• Krátkometrážní

Správci osudu (2011)

Velice příjemný film s výborným námětem a roztomilou Emily Blunt. Do této jedné věty by se dalo shrnout vše podstatné, co mě na tomhle snímku zaujalo a bavilo. Naopak mě trochu zklamal Damon, který mi v této roli příliš neseděl. Navíc se nemůžu zbavit pocitu, že originalita námětu mohla být využita daleko lépe. Ale v zásadě spokojenost, takže za 4.

Zahulíme, uvidíme 3 (2011)

Komedie, od které jsem vůbec nic nečekal. A i když to úrovně dvojky rozhodně nedosahuje, jsem příjemně překvapen. Harold s Kumarem sice k sobě nějakou dobu hledají cestu, ale jejich setkání opět stojí za to. Velmi mě potěšila trocha nostalgie v podobě odkazů na první dva díly i role NPH. Co naopak nechápu je smysl 3D efektů. Celkově ale zábavná komedie, s humorem, balancujícím na hranici nevkusu (na což už jsme z prvních dvou dílů zvyklí) a několika velmi povedenými vtípky.

Kontakt (1997)

Na to, že takovéhle filmy většinou míjím velkým obloukem, jsem si Contact docela užil. Rozjezd to má pomalejší a párkrát jsem měl pocit, že je to celé zbytečně natažené, ale vše je provedeno nesmírně precizně a ve výsledku i zábavně. Potěšil příjemný konec i herecké obsazení, takže nakonec za solidní 4*.

Elysium (2013)

Ač to tak podle těch dvou hvězd nemusí vypadat, Elysium vůbec není špatným filmem. Akorát se zde sešlo několik detailů, které ho v mých očích dost stáhly dolů. V první řadě mě dost mrzí, že se většina příběhu odehrává na zničené Zemi namísto lákavé vesmírné stanici pro boháče. Nepotěšily mě příliš zmatené akční scény, ani fakt, že v polovině filmu víte, jak to dopadne. Naopak musím pochválit herecké obsazení - především Sharlto Copley (agent Kruger) byl vynikající. Potenciál to celé mělo slušný, škoda, že nebyl využit.

Operace Y (1965)

Nebýt prostřední povídky, hodnotil bych třemi. První i poslední příběh mají také něco do sebe, ale Šurik jako student mě prostě dostal. Výborně vymyšlená, do absurdnosti zahnaná groteska, ve které se najde určitě nejeden (vysoko)školák. Opravdu škoda, že zbylé části zdaleka tak výborné nejsou.

Nejistá sezóna (1987)

Příjemný nenucený humor, inteligentní dialogy, zajímavý obraz toho, jak to (asi) tenkrát v divadlech vypadalo. Od dua Svěrák-Smoljak patří Nejistá sezóna mezi nejlepší filmy, ale nějak se nemohu zbavit dojmu, že těch ukázek z Cimrmanovských her tam mělo být méně. Ale bavil jsem se výborně.

Ukradená nevěsta (1966)

Mezi sovětskými komediemi takřka legenda, ale že by mě to nějak bralo, to ne. Za sebe mohu říci, že se mi o rok starší Šurikovo dobrodružství líbilo o dost více. Jinak platí to, co tu pár lidí už napsalo - v druhé polovině se děj rozjede, takže vypínat po nudnějším úvodu nedoporučuju, přesto mě ani povedený závěr k vyššímu hodnocení přinutit nedokázal.

Briliantová ruka (1968)

Milé, ale když mě film stihne za 100 minut i nudit, je něco špatně. Tady to bylo především v nedostatečném počtu humorných situací ale i v pro mě poněkud nezajímavém příběhu. Jinak ale jako jednorázová komedie, která do jisté míry odráží dobu a zajímavě vykresluje, jak se v sovětských dobách cestovalo, poslouží velmi dobře. Lepší 3*.

Pozor na auto (1966)

Milý film s nesmírně pohodovou atmosférou, několika geniálními scénami a spoustou humorných situací. Možná nerozesměje až k pláči ani nezůstane na dlouhé roky v paměti, ale zaručeně pobaví. Škoda, že se takové filmy už netočí.

Město (2010)

Tak to začíná vypadat, že mi Affleck - režisér přinese o poznání více radosti než Affleck - herec. Jeho Město je totiž sice poměrně nenápadným, ale za to nesmírně kvalitním snímkem s výborným scénářem. Co mě ale potěšilo nejvíc byla takřka naprostá absence nesmyslů (tak vzácná pro tento žánr!) a správná dávka nepřestřelené akce. Výborný je také samotný závěr, který dává zapomenout na malinko nudnější prostřední část filmu. Žádné podstatné výtky nemám a nevidím tak důvod proč hodnotit pod 5*.