Monstrum (2022) (seriál)

[82%] Vysoké hodnocení tohoto nového seriálu na netflixu mě přitáhlo a tak jsem se do toho směle pustil. O postavě Dahmera jsem doposud snad nic moc víc nevěděl, takže jsem netušil do čeho jdu. A jak jsem vlastně nakonec s tímto počinem čítajíc 10 epizod spokojený? Já říkám, že jsem. Evan Peters, který zde hraje ústřední postavu psychopata/sériového zabijáka a kanibala Jeffreyho Dahmera do toho dal snad všechno co měl! Opravdu prvotřídní herecký výkon. Vlastně zpočátku při prvních epizodách jsem si říkal, jaký je to jednoduchý koncept, ale ty konkrétní scény včetně skvěle zahrané postavy psychopata - to předčilo případné nedostatky ostatních aspektů. Jak tu tak na CSFD čtu, tak někteří píší, že to mohlo být víc brutálnější co se týče krve apod. Jenže mě to takto stačilo, že úplně do detailu jisté scény vidět nebyly, ale vlastně, když o tom nyní přemýšlím, tak jich i tak bylo dost. Hlavně ponuré a tíživé atmosférou to bylo dost. Navíc to působilo i dost nechutně, když jsem se vžil do toho, jak ty rozkládající orgány lidských těl páchly. Takže autentické to bylo až až. Tématika gayů je zde hlavním středobodem všeho. Takže je tu dost scén ohledně toho. Ne každý bude asi jásat, ale dost o tom. Do nějakých 7 dílů je to dost dobrý. I ten Jeffův vývoj od dětství. Jisté situace a časové období se v různých dílech prolíná, ale orientovat se v tom dá přehledně. Poslední 3 části jsou už takové doplňující, ale stále je na co se dívat. Ty důsledky na obětech, kterým Jeff poničil životy jsou působivé. Finální epizoda mohla být trochu víc ostřejší a zapamatovatelnější, ale ani s ní nemám problém - je to vlastně dle skutečnosti, ne? Takže co k tomu ještě dodávat? Veškeré vedlejší postavy mě snad bavily  možná až na tu Glendu ... Jeffův otec mě vedle něj bavil nejvíc. Maximální počet hvězd zde nedávám, neříkám, že si to budu pouštět často, někdy se k tomu možná ještě vrátím, ale bylo to fakt hustý, zneklidňující, takže raz asi stačilo. Těchto sociopatů běhá po světe určitě dost. Takže asi tak.

Mike (2022) (seriál)

[85%] Nevěděl jsem, co od toho očekávat a ve finále jsem příjemně překvapený. Co se týče herce ztvárňujícího Tysona, tak jsem si zpočátku říkal, jestli ho dokáže nějak zahrát, ale nakonec mě bavil, byl zábavný, takže celkově bylo na co se dívat. Mělo to takový zvláštní životopisný děj. Zaujalo mě jak se Tyson v mnoha scénách podíval na kameru a pronesl něco sebeironického až sarkastického atd. Ostatní herci též ok. Bylo to takové místy v nadlehčeném obalu, ale zatraceně dospělé. Ten Tysonův vývoj ve finále ve mě menší emoce vyvolal ... Scény v boxu byly krátké, docela solidní, ale o tom tahle série určitě nebyla. Takže lépe to asi dopadnout nemohlo. A to mi ani nevadilo, že 1 epizoda měla jen kolem 25-30 min. Až na jednu nudnější epizodu nemám větších výtek.

Auta na cestách (2022) (seriál)

[69%] Celou trilogii AUTA mám rád, i když je dvojka trochu slabší, ale nevadí. Na tento seriál jsem se celkem těšil, ale pořád u mě platí skutečnost, že rozdělit epizody na cca 10 minutové je fakt docela blbost. To se pak nedá ani moc objektivně hodnotit, ale co už. Ve finále mě tyto krátké epizody zabavily, sem tam mě to bavilo více, bylo to vtipné a někdy to bylo trochu slabší. McQueen a Burák jako nerozluční kamarádi  - opět vydařená dvojka, která mě zabavila. Má to spoustu vtipných momentů, ale i těch ztřeštěných a navíc je to moc krátké, abych si to pořádně užil. Animace je tedy opět výborná. Hodnocením mi to tedy vyšlo na nejlepší možnou 3*. Takže na 1 vidění mě to docela potěšilo, ale mohlo to být lepší, kdyby to mělo třeba místo devíti takových 5 dílů po 30 minutách …

Tales of the Walking Dead (2022) (seriál)

[50%] Dějově a postavami rozdílné epizody; a dokonce i mým rozdílným hodnocení. První díl docela ušel, takový lehký nadprůměr, i když mě Terry Crews moc nebavil, ale ok. Druhý byl totálně mimo mísu, jako to experimentální vybočení by nebylo asi na škodu, ale po půlce epizody mě to začalo pěkně štvát. Třetí byl super a věnoval se počátkům Alfy. Stejně tak mě docela i zabavila čtvrtá část o tom vědci. Pátý díl mi přišel neskutečně otravný, protože sledovat ty halucinace otravného Devona na zážitku moc nepřidalo. A co závěrečný šestý díl? Opět slabota, i když se tu našlo pár obstojných hororových momentů – šlo spíš o tkzv. duchařinku. No, Tales of the walking dead dopadlo dost rozporuplně. Celkovým hodnocením dávám nejslabší možnou hraniční 3*. Spíš se těším na závěrečné díly TWD, poté novou řadu FTWD a i další minisérie, třeba ta, kde bude Negan a Maggie …

Jan Žižka (2022)

[70%] Viděno v kině. Tak po letech tu konečně přistál dlouho očekávaný Jáklův spektákl o Janu Žižkovi! To, že to v USA v kinech netáhne mě ani tak moc nepřekvapuje a dokonce mě nechalo chladným i přijetí filmu našimi recenzemi, které působí dost rozporuplně. Za mě je to určitě solidní film, snahu Petra Jákla jsem určitě ocenil a o nějakém zklamání není vůbec řeč. Výhodu u mě bylo, že jsem neměl až tak přehnaná očekávání. Snímek je takový komorní, soustředěný především na dobové bitvy. No a k nim nemám absolutně žádných výtek. Mnozí tu píší, že to ve spoustě bojových sekvencí působí kamerou nepřehledně apod. Ale já si až na nějakou slabší výjimku neztěžoval. To podstatné v záběrech bylo vidět. Celkově ty boje působí syrově, krvavě a především dynamicky. Má to ten pravý náboj, doprovozený solidní nenáročnou hudbou, která tomu všemu dodává tu pravou šťávu. V druhé polovině filmu jsem byl z těch bojů víc a víc spokojený. Začalo to i emocionálně gradovat. Jen to prostě za mě chtělo větší prostor k příběhu, čímž by se víc zvýraznily herci. V tomto případě je za mě 125 min opravdu málo. Chtělo to alespoň o 30-40 min přidat. A ne, aby bylo víc akčních sekvencí, ale právě těch konverzací tu bylo zoufale málo. Škoda, že to bylo takto dějově osekané. Ty bitky bych od začátku hned tak úderně nedával, ale co se dá dělat … Postavy nebyly tak nevýrazní jak tu někteří píší. Prostě by to chtělo víc prostoru, jak říkám. Ben Foster mě určitě zaujal, stejně tak jako Sophie Lowe, která hrála Kateřinu – ta mě opravdu bavila nejvíc. Ke konci byla cítit krásná chemie a porozumění mezi jí a Žižkou. K tomu to tak emocionálně ve finále vygradovalo. Je tu spousta dalších herců, které stojí za zmínku např. Til Sweiger, Roland Møller, Vinzenz Kiefer a samozřejmě i již letitý Michael Caine, kterého vždy rád uvidím. I pár českých herců včetně Karla Rodena tu máme, ale holt na každého nezbylo tolik prostoru. Co se týče historie, tak se nedá tvrdit, že vše proběhlo, tak jak by mělo, ale to je dost sporné. Žánrem to bylo taky takové miš maš, ale mě se to celkově líbilo. Mělo to tedy takovou tíživou, ponurou atmosféru, která asi nemusí hned sednout každému a ten kdo má slabší povahu, tak asi rád neuvidí drsnější scény, ale mě to až tak nepřišlo úplně brutalitou přehnané. Takových ostřejších scének bylo přece natočeno už dost. Sakra, zase se rozepisuji. Finále bylo krvavé, drsné a i trochu emotivní. Jen bylo trochu rychleji ukončeno. Takže ještě jednou to shrnu. Petr Jákl má můj obdiv, snažil se natočit svůj vlastní velkofilm, který se mu až tak asi ve všech ohledech nevydařil, ale je mi jasné, že do toho dal asi maximum, co mohl. Dějově to mohlo být opravdu víc, obsáhlejší, zde to bylo zaměřené především na ty boje a na komorní atmosféru snad i s účelovou vendetou v některých scénách. Jákl měl celkově koule na to, aby natočil něco takového. Takže nevím, jak celkově tento můj komentář zapůsobí na ostatní. Myslím si, že jsem ho psal v celkem pozitivním měřítku, nedostatků je celkem dost, hned znovu si film asi nepustím, ale tak do roka tomu dám zas šanci a při správné náladě si to rád zopáknu.

Auta 3 (2017)

[78%] Vyvrcholení trilogie autíček se zde neslo ve velmi nostalgickém duchu. Takže opět to bylo zábavné a vtipné, ale mnohem méně – spíše to bylo pojato mnohem dospěleji s velmi citlivým přístupem. A určitě to nebylo na škodu. Blesk McQueen byl opět dobrý, stejně jako bláznivý kámoš Burák. Finále mě trochu překvapilo, ale za mě dobrá pointa. Hodně se to zaměřovalo na závody a ta animace zde dosáhla opravdu velké preciznosti! Chvílemi jsem si myslel, že sleduji závodní hru. Takže jako ukončení téhle trilogie to asi lépe dopadnout nemohlo, i když se tu našlo pár nedostatků, ale ty vem čert.

Auta 2 (2011)

[70%] Jak tu tak pozoruji hodnocení, tak chápu, že je to o něco slabší jak první díl, ale i tak nemůžu víc kritizovat. Problémem nebo spíš takovým nedostatkem je, že je to takové moc scénářem zběsilé a bláznivé. Jako v konkrétních scénách jsem se bavil, jen to nemělo moc prostor pro děj a některé hlavní postavy byly střídavě upozaděné. Ke konci mi bylo líto, abych dal 3*, tak jsem se nakonec slitoval a dal nejslabší možné 4*, přeci jen jsem se bavil a i párkrát zasmál. Animace byla opět vydařená.

Auta (2006)

[83%] AUTA, známá pecka od pixaru, která mi unikala a proto jsem nyní rád, že jsem si jí doplnil. Příběhově je to jednoduché, ale sakra zábavné a plné spousty pěkných nápadů, tvořené skvělou animací. Hlavní autíčko – zábavný hrdina Blesk McQueen, kterému nešlo nefandit. Našlo se tu více zábavných postav. Ve finále se ztrácí trochu tempo, ale jinak si nemůžu nijak stěžovat. Třeba na Toy Story to nemá, ale jsem spokojen a chválím tvůrce, že vytvořili takový animovaný svět bez lidé plné aut.

Pozvánka do pekla (2022)

[50%] Viděno v kině. No, určitě jsem velké plátno neplánoval, ale měl jsem jednak zdarma lístek a navíc jsem se chtěl trochu i z téhle blbé doby odreagovat. No a výsledek? Ten je asi takový jaký jsem čekal a i se to zde cca shoduje s hodnocením. První půle mě moc nebavila, sem tam se objevily nějaké ty hororové náznaky a snad i lekačky. Postavy mě nebavily a hlavní hrdinka mi zde moc neseděla. Zásadní pointa se objeví až v nějaký cca poslední třetině filmu a docela mi sedla. Jen by to chtělo trochu lepší a krvavější masakr. Poslední minuty byly takové nereálné a moc fantastické, ale přesto je závěr docela zachraňujícím bodem, jinak bych musel ubrat hvězdu. Takto s vypětím všech sil dávám slabé 3* a čistý průměr.

Gangy z Birminghamu - Série 2 (2014) (série)

[80%] Opět slušná série. První byla o něco lepší, ale tato druhá moc za ní nezaostává. Opět jsem se nechal pohltit postavy a celkové atmosféře, která je skvěle dobově zasazená. Cillian Murphy mě baví víc a víc. Jen tak dále! Jsem zvědav na třetí sérii a podrobný koment udělám až uvidím všechny epizody!