Terapie láskou (2012)

V první půlce jsem byl nadšenej. Jenže pak přišla druhá a najednou bylo všechno jasný. Tušení diváka přerostlo v jistotu. A přesně to se snažila nabourat celá první polovina filmu - že tenhle film je jiný, nečekaný a neviděný. Jenže ve výsledku směřuje k jasnému cíli. Má skvělý začátek, který mu otevírá super možnosti a pak sklouzne do koryta, ze kterého se již nedostane. A to je tuze velká škoda. A ještě technická poznámka + jeden spoiler - to mají doopravdy tu reklamu na iPod zapotřebí? Když si dovolili takový hvězdy jako Coopera a De Nira? A chování té poslední porotkyně, která vyrovnala skóre na požadovaný průměr - všimněte si, že u předchozích párů byla hluboko pod průměrnou známkou a najednou, světe div se, flákla to tam, ať se třeba chumelí - přece ta láska a tak všechno z toho tance bylo cítit, že jo...

Mé druhé já (2007)

Viděl jsem spousty různých filmů. Viděl jsem i spousty drsných filmů. Ale nic mě nedostalo jako tohle. Mdlý začátek, který jednoduše, ale asi i chtěně, sklouzl do filmařského stereotypu, byl záhy přerušen a to neskutečně. Od té doby jsem nevnímal okolí, nevnímal čas... Již notnou chvíli po konci filmu se mě drží velmi nepříjemný pocit, že všechno to zlo jsem udělal já. Tak neskutečně věrně to Jodie podala. Nedá mi nevzpomenout si na tu pasáž, kdy hovořila o rukou a nohou, které, ač připojeny k vašemu tělu, vlastně vaše nejsou. Podobně se cítím teď i já a je to věru nepříjemné. Ale abych jen nechválil - ano, pár věcí mi tam vadilo a ten konec mohl být jiný, lepší...

Apokalypsa (1979)

Chcete vědět, co je to doopravdy válka? Podívejte se na tohle. Zastaví se vám krev v žilách a nepochopíte stejně nic. Ale snažit se budete a sakra jak!

Všemocný (2011)

Očekávání tupé komerce a klasických stupidních a nalinkovaných dialogů se se začátkem filmu ukázalo být správné. Ovšem ne na dlouho. Obecně už mám dost retrospektivních startů a oduševnělých komentátorů, kteří už jsou nad věcí, takže mě začátek opravdu zklamal. Ale pak se vše změnilo. Začalo to velmi netradičním pojetím kamery, posléze samotným Cooprem a finálně mě Burger přesvědčil o promyšlenosti (zase ale nečekejte žádnou einsteinovštinu) a klikatosti snímku závěrečným taháním - mě jako diváka - za nos. Plus mi snad poprvé v životě přesně sedla stopáž snímku. Užijte si to!

Hanna (2011)

Na jednu stranu jsem filmem příjemně překvapený, na stranu druhou cítím šílený kalkul ze strany tvůrců. Příběh je vcelku zajímavý, herecké obsazení příjemné... Jenže se tu dle mého někdo snažil o nemožné - s téměř béčkovým scénářem natočit akční film áčkového ražení a vyznění, ovšem pořád natolik kulantně, aby to byl vlastně dětský film, kde je jasné dobro a zlo a hlavně násilí, aby vlastně násilím nebylo. Další věcí, která mě rozčilovala, bylo neustálé pomáhání příběhu. Někdo se prořekne tam, někdo tam, někdo prozradí, co neměl... (A to ani nezmiňuji nesmysly první třídy, jako vojenské zařízení na počátku, lehkost přesouvání jednotlivých postav a to nejen v rámci vzdáleností, ale i ročních období a klimatických oblastí - vše samozřejmě pěšky, atd. ) A s čím mě Wright opravdu vytočil, bylo použití hudby. Sama o sobě byla dobrá, pro akční film jako stvořená. Ale proč musela být tak neuvěřitelně hlasitě při každé akční scéně? Aby děti v rámci PG-13 alespoň neslyšely ty hrůzy, které jsou jim servírovány z nějakého "rozumného" úhlu? Za co ale musím pochválit, byly pro mě nevídané kontaktní akční scény, natočené velmi podařeným způsobem.

Ponorka (1981)

Das Boot není film, je to více něž tři hodiny dlouhý autentický dokument! O něčem tak úžasném jsem si snad ani nesníval! Nepřesvědčíte mě, že oni "herci" nebyli převlečení, tedy vlastně nepřevlečení, námořníci! V tomto eposu není hluché místo - chvíle, kde by se divák byť jen teoreticky mohl nudit, tu neexistuje. Jsem uchvácen, jednoduše velmi dobře investované 3 hodiny života.

Občanský průkaz (2010)

Dle mého jeden z nejpodařenějších a nejsmysluplnějších snímků novodobé české kinematografie. O tom, jak se (ne)žilo dřív, jak šíleně pokroucená byla mentalita tehdejších "občanů" a jak jednoduše člověk mohl přijít o budoucí vzdělání. Asi jediný český film, který mi něco řekl.

Total Recall (1990)

Krásná surová sci-fi, která se nebojí ukázat i drsnější kousky. Celková myšlenka příběhu je celkem prostá (aneb kupte si vzpomínky), ovšem v důsledku se i přemýšlivý divák alespoň trošičku ztratí v nenápadných přesmyčkách celého snímku. Arnie si je vědom, že není kdovíjaký herec a nesnaží se to přehráváním změnit, z čehož nakonec vznikne poměrně příjemné herectví. Hudba, vizuální triky a Sharon už jsou jen třešničkami na mnohapatrovém dortu. Dobrou chuť!

Miami Vice (2006)

Spousta akce, spousta příležitostí ukázat, jak moc velký byl na tenhle film rozpočet. Slušní herci, dobrý režisér, kvalitní námět, resp. základ celého snímku, ale přesto přese všechno mi to vůbec nesedlo. Spousta nesmyslů (viz opuštění karavanu bez zajištění...). Krásná hudba, která má ovšem sílu pouze v jednotlivých písních či setech. V celku je to jedna velká, špatně namíchaná směs (viz přechod písní při tanci na Kubě). Ve výsledku to ale asi splňuje původní záměr - uvařit krásnou, letní a akční oddychovku.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Zaříkával jsem se, že nebudu hodnotit, dokud neuvidím alespoň nějakou pořádnější část, ale po třetím dílu už nemohu jinak. První díl mě potěšil svou výpravností, až na výjimky podařeným obsazením, ale pořád mi něco chybělo. Druhý díl byl ještě stále jakýmsi úvodem (není se co divit, v češtině má doposavad napsaná část této úžasné heptalogie asi 4000 stránek). Ale ve třetím se již naplno projevilo kouzlo a vtip seriálu. Neviditelná ruka, která mě s ním spoutala. Tenhle seriál má hlavu i duši!