Čas (2021)

[78%] Viděno v kině. OLD jsem si rozhodně na velkém plátně nenechal ujít. M. Night Shyamalan je u mě výrazný režisér. Natočil spoustu výborných počinů; samozřejmě se sem tam i některé až tolik nepovedly, ale u mě většinou v jeho filmech převládá spokojenost. Největší pecky jsou jednoznačně VESNICE, ŠESTÝ SMYSL a ROZPOLCENÝ. Další snímky Znamení, Vyvolený mě až tak nepohltily, ale svoje kouzlo určitě mají a i pár dalších. Nyní k tomuto OLD, v čes. překladu ČAS! Rozhodně ho nebudu k žádným zmíněným filmům srovnávat. Kdybych chtěl, tak tu určitě není ve finále nějaká nečekaná pointa atd, ale dost o tom. Tempo filmu je zpočátku docela velké. Máme tu klasický seznamovací úvod s postavami, který naštěstí trvá asi tak cca 15 min. Je spousta filmů, kterým to trvá někdy i zbytečně déle. Když to vnímám zpětně, tak kdyby z tohoto měla být absolutní pecka, tak bych asi až tak zběsile nezačal, postupně bych chtěl, aby se pozvolna vybudovala temná atmosféra apod., ale já nejsem režisér, jen běžný divák, takže asi tak … Postavy začali rychle stárnout, našlo se tu spoustu zajímavých scén. Třeba to vyříznutí tumoru bylo docela zajímavé. Ale třeba to těhotenství mi přišlo trochu už přehnané, ale mělo to ve filmu svůj smysl. No, je to v PG-13, ale přišlo mi to v některých scénách trochu ostřejší, což jedině chválím. Někdy po půli snímku to bylo téměř PSYCHO! Jak tu někteří píší, že některé scénky byly komické, tak bych tu shledal max tu jednu v jeskyni, kdy se jedné z postav šíleně zdeformovali končetiny, to moc děsivé nebylo, ale co už … Ke konci mi to přišlo i docela smutné, nějaké ty upřímné emoce se zde určitě vyrojily. Žánrem je to takové namíchané, prostě částečně mystery/thriller/horor/drama – prostě od každého trochu. Postavy mě bavily, stejně tak jako jejich herci. Legrační, že se tu sám Shyamalan objevil (na začátku a v klíčovém okamžiku na konci), ale to je u něho zvykem, že se ve většině jeho režírovaných počinů objeví – fanouškům tím aspoň udělá radost. Úplný konec není šokující, žádná velkolepá pointa, ale má svůj smysl. Není teda nějak do hloubky pojat, ale přímočaré vysvětlení tu je. Ve filmu je tu pár dobrých záběrů, některých lehce zpomalených, ale ne moc. Soundtrack je obstojný, poslouchat samostatně by se asi nedal, ale do filmu dobře pasoval. Takže já se bavil od začátku do konce. Určitě by se toho dalo víc vylepšit, víc, aby to připomnělo klasického Shyamalana, který zde zkusil snad i něco trochu jiného. Jsem spokojen, není to nic převratného, ale mou pozornost si to udrželo. Ve zkratce to celé bylo o postavičkách a jejich konání, kdy rychle stárli. Jak už jsem psal, trochu poladit a vsunout větší NAPĚTÍ do filmu s pár zvraty, hned by to byla klasická Shyamalanovka, ale i tak bych zde nic víc nekritizoval, dobrý film to je a s chutí si ho ještě někdy pustím.

Ulice strachu – 1. část: 1994 (2021)

[80%] Taková variace na x různých filmů a asi budu za divného, ale dost mi to připomnělo VŘÍSKOT a to se sakra cení. Rozhodně to nedosahuje takových kvalit, je to taková jednohubka, ale sakra vydařená. Určitě si to někdy ještě pustím. Bavila mě herecká sestava postav – a jsem rád, že mi nikdo z nich nepřipadal trapný. Jen postava šerifa byla úplně pitomá. Úvod je solidní, sem tam nějaká krev, napětí atd. Jen mi přišlo tempo filmu až moc velké, skoro bych přidal i takových cca 20 min navíc. Marco Beltrami mi zde svým soundtrackem též trochu připomene vřískot. Krvavé je to tak akorát, nic zásadního, finále je docela slušné, jen bych ho ještě víc zdramatizoval a přidal brutalitu. V dnešní době se netočí moc podobných filmů s takovou kvalitou, tak jsem za tento kousek rád. I se tu našlo pár dobrých nápadů.  Jsem zvědav na další díl.

Úniková hra: Turnaj šampiónů (2021)

[85%] Viděno v kině. No sláva, sotva jsem odcházel z kina, v hlavě mi šrotovalo, že musí určitě vzniknout trojka! Doufám, že se tak stane. Jednička byla teda o něco lepší, prostě pecka se zajímavými postavami, prostředí labyrintů plných pastí atd. Tohle bylo prostě takové, klasické pokračování, které mělo ale absolutně stejně dobrou atmosféru a technickou stránku, napětí atd jako v prvním filmu. Co se týče pastí – opět byly skvělé, jen si ale říkal, že byly po logické stránce tak složité, že bych jejich řešení snad nikdy nevyluštil, ale co – to kritizovat nechci. Bylo to napínavé, krásně natočené, k ústřední dvojici herců, kteří hráli v hře v předchozím snímku se chtě nechtě přidal tucet jiných hráčů. Určitě mě zabavili, jen v jedničce byly k těm postavám dodány i jejich příběhy o životě, což zde trochu chybělo. Ale nevadí. Ke konci se tu dočkáme i jednoho návratu z postav. A co se týče nepředvídatelnosti úmrtí hráčů, tak to bylo takové napůl. Něco jsem odhadl, něco zas ne. Úplné finále bylo dobré, jen jsem v tomto díle už očekával nějaké větší odhalení a bližší vysvětlení společnosti, kteří vytváří tyto únikové hry … No, snad se toho dočkáme v potencionálně třetím dílu, který doufám, že sakra vznikne! Soundtrack byl opět dobrý, ale ne tak výrazný, abych poznal, že ho skládal Brian Tyler, ale k filmu pasoval. Pátou hvězdu nedávám, ale to neznamená, že jsem si tento sequel neužil!

Black Widow (2021)

[73%] Viděno v kině a to v CZ dabingu. Co se týče dabérů, tak jsem celkem spokojen, až na Florence Pugh – ta mi přišla trochu jak přiožralá, ale co už … ;) Nyní k filmu. Rozhodně to mohlo dopadnout o ždibec lépe, ale také i mnohem hůře. Ve finále jsem s touto rádoby vsuvkou do světa MARVELU spokojen. Natasha ve své sólovce a ještě bych klidně uvítal ještě jeden obdobný film. Marvelovky to až tak zřetelně nepřipomene, ale má to i světlejší stránku. Akční sekvence jsou rozložené po celém rozsahu filmu a není jich vyloženě moc. Finále s řítící základnou ve vzduchu je klasicky, marvelácky přehnané, ale jinak tu máme docela dobře natočené scénky, které sice v hlavě moc neutkví, ale neurazí. Najdou se tu i nějaké ty fighty, které jsou místy méně přehledné, ale není to tak hrozné. Příběh není moc zajímavý, ale svoji logiku a pointu to má, takže super. Scarlett je úžasná jako vždy, stejně mě bavila i její filmová sestra Florence Pugh nebo David Harbour, který byl vtipný jako vždy, i když ty vtípky byly občas trochu přestřelené. Rachel Weisz mě zde vůbec nebavila, ani se sem moc nehodila. Zato Ray Winstone mi zde docela pasoval. Hudba byla taková optimální. Od tohoto typu filmu bych více očekával emocí, doladit příběh, zpestřit akci apod, nebyla to žádná velká pecka, ale propadák taktéž ne, já se bavil. Nebudu to sledovat opakovaně, ale někdy se k tomu jistě vrátím. PS: Po titulková scénka mi přišla vcelku zajímavá. Jsem zvědav, v jaké části tohoto MARVEL universa se ta scéna projeví (jestli vůbec).

Očista navždy (2021)

[70%] Viděno v kině. A sakra poprvé v životě se mi stalo, že jsem byl v sále sám. Ale co, aspoň jsem měl velké plátno sám pro sebe! :P Nicméně, nyní k filmu. Máme tu pátou očistu a tentokrát v mexickém stylu. Úvod mě trochu zarazil, respektive cca 1/3 kdy to vypadalo, že se rozjíždí noc očisty, párkrát se zastřílelo v dáli, trochu se to vleklo a pak byl konec a až poté započala takzvaná after očista. A až pak mě to začalo až bavit. Postavy byly celkem průměrné. Bavily mě asi tak jenom dvě, ale to tempo snímku, hromada akce – to už bylo lepší. Nebylo to ale točeno nijak profesionálně. Často to bylo takové zmatené, ale nikoliv rozklepaná kamera. Přesto jsem se bavil a finální akce byla solidní. Hudba ok. Určitý pokles od předchozích dílů tu je, ale ne moc výrazný. Tu 4* dávám s odř. ušima, ale celkově jsem se bavil. Další díl jedině uvítám. A doufám, že naváže tam kde to ke konci skončilo. Nemyslím tím pokračování s těmito postavami, ale tou situací s vyhrocením očisty.

Mrazivá past (2021)

[74%] Super, takže po několika výrazně horších až špatných filmech je tu konečně něco, co Liamu Neesonovi nedělá hanbu. Jasně, není to žádný velký hit, ale tu kritiku a relativně slabé hodnocení moc nechápu, ale co už … Postavy mě celkem bavily, především hlavní Neeson a jeho filmový, postižený bratr – takže ta jejich chemie a jejich vzájemní emoce – to prostě za mě fungovalo. Děj je jednoduchý, ale po cca 1/3 filmu se trochu překombinuje tak, že jsem to nečekal. Ale rozhodně spíš v dobrém slova smyslu. Technická stránka, kamera atd, to vše bylo na relativně nízký rozpočet zvládnuto dobře. Nějaké ty digi scény tu byly, ale ne nějak výrazné, aby mi to vadilo. Naháněcí scény náklaďákem – těch bylo mnoho a i ty scénky s praskajícím ledem, na to se hezky dívalo. Té akce bylo ke konci možná už trochu víc, než zdrávo, ale neměl jsem s tím problém.  Záporáci – ti už byli slabší, ale stále na snesitelné úrovni. Finále bych ještě trochu vylepšil, ale dost remcání. V rámci možnosti je to koukatelné béčko, které si klidně někdy ještě pustím. Neeson zde už viditelně zestárl, ale stále má v sobě to své osobité charisma. Nepral se zde tak profesionálně jako v sérii TAKEN, ale ta snaha se prostě cení. Jeho předchozí braky tří let byly otřesné, tak aspoň tímto mě trochu uspokojil.

Xtremo (2021)

[76%] Španělé prostě umí! Po akční stránce to bylo v podstatě dokonalé. Něco ve stylu Johna Wicka a to opravdu nechci přehánět. Akčních sekvencí bylo hodně. Hlavní hrdina bojoval proti velkému množství protivníků. Ale naštěstí zde akce nezačala nudit, i když jí mohlo být o trochu méně. Příběh vůbec nepřekvapí, moc nezaujme, ale ničím špatný není. Vedle vydařené akce mě nejvíc asi bavilo ústřední duo záporáků, kteří si zahráli zlé, mexické bratry v posledním Rambovi. Ti dva to zahráli opravdu bravurně, takže si mou pozornost udrželi až do konce. Takových filmů se natočilo dost, ale zde není, co bych extra zkritizoval. Skvělá AKCE a výteční záporáci. I hlavní hrdina krom svých bojových dovedností ušel. Asi bych to ještě víc zdramatizoval, abych měl o hlavního herce větší strach, ubral pár akčních sekvencí atd, ale co … každý den se na to dívat nebudu, ale někdy se k tomu třeba s chutí vrátím.

Rozhněvaný muž (2021)

[85%] Konečně dobrý film! Absence solidních áčkových filmů mi v dnešní koronavirové době chybí. A přesto se občas najde solidní kousek, viz tento počin od úspěšného režiséra – Guy Ritchi. Abych se pravdu přiznal, od něj toho nakoukáno moc nemám. Před tímto Rozhněvaným mužem jsem viděl akorát prvního Sherlocka Holmese, který bych zaonačil tak nějak průměrně a poté loňské Gentlemany, které mi už vůbec nesedly. No, dost se srovnáváním. Typická Stathamovka toto není a jestli je to klasický styl tohoto režiséra, to nevím a bádat po tom nechci. Podstatné je, že mi to ihned od začátku sedlo. První hodina byla naprosto skvělá. V té cca další části též nemám víc výtek, jen mi to ve finále přišlo takové moc urychlené, asi bych stopáží tak 15 – 20 min přidal, nebo nevím. Zřejmě mě to asi tak bavilo, že mi ty 2 hodiny utekly opravdu rychle. Možná bych ještě trochu obohatil scénář atd. ale to už jsou v mých očích pouhopouhé detaily. Jason Statham zde byl určitě drsný, zpočátku teda chladnokrevně vypočítavý, že jsem si zpočátku myslel, že se to nemůže jmenovat Rozhněvaný muž (pravda, překlad je trochu jiný). Stathamovu postavu jsem vnímal jako metodicky, klidnou, chladnou a plánovací. Souboje zde nemá, což mě netrápilo. Máme tu pár dobrých přestřelek, zejména ta při prvním přepadení, a ve finále je to už střílecí masakr. Takže i Rko se trochu ke konci ozvalo, ale tak nějak přiměřeně. Úplné, finální zúčtování (pomsta) byla kratší, než jsem si myslel, ale rozhodně stylová (myslím tím především Jasonovu pomstichtivou řeč). Takže co dál psát? Od začátku napětí, kvalitní režie v rámci kamery … Líbila se mi i hudba (opakující se motiv se dal stále poslouchat). Ostatní herci krom výborného Stathama bez připomínek. Takže, abych dal plný počet hvězd, něco bych tu ještě přidal. To ale neznamená, že jsem si film neužil. Krom toho mám toto téma s přepadáváním trezorů a dodávek rád. Těším se na další shlédnutí!

Žena v okně (2021)

[75%] Navzdory relativně nízkému (průměrnému) hodnocení mě ŽENA V OKNĚ bavila! Ani tempo snímku mi nepřišlo nijak pomalé. Ústřední roli ženy v okně zahrála Amy Adams výborně. Bavilo mě ji sledovat snad ve všech jejích scénách. Julianne Moore se zde moc neohřála, ale ok – potěšilo ji vidět. Gary Oldman zde rovněž nemá nijak velkou roli, ale též jsem ho rád viděl a v českém dabingu, v podání Aleše Procházky krásně jeho hlas zapadal. Ostatní herci bez připomínek. Nerozbíral bych to žánrově a složitě to nepitval. Napětí to mělo, nuda zde nehrozila. Je to docela ohraný typ filmů a zápletky. Trochu mi to připomnělo Dívku ve vlaku. I hudba od Elfmana se mi líbila. Finále má pointu, která mi ale na 100% nepřišla dobře vysvětlená. Nebo mi to asi tak připadalo, ale s nakonec odhaleným viníkem jsem spokojen, jen to k tomu ještě trochu pokazilo asi tak 5 min zběsilé pranice, odehrávající se na střeše, kdy jedna scéna mi přišla absolutně nevhodně natočená. Ale dost s kritikou závěru. Nechci, aby mi to pokazilo dojem z celého filmu. Vidět to ještě jednou někdy klidně můžu. Je to dobrý film.

Kyslík (2021)

[80%] Ale jo, OXYGEN, v čes. překladu KYSLÍK je opravdu jednoduchý, ale strašně poutavý film, který mě bavil od začátku do konce. Nějakým tím příběhem, nápady a větším překvapením to sice nekypí (přeci jen už je na světě natočeno spoustu filmů), tak přesto jsem plně spokojen. Začátek dobrý, prostředek byl asi nejlepší a ke konci tu máme rozumné vysvětlení, pointu atd. Úplný závěr je možná trochu urychlený, něco bych asi ještě vylepšil, ale co už … Hlavní představitelka to zahrála skvěle. Mělo to svou atmosféru a především výbornou hudbu. První shlédnutí je v tomto případě nejlepší. Přesto se k tomu ještě někdy vrátím. Své emoce to mělo, zahrané solidně, takže kdyby bylo takových filmů od netflixu více, nezlobil bych se.