Ztraceno v překladu (2003)

Krasný kousek filmového umění. Nikdo, od scénáře počínaje, přes kameramana k hercům a nakonec k režii, NIKDO tu netlačí na pilu. Nic není křečovité. Nic není nucené. Nic tu nikdo jakoby nepředstíral a nehrál. Bill Murray je k sežrání, Scarlett Johansson je ta pravá nenaplněná láska a Giovanni Ribisi je vážně manžel, za kterého se provdáte omylem. A Sofia Coppola je minimalistická virtuózka. Nádhera. Kdykoli na špatnou náladu. Smekám opět i před volbou hudby.

Moulin Rouge (2001)

Když jsem ten film viděl poprvé, měl jsem v sobě ( společně s kamarády ) litr červeného a nějakou tu trávu. Čerstvě domácí kino, jedno z mála DVD nosičů, které disponovalo DTS zvukem, takže grády to mělo neskutečný. Po scéně s Absintovou vílou a následnou scénou v Moulin Rogue jsem skončil na okně se slovy "zavolejte mi záchranku". Bez nadsázky. A bez nadsázky jsem si myslel, že umírám. Po nějaké době neumírání jsem zvracel do igelitky, jelikož jsem nechtěl, ať mě v tomhle stavu načape otec. Dnes už samozřejmě vím, že tráva je relaxační droga a neměla by se míchat s pikovým střihem, naprosto sjetou stylizací, s kulervoucím soundem a s nadrženou režií pro absolutní kýč. Ten film je totiž  ztělesnění učebnicového kýče a zároveň absolutní skvost a bez debat osobitý diamant. Chci souložit s kamerou, hudbou i střihem tak, jako to dělá Baz Luhrmann. Jediný muzikál (a to muzikály opravdu nedávám - ani jeden ), který miluju a bez debat jeden z nejlepších (nejkrásnějších) filmů, které jsem kdy viděl.

Bronson (2008)

Ten film je absolutně o ničem. Scénář (Jde bručet, přijdou bachaři, dá jim přes hubu, bachaři mu to vrátí, vyleze ven, dá někomu přes hubu a vrátí se zpět) nemá pevnou půdu pod nohama. Tudíž, berme to jako koláž. Ale režisér vsadil na geniálně volenou hudbu a uměl vždy kameru usadit tak, aby vše dobře vypadalo. Opět geniálně. A nejgeniálnější tah bylo obsazení. To co tady Tom Hardy předvádí, nemá obdoby. Jde z něj takový respekt, že když zařve krčím se i po pátém sledování. Navíc je v některých scénách tak vtipný, viz jeho odsouzení kde se s tupým pohledem otáčí na svého advokáta... Bravurní je pak způsob jakým je "příběh" vyprávěn. Na parketách divadla, kde je Bronson zmalovaný alla cirkus. Nezapomenutelné. V rámci filmů o "hovně" absolutní klenot.

Kult hákového kříže (1998)

Tony Kaye nestihl film dokončit a dodělávky dělal Edward Norton, to jistě vědí mnozí z Vás. Nevím, kdo měl poslední slovo nad tímto klenotem. Edward Norton je naprosto geniální ve všech polohách. Ať už jako extrémní nácek, či jako napravený člověk. Zpomalovačky pro mě nikdy nebyli tak případné jako v tomto skvostu. A sada působivých scén jede jako na běžícím pásu! P.S. Jeden člen mé rodiny je taky nácek (bohužel). Nemám ho rád. Nicméně mi dávno dávno říkal, než k nám film přišel, že tohle bude pecka. Když film viděl ptám se ho, tak co, jak se Ti líbil. Odpověděl- Tohle natočili Židi. Je to zkurvený Židovský film. Myslím že film mluví za vše. Očem mluví ale bohužel a očividně někomu stejně nedojde.

Prorok (2009)

.Neskutečně natáhlé, místy hluché. O.k. Pro mě od dob Kmotra konečně... konečně mafiánský film co přibil do sedačky a já neměl možnost přemýšlet nad ničím jiným, než nad tím co sleduji. Ano, na poprvé může celá zdlouhavá a "nudná" stopáž vyhnat někoho z kina. Chyba. Dlouhá cesta na vrchol, stejně jako dlouhá cesta na závěr filmu, který Vám na tváři vyčaruje velmi spokojený úsměv. A to při takovém tématu je vskutku husarský kousek. "Kurvy" jedny Francouzké. Bravo

Planeta opic (2001)

Nevadí mi že nejde o remake. Vůbec. Naopak se mi příčí otrocké přepisy. A mám (edit v roce 2020 - kdysi jsem měl rád) moc rád Tima Burtona. Nicméně první věc: Po lopatě řečeno nuda. Nuda k posrání. ZA druhé: Jiskření mezi Wahlbergem a opičí Carterovou? What the fuck??? Není to ani úchylné, ani vtipné, ani rasově nijak jakože dobře podprahové. Za třetí: Nikdy sem u Tima Burtona nezažil tak strašnou výpravu. Dost často sem měl pocit že sleduji hodně levný seriál. A to nemám nic proti nízkorozpočtovým filmům, mezi které se tento film nepočítá. Hodně slabé dvě hvězdy. Wahlberg příšerný herec. Příšerný jako vždy.

Requiem za sen (2000)

Když jsem ten film viděl v roce 2000, dostal mě do kolen. Atmosférou, hudbou a především režií a střihem. Dnes (2011) někteří namítají, že zas o takovou pecku nejde. Omyl. Ano ,možná je tak dnes sestříhaný kdejaký film či videoklip. Kde kdo se snaží o extrémnější prožitek z dění na plátně. Dodnes jde, co se filmu týče o jeden z nejintenzivnějších zážitků a nutno říct, že depka je po skončení je garantována. Filmový mezník své doby. Povinně tento film pouštět na všech školách.

Wrestler (2008)

Darren Aronofsky se po Requiem za sen a Fontáně vykašlal na "vizuální omamnost" a natočil civilní film, ve kterém se přilepí na záda hlavnímu hrdinovi, aby vás mohl vtáhnout do svého světa. Formálně "jednoduchý" a přesto precizní, krásný, dojemný a ve své podstatě velmi smutný film. Rozteklý Mickey Rourke mě svým výkonem rozdrtil. Poslední 3 minuty jsou tím nejsilnějším co z Wrestlera dělá nezapomenutelný film, rozřezávající vaše srdce vejpůl. A Aronofsky dokazuje že je jedním z velikánů režisérů své doby.