Argo (2012)

Je pravda, že z dosavadní trojice Affleckových režijních počinů je Argo nejslabší. Je to ale dáno hlavně tím, že se tu "jen" jede na jistotu. Affleck už se během chvíle vypracoval na výtečného řemeslníka, takže mu absolutně nedělá problém vytvořit dobovou atmosféru ve spojení s perfektní výpravou, zapojit nápaditou a fungující kameru, použít odpovídající hudbu, udržovat diváka v napětí prakticky po celou dobu a nastolit poměrně strhující tempo, které nepoleví až do samotného konce. Možná tu někomu může chybět jakási přidaná hodnota, kterou měly předchozí tvůrcovy filmy, ale on dobře věděl, co dělá. Navíc se mu velmi povedlo i obsazení méně známými tvářemi, sám dokonce podává umírněný a velmi obstojný výkon a k tomu tu ještě jsou výborní Goodman s Arkinem, který si svou roli vyloženě vychutnává. Potěší i jemná satirická linka, která střílí do hollywoodských řad a perfektně funguje. Je logické, že v takovém filmu se nedá vyhnout určité míře klišé a patosu, což je malinko škoda, na druhou stranu to ale nijak nevadí. To už bych spíše vytýkal pozvolnější rozjezd a malinko zbytečnou rodinnou linii hlavního hrdiny, která působí jen jako laciná hra na city. Jinak je ale Argo výborný film, který asi v místě svého vzniku nemohl dopadnout o mnoho lépe. 75%

Přijde letos Ježíšek? (2013)

Seriálový koncept, který se dočkal pouze pilotního dílu - přesně tak na mě nevydařený počin Lenky Kny působil. Je tu tolik postav a tolik motivů, že na ploše sta minut zkrátka nemohou být všichni představeni a jejich problémy vyřešeny. Příběh nedává smysl a postavy se chovají jako hlupáci a vskutku jsem se nestačil divit, co se tu všechno děje. Logika tu absolutně nefunguje, natožpak nějaké vztahy mezi postavami, které by asi měly být mnohdy překvapivé, jenže i ten méně pozorný divák je dokáže záhy odhalit. Herci se snaží, co to jde, ale nemají zkrátka co hrát. I proto je docela smutný pohled na Abrháma se Šafránkovou, kteří musí pronášet stupidní repliky a chovat se jako idioti. Ten film není ani vtipný (vtip je tu snad jeden jediný, který funguje i proto, že padl na vrub Chmelovi), ani vážný a prostě nefunguje z žádného hlediska. Režijně toho tedy až na nevhodně použité a nechtěně směšné zpomalovačky příliš špatně není a hudba je příjemná a atmosférická, jenže to je tak všechno. Jednoznačný průšvih, který nemá podle mého co nabídnout. 30%

Oldboy (2013)

Originál jsem dosud celý neviděl, takže věrnost hodnotit nemohu, nicméně americký remake sám o sobě relativně funguje. Lee se nevzdává svých "nezávislých" manýrů a zejména v začátku výtečně používá hypnotickou kameru k navození pocitu opilosti společně s hlavním hrdinou a nebrání se ani jeho totální degradaci zobrazením zvracení na ulici. Rozehrává ústřední příběh hodně zajímavě a nepotřebuje k tomu mnoho - stačí výborná kamera a celková atmosféra. Když se přesuneme do pokoje, kde je hlavní hrdina vězněn, film nabere malinko jiné grády a snaží se jít až na dřeň ústřední postavě, jejíž proměnu zvládl Josh Brolin naprosto dokonale. Ne vždy se to daří a některé scény působí zdánlivě zbytečně. Je moc fajn, že Lee se nebál explicitních scén a násilí servíruje opravdu hodně brutální a přitom není samoúčelné. Možná škoda slavné bitky s kladivem, protože ta nemá takové grády, jak by se slušelo a není úplně zvládnutá a všichni aktéři v ní působí malinko toporně. Kromě výborného Brolina stojí za zmínku fantastický a záměrně přehrávající Sharlto Copley a standardně dobrý Samuel L. Jackson. Olsen zas až tak výrazná není, ale chemie mezi ní a Brolinem se dostavila, takže víceméně slušné. Závěr měl být zřejmě hodně šokující, a i když jsem ho nečekal, neuzemnil mě, spíše pobavil a příjemně překvapil. Celkově vzato je Oldboy spíše zajímavý film, kde je osobitost jeho tvůrce vidět jen občas (náznaky satiry na současnou konzumní společnost a slepou důvěru v média) a je na něm znát, že je sestříhán do únosné délky. Takový Director´s cut by mohl být o něčem jiném. 60%

Dobrý řidič Smetana (2013)

Očekávat od dvojice Klusák - Remunda objektivitu je dosti bláhové a věřím, že s tímhle na ten film nikdo nepůjde. Oba pánové zůstávají věrni své pověsti a točí jednostranný, ale filmařsky vyspělý dokument o absurdnosti našeho státu. Na kauze řidiče, který jen přimaloval tykadla politkům, ukazují, jak relativní je ohánění svobodou slova a svobodou celkově. Prostě kdo chce psa bít, vždycky najde si hůl. Nemůžu se ale tentokráte ubránit dojmu, že v kontextu filmografie obou tvůrců jde o jejich nejslabší počin. Nevím, zda je to dáno tím, že "kauza Smetana" není tak nosná a není zas až tak vtipná, ale zkrátka tu jsou místa, kdy se pořád opakuje totéž a tvůrci jako by neměli co nabídnout. Ano, jsou tu vtipné momenty a konfrontace s politiky je poměrně dobrá (obzlášť koktající Langer, který není schopen do kamery prohlásit, že nepřijal úplatek), protože je na ní dobře vidět, jak zákonodárci mluví ve frázích a ve větách, z nichž se nic nedozvíme. O Romanu Smetanovi si lze na základě filmu myslet, že je to člověk, který dokáže hájit svůj názor, i když je někdy hodně svérázný a stojí si za svým. Ačkoli jsem některé jeho postoje nechápal, byl mi sympatický, ač si myslím, že do některých situací byl asi malinko vmanipulován filmaři, ale to je vedlejší, obstál v nich, takže nemá smysl je řešit. Pořád ale jde o vyvedený dokument, který je řemeslně na vysoké úrovni (i když televizní obrazovka by pro něj byla asi lepší), ale nejspíš nemá tak úplně nosné téma. 60%

Ledové království (2013)

Naprosto neškodný disneyovský animák, který je asi jediným možným kompromisem mezi klasickou hollywoodskou podívanou a adaptací pohádky Hanse Christiana Andersena. Je to takový hybrid mezi pohádkou, muzikálem a dobrodružstvím, který pro odrostlejšího diváka není napínavý. Škoda, že animace připomíná videofilmy, protože není tak "vypiplaná" a jsou na ní vidět určité nedokonalosti. Atmosféra zimy a chladu je ale velmi povedená a právě v těchto momentech je film nejpůsobivější. Tempo je docela slušné a všechno relativně odsýpá, zarážející je ovšem poměrně komplikovaný příběh, v němž není zpočátku jednoduché se orientovat. Navíc se tu některé věci řeší zbytečně složitě. Celkově jde ale o klasickou disneyovku, která neurazí a spíš jede na jistotu, než že by se snažila o originalitu. Vzhledem k solidnímu dabingu, nepřeslazenému ději a ne až tak velkému množství písniček je to poměrně snesitelné a veskrze víceméně příjemné. 60%

Klauni (2013)

Velmi těžký a na naše poměry hodně zvláštní film, u jehož hodnocení jsem na rozpacích. Klauni pro mě přesně vystihují definici toho slova - žádná prvoplánová legrace, nýbrž vnitřní smutek, který je přítomen ve všech zdánlivě vtipných skečích. Z celkové atmosféry na mě dýchla opravdu hodně těžká deprese a jakási bezvýchodnost stáří. Herecké výkony všech zúčastněných jsou výborné - Lábus získal asi životní roli, Kaiser opět dokazuje, že nemá problém s tragikomickou polohou a neznámý Flamand moc nezaostává, za zmínku stojí i obě zahraniční herečky, které jsou neméně výborné. Taušova režie hodně zajímavá a řekl bych i vyspělá a v rámci možností dle mého snesitelně artistní, některé dlouhé záběry fungují a tvůrce tu nemá jakoukoli potřebu exhibovat a přitom zachytit to podstatné. Problém mám se scénářem, který nedrží u sebe a je přílišně epizodický a někdy se až příliš dlouho zabývá tím nepodstatným a nezajímavým a to atraktivní tu je o poznání méně. Klauni je film, který zaslouží pozornost, i když nebude přijímán jednoznačně a zasloužil by si širší zahraniční distribuci, protože venku možná uspěje víc než doma. Nevěděl jsem, co od toho čekat a nakonec je mi líto, že musím zůstat jen u tří hvězd a lehkého nadprůměru, protože mít film lepší scénář, asi bych šel výš. 60%

Křídla Vánoc (2013)

Pro mě osobně jde o poměrně slušný pokus o tak trochu jinak pojatý český film, jenže doplácí na děsivou nevyrovnanost. Nálady se tu střídají dost rychle a bez jakékoli přípravy, takže melancholie je ostrým střihem vystřídána scénou jak z lidové komedie a to je hrozná škoda, protože film moc nefunguje. Je tu pár opravdu hodně dobrých momentů a ve chvílích, kdy má být přítomná nostalgická až lehce depresivní atmosféra, si není nač stěžovat, jenže zbytek je hodně zvláštní. Ani příběh nepřichází s ničím objevným a vyvrcholení některých osudů jsou dost laciná (očekávaná proměna postavy Krajča), takže tady není moc čeho se chytit. Některé naznačené motivy jsou navíc nedořešené a zhola zbytečné (proč tedy Krajčo disponuje jakousi superschopností, když s ní dál nepracuje a vše, co se dál děje, by se takřka jistě dělo i bez toho?) Takových otázek mě v průběhu sledování napadalo spoustu a to nikdy nevěstí nic dobrého. Obsazení je fajn a všichni hrají velmi dobře, jenže tu zkrátka není žádná nadstavba, nebo něco, co by si divák více zapamatoval. Pochválit ale musím příjemnou a krásnou hudbu, která se k filmu úplně hodí. Možná si Babinská ukousla trošku větší sousto a dost možná se do vlastního námětu lehce zamotala. Pro mě malinko zklamání. 50%

Kapitán Phillips (2013)

Nebudu pátrat po tom, jak moc se film liší od skutečnosti, protože se mi jednak nechce a hlavně si to ten film nezaslouží. Greengrass opět dostal látku podle skutečných událostí, opět vzal ruční kameru a opět natočil mistrovské dílo, které nedá vydechnout a místy je napínavé až k prasknutí. Podařilo se mu na diváka přenést onu klaustrofobní atmosféru lodi plující na širém moři, která je odkázána jen sama na sebe a díky brilantnímu použití ruční kamery jdeme Phillipsovi až pod kůži a můžeme s ním soucítit, strádat a trpět. Hlavní klad filmu je ale v tom, že z nikoho nedělá hrdinu a nikoho neodsuzuje. Piráty ukazuje jako lidi, kteří nemají jiné východisko a mnohdy chybují a nevědí co dělat. Stejně tak Phillips se pouze snaží ochránit život svůj a své posádky a nepokouší se o žádné hrdinství (i když některé činy tomu napovídají, to ale vychází z toho, že věděl, že ho potřebují živého). A právě hlavní konfrontace mezi ním a vedoucím pirátů je vrcholem celého filmu. Po několika letech máme co dělat s famózním Hanksem, který nejede jen na volnoběh, ale opravdu hraje (a výborně). Za zmínku stojí i neznámý Barkhad Abdi, který s ním bez problému drží krok a je mu rovnocenným partnerem. Obsazení celkově je skvostné a zejména piráti překvapí, jak jsou výteční. Je pravda, že pár scén je malinko delších a emočně to chvílemi není tak intenzivní, to ale na celkovém zážitku příliš nemění. 90%

Insidious 2 (2013)

I když jsem jedničku neviděl, ukázalo se, že to nakonec není tak zásadní problém. Insidious 2 funguje jako samostatný film a je to jen dobře. Potvrzuje se v něm, že James Wan je v současnosti asi jediný režisér, který dokáže natočit horor, který sice není bůhvíjak objevný a využívá dost klišé, napínavě a řemeslně zručně tak, že diváka zneklidní. Mytologie, kterou tu vytvořil, je dost zajímavá a poměrně dobře vysvětlená, že si i mnoho lidí řekne, že by na tom mohlo něco být. O atmosféře nemá cenu mluvit, protože ta je dost hutná a podporuje napětí, které je natahované jako provaz. Lekačky, kterých tu ovšem není moc, taky slušně fungují, i když nejsou nijak šokující. Škoda, že s blížícím se koncem se příběh komplikuje a zamotává a je zbytečně zmatený a divák se v něm malinko ztrácí. Někomu může vadit, že z příjemné duchařiny se to posouvá ke klasickému slasheru a nálada filmu se tak mění. Herci jsou obsazení dobře, ač Wilson občas přehrává, ale to se dá v rámci žánru odpustit. Insidious 2 je velmi slušný horor, který fanoušky potěší a příjemně je postraší a dokáže, že i tak otřepané téma, jakým duchařina je, se dá i dnes udělat celkem vkusně a záživně. 70%

Komorník (2013)

Řemeslně perfektně zvládnutá záležitost, která ale může (a zřejmě i bude) neamerickému divákovi připadat nudná a nezáživná. Daniels nemá problém s dobovou atmosférou, kterou tvoří lusknutím prstu a nabízí i některé opravdu velké scény z různých banketů a zajímavý pohled do zákulisí Bílého domu, o němž se nemluví. Problém je v tom, že děj je dost epizodický a někdy se dost vleče. Procházka dějinami USA je moc fajn, jen možná zbytečně komplikovaná a kusá a sledováním historických etap a rodinného života titulního sluhy si tvůrce ukousl možná moc velké sousto a nevyhýbá se při tom některým rodinným klišé. Whitaker v hlavní roli je fantastický, stejně tak i Oprah Winfrey, u nichž očekávám oscarové nominace. Větší camea několika známých jmen v rolích prezidentů jsou velmi příjemná, i když toho vlastně moc nenabízí. Kolem a kolem vzato jde o velmi pěknou žánrovku, která je na můj vkus moc roztříštěná, ale Američanům se určitě bude dost líbit. 70%