Jack Reacher: Poslední výstřel (2012)

Film má kopec záporov a kopec kladov. Kde začať. Cruise je ešte v dobrej forme ale pri topless scéne už vyzerá staro a hlavne nejak degenerovane. Ďalej. Film má občas slabšie miesta. Réžia premierná, možno nadpriemerná. Atmosféra filmu ma až tak nechytila aj keď nemôžem povedať, že by bola zlá. Proste my nesadla. Realistickú akciu zabije jeden výstrel (hmm nevolá sa to originálne One shot?). Film má u mňa tiež veľký ideologický problém. Reachera mám rád ako knižnú postavu. A viem, že to mám byť 196 cm vysoký a 113 kg vážiaci chlap. Režisér robí čo sa dá, ale vždy nezakryje, že Cruise je trpaslík. Navyše my tam chýbajútipické Reacherove hlášky. A vo všetkých knihách Reacher vždy zbalil nejakú pipku. Tu to chýbalo. Prečo? Takže ako adaptácia románového hrdinu je to katastrofa. Poďme, ale na kladné stránky. Príbeh je celkom zaujímavý. Naschval som nečítal tento diel aby mi ho nevyspoiloval. Werner Herzog je skutočný prízrak a rozmýšlam či nemal Drakulu aj hrať nie len režírovať. Na to, že tam je len v pár scénach ma skutočne dostal. Solídne výkony podajú ostatný herci. Z mladého McLana nám rastie uveriteľný drsňák. Ďalej. Pekné súboje. Rozpoznával som viacero kvalitných techník. Vidno, že Tom má už nejaký ten tréning za sebou. A bitka v kúpelni bola ako z iného filmu ale výdatne pobavila. Spočítané a podčiarknuté je to max na 4*. Toto sa dalo sfilmovať aj lepšie. A hlavne sa to malo spraviť bez Toma, alebo Jacka Reachera. Spolu v jednej osobe nemôžu existovať.

Na Hromnice o den více (1993)

Celkom dobrá komédia. Murray ma zo začiatku bavil suchým humorom. Ale tak v druhej polke už to stráca šťavu. Romantická zápletka ma nebrala. Nápad je možno originálny, ale vzhľadom že som sa k tomu dostal až 20 rokov po vydaní, je originalita fuč. A bohužial nemôžem dať body za niečo čo bolo originálne vo svojej dobe. Ku mne už došla len mierne nadpriemerná rom. komédia plná klišé. 70%

Politické kruhy (2009)

Výborný film len čo je pravda. Chvílu my trvalo kým si na ten štýl zvykol, A priznám, že po prvých minútach som mal nutkanie to vypnúť. Vydržal som. A výborne sa bavil. Vzdialene my to pripomína Yes minister. Ale je to hektickejšie a chaotickejšie, niekedy až s dokumentárnym charakterom. Na čom film stojí? Výborné hlášky, výborné dialógy a výborné postavy. Spin doctoring a zákulisné mocenské intrigy zabalené do komédie. Neodporúčam ľudí, ktorých nezaujíma politika alebo nie sú vyznavači britského humoru, Ja ako vyštudovaný politológ a milovník britských sitcomov som si len tak rochnil. 90%

Zločinec (2008)

Solídny film z väzeňské prostredia. Príbeh je zaujímavý, ale nevyhne sa prešlapom. Niektoré scény sú správne drsné. Prerod Dorffa je dobre zvládnutý. Kilmer je tu lepší ako sme u neho zvyknutý posledných 10 rokov. Je to taký nenápadný, žánrový filmík, ktorý asi nikoho nenadchne, ale ani neurazí. U mňa to má za 3 a pol *.

Jackie Brown (1997)

Hmmm. Tak skorejší Tarantino mi nejak extra nejde. Dlho som sa jeho starším dielam vyhýbal a môžem povedať, že som o nič neprišiel. Jackie Brown je podľa mňa len mierne nadpriemerný film. Tie niektoré ťahy sú dobré. Ale film mohol mať tak o 30 minút menej. Pár slušných dialógov sa tu nájde. Ale je ich menej ako som čakal. A hudba k filma ma nechávala maximálne chladným. Herecké výkony sú super. Ale tým asi všetky klady končia. U mňa tak 3 a pol*.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Tak toto je to veldielo? Takžké sklamanie. Ako uznávam, že niektoré scény sú super. Hlavne tie z Willisom a Keitelom. Ale aby toto bolo považované za jeden z naj skvostov filmografie? To ne to teda ne. Tie hlášky nie sú zas až tak super. A hlavne začiatok bol pomerne slabý. A to finále ma neuspokojilo. A celkovo chválospevy na S.L. Jacksona úpne nechápem. Určite si to ešte pozriem raz možno my to dôjde. Takto to vidím ako celkom zábavný filmík, ktorý je brutálne nadhodnotený. Django aj Bastardi sa mi rozhodne páčili viac. 75%

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Ja som spokojný. Nejedná sa o nejakú prepracovanú gangsterskú drámu. Je to dobový akčný krimi, kde sú dobrí a zlí, ktorí si nič nedarujú. Dobré bitky, dobré prestrelky, drsní gangstri a ešte drsnejší policajti, slizkí úradníci, miestami dobrá hudba, sem tam nejaká napínavá scéna, výborne obsadení herci. Občas aj nejaký vtip, alebo dsná hláška zaznie. "you know the drill" ma skutočne dostalo. Je to povrchné a nerealistické. No a čo. Film je zábavný a našlapaný. Trailer možno sľubuje väčšiu zábavu, ale ja to stále vidím na takých 75-80%. 4*

30 minut po půlnoci (2012)

Solídny film. Hurt Locker sa mi ale páčil viac. Tu je problém, že každý vie ako sa to skončí. Takže sledujeme ako CIA postupne dochádza k informácií kde je ten Osama. Žiadni akční agenti. Sledujem kancelársku robotu a vypočúvanie (občas nejaké mučeníčko) teroristov. Občas niečo vybuchne, občas na niekoho vystrelia. Filmu vládne Jassica Chastain, ktorá si privlastnila zásluhu na dolapení Bina. Pre mňa boli ale zaujímavejšie vedlajšie postavy. Marka Stronga som s vlasmi ani nespoznal. A chudák Adkins chcel čo dokázať týmto štekom? Asi len položku do životopisu. Akciu nemá žiadnu. Jednu dve vety ak sa pamätám. Dokopy asi 30 sekúnd. Ten jeho výstup bol teda riadne dark thirty a ukázal, že je dobrý zero. Na záver film ponúkne prepad Binovho sídla. Táto vojenská akcia pôsobí kvalitne a hlavne realisticky. Žiaden hrdina neroztrieľa 50 nepriatelov. Pre mňa to nebola nejakú ultra bomba, ale na csfd to momentálne má 73% a pod toto číslo sa môžem podpísať aj ja. Takže slabšie 4*. A určite lepšie ako Argo.

John Carter: Mezi dvěma světy (2012)

Hviezda Taylera Kitscha rastie. Mne moc sympatický nie je a tých vlasov by sa mal asi zbaviť. Ale do tejto rozprávky sa hodil. Je to taká zmes Avatara, Star wars a ďalších sci fi. Nič originálne okrem určitých vizuálnych vychytávok neprináša. A iba niektorí herci sú sympatickí. A celé to pôsobí okresane. Priznám,že neviem, čo je predloha. Ale z filmu mám pocit, že to nemalo skončiť pri jednom diele. Škoda,že to bol taký prúser. Alebo nie? Chceme takéto filmy? Ako zážitok to nie je najhorší, ale mám neodkladný pocit, že niečo ostalo nedokončené a niečo mohlo byť lepšie. Takto je to klasický mega-blockbuster. 3*

Atlas mraků (2012)

Veľmi zaujímavý film. Bohužial nie úplne pre mňa. Príbehy sú super. Využitie hercov na viac postáv je tiež zaujímavé. Postavy majú čo povedať. Vizuál je super. Počiatočný chaos postupne začína dávať zmysel. Problém je že film je dosť dlhý. A niekedy ma rušilo preskakovanie príbehov. Najprv ma jeden zaujal, potom preskočil niekde inde a keď sa na to miesto zas vrátili už ma zaujímalo niečo iné. Ako uznávam, že sfilmovať túto vec musela byť fuška. Wachowských mám rád (okrem speed racera). Wachowských mám rád a tento film na tom nič nezmení. Radšej ale budem keď sa vrátia k sci fi rezničine. Ako som už spomenul. Tento film nie je úplne pre mňa. Napriek tomu dávam 75%. PS: Hneď prvá veta z Verbalovho komentáru ma dostala :D :D :D