Zhoubné zlo (2021)

To zamrzelo. A hodně. Jde totiž vidět jasně o co tady jde. Už jen ten skvělý plakát svým stylem upomíná na staré sedmdesátkové i osmdesátkové hororové braky - ani ne tak béčka jako spíš "céčka". Ve videopůjčovnách se štítkem věčně připnutým pod obalem VHS, kterou si půjčil jen skalní fanda žánru. James Wan pomrkává s úsměvem na diváka, že nic jako nejde brát vážně, tady se přeci skládá pocta. Wan umí chytnout za koule když chce, to se ví. A že rád zpracovává béčkové žánry je díky jeho filmografii už snad všeobecně známá věc. Co bohužel nefunguje v Malignantovi je onen potřebný nadhled, který kdyby Wan dopiloval, mohlo jít o vyloženě nejlepší "WTF žánrovku", jaká tu dlouho nebyla. Volba některých herců a především dvojice detektivů je vyloženě nešťastná ( nefunguje tu jak chemie mezi nimi, tak chemie s divákem), natož dialogy (který ale pozor - v rámci žánru chápu). V leckterých scénách, které měli těžit z atmosféry místa i dění, James Wan taky dost výrazně selhává. Červený, zelený světla a pára držící se nad zemí působily kolikrát jak studentské cvičení. A já jako divák přitom nevím jestli i tohle všechno nebyl záměr. Tento druh filmů u nás nikdy v kině nebyl a viděli jste jej maximálně na nahrané VHS z burzy, nebo s příchodem videopůjčoven. Vždy se vyznačovali až směšným hereckým obsazením i formálním projevem. A to je to. Extrémně špatné herce a děsivé dialogy bych žvějknul v rámci pocty, ale jak mohu, když naproti tomu Annabelle Wallis podává výkon snaživý a vyloženě kvalitní v rámci žánru. Do toho mýho stěžování je taky dost času atmosféra spolu s hudbou, kamerou i zvukem na... Ano, na špičkové úrovni. Nemluvě o skvěle nasnímané choreografickém závěru na policejní stanici (ať se vám bude líbit nebo ne). Takže já jako divák prostě nevím. Tak co Wane? Jak teda? Nejde se "usadit", když se to tak strašlivě pere samo se sebou i s divákem. Tenhle maniakální, směšně absurdní úlet mohl být čístočistý nádherný guilty pleasure, ale odnáším si naprosto smíšený pocity z filmu, který je sice přiznaný brak s velkým B (spíč C), ale nakonec stejně neví jakým způsobem jím chce být. Skřípe to všude kde může. Wanův přístup tady prostě nesedí.

Oheň (1991)

Jako dítě jsem ten film miloval. V kině jsem byl tak třikrát a doma na VHS to jelo dokola, až se páska jednoho dne namotala. Do videopůjčovny a nahrát znovu! Bylo to napínavé, strhující, heroické i sexy. Ty zpomalovačky, ta hudba, Kurt Russell. Fíha! Chtěl jsem zavzpomínat… A fíííha! Pustit si tento film v roce 2021? Kdybych měl někdy vyprávět někomu o tom, jak moc lze zub času ovlivnit zpětně vaši oblíbenou vzpomínku, vypíchnu Backdraft. To co kdysi působilo jako prvotřídní akční film který bral dech, dneska působí jako jeho čistokrevná parodie. Dnes už by tohle neprošlo ani v komedii. Patetické, americké až na půdu… no tvl. Tři čistě z nostalgie.

Rick a Morty - Série 5 (2021) (série)

Dva díly stály za to (epizoda 1 a epizoda 2) ten zbytek už je (po slabší 4 sérii) důkazem o vyčerpanosti tvůrců, kteří na nás hází hlavně jednu akční scénu za druhou, mezi kterýma se pálí kadencí samopalu dialogy a vy "nemáte" ani chvilku si oddechnout a uvědomit si, že tahle série nijak nefunguje. Bizarně ujetý humor a především (mnohdy schovaný pod nánosem odkazů) inteligentní tah na branku už jsem bohužel nenašel v jediném díle této série. Škoda

Zelený rytíř (2021)

Na Štědrý den to bude fungovat možná o malinko víc. A závěr je úžasně "roztomilý".

Sedm let v Tibetu (1997)

Film, kterému pomáhal cz dabing jako žádnému jinému. Naprosto příšerný Brad Pitt (obdobně jako Tom Cruise v Last Samurai) s nesnesitelným přízvukem ve filmu bez emoci.

Zběsilý útěk (2006)

Strašnej scénář vs tak vypiplanej vizuál, že se mi po tomhle režijním machrováním v roce 2021 vyloženě zastesklo.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Po letech mixnuté pocity z vizuálu, který jsem hltal v roce 2007 v úžasu. 300 se nedá upřít nespočet úchvatných obrazů, které dnešnímu komiksovému universu tak zoufale scházejí. Nicméně… je zde i plno laciných obrazů působící jako pěst na oko a ten všudypřítomný cool testosteron a voiceover už taky nefunguje tak jako kdysi a je ve velkém množství spíše úsměvný. I tak ale, oproti pozdější tvorbě Zacka Snydera, příšerná Liga spravedlnosti (ano, myslím jak Wheedonův tak Snyderův Cut) včetně ještě horší Army of dead, jde pořád o to lepší co nám Snyder uvařil. Dnes to s klukem jde hodně z kopce. Ale mám ho rád chlapíka.

Sebevražedný oddíl (2021)

Tři hvězdy, když se nebudete (!) těšit na odpočinkovou ,nenáročnou, ujetou cool jízdu prošpikovanou trapnýma, ale dobře prodanýma fórkama. A taky, když si to pustíte doma v sedačce, na plátně, (klidně v Tv, ale i laptopu, či mobilu) někdy odpoledne nevědíc, co s volným časem. Dvě hvězdy v opačným případě. Mega přeceněná, rádoby cool jízda. Takovejch postav a nejživější je tupej žralok. Sem tam se možná najde i kvalitní fórek, ale nevzpomenu si zpětně ani na jeden.

Za každou cenu (2016)

Napoprvé za rozpačité čtyři. Napodruhé vytahuju na pět. Ne, že by to byla bůh ví jaká pecka, ale ten finální dialog vynahradil všechny možný showdowny široko daleko. Nádhernej film se srdcem a čtyřma úžasnýma charakterama, kteří sází po celou dobu stopáže tak nádherný dialogy a herci čistý a civilní projev, že mám chuť si to dát brzy znovu.