She-Hulk: Neuvěřitelná právnička - Kváknu a fláknu (2022) (epizoda)

Epizody většinou nekomentuju ale tady je to asi potřeba. Vážně bych chtěl tomuto dílu dát víc. Charlie Cox je zpět v roli která mu sedne a každá scéna ve které se objeví je rázem lepší neboť tam působí jako skutečná postava ne jen špatně napsaná figurka. To je ale tak vše, protože zbytek je to samé, co postupně bublalo pod povrchem předešlých sedm epizod. A po dvaceti minutách to už ani Daredevil prostě nezachrání. Ne v momentě, kdy i jeho existenci v rámci seriálu zredukují tvůrci na pár rádoby humorných replik předtím, než nasadí uspěchaný tease na finále. Tohle prostě jde úplně mimo mě a tak nějak nechápu, co vlastně tenhle seriál má být. A nebo jsem už na to starý. Pravděpodobně obojí.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

Možná jsem měl jen příliš velká očekávání, možná jsem jen čekal, že potenciál takhle divokých hrátek bude využitý na maximum. Nevím. Druhý Doctor Strange rozhodně není špatným filmem (v rámci toho co Marvel předvádí v poslední době to pak platí dvojnásob), nicméně v kombinaci s Raimim jsem přeci jen prostě měl očekávání jinde. V detailu v některých momentech parádní, odvážný a vlastně docela osobitý, zároveň ale docela shazující své charaktery (i nově příchozí) ve snaze se pohybovat v předem stanovených mantinelech celého filmového univerza Marvelu. Trikově sice bohaté, nicméně ne vždy úplně přesvědčivé, kamera hravá ale i třeba v porovnání s provním dílem daleko více umírněnější a méně nápaditá a celkově Mnohovesmír šílenství působí jako zakázková výroba, která odškrtává jedno políčko v povinném seznamu za druhým, nicméně nepřidává toho moc navíc. Potenciál paralelních vesmírů je navíc vytěžen úplně minimálně, zvlastě pak porovnám li s nedávným What if...? Od projekce uběhlo několik dní a já pořád nevím, co si o filmu myslet. Rád bych ho měl rád, jako jednu z mála Marvelovek, která se rozhodla vydat svojí cestou a přinést trochu něco jiného, na stranu druhou ale většina toho všeho působí vypočítavě, repetitivně a zanechává pachuť toho co mohlo být. Na sílu naroubované prvky sice potěší ale jak os většinou filmu to má prostě princip fast foodu. Doctor Strange 2 se do vás snaží nacpat co nejvíc fast foodových variant všeho co máte rádi a tak pod tlakem, že po odchodu z kina se dostaví nevolnost, která jen tak nepomine. A já nevím, jestli si i přes ty všechny pozitivní a nápadité věci (hudební bitva třeba) budu chtít tuhle jízdu dát znovu. Zvláště když vím, jaké má následky.

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022)

Já vlastně ani nevím, co jsem čekal. Po hodně mizerně vyhlížejících trailerech jsem pořád tak nějak nevěřil, že by to mohl být až takový průšvih... a hle. Jistě své fanoušky si to asi najde, každopádně David Yates třetími zvířaty zvládá z pro mě kdysi atraktivního světa udělat naprosto bezkrevný, strnulý a smysl pozbývající patvar, který mi byl vlastně nakonec úplně lhostejný a dalšího dostaveníčka už se asi nezúčastním v zájmu zachování soudnosti. Jasně, Dan Fogler jako comic relief je pořád super, Mads Mikkelsen jako náhrada vlastně docela ujde (i když je to spíš další záporák Madse Mikkelsena než Grindelwald) a ... to je k pozitivům tak všechno. Otřesný scénář plný prázdných a často i smysl pozbývajících replik, ve které se v seriálové podobě postavy ženou bez rozmyslu z bodu A do bodu B a kdyby tam pár z nich zmizelo, asi by si toho málokdo všiml. Rozhodně to nezlepšuje fakt, že na celý příběh série celý film vlastně má asi takový vliv jako Resident Evil: Retribution na stejnojmennou sérii. Filler po všech ohledech, naplněný hloupými replikami (místy mi až přišlo, že tohle musel psát někdo po mozkové mrtvici), lacinými scénáristickými kličkami které prokoukne i šestileté dítě a snahou vyvolat velkolepou podívanou která tam prostě není. Tohle je průšvih ve všech ohledech a těch pár úsměvů a dojemných momentů ty dvě a půl hodiny fakt nevytrhnou.

Resident Evil: Raccoon City (2021)

Člověk by jim i věřil, že se pokoušeli udělat opravdu věrnou adaptaci hry a ne to, co z relativně nadějného pokus vzniklo do obludných rozměrů s Milou Jovovich. Bohužel snaha o to něco udělat a to něco opravdu udělat není to samé. Nová verze filmového RE vybírá ty legendární kulisy, momenty, postavy a převádí je do filmové podoby, avšak celé to působí přinejlepším úsměvně a krajně amatérsky. Snaha naroubovat první dva díly do jednoho filmu je hezká, stejně jako fanouškům dopřát hned několik stálic herní série, nicméně tím to tak končí. Horor to není ani omylem, triková stránka byla laciná i v době vzniku prvního dílu s Milou, atmosféra možná vzdáleně má připomínat ty momenty z herní předlohy, díky mrzké práci s kamerou a herci však příliš nefunguje, ty momenty co mají být cool a "na oko" jsou přinejlepším hodně laciné a scénář připomíná spíše vlhkou fan fiction než vážně myšlený pokus. Nejhorší je ovšem casting, kde snad jediná postava nefunguje. Blbé repliky s vážnou tváří nedokáže prodat absolutně nikdo z ansámblu a celý film jsem se nemohl zbavit neustále se vyvstávající otázky "Proč je tady Leon k***t?". Tohle je prostě špatné, a více než film to připomíná fanouškovský klip, kde si někdo moc chtěl natočit pár scén z jedničky a dvojky a to všechno mezi je pak výplň aby se trochu natáhla ta stopáž. Pokud tohle někomu stačí k radosti, pak gratuluju a přeji aby celá nová série fungovala (nebo si to alespoň tvůrci na základě titulkové scény přejí). Pro ty ostatní doporučím dát raději dalších pár hodin třeba právě remaku RE2.

Spider-Man: Bez domova (2021)

Ukázkový fan service který šlape celou dobu do plných. Zvládá být zábavný, dojemný i velkolepý, bez toho aniž by působil přeplácaně a nemístně. Hlavně je to ale po letech pořádně zábavná komiksová podívaná která dovede využít potenciál své vlastní série, i těch minulých naplno. Pro fanoušky této komiksové postavy naprostá povinnost, která se rázem řadí mezi špičku filmových příběhů pavoučího muže.

Black Widow (2021)

Od začátku do konce je to opět ta dobře známá podívaná od Marvelu. Po slibném začátku se z filmu stane opět ta v mnohém osvědčená a prověřená jízda, která už napopadesáté upřímně nudí. Těch pár invencí a jedna dvě zajímavé nové postavy nezastíní jinak rutinní podívanou, která jde od nikud nikam a její existence je vlastně tak trochu jen aby byla. Nic víc, nic míň. Rozlučka s hridnkou ve střídmém stylu a ukázka toho, že na tuhle šablonu se dá naroubovat vlastně cokoliv. I když to nemá nic zásadního pro širší filmový vesmír Marvelu nebo jeho hrdiny.

Spirála strachu: Saw pokračuje (2021)

Vykrádačka, která toho moc nenabídne a spíše než zábavu čekejte otravu, jejíž zvraty a finální odhlení je vám jasné hned od prvních minut. Herecky nezajímavé a až amatérské, příběhově tragické a celá slavná Spirála postrádá cokoliv, co by dávalo argument proto film vidět. Těžce podprůměrný horor který bledne i ve srovnání s nejhorším dílem série na kterou navazuje. Tohle se prostě nepovedlo ani trochu.

Armáda mrtvých (2021)

Žánrová rozcvička, kde si Snyder honí triko kde to jen jde. Hromada věcí nefunguje, pár ale docela ano. Armáda mrtvých je ve své podstatě klasické videobéčko o zombie, kde scénář moc rozumu nepobral a na nic moc originálního nebo výjimečného se tu nehraje. Velká marketingová kampaň a účast několika velkých jmen z toho něco víc neudělá.

Mortal Kombat (2021)

Nový Mortal Kombat je v podstatě tím samým, co byla původní filmová adaptace. Jako film nedokonalý artikl, který má hodně co dohánět a vlastně má problémy vůbec fungovat jakou soudržný film, nicméně veškeré své neduhy vynahrazuje stylovou akcí, brutalitama a sem tam nášupem humoru. Tentokráte si k tomu přičtěte ještě naprosto kolosální porci fan service. Pro diváky předlohy neznalé možná ztráta času, pro fanoušky ovšem naprostá povinnost.

Willyho kouzelný svět (2021)

Sérií Five Nights at Freddy's silně "inspirovaná" hororová vyvražďovačka, která kromě běsnícího Nicka Cage na sugar rush z klopení jednoho Monstera za druhým a relativně slušné hudební stránky nemá moc co nabídnout. Je to brutální, temné a hlavní hrdina je děsný macho, je to ale taky pitomé, naplněné těžce špatnými herci a příběhem, který vlastně nehraje vůbec roli. Hlavně že to všude cáká, kusy těl/loutek létají vzduchem a běsnící Nick na energeťáku míří překonat High Score.