96 hodin: Odplata (2012)

Priemer nad priemer. Megaton je fakt kazisvet. Našťastie tu toho až toľko nešlo pokaziť a všetko už bolo vymyslené v jednotke. Úvod sa trochu ťahá, ale je znesiteľný. Neeson, Grace a Janssen sú ako rodina už klišoidný, ale budiž. To ma neserie. Čo ma serie sú zlé súboje. V kontaktných bitkách Megaton zlyháva. Neviem, či už bol Neeson unavený, starý, alebo ho to nebavilo. Alebo, či za to mohol choreograf? Režisér? Ale toto je najväčší rozdiel proti jednotke. Inak strielčky sú solídne. Tempo solídne. Záporáci blbí ale solídny. Výsledné hodnotenie dám na 60%. PS: Neeson je nový Copperfield. Vie zmiznúť z auta. Dvakrát!

Bez kalhot (2012)

Toto som radšej ani vidieť nemal. Neodporúčam nikomu, kto nevlhne pri pohľade na polonahého Tatuma s Pettyferom, alebo si myslí, že Soderbergh je úplne bohovský režisér. Ja nie som ani jedno. Takže skôr utrpenie. Pri striptérskych scénach som trpel. Romantika nič moc. Občas nejaký vtip. Ale je ich málo. Dávam dve hviezdy a aj to váham.

Naboř a ujeď (2012)

Dax Johnson natočil akčnú komédiu. A zo striedavými úspechmi. Niekoľko super vtipov sa tu nájde. Ale polovica je už v trailery. A občas to má grády. Ale občas to naopak prešlapuje na mieste. Sám Dax mi príde ako veľmi slabý herec do hlavnej úlohy. A niektoré postavy boli nedotiahnuté do konca. Napriek kritike musím dať minimálne tri lebo pár krát som zomieral od smiechu a občas to má dobré aj scény, ktoré nesúvisia s humorom.

Bosé nohy v parku (1967)

Náhodou som si to pozrel počas vianoc a výborne som sa bavil. Je to už síce staré a v niektorých monetoch to aj cítiť, ale vtipy sú podarené a hlavne mladý "suchár" Redford stojí za pozretie. 4*.

Dredd (2012)

Perfektná žánrovka, ktorá sa na nič nehrá. Akčné od začiatku do konca. Urban je dokonalý Dredd. Zásadový, hláškujúci a neuveriteľne drsne sa tváriaci. Aj nováčik sudkyňa je dobre obsadená. Vlastne castingovo sa to veľmi vydarilo. Drogové slowmotion efekty sú super a Paul W.S. Anderson by si mal od Travisa zaplatiť seminár o tvorbe, využití a dávkovaní spomalovačiek. V 3D to muselo byť ešte silnejšie. Ďalšie plusy? Brutalita. Je to R a nikto sa tým neserie. Vizuál tiež dobrý. Atmosféra presne taká ako má byť. Každý si už všimol podobnosť s The Raid. Všimol som si to aj ja. A vôbec mi to nevadilo. Porovnanie s predošlým dielom? Ako Slya mám veľmi rád ale Urbanov Dredd by si vytrel riť Stallonovým Dreddom a ešte by ho aj rozstrieľal na kúsky. 5* nedám. Má to svoje limity a muchy. Ale sú to veľmi silné 4. Chcem ďalší diel (nebude lebo je to prepadák).

Batman začíná (2005)

Videl som to už asi štyri krát. A je to pre mňa najslabší Nolanov Batman. Čo je ale stále silný zážitok. Paradoxne sa jedná o najlepší výkon Bala, zo všetkých 4 častí. Paradoxne mi trošičku vadí, že polku filmu to ani nie je Batman. Aj keď tá jeho cesta za spravodlivosťou je super. Hlavnou témou dielu je strach a ten tu bol vyčerpaný dokonale. Ďalšie diely budú mať iné motívy. Od Nolana je už samozrejmé, že vidíme plejádu dobre hrajúcich a dobre obsadených hviezd, strhujúce tempo, vynikajúcu atmosféru a vizuál. Prvý diel je za 85%, čo je dosť, ale stále sú to len 4*.

Nezabiješ (2008)

Nie to taká katastrofa. A celkom zaujímavé obsadenie. A že by to bola komédia? WTF? Vôbec. Len mi nejde do hlavy prečo angažovali Ricka Yuneho do hlavnej úlohy. Pokiaľ viem je Rick je majstrom v taekwonde a dokonca reprezentoval samotnú kolísku tohoto športu (pre neznalých Kórea) na olympiáde. A práve taekwondo je známe pre parádne kopy. Napriek niekoľkým súbojom som nezachytil jediný kvalitný high kick od Ricka. To čo predvádza by zvládol po trojmesačnom tréningu hocikto bez znalostí bojových umení (pokiaľ nie je úplné drevo). Takže choreograf nech si dá facku. Ale inak sa tu strieľa a bije celkom dosť, čo je fajn. Ale zas žiadne rozsiahle akčné orgie. A dej je slabý, ale na žáner znesiteľný. Takže celkovo 55-60% čo je za 3*.

Grázlové z vidlákova (2012)

Taká akčná buraniáda. B.B. Thornton je v pohode, Longoria je neskutočne sexi. Občasto má dobré akčné scény. Hlavné trio strieda sympatickosť s otravnosťou (to bohužial častejšie). Čo ďalej. Občas je to vtipné (50% vtipov prezradená v trailery). Tiež sa mi páčil nápad s neštandardnými komadami nepriateľov (Indiáni, sexi kočky). Ale ako celok slabota. Tak 50%. Hodím mincou. Smola (za 2*) ale je to presne medzi dvoma a troma hviezdami.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Boží. Prvá tretina sa trochu tiahne, ale aj tak sa jedná o príjemný a občas vtipný návrat do stredozeme. Neskor film pridáva na tempe až príde záverečná šialená akčná časť, ktorá začína mlátením sa kamených obrov a končí záverečnými titulkami. Je to trochu odlahčenejšie ako LOTR. Ale to bola aj kniha. A je to trochu menej poetické, čo mi až tak nevadí. Efekty sú úplne dokonalé a od tohoto filmu by sa mali rozdávať CGI oscary. Ktorý by samozrejme vyhral Sarkisov Glum. Nechcem hodnotiť či je lepšie ako Pán prsteňov. Určite to je technologicky dokonalejšie. Ale jednotka LOTR je proste prvá. Pre mňa osobne príjemné prekvapenie a určite jeden z top5 filmov roku. Tie minúty ubehli ako voda a keby sa mi nedá šťať ubehli by rýchlejšie. Som rád, že budú tri filmy lebo sa je na čo tešiť. 5* bez nejakého váhania. Aj keď netvrdím, že je to bezchybné. Akurát klady a zápory sú v solídnom nepomere. Ak ale trochu pritvrdia a atmosféra trochu potemnie, budem sa doslova rozplývať.

Resident Evil: Odveta (2012)

Tak toto je iba pre skalných. Výhodou snímku, je to, že predchodcovia boli tak nevýrazní, že si z nich nič nepamäňtám. To znamená, že som ani nemal pocit, že sa jedná o piaty diel. Pozor. Dialógy nie sú zlé. Sú ešte horšie. Ja viem, že PWSA nešlo nejaké vykecávanie. Občas to už ale bola groteska. Dej sa dá zhrnúť jednou vetou. Postavy sa presúvajú z bodu A do bodu B, kde musia poraziť niekoľko xy nepriateľov. To je všetko. Žiaden ďalší dej. Ďalšie mínusy. Zlé herecké výkony. To čo tu predvádza Urb je hrôza. Zamrzí aj, že Oded Fehr má čierny pás v hapkide a hovno z toho. Je tu však jedno veľké ALE. Akcie je tu brutálne veľa. A občas je aj dobrá. Len už to pán PWSA prehnal s tými spomalovačkami. Čo je úplne mega je vizuál. Ten fakt vydaril. Príšery sú parádne. Postavy na pohľad vyzerajú kruto. Ženským to sekne. A najobľúbenjšiu postavu tu stvárnil Kevin Durand. 198 cm vysoký borec nabalil aj nejaké svaly a jediný ma herectvom neurážal. Jeho postava a schopnosti sú síce nevyužité ale aj tak potešil. Chcel by som ho vidieť v akčných filmoch častejšie. Dávam 3 hviezdy. Za tie akčné a vizuálne orgie. Je to lepšie ako posledné dva diely. Aspoň sa mi to zdá, lebo si z nich pamätám len pár scén. V 3D to mohlo byť super, ale komu sa chce vyhadzovať keš za takéto niečo.