Machete zabíjí (2013)

Poměrně zábavná záležitost, která je ale zbytečně překomplikovaná, což jí ubírá na zajímavosti. Je to zkrátka béčková oddechovka, která se nebere vážně a je v ní možné úplně všechno. Trejo sice hrát neumí, ale je to v rámci možností sympaťák a jeho hlášky mě prostě dostávají. Stejně tak zbytek osazenstva je super, i když tu mají všichni spíš camea, ale náramně si je užívají. Že tu tečou litry krve, létají umělé končetiny a mluví se dost vulgárně, asi netřeba zmiňovat. Je škoda, že Rodriguez neudrží vtipnost, která je na začátku a slibuje mnohem lepší podívanou. Posléze se to začne všechno komplikovat, zacyklovat a tak nějak to upadne do průměru, z něhož vytrhne sem tam nějaká nápaditá scéna, hláška nebo moment. Jde spíš o standardní "rodriguezovinu", která fanouška uspokojí, odpůrcům potvrdí jejich mínění a nového diváka nenaláká. Přesto si myslím, že plánovaný třetí díl by mohl být mnohem lepší a zábavnější. 60%

Apokalypsa v Hollywoodu (2013)

Asi jeden z nejoriginálnějších a nejujetějších filmů letošního roku. Partička herců a kamarádů dokázala, že si sama ze sebe umí udělat legraci. Je pravda, že někdy to tak úplně nefunguje a humor střílí vedle, ale když nějaký ten vtípek sedne, tak sedne pořádně. Je poznat, že většina filmu byla improvizovaná a takřka všechno, co přítomné napadlo, se do něj dostalo. Evidentní je taky to, že tu chybí ruka producenta, protože některé momenty jsou přestřelené a zcela mimózní. Je jasné, že efekty jsou v podobném snímku druhořadé a podle toho to také vypadá, ale ono to až zas tak nevadí. Všichni si to užívají a o ničem jiném to v podstatě není. Úroveň fórků je silně nevyrovnaná, ale poměr těch lepších a dobrých je na můj vkus velký, takže si nestěžuju. Je to spíš někde kolem lehkého nadprůměru, ale za výtečný konec a pár opravdu libových momentů dávám čtyři hvězdy a 70%.

Žena v kleci (2013)

Moje vysoké hodnocení bude dáno asi tím, že jsem zatím předlohu nečetl. Žena v kleci u mě fungovala po všech stránkách a podle mého soudu jde o brilantní severskou detektivku, která nemá moc chyb. Napínavé je to prakticky od začátku do konce a Norgaard nemá problém s tím napětí stupňovat a udržovat. Hutná atmosféra je tak nějak samozřejmostí, tady navíc byla i hodně fyzická a už dlouho se mi nestalo, že bych si film takhle prožil. Herci jsou do jednoho výborní - Folsgaard si tu vystřihl další vyšinutou roli, Lie Kaas hodně hraje přes své charisma, ale vychází mu to a vlastně i ty nejmenší role byly obsazeny zcela přesně a nemůžu si stěžovat. Je pravda, že flashbacky a paralelní osud zmizelé ženy malinko odvádějí pozornost a rozptylují, nicméně i v nich je velká síla, takže to tak nevadí. Jako samostatný film na mě Žena v kleci působila výborně, a jelikož se všechno vysvětlilo, námitky ke scénáři mít nemůžu a to je u tohoto žánru hodně důležité. Intenzivní a silný zážitek. 90%

Plán útěku (2013)

Hodnocení bude záležet částečně na tom, jaký máte vztah k akčním filmům přelomu osmdesátých a devadesátých let. Z mého hodnocení je jasné, že žánr mám rád, takže ani jinak hodnotit snad nemůžu. Hafström byl dobrou volbou, protože ač to celé má nádech "osmdesátek" a je tu spousta pomrkávání na fanoušky, je to zároveň hodně současné. Hafström umí akci natočit velmi slušně a ani vizuál není nejhorší a zejména jeho záběry zhmotnělého náčrtu věznic jsou výborné. Celé je to ale samozřejmě o dvou hlavních hvězdách - ač tu nemají příliš akčních scén, oba jsou výteční a role si užívají, hláškují o sto šest, všechno berou s nadhledem a svým fanouškům dávají přesně to, co chtějí. Navíc je tu bonus v podobě Arnoldovy rodné němčiny, který stojí za to. K osmdesátkovým akčňákům odkazuje i úděsně přehrávající (a místy křečovitý) James Caviezel, který si záporáka taky parádně vychutnává. Scénář není špatný, samozřejmě, že někdy tu náhoda hraje velkou roli a všechno do sebe tak úplně nezapadá, ale v kontextu nálady filmu jsem neměl problém tohle odpustit. Dost jsem se toho bál, ale příjemně jsem se bavil a byl jsem mile překvapen. Snad se na to bude chodit a tyhle legendy dostanou další šanci. 75%

Zmizení (2013)

Hodně hutná krimi, jakých se v kinech teď už moc nevidí, proto je dobře, že se nám to po delší době poštěstilo. Prisoners není bůhvíjak chytrý film (ale nijak si na to nehraje), jenže po skončení dost rezonuje a nedá spát. Dlouho se mi u podobného žánru nestalo, aby mě každá z hlavních postav tak zajímala a hlavně, aby každá z nich mohla v klidu dostat svůj vlastní film. Herecké výkony jsou do jednoho vynikající - Jackman má k Wolverinovi na míle daleko a jeho zoufalý táta od rodiny je zvládnut velmi civilně a uvěřitelně, Gyllenhaal je dle mého ještě o chloupek lepší, možná i proto, že jeho postava je hodně minimalistická a její trápení nejsou příliš vidět. Už dlouho neměl tenhle sympaťák tak parádní roli a tady to využil takřka dokonale. I ostatní jsou ale výteční a Paul Dano by za roli retardovaného chlapce zasloužil dost možná nějakou tu cenu. Nejslabším článkem filmu je Villeneuve, který nemá problém s budováním napětí, ale přehnal to se stopáží, která je bohužel dlouhá a je tu několik opravdu hodně pomalých míst, která by asi zasloužila vystříhat. Logika tu podle mého většinou funguje (jen sem tam zahapruje) a pachatele jsem rozhodně neodhadl (tím ale neříkám, že to není možné) a nedořečený konec mi nevadil, ba naopak to dle mého k žánru patří. Zkrátka jde o výbornou oldschoolovou kriminálku, která stojí za pozornost a vidět by se měla hned několikrát. 80%

Turbo (2013)

De facto ničím zajímavý animák, který je jen tuctovou žánrovkou a bohapustou rutinnou. Soren ho zaměřil hlavně na děti, takže se tu pořád někam padá, pořád se něco děje a některé postavy jsou dost otravné. Zápletka je samozřejmě triviální, předvídatelná a nesmyslná, ale to se dá podobnému filmu odpustit. Animace tedy mohla být na můj vkus ještě o trochu propracovanější, ale to není nikterak zásadní výtka. Horší je spíš to, že tu prostě není nic, co by nějak víc zaujalo a co bychom neviděli jinde. Morální poselství je tu opakované tolikrát, že omrzí a otravuje, samotný Turbo je víceméně sympaťák, ale jeho gesta jsou dost sporá a často se opakují. Místy jsem se přistihl, že se nudím a jen čekám na závěr. Ten přidává pár bodíků navíc, protože finální závod je natočen svižně a vzdáleně evokuje skutečné závody, což je vždycky fajn. Jinak jde ale o tuctový a zaměnitelný animák, který by rád parodoval Rychle a zběsile, ale moc se mu to nedaří. 60%

2 zbraně (2013)

Z Kormákura asi nikdy nebude režisér epických dramat, ale jako akční rutinér (v tom nejlepším smyslu slova) se ujme bez problémů. Akce má v jeho podání ten správný "drajv" a náboj a je přehledně sestříhaná, takže s orientací jsem problémy neměl. Hlavní herecká dvojka Washington - Wahlberg se celou dobu skvěle špičkuje a i díky ní se divák ani chvilku nenudí. Je pravda, že zejména druhý jmenovaný tu má více hlášek a chvílemi kolegu přehrává, ale to už je detail. Za zmínku určitě stojí výtečný Bill Paxton, který si svého agenta CIA viditelně užívá a každá scéna s ním je parádní podívaná. Paula Patton je tu víceméně do počtu a kdyby tu nebyla, nic by se nestalo. Výsledek sráží zejména zbytečně překombinovaný scénář, v němž už je těch vzájemných podrazů příliš a někdy to přestane dávat smysl a hlavním hrdinům tak nějak všechno projde. Že je to od začátku víceméně předvídatelné, je asi jasné. 2 Guns je alespoň pro mě příjemnou oddechovkou, které by prospělo hlavně více přímočarosti a menší snaha o rádoby chytrost. Jako žánrová jednohubka ale funguje báječně. 70%

Zataženo, občas trakaře 2 (2013)

Příjemný animák, který splní svůj účel - pobaví se celá rodina. Děti se budou bavit u toho, jak je všechno krásně barevné, má to spád a ani chvíli nenudí, dospělí zas u druhého plánu, kterým je velmi jemná parodie na monstrhorory a found footage. Možná, že těchto fórků tu mohlo být i víc, ale ono to zase tak nevadí. Má to slušné tempo, nedrhne to a plyne přesně, jak má. Neoriginální příběh je u animáků asi očekávatelný, takže ho zřejmě nelze moc kritizovat. Malinko horší je to s nezbytným morálním poselstvím, které je ke konci podáváno už moc okatě a otevřeně. Je tu taky až moc postav, takže některá má jen epizodní roličku a pokud by se tu neobjevila, nic zásadního by se nestalo. Ocenit se ale musí zdařilý český dabing, který se se ctí popral s několika evidentně nepřeložitelnými hláškami a také originální a vtipné závěrečné titulky, při nichž prostě nelze odejít. Ve výsledku jde o zdařilou záležitost, která nabízí dost vizuálních nápadů a jen minimum hluchých míst. 70%

Gravitace (2013)

Vskutku jedinečný zážitek, který je nutno vidět v IMAXu, protože Cuarón využívá možností největšího plátna na maximum a možná víc. Několik minut trvající souvislé záběry jsou dechberoucí a jde o nádhernou podívanou, která nemá obdoby. Kamera je prvotřídní a vytváří krásné obrazy. Cuarónova práce s hudbou a minimalistickým střihem vydá na samostatnou studii, protože je evidentně dokonale promyšlená a všechno tu má své místo. Těžko cokoliv psát, protože tohle je potřeba vidět už jen kvůli tomu, že je i dnes možné natočit sci-fi, které má co nabídnout a jde na hranici komerce a artu. Možná, že té dokonalosti je tam na mě trochu moc, protože všechno nejde hned zpracovat, pokusy o humor byly chvílemi nucené a malinko mi tam chybí větší emoce, ale pořád je to setsakra výborný film. Škoda, že tam není více výtečného Clooneyho a méně přesné, ale pro mě pořád afektované Bullock, která mi lehce brání se její postavě přiblížit. 85%

Colette (2013)

Colette dojíždí na špatný scénář, který přivádí na scénu mnoho postav, které se tu mihnou a zase zmizí, tím pádem je nějaká identifikace s nimi prakticky nemožná. Osobně se mě zhostila taková zvláštní apatie - ani smrt, ani vznikající vztah dvou hrdinů se mnou nedělaly absolutně nic, a to je špatně. Jestli zemře ten nebo ten, mi bylo vlastně jedno, a to není dobré. Z herců stojí za zmínku jen a pouze Mádl, který má jako jediný co hrát a pere se s tím se ctí. Jinak tu opravdu nikdo neutkví. Nepovedený dabing bohužel sráží výsledek dost, protože dialogy znějí studiově a nedůvěryhodně. A ona jazyková jednota je taky dost k smíchu místy. Asi bych dal lepší průměr, nebýt onoho vyvrcholení, které mi přišlo za vlasy přitažené a natolik spoléhající na obří náhodu, že ho nemůžu akceptovat. Ambiciózní film, který bohužel selhal v příběhu a až příliš věří tomu, že tématika koncentračního tábora a jméno Arnošta Lustiga k úspěchu stačí. Nestačí. 50%