrhlost ji určitě sluší spíše, než by slušela zmiňovaným. V tomto filmu je třeba na tu dobu netypicky zmínit herce ve vedlejších rolí. Ruka Vávry se při výběru herců mimořádně povedla.

Mrtvá a živá (1940)

Rebeka (ach ty české překlady) je podle mě nejlepší knihou Daphne de Maurier. Hodně silná nejen zápletkou, ale i citovostí a psychologií postav. Z tohoto pohledu mě film spíše zklamal. Postavy a místa jsem si představoval jinak, ale budiž. Co mi však vadilo především, je že nedůležité slabší pasáže byly až otrocky věrné předloze a naopak ty důležité byly modifikovány k horšímu. Nebyl zde využit potenciál audiovizálního média, a tak celkem v knize živoucí představy hrdinky a pohledy do minulosti zůstavají ve filmu bez vizuálu v narační formě nebo jsou zcela vynechány. Nutné tak postavy působí poněkud chudě a nezajímavě. Ta pozměněná zápletka změkčující vinu navíc úplně změnila vyznění celého překvapivého rozuzlení tajemství manželství de Winterových. Jako film sám o sobě by to bylo dobré, ale s takovou předlohou a režisérem to mohlo dopadnout mnohem lépe.

Pytlákova schovanka aneb Šlechetný milionář (1949)

"Jsem rozerván" - a já taky! Komedie plná vynikajících nápadů by fungovala jako parodie pokud by vznikla v jiné době. Takto vzbuzuje i hořkou příchuť, i kdyby byla parodičnost a výsměch nápadem samotných aktérů. Navíc začiná být později ať už chtěně či nechtěně řádně roztahaná.

Kristian (1939)

Jako čistou veselohru bych do čela Kristiána jednoznačně nepasoval, přeci jen existuje množství komedií nejen s Vlastimilem Buriánem, které ve vtipu mohou soutěžit. Ovšem v žánru romantická komedie už je to jiná, jakékoliv další české pokusy v tomto směru ne přímo selhávají, ale dívají se na Kristiána z uctivé vzdálenosti. Nejtypičtější je ta správná žánrová lehkost a dialogová půvabnost! Přirovnání k české Casablance je troufalé, ale má své opodstatnění.